poniedziałek, 25 lutego 2013

Ranking kont osobistych luty 2013Jednym z częściej powtarzających się próśb o artykuł jest sporządzenie rankingu kont osobistych. Pisałem już dlaczego taki ranking nie ma sensu w listopadowym rankingu opartym tylko i wyłącznie na kryterium wysokości oprocentowania czyli na tej samej zasadzie co lokaty i konta oszczędnościowe.

Niestety takie kryterium jest nieodpowiednie ze względu na konieczność uiszczania opłat czy to za prowadzenie, za przelewy czy za kartę. Dodatkowo banki ciągle dodają różne ograniczenia dla jednych akceptowalne dla innych nie. Dlatego konta osobiste są bardziej sprawą osobistą i trudno je ujednolicić.

Konta oszczędnościowe są łatwe w klasyfikacji opłacalności. Tutaj także wystarczy wysokość oprocentowania względnie zaznaczyć ilość darmowych przelewów wewnętrznych. W przypadku konto osobistych każdy musi sobie zrobić zestawienie sam biorąc pod uwagę własne potrzeby a te bywają bardzo różne.

Z tego powodu poniższy ranking jest jak najbardziej osobisty i wynika z przyjętego przeze mnie systemu optymalizacji którego elementy opisuję na tym blogu. Przypomina on bardziej odmianę artykułu Atrakcyjne konta pełne dziwów które pozwalają zarobić który de facto był bardzo popularny w ubiegłym roku i niejednokrotnie byłem proszony o aktualne zestawienie.

W związku z tym zaznaczam, ze poniższy ranking to moja prywatna opinia. Nie ma tutaj rzekomych hitów, które spotkamy na dużych portalach typu Alior Sync czy inny zupełnie przereklamowany produkt. Owszem dla osoby, która robi hurtowe zakupy na internecie to konto zapewne będzie bezkonkurencyjne i tutaj właśnie uwidacznia się słowo: osobiste.

Niżej po prostu wybrałem najlepsze 10 spośród kont, które aktywnie używam według hierarchii użyteczności. Z góry zaznaczam nie biorę pod uwagę nieistotnych funkcjonalności typu płynność działania, czy estetyka. Kryterium doboru był jeden - konto ma dać zarobić.

Skróty użyte w rankingu:
(...) - w nawiasie skrótowo zawarłem główne zalety konta
Karta 3x - oznacza konieczność dokonywania minimum 3 płatności w miesiącu
Brak  - oznacza, że karta do tego konta nie jest konieczna a nawet zbyteczna
Kwota zł - tam gdzie podano kwotę np. 1000 zł oznacza ona konieczność dokonania przelewu na określoną kwotę by konto było darmowe, w przypadku BOŚ opłata jest obowiązkowa


1 Millennium - Dobre Konto (3% cashback + limit) Karta 1x, 1000 zł
2 BGŻ - Konto z premią (1% od pensji) Karta min 300 zł
3 Getin online - Konto swobodne (Lokata bumerang) brak
   Open online - Konto optymalne (Lokata bumerang) brak
4 Toyota - Konto enter (Lokata na Dzień Dobry) brak, saldo 10.000 zł*
5 Idea - Konto idealne (Lokata PIng Pong) brak
6 BOŚ - Konto bez kantów  (pakiet premiowy) brak, opłata 10 zł
7 Kredyt Bank - Ekstrakonto Concerto (ror 5% + limit + 10% cashback) karta 5x, 7000 zł
8 PKO - Konto za zero (cashflow) brak, 1500 zł
9 Eurobank - Konto prestige (1% cashback) karta 3x, 3000 zł
10 Meritum - Konto Zarabiające (premia) karta 1x


*jedynym nie przetestowanym kontem jest konto enter w  Toyota bank. Jestem w trakcie jego zakładania a recenzja znajdzie się gdy tylko je przetestuję. Niemniej jednak analiza TOiP oraz 7% na trzech lokatach czyni je atrakcyjnym a opłaty klasyfikują tuż pod bumerangiem.

W rankingu nie brałem pod uwagę np. konta w SKOK Wołomin. Jest zbyt drogie i za dużo z nim zachodu by brać go pod uwagę. Do tego przelewy kosztujące do 6 zł czynią konto raczej nieopłacalne. Chociaż niektórzy pewnie znajdą takie jego podrasowanie by znalazło się w ich osobistych rankingach.

Na dalszym miejscach znalazłyby się pozostałe banki jak mBank czy Getin są to jednak bardziej projekty uboczne aniżeli wartościowe konta. Okazuje się bowiem, że aby korzystać z wybranych usług banku nie trzeba mieć tam konta. Można mieć przykładowo kartę kredytową w Polbanku nie posiadając ror, podobnie można mieć rachunek maklerski w Alior nie posiadając tam ror.

Konta w Polbanku oraz Alior zostały skasowane jak tyko pojawiły się pierwsze opłaty czy konieczność trzymania kasy na nieoprocentowanym koncie. Kryterium posiadania konta powinien być jeden konto ma dać zarobić a nie generować dodatkowe koszt. A z tym robi się niestety coraz trudniej.

31 komentarzy:

 1. Możesz napisać coś więcej o 10% cashbacku w Kredyt Banku? Nie mogę na ich stronie nic o nim znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znajdziesz gdyż mam na myśli ostatnią promocję o której mowa jest na BZ WBK: 500 wydajesz, 50 dostajesz. Pisałem o tym tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/02/promocja-500-wydajesz-50-dostajesz-w-wbk.html

   Mając kartę do konta w Kredyt Banku wystarczy tylko zgłosić się do promocji i płacić kartą. Zapisałem się w niedzielę a już w poniedziałek robiłem zakupy z których będzie zwrot do 100 zł w terminie do końca marca.

   Usuń
 2. Getin online - Konto skarbonkowe (Lokata bumerang) - lokata nie jest aktywna przy tym rodzaju konta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Nazewnictwo to rzecz, która w bankowości nie odgrywa żadnej roli to może być materiał dla lingwistów o czym często piszę na FpG. Liczy się użyteczność.

   Dzięki niemniej za uwagę, do bumeranga trzeba mieć konto swobodne albo perfekcyjne. Naniosłem poprawkę.

   Usuń
 3. Dziwne,że w rankingu nie ma konta mBanku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby na 11 miejscu gdybym nie ograniczył rankingu do 10 sztuk. Zdziwiłbyś się jak mBank potrafi utrudnić życie klientowi.

   Możliwe, że w kolejnym rankingu pójdzie w górę jak budda będzie emanować dobrocią. Na razie emanuje negatywną energią. Zdarzają się tutaj spektakularne wzloty i upadki. Przykładowo Eurobank był na 2 miejscu co widać w poprzednim rankingu z czerwca 2012 a dziś jest już na 9 miejscu. Z drugiej strony nigdy bym nie przypuszczał, że może się tu znaleźć PKO a jest.

   Usuń
  2. Hehe, ja właśnie za Twoją namową przeniosłem się do Eurobanku i nawet jestem zadowolony - nie wspomniałeś w jego wypadku o ROR oprocentowanym na 3% do końca marca.
   Poza tym trzeba też brać pod uwagę inne czynniki i dlatego taki ranking jest bardzo trudny do przeprowadzenia (wielkie brawa za próbę). Takim czynnikiem niemierzalnym jest np. jakość obsługi, a ta w Eurobanku przynajmniej w moim odczuciu jest na bardzo wysokim poziomie.

   Usuń
  3. Faktycznie Alior ze swoją pseudowyższą kulturą miałby się tutaj czego uczyć.
   Swoją drogą nigdy do niczego nie namawiam. Piszę jedynie co uważam za godne uwagi lub nie a czy ktoś z tego skorzysta to już jego sprawa.

   Usuń
  4. Ależ oczywiście, to było raczej na zasadzie dobrej rady a nie żadnego nachalnego marketingu ;)
   No i zapomniałem jeszcze dodać jednej bardzo ważnej rzeczy w świetle wydarzeń z zeszłego tygodnia: w Eurobanku jest możliwość zamówienia karty Visa bez niebezpiecznej w tym momencie technologii paypass, a to nie jest teraz w bankach regułą.

   Usuń
 4. Na miejscu 4-tym powinno być konto optymalne w open online o funkcjonalności identycznej co swobodne w getinonline (bumerang na 10tyś) - konto bez opłat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma go w rankingu. Nie korzystam z niego bowiem czekam na jakąś fajną promocję dla nowych użytkowników konta. Jak będzie coś w Getin online to na pewno będzie w Open, zakładając konto tu i tu blokujemy sobie drogę na przyszłość.

   Usuń
  2. Ja bym wpisał konto optymalne w OF ex aequo na 3 miejscu z kontem swobodnym w Getinie. Ranking miał opierać się na kryterium optymalizacji a wg mnie nie wpisanie tego konta do rankingu mija się z celem do jakiego ma ranking służyć. Ktoś szukający na necie rankingu kont i mający np. ok 50 - 60 tyś wolnych środków mógłby łatwo zoptymalizować swoje środki na kontach w GO (6,5% na 10k), OF (6,5% na 10k), IB (5,5% na 20k) i TOYOTA BANK (7% na 15k) - które praktycznie są za darmo.

   Usuń
  3. Zatem dodaję na życzenie owo konto:)

   Usuń
 5. Sprostowanie do BGŻ: 1% nie od pensji, ale od maksymalnego wpływu (jednak nie więcej niż 50 zł). Owszem wpływ pensji jest jednym z warunków przyznania premii, ale 50 zł dostaję co miesiąc, bo wpływa mi 5000 z konta innej osoby w innym banku. Temat był zresztą kiedyś poruszany na tym lub sąsiednim blogu.
  (YKS)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Meritum zapomniałeś o 1% cashback'u

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zapomniałem. Po prostu jest to nieistotna informacja, biorąc pod uwagę fakt, że tyle samo jest w Eurobanku. Konto w Meritum jest jednym z pierwszych do odstrzału nie oferuje bowiem nic szczególnego czego nie byłoby w kontach stojących wyżej w prywatnym rankingu.

   Usuń
 7. Nie wiem czemu wg Ciebie Milenium jest lepsze od BGZ. W BGZ aby zarobic 50zł trzeba wydać kartą aż ponad 1600zł w BGŻ tylko 300zł. Warunek jest chyba banalny: należy zgłosić w Banku, że pracodawca będzie przelewał systematycznie wypłatę. Ten 1% nie jest liczony od tej wypłaty ale od najwyższej wpłaty w danym cyklu rozliczeniowym. Możemy zarabiać 1200netto a z innego konta przelewać sobie 5000zł i wystarczy jedno tankowanie + piwko i dostajemy po ok 10dniach extra 50zł. Oczywiście potrącą nam 5zł za karte, ale to i tak łatwiej zarobić 45zł wydając 300zł niż 50zł wydając ponad 1600zł. Chyba, że mamy jedną karte na której musimy zrobić limit, albo dużo kart i dużo wydajemy :) PS: Bank nie weryfikuje czy to będzie faktycznie wypłata, mają być systematyczne wpływy. Przecież możemy mieć umowę zlecenie od osoby prywatnej i to będzie nasz stały płatnik wynagrodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na tym kończą się zalety owego BGŻ. Millennium zaś posiada więcej atutów w tym darmowy limit w koncie oraz tricki z płatnościami.

   Usuń
  2. triki z platnosciami? jakie?

   Usuń
  3. Opisane w artykule z 20 grudnia.

   Usuń
 8. A ja chciałbym opisać swój plan na zarabianie. Część z niego już mam wdrożoną, resztę dopnę w marcu.

  Zakładam średnie miesięczne wydatki na poziomie:
  - 1000zł płatność kartą
  - 150zł płatności internetowe

  Środki ruchome 3 000zł + 20 000zł konto oszczędnościowe
  Środki zamrożone 20 000zł (lokaty) + 1 000 konto Alior Sync

  Konto oszczędnościowe DeutcheBank 6%
  - 2 x 10 000zł = 80zł - strata 3 dni na przelew 5000zł do BGŻ -2zł = 78zł

  Konto BGŻ osobiste z premią
  - wpłaty od pracodawcy
  - wydatek 300zł miesięcznie
  - przelew z innego konta na kwotę 5000zł
  - zysk m/c 50zł - 5zł(płatność za kartę) = 45zł

  Konto Milenium Dobre konto
  - przelew na 1000zł z konta BGŻ (np. pensja od pracodawcy)
  - płatności powyżej 100zł x 3 = 9zł cashback

  Konto Meritum Konto zarabiające
  - trzeba wydać min. 200zł + wpływ 2000zł (np z konta BGŻ od pracodawcy)
  - płatności do 100zł, w sumie 400zł miesięcznie = 4zł

  Konto Alior Sync
  - 1000zł na koncie zamrożone - strata 4,5zł
  - płatności przez internet 150zł = 7,50zł - 4,5zł = 3zł

  Lokaty na 20 000zł ~6%
  - zysk 80zł


  Zysk miesięczny 45zł + 78zł + 9zł + 4zł + 3zł + 80zł = 219zł

  Dodatkowo trzeb mieć na uwadze, że zysk może być raz większy raz mniejszy. Wszystko zależy od naszych wydatków.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra wskazówka praktyczna dla początkujących.

   Dla Daniela: jeśli chcesz teraz czas na optymalizację by wyciągnąć więcej, skorzystaj z licznych porad na blogu a wyciągniesz ponad 300 zł przy tym wkładzie.

   Usuń
 9. polcan, może właśnie opiszesz jak wyciągnąć maxa ?
  Fajnie by było, jak by takie przepisy były na twoim blogu, wtedy żółtodzioby brały sobie, co chciały z torta ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszę o tym cały czas a artykuły nie są kasowane. Wystarczy zajrzeć do archiwum i poczytać. Raz to są grosze, raz złotówki a raz dziesiątki złotych w zależności od zaangażowania i dostępnych środków.

   Ale coś za coś. Za darmo tego nie ma, trzeba się pilnować z terminami, przelewami, płatnościami itd.

   Usuń
 10. No właśnie chodzi o zebranie tego razem raz na miesiąc, tak aby można było szybko skorzystać z tej rozległej wielomiesięcznej wiedzy. Przykład powyżej można wyrobić ponad 300, a nie ponad 200. Ale to właśnie wiedza ma tu ogromne znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się to dobrym pomysłem. Moje strony czytają też przedstawiciele banków oraz wypowiadają się w komentarzach więc lepiej będzie nie zbierać tego wszystkiego w jednym miejscu dla naszego bezpieczeństwa.

   Nigdy nie wiadomo kiedy banki wycofają swoje fajne promocje z których możemy dziś korzystać. Kto aktywnie z tego korzysta pewnie sam po pewnym czasie odkrywa jak optymalizować swoje konta tak przynajmniej było w moim przypadku. A tym którym zależy pewnie poszukają i znajdą co trzeba.

   Usuń
 11. Mialem przez dluzszy czas Dobre Konto Millennium, ale wkurzylem sie szczerze mowiac i po informacji o zmianie zasad naliczania bonusu (teraz nie jest to 3%, a 3PLN za kazde wydane pelne 100PLN) przenioslem sie do BGZ, gdzie co miesiac mam 45 zlotych po odliczeniu oplat za karte. Zmiana w Millennium degraduje w moim odczuciu to konto znaczaco w takim rankingu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać nie jesteś czytelnikiem tego bloga albo czytasz go od niedawna. Pisałem bowiem jak tę blokadę obejść dzięki czemu 50 zł bonusu jest o wiele łatwiej dostać aniżeli w BGŻ gdzie musimy wydać 300 zł aby dostać premię. Zajrzyj do grudniowych artykułów gdzie znajdziesz wskazówkę jak łatwo dostać kasę w Millennium i dlaczego jest to mój bank numer 1.

   A przecież praktycznie darmowe 50 zł to nie jedyny atut tego banku o czym tez kilkakrotnie tutaj pisałem. Darmowy kredyt oferuje chyba tylko Millennium a to dodatkowa kasa za friko. Z tych powodów w tym roku Millennium zajął miejsce ubiegłorocznego lidera czyli BGŻ.

   Usuń
  2. Moglbys podrzucic konkretny link albo tytul? Przejrzalem grudniowe wpisy, ale jakos nie moge znalezc tego artykulu po tytule...

   Usuń
  3. Tytuł wydaje mi się oczywisty. 'Podkręcanie cashbacku?' oznacza, że podkręcasz czyli zwiększasz zysk.
   Podtytuł 'zabawa w mikołaja' znalazł się tylko dlatego, że był to okres przedświąteczny.

   Usuń