czwartek, 25 lutego 2016

Liderzy internetu czyli ulepszony klon struktury w Idea bank


Odkąd Idea bank zmusiła nas do używania nieszczęsnego clouda nie mamy już wglądu w kuluary banku. Nie oznacza to jednak, że Idea pokątnie nie oferuje dalej tego, co do tej pory dostępne było w kuluarach.

Tym razem materiały są wysyłane bezpośrednio do klienta mailowo. I patrząc na szczegóły można łatwo dojść do wniosku, że nic się tutaj nie zmieniło. W dalszym ciągu mamy kolejne klony struktury, które opisywałem nieraz na FpG.

Najnowsza z nich nosi nazwę Liderzy internetu i jest bezpośrednim następcą Liderów technologii. Poprzednią ofertę opisałem pod koniec października ubiegłego roku. Od tamtej pory zmieniły się tylko detale.

 
To nie jest lokata lecz struktura

Mimo iż omawiałem już wiele struktur i stanowisko w tej dziedzinie się nie zmienia, czytelnicy ciągle przysyłają materiały celem analizy. Nic dziwnego, skoro Idea bank w mailu podaje tylko krótką informację z listą najważniejszych korzyści produktu oraz info dlaczego warto inwestować na... "lokacie" (sic) Liderzy Internetu.

No właśnie. Znów pada słowo na lokacie, a nie na strukturze. Lokata to u nas magiczne słowo, które praktycznie każdy bierze w ciemno, nic więc dziwnego, że Idea bank eksploatuje to hasło na maxa.

Pozostaje więc podać krótką informację z listą najważniejszych niekorzyści produktu oraz info dlaczego nie warto inwestować w strukturę Liderzy internetu. Te bowiem trzeba sobie samemu znaleźć w dołączonych materiałach do maila.

Wady są zaś takie jak zwykle, a więc przede wszystkim mamy tutaj opłaty. Rzecz dla której Idea tak chętnie oferuje tego typu produkty. Klient zarobić nie musi, bank zarobić musi zawsze, więc te są nie do uniknięcia. Widzimy je niżej.


Opłaty to niestety nieodłączna część struktury

Porównując strukturę liderów internetu do poprzedniej czyli liderów technologii widzimy pewną poprawę. Zamiast opłat z zakresu 4%-7% mamy teraz nieco mniejsze bo 1,5%-4,5% kwoty lokaty opłaty administracyjnej. I jest ona pobierana na start, czyli w dniu otwarcia lokaty.

To trzeba zapisać na plus:) Ba, mamy tutaj jeszcze jedną zmianę na plus bowiem czas trwania się skrócił. Zamiast 3 lat zrobiły nam się dwa lata, stąd tylko dwie opłaty manipulacyjne w wysokości 1%-2% dla tych, co się rozmyślą. Przedtem było 1%-3%.

Skoro mamy inną strukturę, to też inne są spółki. Oczywiście im mniej spółek, tym lepiej. Niestety tutaj nic się nie zmieniło. Dalej mamy 6 spółek. Są to:
1. Yahoo! Inc
2. Amazon.com Inc
3. eBay Inc
4. Alphabet Inc
5. Netflix Inc
6. Facebook Inc

I teraz rzecz kluczowa. Na lokacie czekamy tylko określony czas na wypłatę odsetek. Może bank bankrutować, może być recesja w gospodarce, może być krach na giełdach. Nas to nie obchodzi, lokata to lokata, kasa musi wrócić. Jak nie z banku, to z BFG.

Ale wbrew temu co mówi Idea bank, liderzy internetu to nie lokata, to struktura czyli gra losowa. Rzecz podobna do kasyna, do zakładów bukmacherskich. Coś co może, ale wcale się nie musi zdarzyć. Coś co jest oparte na rachunku prawdopodobieństwa, na warunkach które muszą być spełnione, aby zysk mógł być zrealizowany.

A warunki jakie są widzimy niżej:


JEŻELI WSZYSTKIE to bardzo wymagający warunek

Pierwsze dwa okresy czyli po pół roku i po roku są jeszcze elastyczne, dopuszczają bowiem możliwość 5% spadku kursów (mnożenie przez 95%). Ta nowość pojawiła się już przy liderach technologii w wariancie I, czyli w pierwszym roku. Tutaj zachowano tę możliwość.

Za to w drugim roku nie ma zmiłuj się i warunki są już ostrzejsze. Jak w pierwszym roku chociaż jedna ze spółek zanotuje w określonych dniach spadki powyżej 5% to po ptakach, czekamy na drugi rok. A w drugim roku nie może już być żadnego obsuwu, żadna ze spółek nie może spaść nawet o ułamek procenta.

Podawane wykresy historyczne są raczej nieistotne. Dwa lata to długo, a to że czasy się zmieniają bardzo dynamicznie i wcale nie na lepiej chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kto wie czy nie znajdzie się jakiś następca facebooka, który spowoduje drastyczny spadek popularnego portalu, który pogrzebie marzenia o zysku liderów technologii.

Podsumowując struktury Idea banku robią się coraz ciekawsze. Są już znacznie krótsze, opłaty zaś mniejsze. To dobry kierunek. Gdyby trwały rok, a opłaty zmniejszono o połowę, może warto byłoby spróbować. W końcu wymagane minimum 10k to nie aż tak dużo. Dwa lata to jednak zdecydowanie zbyt długo by dać się wciągnąć.

18 komentarzy:

 1. Cześć.
  Opis lekki, przyjemny i wyważony...
  Sam Polcan znalazł jakiś pozytyw :D
  Loteria, zgadzam się... ale z fajnymi nagrodami :)
  Na plus, przecena na Giełdzie w USA.
  Zapraszam do zakładania :D

  AJ IB

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli sporo można stracić na tej strukturze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak widać w imperium LC bez zmian...
  Przynajmniej ludzie są już o tyle mądrzejsi, że nie wierzą w ciemno "rzeźnikom" z "ubojni" i pytają. Szkoda Polcan, że nie było takich artykułów w czasach największych "żniw" z lucro, pareto itp. .

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak cuda wianki na kiju, pierdu.. pierdu.. a w tzw międzyczasie kolejny SKOK upada (SKOK Polska).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że tego SKOKu już nie będzie wiadomo już od pewnego czasu. Pisałem o tym w pierwszej dekadzie lutego:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2016/02/banksterzy-na-dywaniku-bsy-w-odstawke.html

   Usuń
 5. Opłaty są przy zerwaniu "lokaty"
  Porównanie do kasyna raczej średnie, bo tu stracić można kilka procent (inflacja+oprocentowanie ew lokaty)
  które kasyno ma takie warunki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A opłat za lokatę dlaczego nie liczysz? To największa realna strata niezależnie czy zerwiesz czy nie lokatę.

   Usuń
  2. Opłaty są zwracane jeżeli nie zerwiesz "lokaty". Jeżeli sam nie zrezygnujesz masz gwarancie zwrotu przynajmniej 100% kapitału nawet z gwarancją BFG

   Usuń
  3. Na potwierdzenie cytat z regulaminu:
   "Kwota Lokaty podlega ochronie w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości
   nieprzekraczającej równowartości w złotych 100 000 euro."

   Usuń
 6. Tak trochę spoglądam na listę spółek i zastanawiam się nad możliwością jakiegokolwiek zarobku:
  YAHOO: wyniki coraz słabsze, za to współczynnik P/E (CENA/ZYSK), coraz wyższy:
  https://ycharts.com/companies/YHOO/pe_ratio
  a czy spadek 5% jest możliwy? Yahoo potrafi w ciągu jednej sesji spaść o 4% i więcej procent
  https://finance.yahoo.com/echarts?s=YHOO+Interactive#{"allowChartStacking":true}
  AMAZON: tutaj P/E, niczym podczas bańki internetowej z początku wieku, chociaż bywało znacznie wyższe:
  https://ycharts.com/companies/AMZN/pe_ratio
  a spadać może ponad 5% jednego dnia, np. 13.01.2016 akcje poleciały w dół o 5,6%
  https://ycharts.com/companies/AMZN
  eBAY: no tutaj to już złamanie 5% bariery jest wysoce prawdopodobne:
  https://ycharts.com/companies/EBAY
  np. zamknięcie z dnia 27.01.2016 to 26,42, zaś z 28.01.2016 to 23,12, czyli spadek o 12,45%
  myślę, że te 3 spółki wystarczą,
  Wniosek – do struktury wybrano firmy o znanych, świetnych marketingowo nazwach, które mają wzbudzić zainteresowanie kupujących. Tutaj jednak chodzi, o strukturę z barierą, a wybrane spółki szarpią emocjami inwestorów , podobnie szarpany jest również ich kurs. Gdyby podobna struktura składała się ze spółek defensywnych wręcz nudnych, o tak zwanym niskim BETA, czyli w niewielkim stopniu reagujących na szaleństwa rynku, to bym się zastanowił. Takie firmy to np. COCA COLA, czy dostarczyciel przeróżnych mediów dla ludności i biznesu VEOLIA:
  https://ycharts.com/companies/VEOEY

  OdpowiedzUsuń
 7. właśnie wczoraj dałam się na to naciągnąć, jak myślicie da się jeszcze od tego odstąpić,

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co pamiętam jest 14 dni na wycofanie się i, przynajmniej mi, o tym mówili. Tak więc masz właśnie ostatni moment na decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, Jeśli chodzi o opłaty to się nie zgodzę ponieważ są one w formie kaucji i sa zwracane na koniec trwania okresu lokaty, a jesli chodzi dokladnie o lokate liderzy internetu to na pierwszej edycji zarobiłęm 6 % brutto i lokata sie zakonczyla, wiec nie sadze ze te lokaty sa az tak zle wiadomo giełda to troche loteria ale staracić nic sie nie straci to jest plus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie nie dajcie się wciągnąć w te lokaty bo po zakończeniu jest problem z odzyskaniem pieniędzy, zero kontaktu.

   Usuń
 10. dodam od siebie, że do 26go miałem otrzymać wypłatę zakończonej z sukcesem inwestycji i zima. Zero kontaktu, online zero asystentow dostępnych, nie odbierają. na maila założyli sprawę i do 48 godzin roboczych odpowiedzą. Do tej pory dobra współpraca z Idea Bank, ale dzisiaj zaświeciła się lampka ostrzegawcza. I do duża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SĄ MILI I UPRZEJMI DO CZASU GDY WPLACISZ PIENIĄDZE. POTEM POTWIERDZAM, ZERO KONTAKTU Z PRIVATE BANKER - ASYSTENCI - NIEOSIĄGALNI!!!
   LICZY SIĘ WYŁĄCZNIE ZYSK BANKU I INTRATNE PENSJE PRACOWNIKÓW NA KTÓRE MY NAIWNI Z WODĄ W MÓZGU SIĘ SKŁADAMY!

   Usuń
 11. pieniądze zwrócili już?

  OdpowiedzUsuń
 12. Unikać tego jak ognia! Powinna przyjrzeć się temu procederowi Komisja Nadzoru Finansowego i pilnie prokurator.
  A potem jeszcze problemy z odbiorem pieniędzy !!!?

  OdpowiedzUsuń