wtorek, 23 lutego 2016

Dodatkowy haczyk w regulaminie czyli gnijące oszczędności


Przedstawione niedawno problemy z zaskakującymi odsetkami naliczanymi przez Millennium wywołało falę oburzenia. Dla krótkiego przypomnienia sprawę Bartka przedstawiłem w artykule Bankowy galimatias promocyjny

Szczegółową jego analizę zawarłem w poście Bankowa łapanka. Jak się okazało z Waszych komentarzy, źle naliczone odsetki dotyczyły większej ilości osób. Dziwna to sprawa, żeby sprawdzać bank czy jest fair wobec klientów.

Millennium jednak od dłuższego czasu wyróżnia się ponadprzeciętnym oprocentowaniem konta. A jak bank oferuje więcej, to zwykle coś się pod tym kryje. Pozostaje pytanie co? Ciekawą sugestię podsunął inny czytelnik Jakub.

Piszę z propozycją artykułu a konkretnie przestrodze przed Bankiem Millenium i ich promocjami na Nowe Środki na koncie oszczędnościowym.
Oczywiście sam dałem się na to wrobić . Moja sytuacja jest już stracona gdyż nie uznano mojej reklamacji, ale swój honor mam. Jako stały czytelnik Pańskiego bloga pomyślałem, że temat mógłby być pomocny dla pozostałych czytelników.
Pytanie czy są one przegniłe?

W skrócie sytuacja wygląda następująco:
Banku Millenium proponuje klientom do 10 października 2015 podwyższone oprocentowanie (3%) na nowe środki na koncie oszczędnościowym przez 4 miesiące.
Jeżeli klient wpłacił 1000 zł np. 5.10.15  (w zasadzie to dowolną kwotę) to jego konto oszczędnościowe zostało zaklasyfikowane do promocji (UWAGA: konto, które jest jedno).

W grudniu Millenium Bank dostarcza nową promocję w ramach której nowe środki na koncie oszczędnościowym, według stanu na dajmy na to 5 grudnia są dostają oprocentowanie 3%. Jeżeli klient wpłaci na to konto nowe środki np 80 tys zł to okazuje się, że nie dostaną one podwyższonego oprocentowania mimo iż na moment sprawdzenia salda na początku promocji rzeczywiście posiadał tylko ten 1000 zł(+jakieś tam odsetki).

Kluczowy zapis w regulaminie jest jednoznaczny

A to za sprawą dodatkowego zapisu w regulaminie, który dodaje dodatkowy warunek na to, że konto klienta nie może uczestniczyć w tym czasie w żadnej promocji. A to konto uczestniczy w takowej uwaga przez 4 miesiące od 5.10.15 roku czyli do 2 lutego 2016. Moim zdaniem jest to ewidentne wyłudzanie pieniędzy od klientów . Zamiast 3% dostaje się standardowe oprocentowanie konta grubo poniżej 1% o którym dowiaduje się dopiero po miesiącu.

Dla porównania w takim BGŻ Optima jak piszą o promocji na nowe środki to jest to rzeczywiście promocja na nowe środki w stosunku do stanu na dany dzień (o którym piszą).   Dla mnie to jest standard dlatego jeżeli Millenium wielkimi literami pisze na stronie o oprocentowaniu na nowe środki (oraz rozsyła sms-y zachęcające w których oczywiście nikt o takich kruczkach nie pisze) to nie spodziewam się, że będzie to jeszcze obwarowane dodatkowymi warunkami.

Przyznaję, że dotąd nie brałem takiej ewentualności pod uwagę. Z tego wniosek warto sprawdzić czy nasze oszczędności przedstawiane obecnie jako dojrzewające nie okażą się raczej przegniłe i nie będzie ich tyle ile się spodziewamy.

7 komentarzy:

 1. Banki coraz bardziej kombinują, widać kasy jest w nich mało. Zaufanie do nich spada

  OdpowiedzUsuń
 2. Millenium to mocno "ufrankowiony" bank z największym pozwem zbiorowym w tym temacie. Wygląda na to, że jest jakieś powiązanie miedzy "frankowością" banków a ich kombinatorstwem, bo od razu mi drugi kombinat bankowo-doradczy i jego "Wrobieni" przychodzi na myśl.

  OdpowiedzUsuń
 3. Biorę teraz udział w promocji millenium i z rozmowy telefonicznej z bankiem dowiedziałem się, że dodatkowy haczyk jest taki, że promocja trwa do któregoś tam dnia marca (11 czy tam 16 zdaje się) i środki wpłacone po tej dacie nie będą już oprocentowane promocyjnie. Kasa wpłacona do 11 marca będzie pracować na 2,7% przez 92 dni, ale to co wpłacicie po 11.03 będzie na 0,8%.

  OdpowiedzUsuń
 4. jest na to prosty sposób. Nawet jeśli nie załapaliśmy się do promocji i przeoczyliśmy termin wystarczy telefonicznie od ręki zamknąć konto oszczędnościowe i otworzyć nowe. Tak samo dziala to w smart banku konto znika już na drugi dzień. Otwieramy nowe z nowym numerem i możliwością korzystania z promocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno? Próbowałeś/as i zadziałało?

   Usuń
 5. Spoko, widać czas powiedzieć baju baj millenium. Mam lokatę rozszerzona rzeczywistość, a ostatnio wpłaciłem coś na ko.
  Trzeba szybko do tojotki pewnie się ewakuować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Z tej strony Jakub - pokrzywdzony przed Millenium ale chcący ostrzec pozostałych czytelników Bloga.
  Otóż 'sprtyny' zapis w OWU brzmi następująco (podaję to jak wygląda on w obecnie obowiązującej promocj na nowe środki - dla swojej sprzed paru miesięcy OWU już w internecie nie sposób znaleźć)

  4. Do Promocji można przystąpić pod warunkiem
  niekorzystania w tym samym czasie z innej
  promocji na Koncie Oszczędnościowym

  Co ciekawe zapis widnieje w Rozdziale nr 1 w Postanowieniach Ogólnych a nie w na przykład w Rozdziale 2 Zasady Promocji „Nowe środki na Koncie
  Oszczędnościowym”

  Niech moja strata będzie Waszą oszczędnością w przyszłości - poprzez rezygnację z szemranych promocji:)

  Przy okazji
  Dziękuję Polcanowi za zamieszczenie wpisu:)

  OdpowiedzUsuń