środa, 14 listopada 2018

Idea bank na liście ostrzeżeń KNF co to oznacza dla nas


Jak było do przewidzenia opisane wczoraj spięcie na linii szef Getin kontra szef KNF szybko ujrzała ciąg dalszy. Przewodniczący KNF po prostu podał się do dymisji, natomiast jeden z banków Czarneckiego lubiany przez nas Idea bank został wpisany na listę ostrzeżeń

Spowodowało to lawinę komentarzy dotyczącą bezpieczeństwa depozytów. Wszak to niesławna lista ostrzeżeń, która z automatu kojarzy się z Amber Gold. Czy więc coś jest nie tak i trzeba się ewakuować zrywając lokaty?


To nie tak. Wpisanie jakiejś instytucji na listę wcale nie oznacza, że trzeba się od razu od niej ewakuować i trzymać z dala po wsze czasy. Idea bank jest bankiem, ma pozwolenie na zbieranie depozytów i wypłacanie odsetek według oprocentowania jakie uzna za stosowne.

Idea bank widnieje pod nr 34
Idea bank widnieje na liście ostrzeżeń pod numerem 34 w sekcji drugiej, a nie pierwszej. W pierwszej mamy sławny Amber Gold czyli wykonywanie czynności bankowych jak np. przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem bez zezwolenia KNF. To IB wolno, więc dlatego lokujemy tutaj naszą kasę.

Idea bank widnieje w tej sekcji

Niebieskich wpisano do drugiej sekcji czyli prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF i trafił tutaj oczywiście z powodu głośnej afery Getback. Nie ma to nic wspólnego z depozytami, a dotyczy po prostu sprzedawaniu papierów wartościowych upadającej firmy z zachętą do zrywania lokat i przeniesienia środków na ryzykowne papiery.

Uważni znajdą na liście także Alior
Gdyby iść tym tropem i uciekać z wszelkich instytucji wpisanych na listę KNF to trzeba by także uciekać jak najdalej od... melonika. Wszak pod pozycją nr 6 widzimy Alior bank, w tej samej sekcji co Idea bank. 

Na dobrą można się dziwić, że dopiero dziś Idea bank trafia tutaj. Przecież sławetne struktury Idea bank sprzedaje od lat reklamując je jako lokaty, pomijając chętnie słowo strukturyzowane.

To jednak zupełnie inna bajka i wynika ze specyficznej budowy struktur. Nas interesują głównie lokaty lub konta oszczędnościowe, gdzie nie ma żadnego ryzyka, gdzie gwarancje BFG obowiązują przez cały okres trwania lokaty.

Jak było do przewidzenie takowe lokaty się pojawiły i to o wiele wcześniej niż sądziłem. Jeszcze wczoraj rano stawkę dźwignięto do wyczekiwanych od dawna 3,20%, wieczorem pojawiła się oferta z 3,50% zaś w nocy wyskoczyło 3,80% ale o tym na bieżąco informuję na FpG.

9 komentarzy:

 1. Lokata Zawrotna dzisiaj juz na 3.8%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby tak, ale od kilku minut próbuję się zalogować by ją zobaczyć

   Usuń
 2. Zerwałem lokaty na 3% i założyłem na 3,8%. Mam nadzieję, ze Czarnecki łatwo się nie podda i utrzyma bank. Ostro gra, bo pewnie chcieli go ukatrupić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest na 3,9 beztroska już.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Zaktualizowałem już wpis o dzisiejszych lokatach w IB na FpG
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2018/11/juz-nie-350-380-na-lokacie-zawrotnej-w.html

   Usuń
  2. czy beztroska ma jakieś dodatkowe warunki typu : nowi, nowe środki ?

   Usuń
  3. Nie ma. Przeniosłem środki z KO ze stawką 3,20% i założyłem bez problemu (pomijając opóźnienia w przelewach)

   Usuń
 4. Czy ktos zakladal beztroska w taki sposob jak ja? Tj. klikanie na poprzednich lokatach na 3% zerwij i wtedy opcja -> przenies srodki na nowy depozyt wlasnie 3,9%? U mnie po wyklikaniu dalej pokazuje od nastu minut, ze na 3% wszystko wisi, musi przetrawic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem dokładnie tak samo jak Ty. Czekałem na tą zamianę ok 3h! Więc musisz być cierpliwy ;)

   Usuń