środa, 24 października 2012

Światowe Aktywa czyli kolejne ataki niedźwiedzi


Po wczorajszym opublikowaniu czwartego i ostatniego odcinka dotyczącego mało atrakcyjnego asset management w Alior Banku dostałem maila od czytelnika, który nawiązuje do tematyki dziwnych układów banków z firmami odnotowującymi niemałe straty oraz oferowaniu takich produktów dla każdego z nas.

Klasycznym i powszechnie znanym przykładem jest Kwartalny Zysk w Getin, który doprowadził do utworzenia grupy osób pokrzywdzonych tym i wielu innymi produktami oraz utworzenia strony wrobieni w Getin o czym pisałem tutaj.

Okazuje się, że takich niezwykłych układów można znaleźć coraz więcej. A co najgorsze w każdym przypadku możemy tam spotkać niedźwiedzia a co jeden to większy. W poniższym mailu podkreślenia są moje, treść zaś pochodzi od Pana Wojciecha z Warszawy.

W kilku wpisach na blogu "Polak potrafi 2" zastanawiał się Pan nad motywami współpracy Money Makers z Alior bankiem.

Równie ciekawa jest współpraca banku Idea z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie EUROPA Spółką Akcyjną z Wrocławia.


W czerwcu tego roku konsultantka banku Idea namawiała mnie na podpisanie umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym "Światowe Aktywa" oferowanym przez TUŻ EUROPA.

Pani sugerowała osiągnięcie zysków rzędu 12% "średniorocznie". Zupełnie nie wiadomo na jakiej podstawie, bo po sprawdzeniu strony WWW Towarzystwa dowiedziałem się, że w tamtym czasie TUŻ prowadziło ok. 50 podobnych funduszy, z których tylko 3 nie miały strat, ale ich "zyski" były poniżej inflacji. Pozostałe miały straty, a jednostki wyceny rekordzisty miały o ok. 60% niższą wartość niż w dniu inauguracji.

Gdy przedstawiłem pani te informacje, szybciutko zakończyła rozmowę.

Oczywiście nie skorzystałem z oferty.

W tym przypadku też zastanawiająca jest współpraca banku z TUŻ, które nie ma ani jednego dochodowego funduszu. Chociaż jakimś wyjaśnieniem mogą być tu powiązania kapitałowe Idei i EUROPY.


A jeśli chodzi o "Światowe Aktywa", to tak jak przypuszczałem: od dnia inauguracji przynoszą straty:


Europa Fund SWA/2012/01 Źródło: tueuropa.pl
  Pozdrawiam i dziękuję za pracę włożoną w redagowanie ciekawych blogów :)

2 komentarze:

 1. Mat.

  Należy zwrócić uwagę, że to nie TUnŻ Europa odnotowuje straty, a fundusze, które prowadzi TUnŻ Europa.
  Jest to duża różnica i trudno porównywać to z Money Makers.

  Co do samej współpracy TUnŻ Europa z Idea Bankiem, musi być to dla nich korzystne, jednak jak widać z wykresu, może nie być korzystne dla klientów IB.
  Fundusze są dochodowe, ale dla IB i TUnŻ Europa.

  Może należałoby zastanowić się, dlaczego niemal wszystkie fundusze odnotowują straty? Jak one działają?

  Przede wszystkim należy postawić sobie pytanie, czy wiem jak działa dany produkt finansowy?
  Jak działa inżynieria finansowa opisana w treści dokumentów?

  Pan Wojciech nie wie, skąd pani konsultantka wzięła 12% średnioroczny zysk. Ja wiem.
  Dlatego, że mi również w czerwcu proponowano dokładnie to samo.
  Miałem w ręku wszystkie dokumenty dotyczące tego produktu. Dokładnie je przeczytałem, a mechanizm działania produktu nijak miał się do tego, co mówił konsultant.
  Długo mógłbym się rozpisywać na ten temat.

  Zwrócę uwagę jeszcze tylko na jedną ciekawostkę.

  Czy ktoś wie dlaczego strata Europa Fund SWA/2012/01 (Światowe Aktywa) od 08.08.2012 do 15.10.2012 wynosi 13.18%, skoro w tym samym czasie BNP Paribas Master Series 10 PLN Index (jest to indeks, na którym opiera się produkt) w tym samym czasie stracił 3.46%?

  Mogę tylko pogratulować Panu Wojciechowi, że nie dał się nabrać.

  LINK: BNP Paribas Master Series 10 PLN Index
  http://www.bloomberg.com/quote/BNPIMMPE:IND/chart/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiadomo, że tylko nie kolesie są prześladowani przez niezależną prokuraturę, bo TU Europa to mistrz, przy którym AMBER GOLD to pentak i powinien takim specom od kombinacyjnego wyłudzania pieniędzy od obywateli w majestacie prawa niby RP, ale dostrzegam wszystkie znamiona zachowań prawnych rodem z PRL-u. Mam już drugą "inwestycję" u tych speców nagonioną przez banki. Obecnie przyniosła już 25% strat a miało być tak wspaniale. Dzieci z wykształceniem przedszkolnym dali by inwestycje na poziomie +3% mając również pokaźny zysk dla siebie i bez zakamuflowanego oszustwa finansowego.

  OdpowiedzUsuń