środa, 11 maja 2016

Dwunasty wykup obligacji - Runicom 10%


Tegoroczne wykupy obligacji stoją pod znakiem zapytania. Pierwsze dwie spółki czyli TK Invest i Pesso okazały się problematycznymi spółkami, ale dwie kolejne zwróciły zainwestowane wraz z odsetkami w terminie.

Dwie kolejne spółki to Mexpol oraz Runicom. O marcowym wykupie Mexpolu pisałem już przy okazji jubileuszowego dziesiątego wykupu. W tym tygodniu miał miejsce kolejny, dwunasty już wykup spółki, należącej tym razem do grupy kapitałowej PCH Capital.

Dostawałem wiele sygnałów od czytelników o trudnościach ze spłatą kapitału samego PCH Capital. Zresztą o problemach z PCH Capital pisałem już w osobnym artykule w marcu. W związku z tym nastawiłem się na problemy z wykupem Runicomu. Jak się okazało - zupełnie niepotrzebnie:)

Bezproblemowy wykup obligacji spółki giełdowej Runicom jest przez to dla mnie miłym zaskoczeniem. Tym bardziej, że obligacje te nie były niczym zabezpieczone, nie były też notowane na Catalyst, a oferowały aż 10%. 

Zakupu obligacji Runicom dokonałem w kwietniu 2014, tuż przed ogłoszeniem upadłości przez GC Investment czyli pierwszej problematycznej spółki. Do tamtego momentu nie było jeszcze problemów z żadnymi obligacjami, wszystko chodziło jak w zegarku, wszystkie płatności tak odsetek jak i wykupy były w terminie.

Spółki które wspierał Runicom jako Venture Capital

Runicom to spółka z branży Venture Capital, a więc finansująca start upy, promująca ich rozwój oraz zarabiająca na ich sprzedaży. Na stronie spółki możemy zobaczyć, jakie trzy spółki już zostały wypromowane i jakie zyski udało się na nich zrealizować, co widzimy zresztą na powyższym screenie. Najbardziej dochodowa była inwestycja w Paymax, która przyniosła zysk w wysokości 150%.


Aktualne spółki portfelowe Runicom

Aktualnie w portfelu Runicomu znajduje się 11 innych spółek, widocznych wyżej. Każdy inwestor dostaje zresztą newslettery informujące o rozwoju aktualnych spółek i wypracowywanych przez nie zyskach czy też powstających nowych spółkach.

Był jednak jeden moment, gdy inwestorzy mogli się poczuć zagrożeni. Na początku lipca ubiegłego roku Runicom został wpisany na czarną listę spółek, które spóźniają się z publikacją raportu. Na szczęście szybko ten problem został wyjaśniony, zaś spółkę usunięto z czarnej listy.

Dwunasty wykup obligacji wraz z odsetkami

Mimo tego nieprzyjemnego incydentu nigdy nie było problemów z płatnościami odsetek. Wszystkie były terminowe i ostatecznie po dwóch latach spółka zwróciła tak odsetki jak i  zainwestowany kapitał. 

Nie będzie więc aż tak pesymistycznie jak zakładałem jeszcze niedawno, gdyż Mexpol i Runicom nie były takimi pewniakami jak Eurocent czy Mikrokasa. Niemniej jednak, to jeszcze nie koniec wykupów i nie wiadomo czy kolejne dojdą do skutku...

57 komentarzy:

 1. 1/ Radzę mniej optymizmu co do performance Runicomu jako emitenta obligacji i ich interesów. Owszem Runicom wykupił tą serię ale chyba 'rzutem na taśmę' bo udało się wkręcić jakichś nieszczęśników w kolejne obligacje w kwietniu. Co z wykupem następnych serii to się okaże.2/ Chwalenie się zaszłymi inwestycjami w spółki takie z których wyszło się w 2014 r to bajka dla naiwnych. Obecne wyniki finansowe Runicomu są nieciekawe. 3/ Ze spółek wskazanych jako ich obecne portfelowe Expertian i Direct Debt Contact to spółki czysto ze stajni Chmielewskiego, więc co to a interes - no chyba że od mnożenia spółek pieniędzy przybywa (ale w to watpię 4/ Z opisywanych na tym blogu okazji inwestycyjnych pozostaje jeszcze siostrzana spółka Runicomu - Futuris również zadłużona po uszy. I chyba tam jest już realny problem. Na razie jeszcze płaci odsetki (kupony) ale już z konta spółki cypryjskiej - tak zaczynał się też staczać PCH Capital ( na bankierze jest komentarz że jakiejś serii ponoć nie wykupili). Toteż owszem gratulacje, że spłacili ale pytanie co z następnymi seriami??

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejny Skok upada,

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan, to zawsze ma szczęście...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie zawsze, na dziś mam ciągle dwie wtopy. GCI ciągle nie wiadomo jak się zakończy, zaś TK Invest to istna parodia obligacji, a nie obligacje.

   Usuń
  2. Zarządzający TK Invest traktują obligacje jak pożyczkę od dobrego znajomego otrzymaną na zasadzie "słowo honoru, że oddam", z którym można bawić się w ciuciubabkę i którego można zwodzić kolejnymi "obiektywnymi przeszkodami" w spłacie długu. Coś takiego jak dokument o nazwie Warunki Emisji Obligacji na którym złożyli podpisy traktują jak nic nie warty papier, który potrzebny był, ale tylko do sprzedaży obligacji.

   Usuń
 4. ...a Velto Cars nadal gra w człona. Brak jakiejkolwiek wypłaty odsetek za serię B obligacji. Prezesik tłumaczy że musi ogarnąć burdel po porzedniku... ciekawe czy podobne tłumaczenie przyjmuje podczas zapłaty rachunków za prąd czy innych zobowiązań... zdecydowanie niepoważne podejście do inwestorów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziwna sytuacja bo akurat velto jest na rynku Catalyst więc wszystko muszą raportować tym bardziej info o braku płatności, ale cóż podobno nawet obligacje nie są nigdzie zarejestrowane,

   Usuń
  2. A spółka Pesso idzie drogą Velto Carsv- ciekawe podobne tłumaczenia -?

   Usuń
  3. Velto nie jest notowane na Catalyst (to 'parkiet' papierów dłużnych ale na New Connect (to parkiet małych ryzykownych spółek). A nowy prezes nie ma co bałaganu po poprzednikach sprzatać - ma byłego prezia Szczupaka pod ręką bo przeszedł z zarządu do rady nadzorczej, a głównego udziałowca (poprzez Skarbiec TMK) zna doskonale bo pilnuje jego interesów w Wojcieszowianka SA. Natychmiast do prokuratury i do zarządu giełdy aby ukarali za nie informowanie o istotnych faktach z zycia spółki. Najlepszzym windykatorem jest prokurator. Chociaż nowy prezio Velto to była szycha ministerialna za czasów poprzedniego pislamu i podejrzewam, że nie dla fachowych umiejętności go zrobili prezesem.

   Usuń
  4. 10-05-2016 zgłosiłem do GPW na adres emitencji@gpw.pl informację o nie wypłaceniu kupon odsetkowego od obligacji serii B Velto Cars S.A. W rozmowie telefonicznej usłyszałem, że procedura wygląda tak, że GPW kontaktuje się ze spółką w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i powodów, dlaczego Spółka nie przekazała tej informacji w komunikacie EBI. Nie wiem, czy w świetle przepisów prawa są to w ogóle obligacje - nie jest nigdzie prowadzona ich ewidencja.

   Usuń
  5. @frantz. To są obligacje i w zwiazku z ich emisją emitent popełnił kilka przestępstw totez radzę udzerz do prokuratury. Urzędowa definicje obligacji znajdziesz w ustawie o obligacjach art.4 ust 1 - obligacja to papier wartościowy emitowany w serii w którym emitent stwierdza że jest dłużnikiem własciciela obligacji zwanego dalej obligatariuszem i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia okreslonego świadczenia. Tylko tyle i aż tyle. Jezeli masz kwit z którego wynika kto jest emitentem, kto jest właścicielem, jaka to seria i jakie świadczenie się z tytułu emisji tego papieru nalezy to masz obligacje (co prawda na razie o wartości papieru toaletowego) ale to są obligacje. Maupa

   Usuń
  6. Velto przede wszystkim nie wykupiło serii A. Też nie było żadnego komunikatu, widać Drzymała nie za bardzo przejmuje się obowiązkami raportowania ESPI/EBI. Trzeba słać pisma do prokuratury

   Usuń
  7. W co oni grają. Te wszystkie braki formalnne dzałają na ich niekorzyść. Będą płacić kary, mandaty a kontrole przetrzepią do 3 pokolenia. Niepojęte są te taktyki spółeczek. Przecież muszą spłacić swoje długi

   Usuń
  8. Velto puściło komunikat, że niby będzie przesunięcie spłaty serii B natomiast słowem się nie zająknęli że brak kuponu od serii B która niby mają spłacić w czerwcu (przed terminem). A o tym, że ewidencji obligacji nie ma i że zabezpieczenia do serii B nie ustanowione to już cicho sza. Panie Zbyszku do dzieła! Dosyć lansowania się w telewizorni! To już za Pańskiej kadencji się stało (emisja serii B Velto Cars). Oszukani obligatariusze Velto Cars czekają!

   Usuń
  9. Rozumiem że mówisz o komunikacie dot. serii A, bo nie widziałem żadnego dot. serii B poza szybszym wykupem?
   Tak czy siak też posłałem pismo do gpw jednak zastanawiam się nad kolejnymi krokami. Na tę chwilę wiadomo że VC nie prowadzi ewidancji obligacji, nie ustanowił zabezpieczenia i nie spełnił warunków OWE dot. wypłaty odestek więc na pewno zasadne jest żadanie natychmiastowego wykupu. Czuje jednak że Drzymała może nie potraktować tego poważnie więc proszę o podpowiedź - jakie kolejne kroki? KNF? Prokurator?

   Usuń
  10. Nie prowadzenie ewidencji obligacji i nie ustanowienie zabezpieczeń to przestępstwa z konkretnych paragrafów więc wal do prokuratury tu nie ma na co cekać i oczywiście chociazby w zwiazku z tym, że nie dostałeś odsetek od serii B to na podstawie ustawy o obligacjach maaz prawo żądać natychmiastowego wykupu

   Usuń
 5. Proszę was o wpisywanie domów maklerskich trefnych inwestycji w tym temacie, dzięki temu będziemy wiedzieć które firmy oferują tzw pechowe społki

  http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-3670p2_Lista-posrednikow-ktorzy-oferuja-obligacje-pechowych-spolek.aspx

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy okazji proponowano mi spółkę zajmująco się renowacją budynków i sprzedażą potem apartamentów w nich, była powiązana z PCH Capital , ktoś wie jak się potoczyły te obligacje ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy chodzi o Horcus? Ta inwestycja w Konstancinie chyba ciągle tylko na papierze za to faktycznie buduja w Karpaczu apartamenty na wynajem (Szum Gór czy jakoś tak). Trudno okreslić jak ze spłatą obligacji bo to niedawno stosunkowo zawiązana spółka i chyba jeszcze termin wykupu pierwszej serii nie nadszedł.

  OdpowiedzUsuń
 8. DOkładnie Horcus, bądźcie czujni z tą firmą !

  OdpowiedzUsuń
 9. Velto Cars nie odbiera listów poleconych.

  OdpowiedzUsuń
 10. W sprawie serii B Velto Cars- moze powiadamiamy konkretnego ptokuratora? W grupie moc bedzie wieksza

  OdpowiedzUsuń
 11. @VeltoCarsB
  Wysłałem żądanie wykupu ze wzgl. na złamanie warunków (zarówno w mailowo skan jak i fizycznie ) - brak reakcji.
  Dziś planowałem iść z tym do prokuratury, ale w międzyczasie tj w piątek otrzymałem taki mail:

  Szanowny Panie,

  Uprzejmie wyjaśniam, że Spółka pomimo pewnych perturbacji sukcesywnie stara się wywiązywać ze swoich zobowiązań finansowych.
  Mając na uwadze powyższe deklaruję, że Spółka dokona wykupu przydzielonych Panu obligacji serii B do końca przyszłego (przyp. aut. czyli do końca bieżącego) tygodnia.

  Z poważaniem,

  Artur Drzymała

  czekam zatem do piątku. Jeżeli kasa+odsetki nie pojawią się na koncie - koniec miękkiej gry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe dlaczego odpowiada tylko na niektóre maile. Świadczy o wiarygodności tej informacji. Grają na czas.

   Usuń
  2. Zgadza sie- tez mam mieszane uczucia i przeczucia, ale zawsze staram sie dac szanse...ale tylko raz

   Usuń
 12. Runicom nie spłacił bez problemu obligacje serii A2. Spłacił kilka osób które minimalnie zainwestowały (a może tylko polcana). Reszta została poinformowana że pieniądze będą do końca tygodnia, najpóźniej w poniedziałek. Do dzisiaj brak kasy i nie odbierają telefonów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie tylko mnie. Sławek też potwierdził mi mailowo, że dostał zwrot kapitału + odsetki.

   Usuń
 13. Kolejna spółka ze sławnej grupy, która nie płaci w terminie odsetek z obligacji to spółka HWDP (Have We Power Double Energy obecnie Polski Holding Spożywczy), której prezesem jest Roman Baczyński (ten sam od dobrze znanego nam z jak najgorszej strony TK Invest) nie przelała w terminie tj. dziś odsetek od obligacji serii B. Co ciekawe ostatni należny kupon odsetkowy wypłaciła w imieniu HWDP spółka BIURO PODRÓŻY TRAVEL4YOU SP. Z O.O. z Legnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ktoś dostał odsetki z obligacji serii B firmy HWDP? Próbowałem się skontaktować z tą firmą ale odrzuca mi wiadomości e-mail.

   Usuń
 14. Ja również nie dostałam. Zachęcam do składania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. HWDP nie prowadzi ewidencji obligacji, a zatem obligacje nie powstały w świetle prawa. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nielegalnie dysponują naszymi środkami. Swoimi obietnicami doprowadzili nas do niekorzystnego rozporządzenia naszym majątkiem, a to jest przestępstwo z art. 286 kk. W tej chwili zostało wysłane kilka zgłoszeń, im nas więcej, tym większa szansa, że prokuratura potraktuje to poważnie. inaczej nigdy nie odzyskamy kasy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś wysłał wezwanie do zapłaty całości zainwestowanych środków powołując się na brak wypłat kuponów w terminie? Prawdopodobnie to nic nie da, jednak przyda się w kolejnych etapach egzekucyjnych.

   Usuń
 15. I mamy kolejny przekręt. Obligacje Runicom serii A2 wykupione tylko nielicznym. Seria A4 nie wykupiona. Zero kontaktu ze spółką, brak komunikatu w EBI.
  Jedynie autor bloga jakimś trafem odzyskał środki.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja otrzymałem kapitał + odsetki seria A2 bez problemów i kontakt z Runicom wysmienity, co mnie bardziej martwi to wykup PCH serii D9. Niewiem dlaczego są spekulacje że nieliczni otrzymali wypłaty. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są spekulacje, tylko fakty. Część osób nie otrzymała kasy za A2. Napisz proszę z kim udało Ci się skontaktować z Runicom bo na maile i telefony brak odpowiedzi? Jeśli chodzi o serię D9 PCH Capital to obawy masz jak najbardziej słuszne.

   Usuń
  2. Sławku, czekamy na podanie danych do kontaktu gdzie można uzyskać informację o naszym zainwestowanym kapitale. Jeżeli posiadasz takowe to podaj je proszę?

   Usuń
 17. Potwierdzam brak wykupu obligacji serii A4. Brak kontaktu ze spółką. Może kolega zdradzi jakimi to kanałami tak świetnie się komunikuje. Chyba że jest pracownikiem tej firmy to wtedy zmienia postać rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Spójrzcie na posty dotyczące sytuacji z PCH Capital kiedy zaczęły pojawiąc się wpisy, że nie spłacają i może być wtopa także na spółkach grupy to Sławek bronił ich jak lew.

   Usuń
 18. Krótko i na temat, zero wyjaśnień dlaczego nie spłacili http://www.bankier.pl/wiadomosc/RUNICOM-Przesuniecie-terminow-7409680.html
  Może jest ktoś z W-wy kto ma ich papiery i zechciałby się pofatygować na Zwyczajne Walne Zgromadzenie ("ZWZ"), które odbędzie się dnia 30 czerwca 2015 r. o godzinie 10.00 w Kancelarii Notarialnej Cupriak Paweł, Łaski Marcin. Kancelaria notarialna sp.p. w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 2, 00-131 Warszawa.

  OdpowiedzUsuń
 19. Runicom stracił właśnie płynność. W 2 spółkach zależnych zabrakło też na pensje, akturat dwie mam potwierdzone. Zatem --->
  RSKM
  (Ratuj się kto może)

  OdpowiedzUsuń
 20. Konkrety - w ktorych spolkach zaleznych? KONKRETY!

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wykupili obligacji na czas. Wynajęłam mecenasa, który szybko uzyskał nakaz, teraz sprawa jest u komornika i zobaczymy co uda się ściągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dziś kończy im się termin wykupu serii A6, póki co brak wpływu na koncie. W grudniu podobno wypłacali w terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem podobnie obligatariuszem A6, nie umiem się na tym forum poruszać , ja również nie otrzymałem wykupu i odsetek za ostatni okres. Podaję e-m;ryszaj@wp.pl. Czy mógłby mi ktoś w tej sprawie pomóc.

   Usuń
 23. A2 spłacili w terminie. Futuris spłacił z kilkudniowym opóźnieniem. A6 nie ma spłaty i nie będzie. Według mnie działanie w stylu "pierwsza działka gratis". Na zachętę uwiarygadniają się spłatą wcześniej wykupionych obligacji aby zrobić kasę na ostatnich, których nie wykupią. Ta to widzę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Potwierdzam, wykupu A6 nie ma

  OdpowiedzUsuń
 25. RUNICOM nie zapłacił odsetek od serii A11 a wykup ma być 13.04.2017. Wysłałam pismo z wezwaniem do wykupu. I cisza, nikt nie odbiera telefonów na maile nie odpisują. Mam prośbę do osób, które skorzystały z pomocy kancelarii prawnej. Proszę o kontakt na minkaa2017@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 26. Mój mecenas wydusil od Joanny Z. należne 100 tys po ciężkiej batalii i angażowaniu komornika. Koszt odzyskania 8 % wsadzonego kapitału

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten koszt odzyskania 8% zapłacił dłużnik?

   Usuń
  2. Proszę o kontakt. Ja równiż mam niewykupione A6 Runicom. Czy jest jakaś możliwość współpracy. Mój em:twoje.godne.zycie@gmail.com

   Usuń
  3. Ja też poproszę o namiary na tego prawnika. Ja podpisałem z nimi porozumienie, ale to jest fikcja. Po zapłaceniu 1 niepełnej raty zero kontaktu. Mój e-mail roan_pl@o2.pl

   Usuń
  4. Nie ma się co z nimi patyczkować. Tylko donosy na policję, bo jedynie odpowiedzialność karna może ich ruszyć. Im więcej zgłosi się na policję pokrzywdzonych tym sprawę prokuratura potraktuje poważniej. Brak wyjaśnień ze strony dłużnika o przyczynach braku spłaty i brak możliwości z nim kontaktu świadczy tylko o tym, że najprawdopodobniej nie ma on zamiaru spłacać swoich długów.

   Usuń
  5. Łatwo dawać rady. Jeśli Pan(i) jest również pokrzywdzona bardzo proszę o kontakt. Zbieram informację o osobach którym ta sama grupa kapitałowa nie wykupiła Obligacji PCH, Runicom i Horcus z terminem wykupu który miał miejsce w ostatnich trzech miesiącach celem złożenia grupowego pozwu do sądu co jest zdecydowanie tańsze w opłacie sądowej i złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury. Ostatnie moje rozmowy i korespondencja z Panią JZ i Pnem RB były pełne obietnic i pomimo minionych obiecanych terminów nic nie zrealizowano. Jeśli nie znajdą się chętni mam przygotoway pozew do sadu i w tym tygodniu go składam. Jesli nawet jest część osób które uważa że to działanie nie ma sensu uważam że ma bo jesli nawet nie odzyskam swoich zainwestowanych pieniędzy to mam nadzieję że przy wyroku skazującym uniemożliwi tej grupie oszukiwać innych.Pozdrawiam. E:twoje.godne.zycie@gmail.com

   Usuń
 27. I kolejny wykup Runicom A9 nie doszedł do skutku - brak wykupu i odsetek, a dodatkowo brak możliwości kontaktu ...

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeżeli ktoś nadal ma problem z odzyskaniem odsetek lub kapitału z inwestycji w obligacje proszę o kontakt mailowy. Pomogłem już wielu osobom w zdobyciu od emitenta pieniędzy więc służę pomocą.
  Zainteresowane osoby proszę o kontakt : obligacje.pomoc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Szanowni Państwo,
  Nie milkną doniesienia od osób, które nie otrzymały kapitału lub odsetek od grupy PCH.
  Mamy świadomość w jak trudnym położeniu się te osoby znalazły, jesteśmy stanie pomóc jednak nie możemy dotrzeć do każdego.
  Jeżeli, osoba czytająca tą wiadomość posiada obligacje tej grupy (lub inne niewykupione obligacje) to zachęcamy do kontaktu.
  Jeżeli znają Państwo osoby, które posiadają takie obligacje to również prosimy o przekazanie tej informacji.

  Nasza strona internetowa: pomocobligacje.pl
  Kontakt: wsparcie@pomocobligacje.pl

  Zachęcamy do kontaktu przez formularz na Naszej stronie internetowej.

  Z poważaniem
  Zespół pomocobligacje.pl

  OdpowiedzUsuń
 30. Wszystkich 'niewykupionych' przez Runicom zachęcam do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powołując się na sygnaturę sprawy:
  PR 2 Ds 1288.2017 złożonej w prokuraturze w Gdyni.
  Sposób dołączenia i stosowany wzór dokumentu pojawiał się już na tym blogu

  OdpowiedzUsuń
 31. Niespłacone obligacje RUNICOM S.A.

  Witam ,
  Posiadam obligacje firmy RUNICOM S.A. ( Al. Jana Pawła II 23, 00-854 Warszawa) .
  Firma nie wykupiła obligacji zgodnie z terminem i nie wygląda na to aby coś się miało zmienić w tym temacie (mineło już sporo miesięcy od terminu , nie udało się do tej pory wyegzekwować należności).
  Podjąłem już kilka działań w tej sprawie (część z nich się już zakończyła, inne się właśnie toczą).
  Szukam osób, które mają podobny problem: niewykupione przez firmę RUNICOM S.A. obligacje. Mam zamiar podjąć dalsze kroki. Chciałbym dowiedzieć się o doświadczeniach innych osób z firmą RUNICOM S.A.

  Jeżeli macie niewykupione obligacje przez firmę RUNICOM S.A. piszcie proszę na adres: antyrunicom@gmail.com

  Niezależnie czy ktoś się jeszcze skontaktuje - będę informował o nowych krokach przeciwko RUNICOM S.A. (są takie zaplanowane), sukcesach lub porażkach na drodze prawnej... Mam nadzieję, że determinacja pozwoli na bardziej spektakularne sukcesy niż te dotychczasowe (pewne sukcesy są, ale nie przekładają się na spłatę należności , bardziej na paragrafy prawne).

  antyrunicom@gmail.com (data dodania postu: 20.11.2017)

  Anonim : dzięki za podanie sygnatury sprawy - temat na pewno warty do sprawdzenia

  OdpowiedzUsuń