niedziela, 10 lutego 2013

Konto z premią 1000 zł w Idei


Idea zaproponowała niedawno konto za którego założenie oferuje aż 1000 zł. Taka kwota zdradza od razu, że adresatem oferty są raczej maleńkie firmy aniżeli odbiorcy indywidualni. Myślę jednak, że nawet odbiorcy indywidualni będą chcieli poznać warunki jakie mają do spełnienia ludzie przedsiębiorczy.

Tym bardziej, ze jak wiadomo Polacy mają żyłkę do biznesu a jednoosobową firmę nie jest trudno założyć. Możliwości do prowadzenia własnego biznesu jest niemało i każdy może tego spróbować. Być może niebawem omówimy sobie tutaj kilka takich pomysłów. warto zatem poznać jakie wsparcie mają tacy ludzie.

Kto zatem może skorzystać z kuszącej premii w postaci tysiąca zlotych? Adresatem są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. I muszą one spełnić kilka niewygórowanych warunków - pytanie jednak czy jest to warte zachodu?


Wymagane aż 5 lat Źródło: idea bank

Bank wymienia podstawowe czynności, które są nie tyle banalne ile standardowe w każdym innym przypadku:
 • złożenie wniosku promocyjnego
 • zawarcie z Idea Bank w okresie Promocji umowy o prowadzenie rachunku rozliczeniowego „Konto Firma to Ja”
 • zawarcie umowy o debetową kartę płatniczą
 • zawarcie umowy o korzystanie z usług bankowości elektronicznej
 • złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji

Jeżeli chodzi o określenie 'w okresie Promocji' trzeba zaznaczyć że nie jest on znany bank informuje bowiem 'do odwołania'. Powyższe punkty są na tyle standardowe, że dotyczą praktycznie każdej osoby zakładającej dowolne konto. Dopiero następne punkty dotyczą firm:

 • przejście pozytywnej weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej S.A. oraz Bankowym Rejestrze prowadzonym przez Związek Banków Polskich
 • przystąpienie do Ubezpieczenia

To już nie brzmi tak banalnie. Pierwszy punkt może być łatwy ale drugi wiąże się z kosztami. Pytanie zatem co dalej jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione? 

Trzeba jak w każdym banku co miesiąc przelewać kwotę i to malutką bo zaledwie 1000 zł. Gorzej jest z drugim warunkiem trzeba dokonywać płatności kartą na minimum 500 zł.

Tutaj warto się zatrzymać. Gdyby było to konto zwykłe a nie firmowe napisałbym od razu 'warunek nieopłacalny, oferta mało interesująca'. W przypadku jednoosobowej firmy ten warunek może być równie banalny co przelew 1000 zł z racji prowadzenia firmy gdzie duży turnover jest należy do zadań każdej firmy.

Prowadziłem kiedyś jednoosobową firmę i jednorazowo dokonywałem zakupu towarów na kwoty o wiele większe niż 500 zł. W takim przypadku zawsze można zrobić zakupy częściowe. Jeden towar zakupić płacać kartą z Idea bank do kwoty 500 zł a resztę inną kartą z innego banku, która posiada cashback.

Jak dotąd zatem warunki były bardzo łatwe. Problem zaczyna się od następnego punktu: klient nie może rozwiązać umowy przez 60 miesięcy o dnia przystąpienia do Promocji. 5 lat to bardzo długo. Sam prowadziłem działalność przez okres krótszy więc patrząc przez pryzmat własnego doświadczenia to właśnie ten punkt jest najbardziej newralgiczny. 

Ostatnim punktem jest owo ubezpieczenie. W ramach Promocji Klient przystępuje do grupowego ubezpieczenia „Ja i Mój Biznes” oferowanego przez TU Europa S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 29,99 zł miesięcznie. Przelewy elektroniczne są darmowe. 

Opłata 30 zł miesięcznie to po roku 360 zł a biorąc pod uwagę wymagane utrzymanie konta przez 5 lat da nam opłatę w wysokości aż 1800 zł a więc bank odbije sobie z nawiązką. Widzimy więc, że to oferta dla odważnych którzy pewni są swojej długoterminowej działalności. 

A więc nie ma haka. Jeżeli ktoś na przykład ma firmę jednoosobową ale ma zawieszoną działalność a planuje ją wznowić bo dostrzega możliwość zdobycia fajnej premii 1000 zł musi się liczyć z tym, że nie może ot skorzystać z okazji zgarnąć tysiaka i znów zawiesić działalność na czas nieograniczony.  Musi ją prowadzić dalej. A szkoda.

Prowadzenie jednoosobowej firmy to materiał na nowego bloga. Niestety nie jest możliwe założenie kolejnego więc być może od czasu do czasu tutaj znajdzie się jakiś artykuł na ten temat.

2 komentarze:

 1. Zostaje przy alior bank dla firm, co miesiąc dostaje 100zł premii co przez rok daje mi 1200 zł

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dostac 100 z Aliora? Mam dzialalnosc, proszcze o wiecej info.

  OdpowiedzUsuń