czwartek, 29 listopada 2018

Jeszcze jedna przegrana sprawa syndyka Wołomin


Wygląda na to, że opisane w poprzednich artykułach przypadki przegranej sprawy przez Syndyka SKOK Wołomin nie są wyjątkami, gdyż coraz więcej pojawia się sygnałów o kolejnych przegranych sprawach syndyka.

O kolejnej poinformowali czytelnicy w komentarzach, więc warto z niej zrobić osobny wpis. Tym bardziej, że mamy nową stronę internetową oferującą pomoc w tej sprawie. Jednocześnie na prośbę czytelnika publikuję jego przypadek.

Źródło: klinikapodatnika.pl

O kolejnej wygranej sprawie informuje strona Klinika podatnika. Mamy tam wymowny wpis Syndyk nie ma prawa żądać pieniędzy od klientów SKOK Wołomin. Co ciekawe strona oferuje pomoc przy obronie naszych interesów zachęcając do kontaktu. 

Jeśli więc ktoś z Was skorzystał z ich pomocy fajnie by było gdybyście się podzielili w komentarzach jak to wyglądało, a przede wszystkim jakie były tego efekty. Ciekaw jestem czy pobierają osobne opłaty za taką pomoc.Dostałem też prośbę od jednego z czytelników, który w najbliższy poniedziałek ma zamiar napisać odwołanie.  Wyżej publikuję odpis postanowienia Sądu Rejonowego w Białym stoku, który przekierowuje sprawę do sądu w Wołominie. Czytelnik liczy na 'jakieś pomysły w kwestii uzasadnienia'.

48 komentarzy:

 1. Super! Dzieki że jesteście!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy w tej sprawie syndyk wniósł pozew najpierw w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (e-sąd w Lublinie)? Sąd w Lublinie skierował sprawę do Białegostoku, a ten sąd chce ją przekazać do Wołomina?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak. Dokładnie. I to po wymianie argumentacji z powodem i po pierwszym posiedzeniu, gdy odłożył sprawę bez terminu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to w odwołaniu można wykorzystać takie uzasadnienie:
   http://pokazywarka.pl/odwolanie/

   Usuń
  2. Pozwany sprzeciwia się kierowaniu sprawy do sądu właściwości wyłącznej określanej na podstawie art. 40 kpc.

   Uzasadnienie: Syndyk wniósł pozew w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (dalej EPU) i zastosowanie w pierwszej kolejności mają przepisy Działu VIII Rozdział 1 kpc "Elektroniczne Postępowanie Upominawcze" tj. art.50528–50537 kpc stanowiące przepisy szczególne do pozostałej części kpc. Zgodnie z w.w przepisami w przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty lub wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego w EPU sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Właściwość ogólna oznacza zastosowanie wyłącznie przepisu art. 27 kpc czyli przekazanie pozwu do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jak wskazuje się jednoznacznie w piśmiennictwie (patrz np. J.R.Antoniuk,Monitor Prawniczy 20/2012) postanowienie o przekazaniu sprawy wydane przez sąd elektroniczny bezwzględnie wiąże sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Sąd ten nie ma możliwości dalszego przekazywania pozwu z uwzględnieniem innych przepisów kpc o właściwości sadów w tym tzw. właściwości wyłącznej. Sąd, któremu sprawę przekazano z e-sądu może przekazać ją innemu sądowi tylko w przypadku określonym w art. 50536 § 2 kpc, który nie ma zastosowania do niniejszej sprawy, strony bowiem nie zawarły umowy o właściwość innego sądu na podstawie art. 46 § 1 kpc.

   Podnoszę ponadto, że zasada członkostwa jako podstawa właściwości wyłącznej (art. 40 kpc) dotyczy zasad członkostwa spółdzielni normalnie działającej i rozstrzygania sporów wewnątrzspółdzielczych, natomiast rolą syndyka jest zaspokajanie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym. Zasada opisana w art. 40 kpc ma zastosowanie wyłącznie do rozstrzygania spraw między członkami działającej normalnie spółdzielni a jej ustawowymi organami.

   _________________________________________________

   Otrzymane ze Stowarzyszenia św. Michała

   swsfsm.pl

   Usuń
 4. Jak ja się cieszę , że ten niedouczony syndyk w końcu przegrywa sprawy w sądach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widać, że część Sądów nie chce wydać wyroku, tylko "umywa rączki" przekazując sprawę do Wołomina. W Sądzie w Wołominie tych spraw z pewnością sporo się nazbiera.
  Czy ktoś z czytających mieszka w Wołominie (lub w okolicach) i mógłby się podzielić informacją jakie tam wyroki zapadają ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie p.Marcin ze Stowarzyszenia św. Michała wie takie rzeczy

   Usuń
 6. Dzieki polcan za ciagniecie tego watku, bo to nas wszystkich, ktorzy jeszcze nie maja wyrokow podnosi na duchu i motywuje do szukania argumentacji, ktora mozemy w walce sadowej z syndykiem zastosowac.
  Syndyk w wolnej Polsce wraz ta cala kupa politycznego g... i wszelkich mafi beda osadzeni a majatki ich pokonfiskowane na rzecz skarbu panstwa. Dla nich pozostaje albo banicja albo beda splata reszty zasadzonych srodkow z pracy wlasnymi rekami przy pasaniu świń, bo jak mniemam szkod wyrzadzili wiecej niz majatku zgromadzili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielki plus dla autora bloga za utrzymywane tej sprawy w priorytetach, jeśli chodzi o jego nowe wpisy. To ciągle potrzebne, zwłaszcza dla osób zielonych w temacie prawniczo-odwoławczym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co piszą na fb wynika że syndyk przegrał już kilka spraw nie tylko w Białymstoku także w Przasnyszu ale jak ktoś się nie odwołuje to niech płaci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Syndyk przegrał już kilka spraw w Przasnyszu

  OdpowiedzUsuń
 10. Klinika podatnika to tylko strona internetowa. Ciekawie w jakim celu stworzona? To mogą być naciągacze. Na maila nie odpowiadają. Nie traktować ich poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Od zażalenia trzeba będzie wnieść opłatę sądową 30 zł?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziś doręczono mi pismo przygotowawcze powoda, jakie Syndyk złożył w Sądzie Okręgowym, w którym wnosi o przeprowadzenie dowodów z kolejnych kilkunastu dokumentów. Wśród tych dokumentów znalazły się m.in. wyroki sądów w analogicznych jak nasze sprawach w których wygrał Syndyk (same wyroki bez uzasadnień).
  Wyroki korzystne dla Syndyka wydały następujące sądy: w Bielsku-Białej, w Gorzowie Wkp.,w Pułtusku, w Zambrowie, w Warszawie (Praga-Południe), w Bielsku Podlaskim, Sokołowie Podlaskim, w Zamościu, w Tomaszowie Lubelskim, w Warszawie (Śródmieście), w Mińsku Mazowieckim, w Olecku, w Giżycku, w Warszawie (Mokotów), w Zgierzu, w Augustowie.
  Łącznie 36 wyroków wydanych w okresie lipiec-październik 2018r, zasądzone kwoty od 330 do
  ~40000zł.
  (np. jak ktoś miał 21 udziałów, to otrzymał nakaz zapłaty 630zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 14 grudnia 2016r i 335zł tytułem zwrotu kosztów procesu).
  ...z tego widać, że wcale nie jest tak kolorowo.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syndyk wiele spraw wygrywa bo pozwani czują się bezradni. Nie przychodzą na rozprawę, a jak przyjdą to się nie bronią. Dlatego wyroki nie mają uzasadnień. Jakie inne dokumenty dołączył SYNDYK? Jest tam coś ciekawego? W każdym razie po przegranej odwołuje się do wyższej instancji.

   Usuń
  2. Syndyk dołączył:
   - pismo procesowe (na 17 stron);
   - uchwały Zarządu SKOK i zawiadomienia w sprawie przyjęcia statutu w 2013r;
   - decyzję KNF - zatwierdzenie statutu SKOK z 2013r;
   - fragmenty analizy prawnej "Prawa i obowiązki członków SKOK, wydanej nakładem KNF z 2014r;
   - pismo KNF do Syndyka z pytaniem czy wystąpił już do członków z żądanie pokrycia strat w kasie lub czy planuje to wykonać z 2016r;
   - postanowienie Prokuratury Okręgowej W-wa Praga - oddalenie wniosku o podjęcie czynności w trybie nadzoru nad syndykiem z 2017r;
   - zarządzenie Sędzi-komisarz SSR Małgorzaty Brzozowskiej skierowane do Prokuratury Okręgowej w którym czytamy "sędzia-komisarz nie stwierdziła, że zachodzą podstawy do zwrócenia uwagi syndykowi...";
   - opinię i raport niezależnego biegłego rewidenta w sprawie sytuacji finansowej SKOK z 2014r;
   - analiza prawna Sędziego Stanisława Gargula "Odpowiedzialność członków kasy oszczędnościowo-kredytowej za zobowiązania kasy po ogłoszeniu jej upadłości" (8str);


   Usuń
  3. Mnie też to przysłał. To jego standard.

   Usuń
  4. Tu jest do pobrania odpowiedź na w/w pismo procesowe Syndyka (pobrane ze strony Facebook'owej):
   https://we.tl/t-MsZ4a8xV9p

   Usuń
  5. ...przepraszam tam było pismo syndyka, a tu jest na nie odpowiedź:
   https://we.tl/t-i124jn1Wt2

   Usuń
  6. UWAGA:
   Drugie pismo syndyka, którego skan jest zalinkowany 2 komentarze wyżej ma kilka wersji. Kto chce skorzystać z powyższej odpowiedzi musi ją dostosować do własnych potrzeb.

   Usuń
  7. https://we.tl/t-MsZ4a8xV9p
   i
   https://we.tl/t-i124jn1Wt2

   Nie działają ... :(

   Usuń
 13. ...a przed chwilą agenci CBA zatrzymali byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Jak wskazano, sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków przez urzędników przy nadzorze nad SKOK Wołomin w latach 2013-2014.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 05.02.2015 Lechosław Kochański został zarządcą masy upadłości. 19.03.2015 Lechosław Kochański został syndykiem masy upadłości. Po 3 latach i 10 miesiącach Lechosław nadal jest syndykiem masy upadłości. Czy w swojej pracy nie jest opieszały? Czym ten człowiek się zajmował przez tyle lat? Od 28.10.2016 zaczął wyłudzać pieniądze od uczciwych członków (wyłudził już kilka milionów). Dopiero od października 2018 kilku sędziów przeanalizowało jego roszczenia i w merytoryczny sposób uznało jego postępowanie za bezprawne. Trzeba było aż 2 lat aby kilku sędziów przeanalizowało sprawę. Co robią pozostali sędziowie? Dlaczego też sędziowie wydając wyroki nie nakażą syndykowi zwrotu wyłudzonych pieniędzy? Czy ktoś nadzoruje pracę Lechosława Kochańskiego?

   Usuń
 14. ...za Facebook Skok Wołomin syndyk:
  "9) Nadużycie prawa przez powoda w zakresie listy kilkudziesięciu tryumfów sądowych dołączanych do
  każdego pozwu, a stanowiących w istocie 1 promil spośród 40 tysięcy pozwów wytoczonych członkom upadłego SKOK Wołomin z tytułu dodatkowej odpowiedzialności. Powód nie wskazuje przyczyn tych wygranych, a jest to pokłosie obowiązującego w procedurze cywilnej modelu procesu kontradyktoryjnego, gdzie dość często jeden
  i ten sam sąd w składzie jednego sędziego mający 5-10 takich spraw w jednej sesji oddala pozwy syndyka, gdzie pozwani się bronią stawiając właściwe zarzuty oraz w kolejnych wydaje wyroki
  zaoczne na korzyść syndyka albowiem pozwani mimo prawidłowego doręczenia pozwu nie udzielają
  jakiejkolwiek odpowiedzi (bądź też robią to w sposób nieudolny) obligując sąd do uznania twierdzeń i subsumcji syndyka, a takie wyroki raczej nie powinny być źródłem chluby ale hańby i infamii (nie należy kopać leżącego i wskazywać
  tego faktu jako podstawy do skopania kolejnego leżącego). Syndyk nie wskazuje ani liczby przegranych przez siebie procesów w sprawie ani ich przyczyny.

  OdpowiedzUsuń
 15. Podobno syndyk SKOK Jowisz wysyła od połowy października 2018 wezwania do zapłaty członkom upadłego SKOK'u z ofertą 50% bonifikaty za
  dobrowolna wpłatę do końca listopada 2018 ze względu na lipność własnych żądań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest (a w zasadzie było):

   http://www.kasajowisz.pl/informacje.html

   (Wiadomość o możliwości zawarcia ugody w przedmiocie tzw. podwójnej odpowiedzialności)

   Usuń
 16. Dla osób, które przystąpiły do SKOK przed uchwaleniem Statutu 2014 bardzo ważny jest argument nie poinformowania o zmianie, a więc statut nie jest obowiązujący.

  Pismo do wykorzystania w poniższym linku:
  https://we.tl/t-fYpDnvHmy1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za udostępnione linki. Jestem jeszcze przed napisaniem odp. Czy zapadł juz wyrok w tej (twojej?) sprawie?

   Usuń
  2. U mnie sprawę odroczono na 2 miesiące, ponieważ wzajemne pisma nie dotarły na czas do stron i strony nie miały czasu się do nich ustosunkować (pismo otrzymałem 4 dni przed rozprawą).

   Usuń
 17. Mam pytanie, czy kiedykolwiek jakikolwiek SKOK przed upadkiem korzystał z zapisów o tzw. "podwójnej odpowiedzialności" członków i próbował w ten sposób wyciągnąć trochę grosza od swoich członków ???
  Tylko ważne - PRZED UPADKIEM - tzn. gdy działał normalnie, ale był w kłopotach finansowych.
  Ktoś słyszał o takim przypadku ???

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie było czegoś takiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też szukałem i nie znalazłem, a przypuszczam, że o takim przypadku byłoby głośno.
   Jestem ciekawy, czy władze Skoków w takich przypadkach posunęłyby się tak daleko, aby wobec opornych członków iść na drogę sądową...

   Usuń
 19. Czy zna ktoś sygnatury spraw (i siedziby sądów), które syndyk wygrał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ze 30 skanów wyroków to Syndyk załączył do swojego drugiego pisma. Są tam podane sygnatury spraw i siedziby sądów.
   ...jeszcze przez 3 dni pismo i załączniki można pobrać:
   https://we.tl/t-MsZ4a8xV9p

   Usuń
  2. ...tu są wyroki, którymi szczyci się Syndyk:
   https://we.tl/t-efBogtqIrn

   Usuń
 20. Ciekawostka z Bankier.pl - SKOK Wołomin za 1zł ;)
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/SKOK-Wolomin-okazja-stulecia-4186103.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Wczoraj (tj. 14.12.2018) wygrałem w SR w Goleniowie z pełnomocniczką syndyka. Sąd oddalił powództwo w całości z 3 powodów:
  1. Art. 26 ustawy o SKOK (wydobyta od członków spółdzielni dodatkowa kasa nie przysłużyłaby się im samym, lecz wierzycielom).
  2. Art 5 k.c. (sprzeczność z zasadami współżycia społecznego).
  3. Przedawnienie.
  Na koniec sędzia pogratulował mi wygranej, a działanie syndyka opisał jako niemoralne i na granicy naruszenia prawa karnego. Dodał, że przed zawiadomieniem prokuratury powstrzymuje go tylko trudność z udowodnieniem złych intencji syndyka.
  Poza tym sędzia dostrzegł grubą manipulację: syndyk chwali się orzeczeniem sądu w Dąbrowie Górniczej, ale zapomina dodać, że zostało ono zmienione przez sąd wyższej instancji w Gliwicach.
  Sygnatura mojej sprawy: SR w Goleniowie, IC 1253/18/MB.
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również gratuluję Tobie wygranej i w imieniu pozwanych prosiłbym Ciebie, a także wszystkich, którzy także wygrali, o publikowanie uzasadnień wyroków (oczywiście po ich zanonimizowaniu). Przyda sie tym, którzy czekają na rozprawę. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Proszę wystąpić o uzasadnienie wyroku i opublikować je, będzie bardzo pomocne dla innych. To chyba pierwszy wyrok, w którym sąd uznał, że sprawa jest przedawniona. Jakie były argumenty za przedawnieniem, data przedawnienia?? Proszę o odpowiedź :)

   Usuń
  3. Tak, popieramy. Nie jest znany wyrok, w którym sąd uznał sprawę za przedawnioną.

   Usuń
 22. ...ciekawa audycja, warto posłuchać a argumenty i sformułowania w niej zawarte przelać na papier i wykorzystać w pismach procesowych.

  https://www.youtube.com/watch?v=yQSySlBdKWc

  OdpowiedzUsuń
 23. Tu dużo materiałów i gotowych pism na każdą sytuacją z syndykiem i sądami
  http://www.skokwolomin.fora.pl/sad-pisma-rozprawy,21/

  OdpowiedzUsuń
 24. Do pobrania pisma procesowe - odpowiedzi na wypociny syndyka. Do wykorzystania teraz albo w apelacji:
  https://we.tl/t-JeXARQP9qh

  OdpowiedzUsuń
 25. Dla zainteresowanych wyrok Sądu Rejonowego w Przasnyszu:
  https://we.tl/t-JwJV0zExKG
  (niekorzystny dla syndyka)

  OdpowiedzUsuń
 26. Przeczytałem wyrok sądu w Przasnyszu. Sędzina chyba nie miała co robić. 28 stron drobnym drukiem. Pomieszanie trafnych uwag z ewidentnymi błędami. Sądy mogłyby pozew syndyka odrzucać od razu. Jak pokazuje już ten wyrok są ku temu ewidentne podstawy. Ale nie, będzie się ludzi ciągać latami, po Przasnyszu, Wołominie itd. Tysiące spraw. Faktycznie mogła to już załatwić sędzia komisarz. To w istocie ona, nie kontrolując działań syndyka, odpowiada za kompromitację wymiaru sprawiedliwości i poniewierkę tysięcy pozwanych przez syndyka specjalistę od obchodzenia prawa. Obchodzenie prawa wytykają mu przecież w kolejnych wyrokach. W sumie ten wyrok, pomimo trafności orzeczenia, niezbyt dobrze świadczy o wydającym go sądzie. Niski poziom uzasadnienia wyroku rzuca się w oczy.

  OdpowiedzUsuń
 27. ...kolejne pisma do pobrania:
  https://we.tl/t-HWcJBu4wfY
  ...co znajdę to wrzucam, wybierajcie to co Wam pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Co to za linki, że nie działają... Dobre linki do pism są na www.skokwolomin.fora.pl

  OdpowiedzUsuń