środa, 27 lutego 2013

Aktywna alokacja kapitału i siła procentu składanego na podstawie oferty lokat w SKOK Wołomin


Zakończył się audyt SKOKów zlecony przez KNF. Przeszedł on  bez większego echa - można więc na spokojnie przyjrzeć się ofercie jednej z najlepszych kas czyli SKOK Wołomin, której rozwój jest imponujący. 

Jeśli wejdziemy na główną stronę SKOK Wołomin mamy na dole przycisk "Ranking SKOKów wg Rzeczpospolitej". Ranking ten przedstawia sytuację na 2009r. SKOK Wołomin ma tam około 570 milionów zł aktywów. W audycie za rok 2011r wartość ta rośnie do 1,37 MILIARDA, a na koniec 2012r mamy 1,9 MILIARDA złotych aktywów

Oferta kasy jest bardzo interesująca dla osób dysponujących większą kwotą, którym krąży po głowie idea zostania rentierem. Chodzi o "Lokatę bezpieczną z ROR" na jeden miesiąc ze stałym oprocentowaniem 6,5%. Przyjmijmy, że hipotetyczny rentier dysponuje kwotą 500 tys. zł i chce otrzymywać miesięczną rentę.

1 Kapitalizacja miesięczna 
Przy zastosowaniu przez 6 miesięcy operacji założenia i odnowienia lokaty (w kalkulacji poniżej : kapitalizacja miesięczna) - widzimy, że rentier po pierwszym miesiącu otrzymuje 2193, 33zł a po ostatnim miesiącu 2242,27zł zaś cały kapitał wypracował 13.307,28 zł zysku po podatku belki.Źródło: calculla.pl


2 Kapitalizacja na koniec okresu

Spójrzmy jak sytuacja wygląda w przypadku założenia lokaty na 6 miesięcy ale z kapitalizacją na koniec okresu.
Zysk 13.162zł po podatku belki. 


W pierwszym wypadku rentier wykorzystał na swoją korzyść siłę procentu składanego i zyskał więcej o 145,28zł niż w przypadku drugim. Dodatkowo odsetki oraz cały kapitał miał do swojej dyspozycji po zakończeniu każdego miesiąca. 

Można również przyjąć, iż nadwyżka ta z łatwością pokryła mu koszty przystąpienia do kasy w wysokości 75zł oraz koszt eSKOK w wysokości 4,50 miesięcznie. Koszt eSKOK-u można by pominąć gdyby nasz rentier mieszkał w miejscowości, w której znajduje się placówka SKOK Wołomin i wybrał się raz w miesiącu na spacer aby odwiedzić placówkę i odnowić lokatę.

Całkowicie bierne rentierstwo może to nie jest bo trzeba pilnować zakładania lokaty co miesiąc, tym nie mniej tego rodzaju pilnowanie pracy swojego kapitału nie wymaga od hipotetycznego rentiera wiele zachodu. 

Autorem niniejszego artykułu jest FX

4 komentarze:

 1. Zatem trzeba będzie jednak wrócić na chwilkę do PL z ciepłej plaży pod palmą ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, wie ktoś może do kiedy jest oprocentowanie 6% konta w Deutsche banku oraz 5% meritum i do jakiej kwoty jest to 5% Meritum?

  OdpowiedzUsuń
 3. A ciekawe co Optima da zamiast 4,8% na koncie od marca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4,6% ? Tak pisało w ich ostatnim komunikacie.

   Usuń