piątek, 5 lutego 2016

"Ostrożny optymizm"


Jak już informowałem we wczorajszych komentarzach w końcu udało mi się porozumieć z przedstawicielem spółki TK Invest. Uważam, że nie ma sensu na tym etapie bicie piany jakie do tej pory miało miejsce.

Dziś mail od jednego z czytelników, który również próbował się skontaktować się z firmą i jemu również udało się porozmawiać z przedstawicielem spółki. Niżej znajdziecie jego relacje i odczucia, pod którymi również mogę się podpisać.

Ja również rozmawiałem dzisiaj rano z zarządem spółki. Nie wdając się w szczegóły mogę stwierdzić, że po tej rozmowie mam nastawienie "ostrożnie optymistyczne".


Na tą chwilę chciałbym zwrócić jednak jeszcze Waszą uwagę na inny aspekt publikowanej tutaj wymiany zdań.


Każdy ma prawo być poważnie zaniepokojonym już samym faktem nie wykupienia obligacji w terminie, dodatkowo dotychczasowy brak kontaktu potęguje niepokój.
Jednak nie ma chyba gorszej rzeczy dla interesów jak wpadnięcie w spiralę paniki.

Zastanówcie się na spokojnie, czy rzeczywiście jest to już ten etap na którym należy prowadzić ostrą publiczną batalię oczerniania firmy i podważania jej wiarygodności?

Ilu z Was podjęło próby osobistego skontaktowania się z zarządem? Komu się udało? Na jakiej podstawie wyrobiliście sobie swój pogląd na sytuację firmy? Macie wiarygodne informacje, czy są to wyłącznie pogłoski i opinie przeczytane w komentarzach pod artykułami?


Pisząc o moim „ostrożnym optymizmie” mam na myśli fakt, że nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić obecnego stanu firmy: nie mam wglądu w dokumenty księgowe, ani nie znam nikogo z pracowników (nie mówiąc już o kierownictwie), od których mógłbym prywatnie dowiedzieć się więcej o obecnym klimacie w firmie. Tym niemniej zastanawiając się na chłodno nad moimi dotychczasowymi relacjami ze spółką mogę stwierdzić, że:
- wszystkie dotychczasowe zobowiązania odsetkowe regulowane były terminowo,
- firma nadal działa, nie likwiduje dotychczasowych punktów sprzedaży, nie dotarły do mnie informacje o wyprzedaży majątku, a wręcz przeciwnie – spółka generuje zyski i wchodzi w nowe inwestycje,
- kontaktu z firmą nigdy nie miałem na wyższym poziomie niż obecnie, nie mogę więc mówić o nagłym jego zerwaniu (nie każdy utrzymuje tak wzorowe relacje i system informacyjny jak np. twórcy Pitbulla, raczej są to sporadyczne przypadki, a szkoda)
- pozostaje kwestia nieterminowego wykupu i rozesłanego nam oświadczenia. Choć w mojej ocenie sytuacja jest zdecydowanie alarmująca, to nie mogę nie zauważyć, że pierwsza część zawartej w piśmie deklaracji została spełniona – odsetki wpłynęły. Nie można więc zarzucić firmie nie wywiązanie się ze złożonego zobowiązania i niedopełnienia nowych warunków (choć przyjętych jednostronnie i bez przyzwolenia obligatariuszy). Dodatkowe 0,5% również wydaje się uczciwym zadośćuczynieniem za zwłokę – oczywiście pod warunkiem sfinalizowania wykupu.

Nie mam zamiaru namawiać tu kogokolwiek do zaniechania podejmowania własnych kroków w celu odzyskania zainwestowanej kasy. Wręcz przeciwnie. Zwracam tylko uwagę na fakt, że publiczne osłabiane wizerunku firmy może okazać się (szczególnie teraz) podcinaniem gałęzi, na której wszyscy siedzimy.
 

Spróbujcie sami porozmawiać z zarządem spółki i wyrobić sobie własny osąd sytuacji, zostawcie namiary na siebie w celu sprawnego stworzenia grupy, ale jednocześnie krytycznie podchodźcie do niesprawdzonych informacji, szczególnie tych anonimowych i siejących panikę.

Dopóki spółka działa i nie ma ogłoszonej upadłości zawsze pozostaje pole do porozumienia.


Z drugiej strony nie wiem, czy istnieje firma, która w swojej historii nie miała przejściowych problemów z płynnością – czasem powstałych z powodu niefrasobliwości zarządu, a czasem z powodów leżących poza firmą.
MD


Ciąg dalszy: Mętne tłumaczenie zarządu TK Invest

110 komentarzy:

 1. Kolego napisz proszę kto tu "bił pianę" wg Ciebie? Ci wszyscy, którzy nie odzyskali swoich zainwestowanych pieniędzy czy zarząd, który nie raczył nikogo uprzedzić, że coś idzie nie tak. Jeżeli wg. Ciebie to jest standard traktowania partnerów w biznesie to szczerze współczuję. Ja kilkukrotnie próbowałem się skontaktować z prezesem i za każdym razem słyszałem "proszę zostawić numer szef oddzwoni". Mamy piątek, zero kontaktu. Jeżeli zarząd jest taki chętny do kontaktu to poproś go o przedstawienie aktualnej sytuacji finansowej i raportów za ostatni kwartał?
  Najbardziej martwi mnie to, że ty Polcan też łyknąłeś tę bajeczkę, że będzie super i potrzebujemy czasu. Napisz wprost czy działamy razem czy lepiej dać sobie z Tobą spokój i działać samemu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak pisałem już wcześniej "serce" mówi że trzeba dać szansę spółce i przeczekać do końca kwietnia.
  "Rozum" i doświadczenie mówi że trzeba działać i to jaknajszybciej. Taki przykład Wam podam jaki miałem z ekancelarią, kontakt był wyśmienity spółka informowała wcześniej że ma problemy "przejściowe" namawiała na rolowanie obligacji i co? Ci co postawili na swoim czyli zarządali spłaty kapitału Ci co postanowili rolować zostali wyrolowani.
  Jeśli TK jest tak bardzo komunikatywny dlaczego nie udało mi sią połączyć z zarządem dlaczego niemam odpowiedzi na maile, dlaczego dostaję informacje z BDM że "życzymy powodzenia!!" Bicie piany? Ciekawe kto bądzie bił pianę w maju jak już będzie po wszystkim. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan nie zaakceptował mojego komentarza pod wczorajszym artykułem. Prosiłem, byśmy przeszli na kontakt mailowy, a nie komentarze na blogu...

  OdpowiedzUsuń
 4. W przykładowych wezwaniach do zapłaty widzę: "wzywam Państwa".
  Jakich Państwa? Prezesa i sekretarkę?
  Powinno być "wzywam Pana" (prezesa) czy "wzywam spółkę"?
  A może wzywam "zarząd spółki"?
  Krzysztof, Twoje wezwanie sąd chyba zaakceptował?
  Jak powinno być?

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro ktoś tu się zaczyna nastawiać optymistycznie, to wytłumaczcie mi jak to widzicie:
  TK nie spłaca zaległej serii A,
  TK nie spłaci 27.02 serii C1,
  a potem nagle wspaniałomyślnie TK spłaci nam nasze C?

  OdpowiedzUsuń
 6. Z ciekawości kiedy minął termin spłaty serii A?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykup 14.07.2015, jeszcze jako Delikatesy Monopolowe Bimbeer. W moim przypadku w trzech ratach 17.07, 22.07 i 2.09 spłacono dokładnie 3/4 należności z odsetkami ustawowymi za zwłokę i na tym koniec.

   Usuń
  2. Masz jakieś dane nt. ogólnej kwoty spłaty serii A? Cała seria została spłacona w 3/4 (wszyscy równo)?
   Opisz proszę sytuację w kilku zdaniach w prywatnym mailu do Polcana (m.in. na ten temat rozmawialiśmy z zarządem).
   MD

   Usuń
 7. Chyba Polcan zmienił w ostatniej chwili decyzję o opublikowaniu własnego artykułu i zastąpił go moim tekstem.
  Liczyłem, że w jego artykule pojawi się dzisiaj nieco wyjaśnień jakie wspólnie usłyszeliśmy od zarządu.
  Weźcie poprawkę na to, że autor bloga jest teraz w pracy, więc na pewno nie ma możliwości odpowiedzieć wyczerpująco na napływające komentarze.
  Z tego co wiem nie zaniechał żadnych działań, o których wspominał wcześniej.
  Podpisujcie swoje komentarze, aby mógł wiedzieć od kogo pochodzą.
  MD

  OdpowiedzUsuń
 8. Anomimowy 11:21 zgadzam się z Tobą i dodam że to mydlenie oczu inwestorom. Jeśli spółka już ma problemy z poprzednim wykupem to znaczy że nie jest to chwilowa "zadyszka" jak to próbuje powiedzieć MD. Ja będę bił pianę bo ja tego piwa nie naważyłem. Mam prawo żądać spłaty i nie obchodzi mnie "twarz" firmy.
  Ja tracę i jeszcze mam być wyrozumiały?? Mam nadzieję że ta spółka zniknie szybko z rynku. Ja pogodziłem się ze stratą bo w takich inwestycjach zawsze znam ryzyko. Mam nauczkę i więcej w świecie obligacji mnie nie zobaczą. A co do spółki jeśli wypłaci i ukłoni się w stronę inwestorów to jej "blask" wróci. Slawek

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem posiadaczem papierów TK, ani papierów spółek powiązanych z TK, ale pewnym pocieszeniem dla posiadaczy takowych może być fakt, że powiązana z TK spółka VELTO pozyskało właśnie ponad 4 mln z nowej emisji, zgrzytem w tej informacji jest fakt, że emisja nie wzbudziła entuzjazmu i pozyskano znacznie, znacznie mniej gotówki niż planowano. W większości podobnych przypadków, takie postępowanie spółki w stosunku do inwestorów zwiastowało kłopoty, ale były przypadki gdy sprawa zakończyła się pozytywnie. Miałem papiery spółki VEDIA, spółka wszystko pospłacała ratami co do grosza, z zastosowaniem odsetek ustawowych. Tyle, że w tamtym przypadku trochę inna była komunikacja ze spółką. VEDIA natychmiast ogłosiła oficjalny komunikat z planem spłat, komunikat znajdował się też na stronie spółki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie mówisz o tym:
   http://www.pb.pl/4422068,7316,velto-cars-przydzielilo-obligacje-serii-b-o-lacznej-wartosci-4-22-mln-zl

   Przyglądam się temu tematowi z zaciekawieniem i bardzo mnie zastanawia, ze w kilkudziesięciomilionowym kraju zawsze złowi się kilkanaście czy kilkadziesiąt osób gotowych oddać swoją krwawicę dla jakiś spółek- wydmuszek :-)
   Zauważcie, że ta emisja 122 szt. a kupiło ją 39 osób, łatwo policzyć ilu "sponsorów" i jaką średnio władowało kasę.

   Usuń
  2. To prawda, że przy TK zabrakło komunikacji. Nie wiem jak to było z Vedia ale TK trochę mnie zawiodło. Nie mówię o braku spłaty bo z tym zawsze trzeba się liczyc ale o braku podstawowej albo chociaż wcześniejszej informacji.

   Usuń
 10. Również nie mam w tej chwili czasu na wdawanie się tutaj w dyskusję. Nie jestem też rzecznikiem firmy, aby w jej imieniu tłumaczyć sytuację, tym bardziej, że sam mam wątpliwości.
  Myślę, że najrozsądniej będzie zebrać wyjaśnienia jakie uzyskaliśmy od zarządu w jeden artykuł lub mail i poinformować o tym zainteresowanych obligatariuszy. Każdy oceni sam.

  Zamieszczając komentarze bądźcie konkretni:
  Anonimowy z 09:26 - ile oznacza "kilkukrotnie" - 2 czy 22? Umówiłeś się na konkretny termin telefonu zwrotnego? Ja miałem taki po moim drugim - ponaglającym (następnego dnia).
  Anonimowy z 11:21 - na kiedy przypadał wykup serii A? Jaka część została wykupiona, nikt nie został spłacony?
  ...
  powyższy tekst napisałem wcześniej, a teraz widzę, że doszedł komentarz uściślający i na jego podst też można wnioskować o podejściu firmy do spłaty wierzytelności.
  Skąd informacje, że C1 nie zostanie spłacona?

  Sławek, chyba dostrzegasz różnicę między EKA i TK? Tam pewnie też biłeś pianę i co wskórałeś?
  Ja, dla odmiany, mam nadzieję, że spółka nie tylko nie zniknie z rynku, ale będzie jeszcze długo funkcjonować i spłacać zaciągnięte zobowiązania.
  Zgadzam się natomiast, że trzeba działać - problem dotyczy jedynie formy działania ;)
  MD

  OdpowiedzUsuń
 11. w EKA nie biłem piany bo stanowisko miałem oczywiste.
  Tutaj niema żadnego stanowiska. To znaczy jest, podjęte przez spółkę w DNIU WYKUPU!! O nadzieji nie będę pisał bo każdy wie czyja to matka. Interesują mnie konkrety od spółki. Ja nie byłem w tym szczęściarzem który miał przyjemność telefonicznie wysłuchać usprawiedliwienia prezesa. Jeśli jest tak och ach dlaczego pozostali inwestorzy nie otrzymają wiadomości drogą email? Powiem Ci dlaczego, bo to co teraz prezes pisze i mówi może być użyte przeciwko niemu. A jak niema kasy to się siedzi cicho a durny lud musi poczekać. Pytanie na co? Slawek

  OdpowiedzUsuń
 12. Pytanie czy ktoś ma obligacje firmy "Have We Double Power Energy Sp. z o.o."? na 03.02.2016 miały zostać przesłane odsetki za serię B i cisza. Dane adresowe mają takie same jak TK Invest więc pewnie firma ta sama.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam obligacje Have We Double Power Energy serii B i polecam zajrzenie do dokumentu Warunki Emisji Obligacji, gdzie podane są dokładne terminy płatności odsetek. Skąd wziąłeś datę 03.02.2016r? Najbliższa płatność odsetek to 17.02.2016r.

   Usuń
  2. Warunki emisji seria B strona 4, punkt 12 tabela. U mnie pisze 03.02.2016. jak chcesz to wyślę pdf

   Usuń
  3. Polecam zajrzenie nie do starych Warunków Emisji a do nowych. Jak wiadomo zarząd tej firmy wydłużył zapisy na te obligacje i ich przydział został dokonany 17.08.2015r. Jeśli masz te obligacje to przecież pierwsza płatność odsetek była w listopadzie ubiegłego roku i z całą pewnością nie był to 3 XI.

   Usuń
 13. W pełni podpisuje si się pod anonimowym z godz.09.26 oraz pozostałymi negatywnymi komentarzami. To nie jest bicie piany ani tym bardziej sianie paniki. Kolego, jedyny z niewielu któremu udało się porozmawiać z przedstawicielami spółki. Gdyby ktoś Cię opluł to Ty byś go za to pocałował? Niestety tak zostali potraktowani inwestorzy którzy zainwestowali w spółkę. Piszesz nie osłabiajmy zawczasu wizerunku firmy. Odpowiadam- To nie inwestorzy pierwsi rozpoczęli negatywną jej ocenę. Inwestorzy czekali cierpliwie. To spółka sama sobie wystawiła świadectwo poprzez takie podejście do obligatariuszy. Według Ciebie tak ma wyglądać współpraca inwestor-emitent? Brak wykupionych w pełni obligacji serii A, brak jakichkolwiek wcześniejszych informacji o zamiarze przedłużenia wykupu wyemitowanych papierów serii C, brak konkretnych informacji o przyczynach tak podjętych kroków, brak komunikacji ze strony prezesa, brak płatności dla AH . Według mnie i innych inwestorów w komentarzach powyżej- NIE! Z góry widać, że spółka ma od dłuższego czasu problemy finansowe a obecne jej działanie to gra na zwłokę. Mamy czekać, na co? Chyba na to żeby za trzy miesiące albo wcześniej dowiedzieć się, że majątek firmy wyparował. Do tej pory spółka nie przedstawiła jasnego stanowiska jak chce rozwiązać ten problem, żadnych konkretnych info a jednocześnie oczekując od nas wyrozumiałości. Takie jest moje zdanie i uważam, że powinniśmy jednak jak najszybciej zacząć działać w kierunku wyegzekwowania naszych należności a nie wierzyć w teksty o tzw. zawirowaniach na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 14. To będzie bardzo ciężki rok, dziś PCH Capital nie wykupił serii B8. Z 6 spółek w które zainwestowałem 3 wtopy (e-Kancelaria, TK-Invest a teraz PCH Capital). Parę lat zajmie mi odpracowanie tego kapitału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Termin wykupu Serii B8 PCH Capital upłynął 2 lutego 2016r. Czy spółka poinformowała Obligatariuszy że nie wykupi obligacji w terminie? Czy PCH zaproponowało jakiś plan wykupu? Gdzie można śledzić tą sprawę? Jest jakieś forum lub grupa pokrzywdzonych przez PCH gdzie można na bieżąco śledzić sytuację?
   FX

   Usuń
  2. Według WEO serii B8 termin wykupu jest 5 lutego. Zdarzało im się jednodniowe opóźnienie więc jeszcze jest nadzieja, że w poniedziałek wykupią i zapłacą ostatni kupon.

   Usuń
  3. Hejka! Podczytuję ten blog i komentarze dosyć regularnie. W komentarzach do wpisu z 1 kwietnia 2015 (Ranking antylokat i antyobligacji) trafiłam na wpisy, że PCH Capital nie wykupił serii A12 (komentarz z 26.10.2015) i serii B8 (komentarz z 15.12.2015). Czy ktoś wie czy te serie zostały w końcu wykupione (jakiś poślizg był itp. itd).
   Anielka

   Usuń
  4. Ja posiadam PCH Capital serię D5. W załączniku do propozycji nabycia na str 13 jest "Informacja o zobowiązaniach Emitenta" gdzie wypisane są wszystkie serie do wykupu. I tak według tej tabeli termin wykupu serii A12 przypadał na 2 październik 2015 a serii B8 2 luty 2016. Wpis Anonimowy5 lutego 2016 21:13 to pierwszy sygnał z jakim się spotkałem dotyczący problemów z PCH Capital
   FX

   Usuń
  5. Sorka, literówka w moim poście z 19:23 powinno być B2 a nie B8. Natomiast tak jak napisałam na tm blogu w komentarzach do wpisu z 1.04.2015 są 2 komentarze (jeden Anonim drugi osoba o nicku Miłosierny) odnośnie braku wykupu serii A12 i B2. Te sygnały, że jest coś nie halo z obligami PCH są z października i grudnia 2015. Może jacyś posiadacze serii A12 i B2 tu są i daliby info czy te serie zostały wykupione czy też nie. Anielka

   Usuń
  6. Próbuję od kilku dni dodzwonić się do kogokolwiek z grupy kapitałowej PCH Capital S.A. aby dowiedzieć się jak wygląda sytuacji i co z wykupem obligacji serii B8. Telefony i maile milczą. Firma Nevius S.A będąca podmiotem doradczym zajmującym się pozyskiwaniem obligatariuszy na tą serie już nie istnieje. Ich strona internetowa jest nieaktywna, numery telefonów przejęła inna firma.
   Czy komuś udało się uzyskać jakieś dodatkowe informacje prócz takich, że nie wykupiono obligacji w terminie?
   Marcin ty chyba też zaangażowałeś środki w PCH Capital? Masz jakieś pomysły?

   Usuń
  7. We wtorek dostałem siódmą płatność z serii A2, więc nie mam podstaw do reklamacji.
   Ktoś mi pisał ostatnio, że podobno działa inny podmiot doradczy Attentia, który pozyskiwał obligatariuszy. Niestety nigdy nie miałem z nimi kontaktu.

   Usuń
  8. Do mnie pod koniec roku dzwoniono z ofertą rolowania serii B8 na kolejne dwa lata na tych samych warunkach (10%). Na pytanie czy coś jest nie tak z kondycją grupy PCH Capital usłyszałem zapewnienia, że wszystko super, dywersyfikują inwestycje i o nic nie należy się martwić.

   Jak się okazuje coś jest na rzeczy. Kupony wypłacają w terminie, ale ostatnich obligacji nie wykupują. Zero informacji dla inwestora.

   Usuń
  9. No ale przecież PCH Capital działa 'pełną parą" dopiero co zmienili Prezesów w 2 spółkach zaleznych tj w Futuris i Runicom. Anielka

   Usuń
  10. Pan Pxxxx Cxxxxxxxxxx – podmiot pośrednio dominujący wobec PCH CAPITAL S.A. – w dniu
   23 grudnia 2013 roku złożył Zarządowi PCH CAPITAL S.A. oświadczenie o następującej
   treści:

   „W związku z dokonywaniem przez PCH CAPITAL S.A. emisji obligacji serii B8 zobowiązuję
   się, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności w spełnieniu przez PCH CAPITAL S.A. świadczeń pieniężnych wynikających z Obligacji, obejmę:

   - bezpośrednio lub pośrednio poprzez spółkę kontrolowaną ROWING CAPITAL Ltd., akcje PCH CAPITAL S.A. powstałe w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego PCH CAPITAL S.A., lub

   - nowe obligacje wyemitowane przez PCH CAPITAL S.A., gdzie celem ww. emisji akcji lub obligacji będzie pozyskanie środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań wobec obligatariuszy, którzy nabędą Obligacje.”

   To może cała grupa PCH skupiła się na przygotowaniu nowego prospektu emisyjnego, aby spłacić poprzednie emisje i o bożym świecie zapomnieli...

   Usuń
  11. Podobnie jak przedmówcy, mam niewykupione obligacje PCH Capitals serii B8. Też proponowano mi rolowanie. Obawiam się, że skoro nie zgodziliśmy się na rolowanie, to wyrolowano nas. Ciekawe czy na słowie pana P M Chmielewskiego można polegać, czy skrzyżował palce pod stołem, pisząc to zobowiązanie? Faktem jest, że przez dwa lata, kwartalne kupony odsetkowe wpływały na konto bez większych opóźnień. Tym razem ani odsetek, ani wykupu... Proszę o sygnał, gdy komuś uda się dodzwonić i czegoś dowiedzieć. Ja też jeszcze będę próbował.

   Usuń
  12. Przedzwoniłem wszystkie numery z całej grupy kapitałowej PCH Capital S.A. Żaden nie był nawet odebrany. Numerów nie ma tak dużo, bo oprócz adresu większość podmiotów ze stajni pana PC ma też ten sam numer kontaktowy.
   Dziwna sytuacja, bo PCH od 5-6 lat terminowo płaciło i wykupiło poprzednie emisje.

   Czy ktoś ma inna wiedzę na ten temat???

   Usuń
  13. A co z tą osobą, która oferowała Wam te papiery? Ta miła pani ze spółki Nevius, odbiera telefony czy jesteście na czarnej liście?

   Wiecie co jest najgorsze w tym wszystkim, że w momencie kiedy trzeba sprzedać obligacje to emitent i pośrednik dzwoni i pisze byleby tylko wcisnąć nam te papiery. W sytuacji kiedy zaczynają się problemy wszyscy chowają głowę w piasek...
   Jest taka strona http://obligacje-korporacyjne.com/ a w zakładce o nas
   jedno ważne zdanie: "Opieka najlepszych specjalistów na każdym etapie inwestycji"
   Dlaczego podałem tą stronę? wystarczy trochę pogrzebać w sieci oraz przejrzeć e-maile, które otrzymujecie z ofertami obligacji. Szybko znajdziecie powiązanie pomiędzy Nevius, która oferowała papiery całej grupy PCH Capital.

   Ja wyleczyłem się z obligacji do końca życia. Szkoda tylko, że ta terapia musi tyle kosztować.

   Usuń
  14. Powiązanie między Nevius a PCH Capital nie jest żadną tajemnicą. Jest (była) to po prostu firma pośrednicząca w sprzedaży m.in. obligacji. Zajmowała się naganianiem naiwniaków i przekazywaniem dokumentów od inwestora do emitenta. Zależność ta jest wprost podana na stronie PCH pod tym linkiem:
   http://www.pchcapitalsa.com/wp-content/uploads/diagram_en.png

   Miła Pani MS ze spółki Nevius już dla nich nie pracuje.
   Domeny nevius.pl oraz ok.neviusfinance.pl są nieaktywne.
   Telefon stacjonarny jest w posiadaniu zupełnie innej firmy.
   Od października 2015 MS dołączyła do grupy obligacje-korporacyjne.com
   Wystarczy sprawdzić jej profil na LinkedIn.

   Inna sławna już w środowisku obligacji korporacyjnych Pani AM zmieniła już pracodawce lekko licząc z 5 razy. Chyba główną kartą przetargową są posiadane przez nią kontakty do potencjalnych klientów.

   Może ktoś zainteresowany tematem z Warszawy może podejść do siedziby PCH i dowiedzieć się osobiście czegoś więcej???
   PCH CAPITAL S.A.
   Al. Jana Pawła II 23
   00-854 Warszawa

   Usuń
  15. Anonimowy z 11 lutego 2016 17:06
   Czy posiadasz numer telefonu do osoby która oferowała rolowanie serii B8?? Może to będzie trop...

   Usuń
  16. polcan czy ty nie obawiasz się, że 9 maja 2016 możesz mieć podobny problem jak obligatariusze serii B8 PCH z wykupem?
   RUNICOM to przecież ta sama grupa kapitałowa, a parę komentarzy wyżej pisałeś, że 9 lutego miałeś wypłacony 7 kupon serii A2.

   Jaka będzie twoja reakcja za trzy miesiące: prawnik, kancelaria, wyjazd do stolicy czy rozliczenie poniesionej straty w US?

   Usuń
  17. Nie martwię się na zapas.
   Problem na dziś to TK Invest i tutaj skupiam swoje działania.

   Usuń
  18. Te same doświadczenia z PCH Capital seria B8. Brak kontaktu, nikt nie odpowiada na e-maile, cisza.

   Usuń
  19. Miła Pani MS co by nie mówiła jest wciąż formalnie Prezesem Zarządu Nevius Finance - spójrzcie w KRS. Jezeli od jesieni 2015 ponoc z grupą PCH Capital nie ma nic wspólnego to dlaczego nie wykreślono jej prezesury? BTW Sąd Rejestrowy w W-wie obrabia wnioski w ciągu tygodnia. Co do adresu PCH Capital to tzw adres rejestrowy i prawdopodobnie również tzw adres do doręczeń, natomiast nie sądzę aby tam jacyś pracownicy siedzieli o Zarządzie nie wspomnę (może najwyżej najęta za minimalną krajową dziewuszyna od odbierania listów). Radzę wezwać do wykupu ze wskazaniem terminu na piśmie za potwierdzeniem odbioru a jak nie wypłacą to do prawnika.

   Usuń
  20. do Anonimowy z 12 lutego 12:06:
   Tak, mam ten numer. Dziś zatelefonowałem i nawet do mnie oddzwoniono. Rolowanie proponowała firma Attentia z Krakowa, która rozprowadza obligacje firm ze stajni PCH Capital. Rozmowa długa, ale bez konkretnych odpowiedzi. Bo są tylko pośrednikiem. A ja kupowałem przez nieistniejącą Nevius, wiec nawet nie jestem ich klientem... itp itd... Żadnych terminów czy konkretów na temat wypłaty. Bo o tym to PCH Capital decyduje.

   Szkoda, że my, Obligatoriusze PCH C, nie mamy jakiegoś miejsca do poprowadzenie rozmowy internetowej. Jakiegoś forum, grupy dyskusyjnej czy mailowej. Tu, korzystająć z gościnności Polcana, bardzo niewygodnie się pisze. Też nie o wszystkim można lub wypada publicznie...
   Irek

   Usuń
  21. Zatem: 1/ Jak Attentia proponowała rolowanie to jednak skądś dane obligatariusza wzięła - zapewne od emitenta czyli PCH Capital. Toteż odcinanie się przez nich teraz od sprawy jest nie fair. 2/ Nevius SA i Nevius Finance Sp. z o.o. formalnie istnieją - te podmioty nie zostały wykreslone z KRSu. 3/ Nie ma co tutaj dywagowac tylko formalnie na piśmie wezwać PCH Capital do spłaty a jak nie spłacą to galopem do prawnika. 4/ I co najważniejsze ostrzec innych żeby nie dali się oskubać tak jak tutaj piszący ! Attentia wciąż działa i zamiast Neviusa skubie nowych jeleni (chociaz chyba coraz gorzej im to idzie stąd karuzela emisji obligacji gdzie nowa emisja idzie na spłate starej się zacięła). Są portale i fora dyskusyjne poświęcone papierom wartościowym czy w szczególności obligacjom - prasa karmi się sensacją a tu temat w sam raz (można tematem zainteresować kogo trzeba). Afera chyba będzie nie mniejsza niż z PCZem. Może piszący tu nie odzyskają swojej kasy (niech sie moje słowa w g..o obrócą!) ale prawdopodobnie wielu innch uratuje się przed powierzeniem swojej kasy hochsztaplerom. Weźcie pod uwagę że PCH Capital jest bezpośrednio lub posrednio znaczącym (ale nie jedynym) akcjonariuszem kilku spółek publicznych : Runicom, Futuris, Aforti Holding, Indygotech Minerals, Eo Networks itd. Ciekawe jakby zmienił się ich kurs gdyby się drobni akcjonariusze zorientowali, że głowny macher w tych biznesach olewa obligatariuszy przysłowiowym ciepłym moczem? i na koniec: wbić sobie do głów: każdą oferte obligacji korporacyjnych gdzie papiery nie będą notowane na Catalyst, nie są solidnie zabezpieczone i gdzie kupon przekracza 2,5 krotność najlepszej w danym momencie lokaty wyrzucamy do segregatora okrągłego (do kosza!)

   Usuń
  22. Mam serię D5 więc jeszcze trochę do terminu wykupu pozostało. Również dzwoniłem do PCH Capital i nikt nie odbiera telefonu. Potrzebuję zaświadczenie depozytowe ale może nie jest potrzebne lub nie jest wydawane i wystarczy zawiadomienie o przydziale otrzymane od prezesa Graffa. W tym wypadku sprawa jest o tyle nietypowa, że seria D5 była oferowana bezpośrednio przez PCH Capital . Także Imienny rejestr wskazujący osobę nabywcy, liczbę oraz numery nabytych obligacji prowadzony jest przez PCH Capital a nie przez biuro maklerskie czy inny podmiot rynku kapitałowego. Jeśli ktoś wie jak jest w tym wypadku i otrzymał zaświadczenie depozytowe z PCH Capital to proszę o info.
   FX

   Usuń
  23. Jeżeli w warunkach emisji/propozycji nabycia nie jest napisane, że obligacje będą deponowane w jakimś domu maklerskim tylko emitent wydaje np. odcinek zbiorowy lub aświadczenie o przydziale to ten dokument jest dowodem posiadania tych papierów wartościowych. Świadectwo depozytowe w 100% zawsze potrzebne gdy seria notowana na Catalyst. Anielka

   Usuń
  24. @ Anielka. Co do spółek notowanych na Catalyst to nie mam wątpliwości - dokumentem potwierdzającym jest świadectwo depozytowe. Ale w wypadku spółek nienotowanych na Catalyst a deponowanych w domu maklerskim nie wydają swiadectwa depozytowego tylko imienne zaświadczenie depozytowe. Tu też sytuacja jest jasna.

   Dla mnie niejasna jest sytuacja tak jak z PCH kiedy obligacje przechowywane są w formie odcinka zbiorowego przez PCH i PCH prowadzi rejestr obligatariuszy. Otrzymałem od PCH zaświadczenie o przydziale. Też sądzę, że to powinien być wystarczający dowód. Ale może jeszcze potrzeba wystąpić do PCH o wyciąg z odcinka zbiorowego?
   FX

   Usuń
  25. Masz zaświadczenie o przydziale i to jest dowód że jesteś właściwą osobą której się kasa z tych obligacji należy. Na zaświadczeniu o przydziale masz zapewne informacje pozwalające zidentyfikować posiadacza, serię, ilośc obligacji przydzielonych itp itd. Obligacje te są zapewne zbywalne i jakbyś je komuś prywatnie sprzedał miałbyś obowiązek niezwłocznie powiadomić pisemnie emitenta aby go zamiast ciebie wpisali. Anielka

   Usuń
 15. Zapytałem u źródła - twierdzą że nie mieli nigdy problemu z wykupem obligacji. Jednocześnie ich kancelaria prawna zajemie się tematem pomówień i naruszenia dóbr osobistych..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale o kim mowa "Anonimowy5 lutego 2016 22:20"?
   AH mówiła o problemie z serią A i ktoś tu napisał, że nie dostał od pół roku 1/4 kapitału z serii A.
   Sugerujesz, że to nieprawda?

   Usuń
  2. Sorry, nie napisałem - rozmawiałem w sprawie Velto Cars

   Usuń
 16. Dwa razy dzwoniłem do TK Invest, ale rozmawiałem tylko z sekretarką. Szef niestety nie oddzwania.
  Polcan, MD: skoro Wam się udało rozmawiać z prezesem/zarządem i dostaliście jakieś optymistyczne info, to podzielcie się szczegółami, proszę.
  Polcan, najlepiej na maila odpisz do wszystkich zainteresowanych.
  Żeby nie było publicznego podawania poufnych informacji.

  Dodatkowo: Polcan miał się spotkać w piątek z prawnikiem. I jakie info masz dla nas, Polcanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do szefa, to moja rozmowa trwała ponad 30 minut. Mnie szef zapewniał, że dzwoni do ludzi, chociaż gdyby do każdego miał dzwonić po 30 minut to dużo w ciągu dnia nie obdzwoni. Sekretarce przekazałem dwa razy prośbę: w sobotę i poniedziałek. Telefon zwrotny był w czwartek.

   Natomiast co do spotkania z prawnikiem, spotkanie się odbyło. Osoby zgłoszone, dostaną w poniedziałek na maila info o postępowaniu.

   Usuń
 17. Czy warto wydawać kasę po to, by potem się denerwować?
  http://swiatowid.blox.pl/2016/02/Jak-kupuje-obligacje.html

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam ich serie F. Pierwsze odsetki mają być wypłacone do końca lutego. No i mam takie pytanko, ile obecnie spółka TK Invest posiada serii obligacji do wykupienia? No i o jakiej łącznej wartości? Ktoś jest obeznany w temacie?

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, byłem obligatariuszem spółki Polfa, polecam nie zastanawiać się tylko korzystać z 777 (trzeba zlokalizować gdzie znajduję się dobrowolne poddanie się egzekucji w jakiej kancelarii - o ile jest ) jeżeli nie to na podstawie nie spłaconych odsetek od sądu uzyskać tytuł wykonawczy z nim do komornika i nie oglądać się bo będzie za późno

  OdpowiedzUsuń
 20. Żart? Jedna firma TK Invest emituje obligacje : energetyków(Have We Double Power Energy), browar, sklepy z alkoholem, samochody, ładnie... w każdym przypadku problem, dziwne, prawda, musi być strasznym pechowcem że wszystkie pomysły padają na raz...

  OdpowiedzUsuń
 21. Spokojnie, Ja myślę, że Polcan nas z tego wyciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Co do poruszonej tu sprawy PCH Capital to chciałbym was uspokoić i wszystkie negatywne opinie nie są prtawdą.
  Firma płaci i płacić będzie. Rozmawiałem kilkakrotnie z nimi i nic nie wskazuje aby spółka miała jakieś problemy. Ostatni kupon był wypłacony bez żadnych problemów, proszę nie dolewajcie oliwy bo tego ognia niema i nie będzie. Pozdrawiam Sławek

  OdpowiedzUsuń
 23. Sławku, moim zdaniem PCH C ma problemy. Oby to były tylko problemy z komunikacją. Prawdą jest, że do tej pory seria B8 nie jest wykupiona. Tygodniowe opóźnienie w wykupie i wypłacie ostatniego kuponu to nie jest normalne zjawisko. Tym bardziej, że nie zdarzyło sie do tej pory. Jest to sprawa o jakiej należy poinformować, uprzedzić obligatoriuszy. Choćby po to, by "nie dolewali oliwy do ognia".
  Irek
  (podpiszę się, by nie pozostać anonimowy)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie potrafię sobie w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć skąd u Sławka tyle optymizmu?

  Nie widzę też żadnych negatywnych opinii na temat PCH, a jedynie suche fakty.
  Też jestem posiadaczem serii B8 i te fakty mnie szczerze martwią!

  Pozdrawiam Jakub.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja też nie podzielam optymizmu Sławka. Jezeli w PCH Capital wszystko OK to jak Sławek wytłumaczy np. to, że PCH Capital od kilku lat nie składa sprawozdań finansowych do swoich akt w KRS. I nie publikują ich w Monitorze Polskim B. Co mają do ukrycia? Nie sa spółką publiczna więc sprawozdań publikować ne stronie swojej nie muszą ale jak są złożone do akt czy opublikowane w Monitorze B to każdy kto ma w tym interes może się z nimi zapoznać i wyrobić sobie zdanie czy przypadkiem cały majątek spółki to nie kilka mebli w wynajętym biurze plus udziały w trwale deficytowych spółeczkach.

   Usuń
 25. Jestem "szczęśliwym" posiadaczem obligacji PCH Capital seria B8 i mam takie samo zdanie jak Irek i Jakub. Tygodniowa zwłoka, brak kontaktu, brak poinformowania obligatoriuszy o postępach w rozwiązaniu zaistniałej sytuacji. To są podstawy do niepokoju. Więc Sławku, albo masz nerwy ze stali albo tylko tobie udało się porozmawiać z właścicielem. Także uświadom nas że wszystko jest w porządku, bo z każdym dniem będzie więcej ludzi i ich negatywnych wpisów na forum.

  Pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 26. a czy zastanawiacie się czy Sławek to prawdziwy Sławek? Czy Polcan czy ktoś inny ma z nim kontakt mailowy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że Sławek jest po prostu optymistą. Może i rozmawiał, ale wiadomo, że rozmowa to nie to samo co płatność. O tym czy firma jest naprawdę rzetelna dowiadujemy się wszak z tego jak oddaje kasę, a nie co mówi.

   Usuń
 27. Koledzy piszę czego doświadczyłem i mogę się oczywiście mylić. Jestem tak jak Wy drobnym obligatoriuszem którego pewnie spółka może zwodzić. PCH to fundusz który ma trochę tych firm które prosperują i nawet dobrze im idzie. Mój siostrzeniec był zaangażowany do projektu IT firmy Runicom i mówił że firma ma "niezły rozmach" reszta spółek też wygląda dobrze, pytanie zatem co nawaliło że B8 są nie zapłacone ani wykupione jak D9 wypłacili jak w zegarku? Rozumiem Was i też mam obawy ale to z czym ja się spotkałem daje mi tylko jedno do myślenia "jest super". Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Sławku! Mylisz się wielce twierdząc że spółkom z grupy PCH Capital interesy dobrze idą. Po pierwsze: nie wiadomo nawet jak idą samemu PCH Capital SA bo od 2012 nie składa ani nie publikuje sprawozdań finansowych (czyli łamie Kodeks Spółek Handlowych). Po drugie: część spółek ze stajni PCH Capital to spółki publiczne notowane na NewConnect jak Runicom, Futuris, Aforti Holding, Indygotech Minerals, eo Networks itd. Te spólki mają obowiązek publikować wyniki finansowe toteż to robią: przejrzyj ich komunikaty EBI gdzie są te raporty. W większości przypadków są to spółki trwale (! od kilku lat) deficytowe z ratingiem "D" (czyli potencjalny bankrut). A co do Runicom SA firmy z niezłym rozmachem jak piszesz to ja ten rozmach widzę w tworzeniu spółek -klonów. Ostatnie sprawozdanie dotyczy 01-09.2015. Na ten dzień spólka ma ujemny kapitał własny (!), ponad 12 milionów straty narastająco i aktywa obrotowe pokrywające w ok. 40% zobowiązania krótkoterminowe (czyli zapadające w ciągu 12tu miesięcy). Anielka

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. @Inwestor. Jeżeli firma rzeczywiście wolała wpompować (! ciekawe co?) w nowe firmy to powinna przynajmniej oficjalnie powiadoomić obligatariuszy, że będzie zwłoka z takiego i takiego powodu. A w warunkach emisji serii B8 jest niby poręczenie pana Piotra Marka Ch. I co? I nic!Anielka

   Usuń
  4. Anielka - całkowicie się z Tobą zgadzam.
   Podobnie jak w przypadku TK informacja powinna wyjść do obligatariuszy z 2 tygodnie przed wykupem i wyjaśnieniem sprawy. A tak każdy inwestor myśli czy już iść do prawnika czy nie. Dodatkowo wizerunek firmy leży.... Podobno firma miała dzwonić do inwestorów w tej sprawie, ale jak widać po wpisach to tego nie robi.

   Usuń
  5. Wczoraj pojawiły się jednostkowe raporty kwartalne dla Runicom S.A. i Equitter S.A.
   W jednym z nich można odnaleźć następujące stwierdzenie:

   "Spółka charakteryzuje się szybką reakcją na pojawiające się szanse, elastycznością w podejmowaniu decyzji, wysokimi kompetencjami oraz wieloletnim bogatym doświadczeniem osób zarządzających i nadzorujących, w szczególności na rynku nowych technologii (IT, media, telekomunikacja) i branży finansowej. Posiada stabilny akcjonariat, tj. należy do Grupy Kapitałowej PCH Capital S.A."

   Może my jako obligatariusze jesteśmy zbyt mało elastyczni w odniesieniu do Propozycji Nabycia Obligacji. Z tego co pamiętam to odsetki dla serii B8 były liczone od dnia wpłaty środków zgodnie z aneksem. Może PCH sobie wykombinował, że naliczy również do dnia wypłaty i wszyscy będą zadowoleni...
   Jakub

   Usuń
  6. @Jakub. No Ty tak na poważnie? Może jeszcze im dopłać za to, że pożyczyli (bo obligacje to faktycznie rodzaj pożyczki) od Ciebie twoje ciężko zarobione pieniądze i nie wiadomo kiedy je oddadzą i czy w ogóle je oddzdzą. Co do raportów finansowych to nie patrz na poezję ale na cyfry. Ja w najnowszym raporcie Runicomu widzę ujemny kapitał własny, zobowiązania krórkoterminowe 10,3 mln a nalezności krótkoterminowe 5,7 mln (no nijak to się nie spina),ujemne przepływy finansowe i na koniec roku w kasie spółki całe 7,3 tysiąca złotych (! no majętna ta spółka jest). Anielka

   Usuń
 28. Anielka, zatem co Nas przekonało do zakupu obligacji spółki która jest "bankrutem"? Czy zawsze mądry polak po szkodzie? Gdzie byli wszyscy jak obligacje były oferowane? Czy spółka wtedy tuszowała swoje wyniki? Prawo jej na to pozwalało? Czy spółka która jest zobowiązana do sprawozdań nie podlega żadnym nadzorom? Jak dla mnie to zbyt dużo uchybień żeby spółka jeszcze wogóle istniała, a ona emituje kolejne serie. Kto pozwala na emisje spółki "bankruta"? Jak dla mnie to wszystko się kupy nie trzyma i chyba nie jest aż tak źle jak Wam się wydaje. No chyba że w państwie "prawa" można robić co się chce. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sławku! Na Twoje pytanie odpowiem jednym słowem: pazerność! 10% wygląda lepiej niż np. 4,5% na obligacjach Orlenu, ok. 5% na obligacjach Besta itp itd. Widzę że problem dotyczy obligacji PCH Capital emitowanych na początku 2014 roku ewentualnie pod koniec 2013 (o ile faktycznie nie wykupili także serii A12 i B2). W tamtym czasie sytuacja finansowa emitenta była powszechnie znana (nie było problemu z poznaniem jej przez zainteresowanych)- jesienią 2013 złożyli do KRS wyniki audytowane za 2012, przedtem też składali regularnie. Spółek-córek było znacznie mniej a głowne z nich Futuris i Runicom inwestowały głownie w sensowne spółki z grupy nowych technologii. To się wtedy trzymało kupy (w miarę). Kupony wypłacali regularnie, nikogo nie niepokoiło to że nie składane są do KRS sprawozdania za kolejne lata, że mnożone są kolejne spólki i spółeczki, że kurs giełdowy kilku spółek-córek stracił rocznie ok 60%, że emitowane są kolejne i kolejne obligacje. Tak to niestety wygląda.Anielka

   Usuń
 29. Sławku - leszcz został nakarmiony, też miałem przygodę z catalyst i 2 małe wpadki (nic nie odzyskane mimo zabezpieczeń) - na szczęście wtopa poniżej 10tysi - wyleczyłem się z tego rynku w 100% - człowiek dużo zdrowszy i spokojniejszy (teraz tylko lokaty do limitu BFG, wolę mieć pewne 3% niż później sraczkę w razie wtopy), aż dziw bierze że są coraz to nowsi do nakarmienia, bo na obligach w jednej chwili tracimy od razu 100%, czyli gorzej jak na akacjach, polcan też kiedyś zachwalał że ma nosa i że obligi nienotowane na catalyst są dobrze spłacane, wsio do czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy świeżutkie dane do analizy:
   http://inwestycje.pl/emitent/PAP/dane/90983_RUNICOM_-_raport_jednostkowy_za_IVQ_15.02.2016.pdf
   oraz
   http://inwestycje.pl/emitent/PAP/dane/90979_EQUITIER_-_raport_jednostkowy_za_IV_kwarta%C5%82_-_15.02.2016.pdf
   Jakub

   Usuń
 30. Mogę przedzwonić do osoby która blisko współpracuje z PCH i dowiedzieć co sie dzieje m.in. z serią B8.
  Słyszałem plotkę że wykup ma nastąpić pod koniec miesiąca...Jak czegoś się dowiem to napisze na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam,
  Czy ktoś już może podjął jakieś konkretne działania? Na przykład wezwał PCH Capital do zapłaty. A może ktoś z obligatariuszy serii B8 otrzymał od nich jakąś informację co się dzieje z wykupem? Tak wiec jeśli można proszę o jakąś informację. Ja mam serię B15, której wykup przypada na początek marca i chciałbym po prostu przygotować się na różne ewentualności. Darek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszelki wypadek miej już gotowy pod ręką komplet dokumentów. W sumie niewykupienie obligacji to także przesłanka do wniosku o upadłość chociażby... Anielka

   Usuń
 32. Jak przy takiej stracie Runiom dalej wypłaca kupony terminowo ? Może kasa jest rozsiana po tej grupie i jakoś wiążą koniec z końcem. Mam nadzieje, że jeszcze jakiś cud się zdarzy i dadzą radę zwrócić kasę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewypłacalność bierze się zasadniczo z braku płynności. To wygląda jak karuzela gdzie z nowych emisji opędzane są bieżące potrzeby (odsetki), a jak nowe emisje słabo idą to 'nie styka'. Runicom i Futuris to spółki publiczne więc jak nie wykupią obligacji w terminie to powinni to podać w oficjalnym komunikacie. Jak nie będzie komunikatu to skarga do KNF.Anielka

   Usuń
  2. Wszystkie informacje jakie docierają są jedynie nieoficjalne i ciężko na ich podstawie wyrobić sobie opinię na temat przyszłości PCH.

   Samo PCH milczy od dłuższego czasu: maile głuche, telefony również. Do ich siedziby nie ma co jechać, bo adres jest jedynie korespondencyjny, a na miejscu znajduje się biuro rachunkowe większości spółek z grupy PCH. Zarząd pojawia się okazjonalnie...

   @Anielka niestety mój ostatni ironiczny wpis na temat raportu Runicom okazuje się być coraz bardziej prawdziwy. Nieoficjalnie teorię z zamiarem opóźnionej spłaty wraz z ustawowo należnymi odsetkami potwierdziły mi niezależnie dwie osoby.
   Z drugiej strony co mają mówić, a fakty jakie są każdy widzi.
   O ile polcan nie wytnie to napisz do mnie maila proszę na adres dj-qba(at)wp.pl
   Jakub

   Usuń
 33. Otrzymujecie może newsletter-y z Runicom, PCH?
  Ja dostaję regularnie i wyglądają wyśmienicie.
  Zatem jak to ma się do faktycznej sytuacji?
  Jak traktować te newsletter-y?
  Jeśli to kreatywna księgowość to chyba podpada pod jakiś paragraf. Coś tu nie gra i albo faktycznie spółki robią nas bezkarnie w konia albo sytuacja nie jest aż tak beznadziejna jak nam się wydaje.
  Taki miałem przypadek z jednymi obligacjami. Gość wypisywał na forach że spółka nie płaci że padł ofiarą oszustwa itd co się okazało gość za późno opłacił obligacje i nawet nie ich nie dostał przegapił nawet fakt zwrotu środków. Fermentu narobił strasznego a przeprosić nie umiał. Moim zdaniem spółkom brakuje przepływu informacji i dlatego takie dyskusje powstają, czasami niepotrzebnie. I teraz pytanie dlaczego spółka nie informuje? Ma coś złego do zakomunikowania i woli milczeć czy też nie jest zobowiązana do tego a jak czegoś nie musi to nie robi. Dla mnie brak informacji = koniec spółki! a może o to chodzi? Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Newslettery wysyłane z automatu być może przez automat (?). A jaka tam kreatywna księgowość widzisz? Piszą prawdę ale nie całą. Co z tych newsletterów wynika? Ano to, że tworzone są nowe spółki i spółeczki. Że niektóre spółki gdzie grupa PCH ma jakies udziały są nawet zyskowne itp itd. Natomiast całościowy obraz sytuacji masz korelując newslettery z oficjalnymi komunikatami i sprawozdaniami finansowymi. Tam są konkrety a nie poezja. Anielka

   Usuń
 34. Czy ktoś z Was ma już kalkulację kosztów reprezentowania obligatoriuszy w sprawie TK Invest przez jakąś kancelarię prawną? Ja mam już wycenę od jednej kancelarii (szczegóły przedstawię jak powstanie jakaś grupa mailingowa) . Koszty nie są małe więc warto zebrać się w jakąś większą grupę i znaleźć kogoś kto ma doświadczenie w prowadzeniu takich spraw oraz przedstawi rozsądną cenę. Mam nadzieję, że nie wszyscy liczycie na prawnika Polcana, bo w sumie to nawet nie wiemy kto to jest.

  OdpowiedzUsuń
 35. Kiedy miał/ma być teoretyczny wykup serii C1 TK Invest?
  26.02 czy 29.02?
  Jeśli 26.02, to pytanie: dostaliście kasę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg Warunków Emisji wykup ma być dziś a skoro to sobota więc kasy spodziewam się w poniedziałek. Na razie nie ma emaila ze skanem listu prezesa jak to było w przypadku serii C, który pojawił się w skrzynkach pocztowych obligatariuszy w dniu wykupu, więc nadzieja na wykup serii C1 jeszcze jest.

   Usuń
  2. witam
   jeśli nie będzie wykupu C1 to powinniśmy dołączyć do grupy C, i wspólnymi siłami walczyć o zwrot naszych pieniędzy. Podobno teraz brak jest kontaktu z Administratorem Hipoteki. Czy ten AH ma jakąś tajemniczą umowę z TK Invest aby czekać do wspomnianego kwietnia?
   U mnie w rodzinie wydarzyła się tragedia i potrzebuję pieniądze na leczenie, jestem pod ścianą, nie wiem co zrobić?
   (mk)

   Usuń
 36. Osoby śledzące ten wątek głównie ze względu na grupę PCH Capital S.A. zapraszam na forum StockWatch:

  http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-5732_PCH-Capital-SA-obligacje-serii-B8.aspx

  OdpowiedzUsuń
 37. Tak jak sie mozna było spodziewać, zamiast wykupu serii C1 pisemko o wydłużeniu terminu wykupu do 30.04.16...
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 38. Dzisiaj dostałam skan pisma na maila od TK Inwest,dotyczący przedłuźenia wypłaty kapitału obligacji serii C1 do dnia 30.04.2016.Co robić? Proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Was też nie pytano o zgodę na wydłużenie?

   Usuń
  2. Witam,
   dostałem dzisiaj (29-02-2016) skan pisma datowany na 22-02-2016 o przedłużeniu wykupu serii C1 do 30-04-2016. Oczywiście nikt mnie nie pytał o zgodę - zostałem postawiony przed faktem dokonanym

   Usuń
  3. No nie...

   Usuń
  4. Nie pytali.Tylko przyszedł mail że są w trakcie sprzedaży nieruchomości żeby spłacić C i C1.

   Usuń
  5. Na dziś (1.03) obiecali wypłatę ostatniego kuponu. Chociaż z tego się wywiązali?

   Usuń
  6. BDM twierdzi, że kasa na odsetki z 4 okres dziś wpłynęła.

   Usuń
 39. Odsetki od serii F tk invest nie dotarły dzisiaj do mnie na konto i pewnie nie pojawią się nigdy, ponieważ obligacje te nie doczekały się nawet na zapis w ewidencji BDM. Brak również zabezpieczenia hipotecznego jak twierdzi AH. Pozostałe zabezpieczenia w trakcie ustalania, ale sprawa jest raczej oczywista. Prawdziwe show must go on

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już nie jest niewypłacalność emitenta. To jawne oszustwo.
   Pytanie co teraz? Emitent ew. złamał ogólne warunki emisji.

   Usuń
  2. Stosowne ogłoszenia w sprawie od AH:
   http://www.bhlegal.pl/aktualnosci.html#ogloszenie-dla-obligatariuszy-obligacji-serii-c-tk-invest-sp-z-oo-w-lubinie

   Usuń
  3. No to zaczyna być coraz bardziej 'interesująco'. Oby się nie okazało, że te pisma od emitenta że spłacą do końca kwietnia to mydlenie oczu żeby zdążyli resztki majątku (ostatnie butelki wódki) z firmy wyprowadzić. Też miałam chęc wejśc w TK Invest (o ile pamiętam w piuerwszą lub drugą serię) ale zdziwiło mnie z jednej strony wysokie zyski a z drugiej strony wysokie zadłużenie. WTF? jak tak może być gdy się bierze towar na kredyt a sprzedaje za gotówkę? Toteż doznałam olśnienia i nie wdepnęłam w ten 'produkt'. Na podstawie art 74 ust 2 ustawy o obligacjach możesz zażądać natychmiastowego wykupu. Radzę biegiem do prawnika i niech składa w sądzie wniosek o zabezpieczenie powództwa. Anielka

   Usuń
  4. Czy komuś udało się potwierdzić czy zabezpieczenie z art.777 zostało faktycznie złożone u notariusza ? Tj. komuś kto mieszka w miare blisko ponieważ telefonicznie nie udzieli informacji a list troche będzie szedł (Seria F)

   Usuń
 40. Obligatoriusze serii C TK Invest podejmujemy jakieś działania w celu odzyskania naszych należności czy czekamy? Czekać jak widać z powyższych postów nie warto. Polcan może kilka słów od Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro będzie nowy artykuł oraz prawdopodobnie info na maila dla zainteresowanych jak się wyrobię.

   Usuń
 41. Od dwóch dni próbuję się dodzwonić do siedziby firmy, ale bezskutecznie. Czy komuś się to udało w ostatnim czasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Darkowi się udało i za każdym razem słyszy to samo co opisałem w artykule na AO:
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2016/03/metne-tumaczenie-zarzadu-tk-invest.html

   Usuń
  2. Mi rowniez udaje sie dodzwonic za kazdym razem (pomijam metne tlumaczenie)

   Usuń
 42. ludzie nevius to to samo co horcus i tam powinniscie sie dowiedzieć co z waszymi obligacjami PCH i nie dajcie sie zbywać

  OdpowiedzUsuń
 43. UWAGA PODAJĘ NUMERY TELEFONÓW:

  JOANNA ZIELIŃSKA: 604 415 442
  MARCIN NASTAROWICZ (PREZES): 608 053 788

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam,
  mam pytanie do czytelników bloga, czy ktoś dostał zwrot kapitału Fturis S.A. Seria O?

  OdpowiedzUsuń
 45. Przepraszam za pomyłkę, chodziło mi oczywiście o FUTURIS S.A. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Jeżeli ktoś nadal ma problem z odzyskaniem odsetek lub kapitału z inwestycji w obligacje proszę o kontakt mailowy. Pomogłem już wielu osobom w zdobyciu od emitenta pieniędzy więc służę pomocą.
  Zainteresowane osoby proszę o kontakt : obligacje.pomoc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń