poniedziałek, 30 maja 2016

Sprawmy sobie lepsze konto


W połowie maja pisałem tutaj o możliwości naszego wpływu na stworzenie przez banki konta bardziej dopasowanego do naszych potrzeb. Przedstawiłem tam w zarysie akcję w której miliony-polaków chcą mieć wpływ na to jak konto ma wygląda.

W weekend sam wziąłem udział w tej akcji i chciałbym się podzielić z wami tym razem szczegółami, czyli tym jak ona wygląda od środka. Przypomina w zasadzie akcję specjalną, ale znacznie bardziej rozbudowaną.

Ponieważ sam nie czytam długich artykułów na jednej stronie, rozbiłem artykuł na dwie części. Część zasadnicza jest dziś na FpG, tutaj zaś znajdziecie komentarz do pozostałych punktów oraz ogólnej ankiety.

Ankieta zaczyna się tak jak się można było tego spodziewać, a więc od banalnego pytania ile posiadasz rachunków. Przy czym największa liczba do wyboru wynosi więcej niż 5. Dziś to rozsądna liczba i chyba większość czytelników posiada mniej więcej tyle kont.

Ankieta zakłada, że posiadamy wiele rachunków
  Trudne może już być pytanie nr 3: z ilu rachunków korzystasz aktywnie. Co to znaczy aktywnie? Jak dla mnie to wykonywanie licznych przelewów, płacenie kartą, robienie wpływów na konto itd. Jednak z portalu bankier.pl wynika, że bankierom dla spełnienia tej niejasnej definicji wystarczy raptem jeden przelew i jedna płatność kartą, by uznać to już  za aktywne korzystanie.

Brak np. Noble bank, jest za to bank spółdzielczy
Nie wszystkie banki brane są pod uwagę. Nie ma przykładowo Noble banku czy Lion's banku, chociaż przecież można tutaj posiadać ror. Nie ma też SKOKów, te jednak padają ostatnio jak muchy, a poza tym mają obowiązkowe opłaty jakich nie ma w bankach, więc brak Kas nie jest zaskakujący.
Po dość szczegółowych pytaniach dotyczących obecnego rachunku głównego przechodzi się do nowego rachunku. Kluczowe sześć elementów omówiłem dziś na FpG, po długim namyśle odrzuciłem atrakcyjne oprocentowanie rachunku jakie ma obecnie WBK na rzecz atrakcyjnych produktów oszczędnościowych takich jak ZOŚKA Pro.

Nie ma się co łudzić, w wyniku tej ankiety nie dostaniemy atrakcyjnie oprocentowanego konta. WBK jest tutaj wyjątkiem i obecne, bardzo atrakcyjne 4% to tylko czasowa promocja, która koniec końców zmieni się w totalną degrengoladę jaką mają być... płatne przelewy jakie bank planuje wprowadzić od 1 sierpnia.

Tutaj weźmiesz udział w ankiecie o lepsze konto

Zrezygnowałem też z braku opłaty za kartę. Trzeba jakoś pogodzić mnogość opcji by wybrać najlepsze. A skoro wybieramy cashback, to z definicji określona kwota płatności kartą zwalnia z opłaty za kartę. Więc taka opłata jest jeszcze dopuszczalna. W końcu i tak kartą będziemy praktycznie zawsze płacić.


Możemy wybrać tylko kwotę do 2 zł

Nie brakuje też pytań, do których można mieć zastrzeżenia, jak przykładowo nr 18. Skoro mamy pytanie ogólne: Czy jest wysokość miesięcznej opłaty..., to z definicji jest to pytanie typu tak/nie. Niestety brak tutaj odpowiedzi nie ma czy 0 zł. Są tylko odpowiedzi na pytanie szczegółowe: Jaka wysokość miesięcznej opłaty...

Ostatnie pytanie brzmi zresztą dość złowieszczo.. Skoro nie ma oczywistej opcji 0 zł, to wiemy niejako z góry, że banki już zakładają wprowadzenie opłat, choćby minimalnych. W końcu podatek bankowy nie zniknie, a ktoś za niego musi zapłacić i jak zwykle koniec końców będzie to raczej Kowalski.

Czy ta ankieta ma sens? Trudno orzec. Na pewno nie powstanie konto idealne, bo jeśli powstanie konto na bazie ankiety, to brane pod uwagę będą wszystkie nasze sugestie, także kredytobiorców. Więc w dalszym ciągu będziemy skazani na korzystanie z kilku kont. 

Korzyść ankiety może być innego rodzaju. W pokazaniu bankom, że niektóre z dostępnych 19 opcji są drugorzędne. Jak dla mnie jest to: 
  • pomocny system bankowości telefonicznej 
  • programy lojalnościowe typu zbieranie punktów
  • wszystkie bankomaty w kraju za darmo
Ten ostatni wszak zawiera się w punkcie wszystkie bankomaty za darmo na świecie.

Ale jak wiadomo ile ludzi, tyle pomysłów na życie. Bankowość telefoniczna jest denerwująca ze względu na konieczność obowiązkowego wysłuchania reklamy kredytu czy czekania na wszystkich zajętych obecnie doradców, ale regulaminy bankowe są tak dwuznaczne, że bez konsultacji nie da się odgadnąć co bankierzy mają na myśli w istotnym dla nas punkcie regulaminu.

 Tutaj weźmiesz udział w ankiecie o lepsze konto oraz konkursie o smartwatch Sony

Dla przypomnienia ankieta potrwa do 30 czerwca 2016. Dopiero z opublikowanych wyników ankiety będziemy mogli się dowiedzieć, jakie są faktyczne preferencje jej uczestników. A po ofercie banków powstałych z wyników omawianej ankiety czy faktycznie akcja Sprawmy sobie lepsze konto ma sens

1 komentarz:

  1. W krajach tzw. starej Unii nie ma opłat za prowadzenie konta, za karty i NAWET za przelewy transgraniczne w strefie SEPA. Dlaczego w Polsce cały czas wciskają kit, że za korzystanie z naszych pieniędzy przez banki mamy być jeszcze kastrowani jakimiś opłatami?

    OdpowiedzUsuń