wtorek, 13 listopada 2018

Afera z Getin nabiera rozmachu czyli odpowiedź UKNF na oskarżenia Czarneckiego o korupcję szefa KNF


Nie umilkły jeszcze echa afery z Getback, będące głównym powodem problemów z jakimi od dłuższego czasu boryka się Getin oraz Idea bank, a już wybucha nowa. Sprawa dotyczy dzisiejszej  publikacji artykułu w Gazecie Wyborczej o wymownym tytule '40 mln zł i nie będzie kłopotów'.

O co chodzi? Rzekomo przewodniczący KNF za powyższą kwotę zaoferował przychylność dla banku Czarneckiego oferując możliwość restrukturyzacji banków. Pozwalało to przykładowo unikać płacenia podatku bankowego, pozwalało więc zatrzymywać zyski zielonym.Źródło: www.knf.gov.pl

Od razu pojawiła się reakcja ze strony KNF, który opublikował oświadczenie w sprawie publikacji w GW. Komisja Nadzoru odbiera działania Czarneckiego jako szantaż skoro ten nie powiadomił prokuratury prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez przewodniczącego KNF. Można o tym przeczytać na powyższym screenie lub w podanym linku.

Przewodniczący KNF podjął już kroki prawne przeciwko szefowi Getin ze względu na zniesławienie. W dalszej części oświadczenia mamy info o tym, że informacje podawane przez Gazetę Wyborczą są nieprawdziwe. Jak czytamy:

rozmowy Leszka Czarneckiego z Przewodniczącym KNF dotyczące zatrudnienia Filipa Świtały miały miejsce w późniejszym okresie, a nie jak wskazano latem 2017 r. Filip Świtała, były zastępca Przewodniczącego KNF nie został powołany we wrześniu 2018 r. na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – chodzi o inną osobę o tym samym imieniu i nazwisku. Przewodniczący KNF nie znajduje się obecnie „na zaplanowanym wypoczynku” – bierze udział w delegacji służbowej do Singapuru na międzynarodowy FinTech Festival. Komentarz p. Czarneckiego przytoczony w artykule dotyczący „zarzutu o szantaż” i odwołanie się przez niego do kontroli KNF z 2017 r., celowo nie zawiera odniesienia do bieżących działań nadzorczych KNF oraz Urzędu KNF prowadzonych względem Idea Banku

Szczegółów jednak nie poznamy, gdyż KNF zasłania się tajemnicą zawodową. Będziemy jednak śledzić ten wątek wygląda bowiem na to, że ta afera szybko nie ucichnie. Szeroko jest to zresztą dziś omawiane na różnych portalach, więc być może niebawem poznamy nowe wątki.Dziś też w komentarzach na FpG pojawiły się informacje o podwyżce lokat w Nest bank. Kosmetycznych rzecz jasna, bowiem Nest nie ma takich kłopotów jakie z oczywistych powodów mają banki Czarneckiego w których ze względu na najatrakcyjniejsze stawki na rynku większość z nas trzyma swoje oszczędności.

Ciąg dalszy: Idea bank na liście ostrzeżeń KNF co to oznacza dla nas

21 komentarzy:

 1. Uciekać z Getina?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy czy masz papiery wartościowe czy zwykłe konto oszczędnościowe.

   Usuń
  2. Mam oszczędnościowe :(

   Usuń
  3. No to czekasz aż skończy Ci się oprocentowanie 3% i ewakuujesz się. Ja liczę na powrót, liczne lokaty miesięczne w IB kończą mi się pod koniec listopada, ale w Getin muszę czekać na nową edycję KO:( Pytanie jaka wówczas będzie stawka i jakie warunki wejścia.

   Usuń
 2. To ładnie się dzieje... a to pewnie dopiero początek :( Ja jednak nie panikuję - bo to najgorsze co można teraz zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. ma lokatę do końca grudnia w IB szkoda zamykać szczególnie że nie ma ciekawych opcji. Chyba do końca roku nie ogłosi upadłości. A może ktoś się orientuje ile trwa ewentualne odzyskanie środków z BFG ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czarnecki chwyta jeleni na lepszy procent dlatego może go nie ruszą,choć cieniem jest get back ja zalecam powolna ewakuację chociażby do aliora i millenium tam przynajmniej jest spokój a to cenniejsze jest od dobrego procentu

  OdpowiedzUsuń
 5. Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń KNF

  OdpowiedzUsuń
 6. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/knf-wpisala-idea-bank-nalezacy-do-leszka,77,0,2421069.html

  OdpowiedzUsuń
 7. I co teraz ? Mam lokatę do końca stycznia. Co w przypadku kiedy wpiszą IB na listę ostrzeżeń ze względu na nieprawidłowości bankowe ? dalej BFG chroni ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to nie ma żadnego związku. Widać będę musiał napisać nowy artykuł, na ten temat. Ja zamierzam założyć lokatę na 3,20% która dziś się pojawiła. Na niewielką kwotę, ale to ze względu na to, że niebawem kończą mi się lokaty miesięczne i nie mam ich gdzie wpakować, a nie chcę wracać na 2,7% do Millennium.

   Usuń
  2. To lista ostrzeżeń publicznych. Warto na nią zajrzeć, zanim zdecydujemy się na współpracę z instytucją finansową, by powierzyć jej nasze pieniądze. Warto też pamiętać, że gdy chcemy oszczędzać, należy sprawdzić, czy instytucja, jakiej zamierzamy powierzyć pieniądze, jest bankiem czy parabankiem. Komisja zwraca uwagę, że świadczenia pieniężne, które zobowiązują się spełnić podmioty, które nie mają zezwolenia KNF, nie są objęte państwowymi gwarancjami, w szczególności: Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

   Czy w takim przypadku, po wpisaniu IB na listę ostrzeżeń ze względu na nieprawidłowości bankowe traci BFG ??
   Co w przypadku lokat już istniejących ? Prawo nie działa wstecz i BFG wypłaca normalnie pieniądze ?

   Usuń
  3. Czytaj ze zrozumieniem. IB ma zezwolenie KNF i jest objęty BFG. KNF wydała ostrzeżenie w związku z nieprawidłowościami maklerskimi . Podkreśliła w oświadczeniu że :
   że ostrzeżenie nie odnosi się do standardowej działalności banku, tj. przyjmowaniem depozytów i udzielania kredytów. „Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru” – czytamy w dokumencie.

   Usuń
 8. Jest 3,5%, kiedy wycofujemy środki z konta

  OdpowiedzUsuń
 9. gdzie masz te 3,5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszą też o tym w komentarzach na FpG. Tak jak tam zapowiedziałem jutro z rana mam zamiar to sprawdzić czy przy próbie przelewu pojawi się taka oferta.
   To podobno stara dobra zawrotna, która do tej pory dawała 3%, rzekomo od dziś daje 3,50%

   Usuń
  2. Potwierdzam, jest 3,5% na zawrotnej.

   Usuń
 10. Nowy regulamin Zawrotnej 3,5%:
  https://www.ideabank.pl/uploads/doc/Regulamin_zawrotna_350_3M_2018_11_13.pdf

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest już 3,8%, kiedy wycofujemy środki z konta

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawrotna już na 3,8%.Kto ma nerwy ze stali to może skorzystać.

  OdpowiedzUsuń