czwartek, 15 listopada 2018

Syndyk SKOK Wołomin zaczyna wreszcie przegrywać sprawy w sądzie


Wracamy do sprawy jaka jest najszerzej komentowana na blogu czyli bezsensownych roszczeń syndyka wobec członków dawno już nie istniejącego SKOK Wołomin. Po ataku na byłych klientów z dużą ilością udziałów od tego roku zaczął on wysyłać nakazy zapłaty także dla jednoudziałowców.

Jak się okazuje wreszcie są sprawy, które wykazują, że jego roszczenia są bezzasadne. W październiku Sąd w Białymstoku oddalił powództwo syndyka, jak więc widać sprawa nie jest przegrana jak to wynika z komentarzy i warto sprawę kierować do sądu by walczyć o swoje.


Dużo na ten temat zostało już przedstawione na forum poświęconym SKOK Wołomin. Niżej przedrukowuję wpis o wymownym tytule Przegrana Syndyka w sądzie rejonowym.


Uzasadnienie Sądu Rejonowego w Białymstoku 


Na str. 9 w ocenie Sądu zarzut przedawnienia nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd wskazał na 6-letni termin przedawnienia, uzasadniając to tym że roszczenie wynika ze stosunku członkostwa. (Tutaj Sąd dał się zmanipulować argumentacji adwokatów syndyka - napisał to co oni.) 

Na str. 10 jest o chwili powstania roszczenia, jednak nie ma nic konkretnego (jakby moment upadłości? ale tylko jako roszczenie syndyka, którego motywem jest spłata wierzycieli, a nie działania ekonomiczne nastawione na zysk i obrót gospodarczy. O czym będzie dalej na str. 13) 

Sąd uwzględnił tylko dwa zarzuty pozwanego. 
Ale stwierdził, że syndyk miał legitymację do wystąpienia z powództwem! (str.11) Bo zastępuje wszystkie organy spółdz. 
Str. 13 "Powód nie posiadał materialnoprawnej podstawy" do roszczenia, bo nie ma ono oparcia w art. 26 ust. 3 uSKOK z 2009 r., ani w par. 59 ust. 5 statutu. Podstawy tej też nie dało żądanie KNF informacji o pokryciu straty. 
Str. 14 Wg Sądu celem dodatkowej odpowiedzialności miały być korzyści dla członków a nie spłata wierzycieli - ta strona jest najważniejsza. Tu wg sądu syndyk robi obejście prawa (a wcześniej sąd stwierdził, że ma legitymację - chyba po to tak napisał sąd, by dać koledze usprawiedliwienie, aby członkowie nie mogli mu postawić zarzutu próby wyłudzenia). 
Zatem wg sądu: syndyk ma legitymację, ale jego działania są bez legitymacji ("nieważne"). 

Korzystna dla członków są też str. 15 i 16. 

A str. 17: Tu wg Sądu nie obowiązuje członka statut z 2013 roku jeśli wstąpił do SKOK przed jego uchwaleniem a SKOK nie poinformował członka o zmianie statutu. 

Jeśli chodzi o 6-cio letni termin przedawnienia, to pozwany nie podał w swoim piśmie artykułu z którego wynika 3 letni termin. 
Mimo tego Sąd miał obowiązek sam znać przepisy,dlatego w razie apelacji pozwany będzie mógł powołać się jak w treści poniżej. 

"W świetle art. 29. § 1 prawa spółdzielczego nie jest nawet konieczny spór o to jak kwalifikować relację członka względem spółdzielni i spółdzielni wobec członka. Art. 118 k.c. mówi wyraźnie: „Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat.” 
Zaś w art. 29. § 1 prawa spółdzielczego, mamy taki przepis szczególny: „Roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat.” Owe roszczenia dotyczą relacji zachodzącej między członkiem (jako członkiem) i spółdzielnią i ustawa określa w tej relacji termin przedawnienia na trzy lata." (J.W.) 

"Powyższe dotyczy funduszy własnych. Zatem Prawo Spółdzielcze tę kwestię uregulowało. Relacja między SKOK a członkiem jest taka sama, jak między członkiem a Kasą. 
Roszczenia z tytułu funduszy własnych Kasy przedawniają się z upływem 3 lat. Dodatkowa odpowiedzialność członków, zgodnie z § 58 ust. 2 pkt 5 statutu Kasy zalicza się do funduszy własnych. Zatem roszczenie z tego tytułu ulega przedawnieniu z upływem trzech lat również na podstawie ustawy prawo spółdzielcze." (D.B.) 

"Skoro zatem art. 29 § 1 prawa spółdzielczego traktuje roszczenia członka w jego relacji członkowskiej ze spółdzielnią jako przedawnione po 3 latach, to każde roszczenie spółdzielni wobec członka wynikające z takiej samej relacji również musi ulec przedawnieniu po 3 latach." (J.W.)


Ciąg dalszy: Szczegóły przegranej sprawy syndyka SKOK Wołomin

14 komentarzy:

 1. Część tekstu trudna do zrozumienia, nawet bezsensowna. Nie można opublikować uzasadnienia sądu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na końcu artykułu pokazał się link do nowego wpisu na temat szczegółowego uzasadnienia sądu.

   Usuń
  2. Dziś wygrana w Warszawie, http://www.klinikapodatnika.pl/news.php?tag=Syndyk-nie-ma-prawa-zadac-pieniedzy-od-klientow-SKOK-Wolomin-(pozytywne-rozstrzygniecie-sadu)-&id=25

   Usuń
 2. Za 30 zł nie będę latał po sądach. Jeśli ktoś miał więcej udziałów to niech walczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...gdyby chodziło o 30zł też bym machnął na to ręką, ale Syndyk chce wyrwać ode mnie ponad 600zł. Moim zdaniem warto powalczyć.

   Usuń
  2. Człowieku, wiesz co to jest H O N O R ?

   Podpowiadam - nie model smartfona...

   Usuń
 3. nareszcie polcan napisales cos krzepiacego o pognebieniu Kochanskiego,
  przydalby sie wyrok w wersji elektronicznej by przekopiowac teresc i ulozyc dla pozwanych czlonkow by mogli zlozyc do sadu takie pisma na swoja obrone.
  Czy temu kto nie walczy o 30 zl powierzonych mu w zarzadzanie, nie szanujac tym samym darow Pana, bedzie godny powierzenia mu skarbow?
  Slowo Boze jednoznacznie odpowiada na to pytanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Link do pełnego uzasadnienia w tej sprawie syg. akt XI C 2180/18 jest na stronie forum skokwołomin;
  http://www.skokwolomin.fora.pl/wazne-informacje,13/przegrana-syndyka-w-sadzie-rejonowym,71.html
  Z tym ze trzeba się najpierw zarejestrować i zalogować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a jakby ktoś nie chciał się rejestrować i logować to też przez 7 dni jest tu do pobrania:
   https://we.tl/t-0WxM5btmeq

   Usuń
 5. 16 11 2028 byłem w sądzie ozaplate syndyka witaj chodzi o 630 zł werdykt
  Ma być 30 listopada jestem ciekawy czy będę musiał zapłacić czy nie skokowi wołomin wzasadzie syndykowi

  OdpowiedzUsuń
 6. Sprawa w sądzie w końskich chodzi o udziały w skok wołomin suma 630 zł ciekawe kto wygra syndyk czy ja pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...daj znać jaki wyrok zapadł w Twojej sprawie.

   Usuń
 7. https://www.facebook.com/269283360330546/posts/323519421573606/

  OdpowiedzUsuń
 8. jakis progres w sprawie

  OdpowiedzUsuń