czwartek, 11 października 2012

Prawo dżungli czyli lokata plus 10%


Idea nie byłaby sobą gdyby nie wprowadziła jakiejś ciekawej nowości. W końcu nazwa zobowiązuje idea to przecież pomysł. I bank pomysłowy jest to trzeba przyznać. A ważniejsze ma małą przewagę nad innymi bankami wyprzedzając jakby pomysły innych.

Najnowsza oferta to lokata plus 10%. I tutaj od razu trzeba powiedzieć sobie to otwarcie - nie jest to kolejna lokata na 10%. To sprytny zabieg marketingowy, który sprawia wrażenie, że oto Idea rozdaje na prawo i lewo genialnie oprocentowane lokaty.

Idea jest prosta. Większość ludzi już zapewne przywykła do wszędobylskich lokat opatrzonych dwucyfrowym zyskiem gdyż 10% nie tylko widnieje czarno na białym ale na dodatek miga a więc bije po oczach. A więc zwraca uwagę chociaż w sposób podświadomy. Nawet nie zdajemy sobie sprawę jak działa to na psychikę. A o to właśnie Idei chodzi.

Niestety najnowsza lokat plus 10% nie ma nic wspólnego z lokatą z Kuponem VIII, która oferuje 10%. To jedynie oferta 10% więcej niż to co mamy w innych bankach. Dla przykładu

W tej reklamie powinien być drapieżny tygrys Źródło: idea


Mamy lokatę na 6,00% Idea da nam 6,60%
Mamy lokatę na 7,00% Idea da nam 7,70%
Mamy lokatę na 9,00% Idea da nam 9,90%

Zatem widzimy, że w najlepszym przypadku a poza Ideą najlepsza lokata na rynku to 9,00% w neoBANKu na opisywanej niedawno energoLOKACIE 1M i tak nie mamy najmniejszych szans dostać lokaty oprocentowanej na 10%. Średnia dobrych lokat czyli 6,50% da nam po podwyżce o 10% jedynie 7,15%.


I najgorsza wiadomość z wszystkich możliwych - lokata tylko dla nowych klientów. Ten warunek powoli zaczyna być irytujący. Od tego momentu aż się nie chce komentować takich lokat, stąd reszta w telegraficznym skrócie:

Ilość możliwych lokat: jedna
Okres: 3 miesiące
Minimum: 1.000 zł
Maksimum: 50.000 zł
Limit osób: tylko 1.000 klientów
Dostępność: tylko oddział
Konto ror: niewymagane

Okres fajny, kwota lokaty też niczego sobie. Ale kolejne limity już lekko irytujące. Tylko oddział czyli będzie pranie mózgu, tylko 1.000 klientów czyli nie tylko kuluary ale też lobby. Na szczęście konta osobistego nie trzeba posiadać.

Podsumowując: oferta wabik do której idealnie pasuje powiedzenie nie wszystko złoto co się świeci. Idea jest prosta - bank chce wyrwać klientów innym bankom. Cóż jak widać w bankowości mamy istne prawo dżungli w której wszystkie chwyty są dozwolone.


Idea ma w swojej ofercie dużo lokat na dziś. Ale co z tego skoro ponad połowa z nich to lokaty dla nowicjuszy. Tutaj rasizm zaczyna być powoli rażący. Cóż takie są nowe prawa dżungli. A ci którzy już skorzystali z oferty są po prostu pożarci i mogą liczyć tylko na ochłapy.

2 komentarze:

 1. Idea nie jest już w tym odosobniona i robi się to powoli stałą praktyką banków. Premiują tylko nowych klientów a przy tym dają produkty na miesiąc dwa i ograniczenia wpłat aby zmniejszyć zysk dla tych klientów.
  Tutaj chociaż w porównaniu do 9% Lokaty z Kuponem zwiększyli kwotę do 50 tyś i okres do 3 miesięcy.
  Kto ma jeszcze czyste konto w bankach niech bierze w Neo na 9% a potem do Idei aby dali do tego 10%. Oprócz lokaty w Neo ma wówczas 50 tyś na 9.90% z okresem 3 miesięcznym.
  Ogólnie to i tak całkiem niezłe warunki na tle wcześniejszych produktów dla klientów.

  Ciekawe czy pokazując im 12% w Getingu dadzą te 13.20% na 3 miesiące i do 50 tyś zł :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Małe sprostowanie..
  aż tak pięknej bajki jednak nie będzie.

  Co następuje :
  "• wysokość oprocentowania Lokaty posiadanej przez Uczestnika prowadzonej
  przez inny bank nie została podwyższona w związku z przystąpieniem
  przez Uczestnika do promocji organizowanej przez ten bank,
  • Umowa Lokaty zawarta z innym bankiem nie została zawarta przez
  Uczestnika wraz z zawieraniem umowy o inny produkt finansowy,
  w szczególności umowy o kredyt, umowy o pożyczkę, umowy rachunku
  bankowego, umowy nabycia jednostek uczestnictwa w funduszu
  inwestycyjnym, umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym
  funduszem kapitałowym (produkty strukturyzowane, programy
  regularnego oszczędzania),"

  I wszystko jasne

  Nie doliczą tych 10% do lokat które mieliśmy gdzieś w promocji np dla nowych klientów lub były brane np w pakiecie z kontem osobistym :)

  Bardzo pięknie napisana oferta :)

  OdpowiedzUsuń