wtorek, 24 maja 2016

Arkusz zleceń na przykładzie Property Lease Fund


Do tej pory omawialiśmy obligacje praktycznie tylko w ofercie pierwotnej. Można było zakupić obligacje bezpośrednio w banku lub u emitenta i trzymać je do aż do wykupu bez względu na to co się stanie po drodze. Jak jest wykup to super, inwestycję można uznać za udaną.

Niestety nie zawsze się tak dzieje. Obligacje są obarczone ryzykiem i coraz więcej emisji nie kończy się terminowym wykupem. W momencie gdy dostrzegamy, że jakaś spółka zaczyna mieć poważne kłopoty, dobrym rozwiązaniem może być pozbycie się jej, jeśli jest notowana na giełdzie.

Problem w tym, że jeśli spółka zaczyna mieć problemy, to z automatu spadają jej notowania. Inwestor staje wobec tego wobec dylematu: sprzedać ze stratą czy nie. A jak sprzedać, to za ile?


Pomocny w tym będzie arkusz zleceń, jaki można spotkać na różnych portalach. Dla naszych celów skorzystamy z portalu interia.pl, zaś pod lupę weźmiemy omawianą wczoraj spółkę Leasing Expert czyli obecny Property Lease Fund.  

Arkusz zleceń na zamknięciu sesji, czyli o godzinie 17:30 w czwartek, wyglądał następująco:

Arkusz zleceń na koniec 19 maja

Jak widzimy ktoś chciał kupić za 200 zł (dziewiąta kolumna), z drugiej strony najkorzystniejsza oferta sprzedaży była za 340 zł (dziesiąta kolumna).  Sprzedano zaś 10 sztuk za 279 zł.

Ważne jest tutaj przede wszystkim pole ostatnie czyli wyznaczane przez system widełki dolne i górne. Widzimy, że możemy wystawiać zlecenia w przedziale 230 - 330 zł żeby system nie zablokował transakcji. Im wyższą cenę zlecimy tym trudniej oczywiście będzie nam sprzedać, ale większą kwotę możemy odzyskać.

W ciągu dnia możemy obserwować jak zmienia się cena, co zostało sprzedane, w jakiej ilości i za ile. Spójrzmy na bardzo ciekawą sesję na obligacjach Property Lease Fund w następnym dniu czyli w piątek.Jeszcze po godzinie 14:00 mieliśmy tutaj notowania mieszczące się w widełkach z dnia poprzedniego. Sprzedano kolejne obligacje za 290 zł czyli już drożej niż dnia poprzedniego. 

W ciągu dnia ukazała się omówiona wczoraj zupełnie nieoczekiwana, ale za to bardzo istotna informacja o udzieleniu pożyczki, która daje bardzo duże prawdopodobieństwo spłaty omawianej wyżej serii.

 Kluczowe wydarzenie Źródło: gpwinfostrafa.pl

Notowania z automatu zaczęły rosnąć. Przed godziną 16:00 sprzedano już za 340 zł, cena zaczęła piąć się w górę, zaś na koniec dnia w polu status pojawiła się informacja: zawieszony.  


Arkusz zleceń na koniec 20 maja

Powyższy przykład pokazuje jak cenna może być drobna informacja. Jeśli ktoś wie o tej pożyczce może bardzo tanio zakupić obligacje od nie wierzącego w cuda obligatariusza i jeśli faktycznie spłata obligacji nastąpi, szybko zarobić na wykupie:)

Oczywiście pozostaje pytanie, czy faktycznie spółka wykupi obligacje. Pożyczkę udzielono na 2,5 miliona, zaś papiery PLF są warte 3 miliony. A nawet jeśli wykupi, to co z kolejnymi seriami C, D oraz E. Znów w ostatnim momencie pojawi się tajemniczy pożyczkodawca?

Ciąg dalszy: Rollercoaster wciąż trwa czyli Property Lease Fund wnioskuje o układ

7 komentarzy:

 1. dzisiaj zniknęły mi w mBanku te obligacje z notowań? Wiadomo czy je zdjęli i czemu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ niebawem ma być wykup. Przypominałem wczoraj, że zwykle na dwa tygodnie przed wykupem obligacje znikają z rachunku maklerskiego.
   Był komunikat na Catalyst, że wtorek 24 maja jest ostatnim dniem notowania.

   Usuń
  2. Ha, ha, ha. Dla odmiany na moim rachunku widnieje dzisiejsza wycena po 1019 zł. Ktoś chce kupić?

   Usuń
  3. Nie byłbym takim optymistą, licząc że obligacje tej spółki zostaną wykupione w terminie i to w całości po przeczytaniu dzisiejszego raportu ze spółki
   http://www.newconnect.pl/?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=PLE&id=94579&id_tr=1

   Usuń
 2. Nie "ha, ha, ha" tylko lepiej sprawdźcie sobie aktualne raporty EBI.

  Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
  Zarząd Property Lease Fund S.A. z siedzibą we Wrocławiu („Emitent”) informuje, że w dniu 24 maja 2016 r. Emitent podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego prowadzonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne.

  Jakub

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyżby się miało okazać, że autor tego bloga był dzieckiem szczęścia i sprzedał obligacje PLF w ostatnim możliwym momencie.
  Z dnia na dzień sytuacja jest coraz bardziej rozwojowa i tytułowy "rollercoaster" wydaje się być idealnym określeniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja natomiast zupełnie nie rozumiem postępowania TK Invest. Dziś otrzymałem odsetki od obligacji serii F, które miały być wypłacone dopiero 28 maja (ponieważ to sobota to przelew mógł być wykonany w poniedziałek 30 maja) natomiast w dalszym ciągu brak wypłaty odsetek od przeterminowanych obligacji serii C i C1, które miały być wypłacone wraz z wykupem obligacji 30 kwietnia.

  OdpowiedzUsuń