wtorek, 2 października 2012

Obligacje Getin serii PP2-iiNa blogu Polak potrafi jak dotąd omawiałem wszystkie oferty tegorocznej emisji obligacji Getin. Na niniejszym blogu zamierzam kontynuować tę można już powiedzieć tradycję. Dzięki temu można zobaczyć jak wygląda planowanie i dystrybucja tych papierów wartościowych.

W poprzednich artykułach (a warto tutaj przypomnieć, że wszystkie 12 artykułów o obligacjach Getin zostały zebrane tutaj) zobaczyliśmy jak działa przydział obligacji. Firma, w naszym przypadku bank, dostaje zgodę od KNF na pewną pulę pieniędzy, którą może pozyskać z emisji obligacji. Getin zdecydował się na stopniowe pozyskiwanie funduszy przez oferowanie kolejnych emisji oznaczanych cyframi rzymskimi.

Ponieważ w międzyczasie miała miejsce fuzja z Get bankiem, KNF uznało pierwotny prospekt emisyjny za nieważny. Aby móc emitować obligacje w dalszym ciągu Getin sporządził nowy prospekt emisyjny na podstawie którego wydaje obecnie nową serię oznaczona cyfrą 2 stąd ostatnia emisja omawiana tutaj miała nazwę PP2-i. A kolejne emisje będą zawierały kolejne cyfry rzymskie.

Jak się nietrudno domyślić następna seria musi mieć oznaczenie PP2-ii i dziś sobie ją omówimy. Oto jej parametry:
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,55%
Okres trwania: 7 lat
Płatność: co pół roku
Minimum: 500.000 zł

Źródło: spółka


Jak widać druga pula PP2 oparta na nowym prospekcie emisyjnym trwa o rok dłużej niż wszystkie emisje oznaczone PP, gdyż wszystkie serie oparte na poprzednim prospekcie trwały 6 lat. To bardzo długo banki mają jednak wyraźny nakaz tworzenia rezerw finansowych ze względu na konieczność podwyższania współczynnika wypłacalności stąd okres jest aż tak długi. 

Niestety jak widać druga tura nie jest adresowana do inwestora indywidualnego. Poprzednie 25 tys było bardzo przystępne, tutaj 500 tys to już cena zaporowa więc adresatem jest odbiorca instytucjonalny. W serii PP dopiero piąta seria PP-v miała zaporową kwotę milion złotych. Tutaj już dwójka PP2-ii jest poza zasięgiem.

Getin tłumaczy, że ta zaporowa cena jest sposobem na uniknięcie koniecznej redukcji zapisów. Dzięki PP2-ii bank zebrał 18 mln zł. Jak widać chętnych wciąż nie brakuje, niezależnie od tego jaka kwota jest potrzebna.

Okazuje się jednak, że tuż po zakończeniu drugiej tury od razu rusza tura trzecia. Zapisy na PP2-ii trwały w drugiej połowie września. Zapisy na PP2-iii rozpoczęły się w październiku a skoro są znów adresowane dla odbiorców indywidualnych więc o nich opowiemy już jutro.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz