czwartek, 12 maja 2016

PCH Capital proponuje porozumienie


Choć Runicom spłacił bez problemu obligacje serii A2, nie oznacza to jeszcze, że w PCH Capital wszystko jest w porządku. Wygląda to jednak zdecydowanie lepiej aniżeli w przypadku TK Invest, gdzie wciąż trwa maraton obietnic.

Gdy nabywałem obligacje Runicomu i rozmawiałem z przedstawicielami spółki na temat samej inwestycji, byłem zapewniany, że podstawowy fakt jaki należy brać pod uwagę to ten, że Runicom należy do grupy kapitałowej PCH Capital.

Jakie to ma niby znaczenie? Zdaniem przedstawicieli spółki, ma to niebagatelne znaczenie ze względu na fakt, że w przypadku kłopotów Runicomu, ma on wsparcie w całej grupie kapitałowej. Rzeczywistość okazała się zgoła inna.

Skrót PCH wymawiany zwykle PeCeHa pochodzi zapewne od inicjałów szefa grupy czyli Piotra CHmielewskiego, stąd nazwa - Kapitał Piotra CHmielewskiego. PCH Capital miała być rzekomo główną spółką tak jak Getin jest główną spółką w Holdingu Czarneckiego. 

Wydawać więc by się mogło, że Runicom i Futuris jako spółki pochodne od PCH Capital powinny mieć problemy z płatnościami, a nie samo PCH Capital. Tymczasem jest dokładnie na odwrót. 

Okazało się bowiem, że wiosną tego roku rozpoczęły się problemy z płatnościami PCH Capital o czym była mowa w artykule PCH Capital kolejnym emitentem przedłużającym spłatę bez zgody obligatariuszy.

Artykuł wymaga pewnej korekty, bowiem jak dowiedziałem się od czytelników ostatecznie spółka wysyła obligatariuszom Porozumienie dotyczące spłaty wymagalnych obligacji. Podobno jest kilka wariantów takowego porozumienia, ja dostałem informację o jednym z nich.

Na czym polega takie porozumienie? Otóż spółka informuje, że wobec niemożności natychmiastowej zapłaty zobowiązania, wnioskuje o jego zapłatę w ratach rozłożonych w czasie, za dodatkowym wynagrodzeniem.
 
Porozumienie PCH Capital z obligatariuszami


 
Porozumienie wygląda na pewno o wiele lepiej aniżeli mrzonki jakimi karmi nas zarząd TK Invest. Tamta spółka nie przedstawiła żadnego porozumienia, z konkretnymi datami oraz kwotami. Jest tylko zapewnienie: będzie spłata 11 marca, będzie 14 marca, będzie 10 maja i na tym się to kończy.

TK Invest mogłoby się więc wiele nauczyć na przykładzie PCH Capital jak powinno wyglądać prawdziwe porozumienie. Oczywiście takie porozumienie to jeszcze nie gwarancja spłaty, ale z deklaracji czytelników wynika, że póki co PCH Capital faktycznie spłaca raty o czym pisaliście już w komentarzach.

Fakt spłaty w ratach potwierdzacie także telefonicznie w rozmowach. Każda taka spłata nie tylko świadczy o tym, że realna staje się spłata zobowiązania bez wchodzenia na ścieżkę prawną, ale przede wszystkim zmniejsza zainwestowany kapitał.

A fakt zmniejszania zainwestowanego kapitału nie jest bez znaczenia, bowiem w przypadku przerwania spłaty w trakcie trwania porozumienia i podjęcia kroków prawnych obniży to potencjalne koszta
  
A TK Invest? Jak zwykle ta sama śpiewka: jak pamiętamy z ostatniej deklaracji podpisanej przez prokurenta i prezesa firmy pierwsza rata miała być 10 maja. I oczywiście żadnej płatności nie było.

Ciąg dalszy: PCH Capital wznawia spłatę obligacji w ratach

39 komentarzy:

 1. W przeciwieństwie do prokurenta pana Sowy z TK Invest słowa dotrzymają na pewno obligatariusze tej spółki i zgodnie z obietnicą będą powiadamiać prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd TK Invest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam obligacje serii B8 PCH Capital ale zero kontaktu ze strony spółki. Czy ktoś może podesłać mi na e-maila namiary do osoby z którą zawieraliście ugodę? roan_pl@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Idą drogą spółki PESSO te same geny cwaniaków w okradaniu obligatariuszy

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem że takie porozumienia otrzymują osoby którym kończy lub zakończył się okres zwrotu z obligacji? Ja mam wykup 3.11.16 czyli pewnie w tym czase otrzymam stosowne powiadomienie? Chyba że seria D9 zostanie spłacona terminowo. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lub tez w ogóle nie będzie nowy o jakiejkolwiek spłacie Twojej serii jak wszystko pójdzie w zła stronę tak jak w TKI czy PESSO...

   Usuń
 5. Dodatkowo w spółkach pod Runicom jest lipa z wypłata wynagrodzeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chcą się porozumiewać, a tymczasem telefon kontaktowy jest wyłączony...

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Kancelaria Prawna reprezentująca obligatariuszy PCH29 maja 2016 17:38

  Ku przestrodze:
  Polcan, sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jak opisujesz.

  1. Porozumienia proponowane przez PCH Capital są delikatnie mówiąc dalekie od doskonałości z prawnego punktu widzenia i w żaden sposób nie zabezpieczają interesów wierzyciela (obligatariusza), a wręcz przeciwnie.

  2. Porozumienia są podpisywane przez osobę, która tytułuje się prokurentem spółki, natomiast prokura nie jest ujawniona w KRS, a PCH Capital ignoruje wszelkie żądania do wykazania umocowania prokurenta. Stąd w razie potrzeby emitent może stwierdzić, że porozumienie go nie wiąże, bo zostało podpisane przez osobę nieuprawnioną.

  3. Porozumienia są realizowane wybiórczo, bądź według jakiegoś nieznanego klucza. PCH Capital nie realizuje porozumień zawartych z co najmniej kilkoma obligatariuszami, pozostają w zwłoce z zapłatą nawet dwóch rat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, jak sytuacja wygląda obecnie? Czy srodki zostały odzyskane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podpisane z PCH Capital porozumienia o spłacie w ratach i jak na razie spłacają (dostałam w sumie 5 rat z naleznych 16). Niestety nie wszystkim spłacaja raty terminowo lub w pełnej wysokości. Maupa

   Usuń
  2. Ja znam osobę osobiście, która ma 8 rat i dwie jak dotąd dostała. Pierwszą w ostatnim momencie, drugą nawet... kilka dni wcześniej. Zobaczymy jak będzie dalej.

   Usuń
  3. No więc aktualizacja. W ramach 4tej raty od serii B15 i 3ciej raty od serii C2 dostałam około 50% tego co powinnam dostałam dzisiaj przed chwilą 52% należnej łącznie kwoty ale bez odsetek. Maupa

   Usuń
 9. na dzień 31.08.2016 r. powinni mi byli przesłać zapłątę 5 z 8 raty porozumieninia. Do dziś -12.09.2016 r. tego nie zrobili

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie również brak wpłaty, jestem w kontakcie z innymi osobami i im też nie przelali. Ta cała grupa pana P.CH. (PCH Capital, RUNICOM, FUTURIS, PCH Venture, Equiter) to jest mega afera. Nie spłacają obecnych obligacji natomiast prowadzą emisje kolejnych naciągając naiwnych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bo to jest piramida finansowa składająca się z wielu spółek. Panie Zbyszku hop! hop! Jest sprawa do załatwienia!

   Usuń
 11. Podobnie i u mnie: brak wpływu kolejnej raty wynikającej z ugody na C2 , a p. Zielińska zapadła się pod ziemię - w telefonie tylko poczta głosowa...

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety potwierdzam. Brak wpłaty rat za lipiec i sierpień. Darek

  OdpowiedzUsuń
 13. i ja tez potwierdzam brak wpłaty za sierpień, mam obligacje B8.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzisiaj (15-09-2016) pojawił się na moim rachunku wpływ z tytułu spłaty kolejnej raty ustalonej w porozumieniu o wykupie obligacji C2 PCH Capital.
  Poślizg pół miesiąca (kasa powinna wejść na koniec sierpnia), ale cieszy, że jednak JEST.
  Wygląda na to, że firma nadal stara się uregulować zobowiązania i za to należy jej się duży plus (szczególnie na tle masowego ostatnio wysypu krętaczy i oszustów obligacyjnych).
  Martwi natomiast brak kontaktu z firmą (i występującą wcześniej w jej imieniu p. Zielińską). Trzeba przyznać, że potrafią budować napięcie - bliski byłem już wysłania pisma o zerwaniu porozumienia i wejściu na drogę sądową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osoba, której przedstawiono harmonogram zaprezentowany w powyższym artykule, dostała kolejną ratę dopiero dziś, a więc w cztery dni po Tobie i faktycznie przelew choć z poślizgiem, to jednak JEST. Więcej o tym w osobnym artykule jutro.

   Usuń
 15. PCH Capital nie wykupił obligacji serii D5 i brak jakiegokolwiek kontaktu.

  OdpowiedzUsuń
 16. 30 listopada PCH wypłaciło kolejną ratę zgodnie z porozumieniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, została im jeszcze jedna, ostatnia już rata w sylwestra. Zostały tylko pozostałe odsetki do spłaty, bo kapitał z pierwszymi odsetkami już zwrócili.

   Usuń
  2. A mnie wypłacili raty 'listopadowe' serii B15 i C2 natomiast wyrównania niepełnych rat należnych za lipiec nie ma.

   Usuń
 17. 29.12.2016 PCH wypłaciło ostatnią ratę zgodnie z porozumieniem za serię C2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jeszcze nie wszystkim. Ja w każdym razie nie mogę potwierdzić tej informacji.

   Usuń
  2. Potwierdzam, musiałeś mieć wcześniejszą sesję przychodzącą niż ma Millennium. Wpłata ostatniej raty faktycznie była wczoraj:)

   Usuń
  3. No niestety, nie wszystkim

   Usuń
 18. U mnie do tej pory brak spłaty ostatniej raty

  OdpowiedzUsuń
 19. U mnie do tej pory brak I raty, która miała być wpłacona do 31.12.2016 i zero odpowiedzi ze spółki na pytanie z jakiego powodu. Nie polecam podpisywanie porozumień z tą spółką, która taki dokument najwyraźniej traktuję jako okazję do dodatkowej zwłoki w płatności należności. Radzę od razu sprawę załatwiać przez sąd bo podobno przy piśmie z sądu spółka spłaca od razu całą należność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Update. Dostałam w grudniu terminowo raty (plus odsetki) od obligacji PCH Capital serii C2 a w listopadzie od B15 (niby ostatnia rata) i C2. Niestety do tej pory mimo monitów nie mam wypłacon ego wyrównania rat lipcowych za obie te serie. Ku mojemu dziwieniu Runicom wykupił mi w grudniu terminowo i z odsetkami. Z Futuris zawarłam kolejna ugodę i pierwszą ratę dostałam z 2-dniowym poslizgiem. Maupa

   Usuń
  2. No to widzę, że najwyraźniej spółce skończyła się gotówka bo ja nadal czekam na płatność tej pierwszej raty o której wspomniałem w komentarzu z 11:07. Nie lubię być robiony w wała i totalnie ignorowany (brak jakiejkolwiek odpowiedzi na moje pytanie o brak spłaty co oznacza zupełny brak szacunku wobec wierzyciela) i zaczynam sporządzać pismo z wypowiedzeniem porozumienia ze względu na łamanie przez PCh Capital jego warunków oraz pismo do prokuratury (mam w tym wprawę dzięki innym nierzetelnym spółkom) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez emitenta (wprowadzenie w błąd inwestorów poprzez podanie nieprawdziwych informacji w dokumentach emisyjnych - chodzi o sławne oświadczenie p. Chmielewskiego o zabezpieczeniu obligacji, które jak się okazuje pozostaje tylko na papierze) oraz podejrzenie popełnienia przestępstwa przez osobę, która podpisała się pod porozumieniem (mam podejrzenie, że składając propozycję porozumienia nie zamierzała go realizować zgodnie z zapisami oraz nie miała prawa reprezentować spółkę a więc podpisywać tego typu zobowiązania). Roszczeń finansowych wobec PCh Capital będę dochodził sądownie.

   Usuń
 20. U mnie tez brak splaty ostatniej raty:(

  OdpowiedzUsuń
 21. Maupa - proszę o kontakt kamil.kubica(at)op.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Jedynym sensownym działaniem w tym przypadku jest składanie zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa tj. prowadzenie w błąd obligatariuszy przy podejmowaniu przez nich decyzji inwestycyjnej związanej z zakupem obligacji PCh Capital poprzez umieszczenie w WEO treści oświadczenia pana P. Ch. złożonego zarządowi tej spółki. Im więcej takich zawiadomień będzie tym sprawa będzie potraktowana poważniej przez organa ścigania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przestępstwo nazywa się "doprowadzenie do niekorzystnego rozporzadzenia mieniem".

   Usuń
 23. mam pytanie, czy PCH wywiązuje się z postanowień porozumienia? Wypłaca raty? Czy ktoś jest na drodze sądowej ze Spółką?

  OdpowiedzUsuń
 24. w Listopadzie mieli mi wypłacić ostatnią ratę i kapitał, dwa razy przysłali już porozumienie i w Kwietniu mieli zacząć spłaty ale w dalszym ciągu mimo moich monitów nic się nie dzieje, traktują jak powietrze chyba ludzi i kolejnym krokiem będzie złożenie stosownych zawiadomień do sądu

  OdpowiedzUsuń
 25. polecam drogę sądową!!!

  OdpowiedzUsuń