niedziela, 14 października 2012

Zmiany warunków konta w Eurobanku


Banki jeden za drugim wprowadzają zmiany a każdy z nas wyczekuje z pewnością informacji od własnego banku głównego. Po BGŻ, BZ WBK, Kredyt banku, Alior banku i wielu innych przyszedł czas na jeden z najlepszych - Eurobank.

Krytykowałem na blogu wiele banków za różne bardziej lub mniej dziwne przypadłości. Do Eurobanku trudno mi się przyczepić. Obsługa klienta wzorowa, odpowiedzi błyskawiczne i co ważniejsze bardzo na temat. A co najważniejsze dobre zaplecze na przyszłość.

Z rzeczy na które można utyskiwać to na pewno mały poślizg w realizacji przelewów gdyż trwa około minuty a wejście do bankowości to nie tylko login i hasło ale także token komórkowy. Wadą jest także brak wpłatomatów na zewnątrz banku, możemy wpłacać tylko w godzinach pracy banku. Ale przy całej gamie korzyści, które ten bank ma w ofercie te niedogodności są mało istotne.


Eurobank należy też pochwalić za sposób wprowadzania zmian. Polbank wprowadził zmiany dla wszystkich bez wyjątku. Eurobank zimą zmiany wprowadził głównie dla nowych klientów uniemożliwiając im zakładania korzystnych produktów. Ci którzy już je mieli mogli mieć je nadal. To kolejny wielki plus.


Wyższa kultura bankowości

Zaletą jest także informowanie klientów o wszelkich zmianach na maila. Niedawno bank ten rozesłał swoim klientom aż 10 dokumentów! A ja dostałem zapytania od czytelników w formie:
Teraz EURO coś kombinuje ...
Napisali tak, żeby klient broń boze nie zrozumiał ..
Z prośbą bym przyjrzał się temu bliżej i omówił na blogu.

Po przyjrzeniu się uważnie ofercie widać, że to co najważniejsze jednak nie uległo zmianie. Dalej największe atuty banku pozostały. Mamy tutaj:
 • jeden z najwyżej oprocentowanych kont ror na rynku oferujący 3,5% w każdym wariancie konta. 
 • nieograniczoną liczbę darmowych przelewów między kontami co jest rzadkością na rynku
 • w dalszym ciągu można mieć 15 kont dających wiele możliwości manewru i pozwalających na tworzenie buforu bezpieczeństwa, tego niestety nie ma w ofercie dla nowych klientów
 • wypłata w oddziale banku bez awizowania do 30.000 zł - świetna sprawa
 • kartą debetową z cashback można płacić wszędzie bez ograniczeń - kolejne udogodnienie
Konto Online II kolumna Prestige - IV kolumna

Cieszy przede wszystkim fakt, że to co najważniejsze zostało. Oprocentowanie konta ror jest tutaj raczej mało istotne, choć nie bez znaczenia. Skoro mamy nieograniczone możliwości przelewów między kontami to bardziej się opłaci trzymać je na kontach oszczędnościowych. Tego raczej nie oferują inne banki, gdzie mamy zwykle tylko jeden darmowy przelew a drugi i kolejne są płatne. 

Druga rzecz: opłaty za konta niby są, ale można je anulować przelewając na konto zaledwie 1.000 zł dla konta online czy 3.000 zł dla konta Prestige. Oba konta różni wysokość cashbacku gdzie mamy odpowiednio 0,5% lub 1% stąd warto zmienić konto online na prestige. W tym celu wystarczy tylko podpisać jeden dokument. To wszystko. I możemy płacić gdzie nam się podoba.

Po trzecie w miarę duża kwota wypłaty w oddziale. Dla przykładu w BPH czy Getin maksymalna kwota to 10.000 zł. Jeżeli chcemy wypłacić więcej trzeba tę kwotę awizować na dwa dni wcześniej co jest dość niewygodne. Mało tego - pojawiają się opłaty karne za brak wypłaty awizowanej kwoty! Temu poświęcony będzie osobny artykuł bo to przecież kolejna armata z której banki będą strzelać do klientów.
Co zatem uległo zmianie? Bank wypisał je wprost w mailu: 

Wprowadzone zmiany dotyczą: 
- zakresu informowania Klientów o zasadach realizacji usług płatniczych, 
- zasad składania dyspozycji płatniczych i wyrażania zgody na ich wykonanie,
 - zasad odpowiedzialności Banku za realizację usług płatniczych oraz trybu postępowania w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usługi płatniczej, 
- zasad postępowania w przypadku transakcji nieautoryzowanych oraz zasad odpowiedzialności za takie transakcje, 
- warunków dokonywania zmian postanowień umownych z zachowaniem 2-miesięcznego terminu wyprzedzenia, 
- przesłanek zmiany oprocentowania oraz rodzaju oprocentowania poszczególnych produktów.


A więc jak widać mało istotne sprawy. Eurobank stał się moim głównym bankiem po wprowadzeniu ograniczeń w Polbanku oraz po pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji. To kolejny ewenement na rynku, zwykle bowiem banki zasłaniają się regulaminami i nie są skłonne do pertraktacji. 

Ci którzy rozumieją, że oprocentowanie nie jest najważniejsze mogą docenić Eurobank. Mało kiedy chwalę banki bo do każdego można się uczepić, każdy bowiem specjalizuje się czym innym. Lokaty do idei, konto do mBanku, ror do BGŻ wszystko jest jednak chwilowe, wszystko na czas promocji. Wszystko tylko na nieokreśloną na dany moment okres czasu.

Eurobank zaś ma coś więcej nie ma tutaj tej presji chwilowości i to właśnie jest w nim najlepsze. Klejnotem w koronie fakt, że bank nie traktuje starego klienta jako obiekt gorszego gatunku a wręcz przeciwnie. Jako stary klient mam prawo do wszystkich dogodności, które miałem w roku ubiegłym. Nowi klienci już takich ulg nie mają. A to jest ewenementem na polskim rynku.

Głównym udogodnieniem jest możliwość posiadania 15 kont. W momencie gdy wszędzie zostaną wprowadzone opłaty za przelewy zewnętrzne pozostawiając tylko jeden darmowy ten fakt może dać nam 15 darmowych przelewów a to już coś. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie jakiegoś wrednego haczyka.

Ostatnio w banku pojawiły się drobne zmiany. Każdy kto jest klientem już je pewnie zauważył gdyż są widoczne gołym okiem. Drobne a cieszą:) Jak widać nie trzeba być klientem SKOKów by być traktowany jak człowiek a nie jak towar który nalepkę pierwszy gatunek ma tylko przez kilka pierwszych miesięcy.

Podsumowując Eurobank raczej nie nadaje się do zarabiania, chociaż ror jest tutaj wyżej oprocentowany od innych. Liczy się komfort psychiczny dzięki któremu nie musimy patrzeć z zazdrością na SKOKi. I to tutaj a nie w Aliorze przypisałbym hasło wyższa kultura bankowości.

Oczywiście można się z tym spierać. Konto ror jak sama nazwa wskazuje to rzecz osobista i każdy szuka tutaj czegoś innego dla siebie. A ponieważ ideą bloga jest jak zarabiać dodatkową kasę dla osób zainteresowanych zarabianiem na kontach będą poświęcone kolejne odcinki niniejszego serialu.

15 komentarzy:

 1. Nieograniczoną ilość przelewów między kontem oszczędnościowym i ROR dają też:
  ING, BGŻ Opitma (hasło Świnki)i chyba ALIOR ale tu nie jestem pewien.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alior na pewno nie. Tylko jeden jest darmowy drugi już płatny.
   Optima też odpada, gdyż pieniędzy nie masz do dyspozycji od ręki czy maksymalnie po chwili. Tutaj musisz iść wzdłuż smyczy do swojego banku a to trwa, trwa, trwa...
   I jeśli nie pilnujesz kiedy pieniądze dotrą to przepadły a dzień stracony. Stąd moja krytyka tutaj:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/10/krzywe-zwierciado-bgzoptimy.html

   Usuń
 2. OK - więc zostaje TYLKO ING, gdzie pieniądze masz on-line 24h/dobę, nawet w niedzielę wieczorem ...
  Ale tam nie ma dobrego oprocentowania ...
  ... w EUROBANKU zresztą też nie ...

  Więc dochodzimy do wniosku - albo większe zyski, albo elastyczność...

  I tak jak pisałeś na początku - nie ma banku, ani oferty doskonałej.
  Każdy musi wybrać pod siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko. Wkrótce będzie o innych ciekawych ofertach ale nie uprzedzajmy faktów.
   ING jakoś mi nie podchodzi o ostatnia rozmowa z dyrektorem tego banku tylko potwierdza moją tezę. Afera z grouponem i problemami z tym związanymi kolejny raz pokazują ten bank z nieciekawej strony a cukierkowe słowa dyrektora zostały bez pokrycia o czym będę miał okazję niebawem napisać. Liczą się efekty a nie gołosłowność. Ale do tego zdążyłem przywyknąć w przypadku Banku Śląskiego.

   Usuń
 3. Mają aktualnie najlepiej oprocentowany ROR na 3.5% i chwała im za to. Sprawdzałem jakiś czas temu ich ofertę i wydawało mi się że był albo oprocentowany ROR albo cashback.
  Wspominałeś o koncie Prestige - masz na nim oprócz oprocentowania 3.5% i cashback 1% na karcie?

  Na pierwszy rzut oka na ich stronie wygląda to tak - bez szczegółowego czytania regulaminów:

  1. Konto Online - 3.5% jednak nie ma tam ani słowa o cashbacku.
  2. Konto Classic - 0.5% cashbacku ale ani mru mru o oprocentowaniu tego konta.
  3. Konto Prestige - 3.5% ale znowu nic nie wspominają o zwrotach z płatności kartami.
  4. Konto Standard - tutaj już nic nie wspomina się tak o oprocentowaniu jak i o zwrotach z transakcji.

  Nie potrafiłem już wówczas znaleźć tego złotego konta o którym wspominasz.
  Mają jakiś błąd w opisach tych kont na stronie albo ja coś wyraźnie źle sprawdzam.
  Będę musiał wejść dokładniej w pełne opisy regulaminów w/w kont.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się nie ma o tym nic w TOiP.
   Byłem dziś w banku pytałem o czy cashback jest także dla nowych klientów. Jest. Dziwne, że Eurobank tego nie reklamuje gdyż sam ten fakt pewnie przyciągnąłby im wielu klientów. Ale to już ich sprawa, że stawiają bardziej na kredyty.
   Szczegóły są podobno w osobnej umowie o nazwie kupujesz-zyskujesz.

   Usuń
 4. "albo większe zyski, albo elastyczność" zgadzam się!

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja sie zrazilem do wyplat w oddziale Eurobanku - 3 razy w ciągu roku chciałem wypłacić 25 000zł to musialem obleciec 3 placowki bo w zadnej nie mieli pelnej kwoty - to byl poprostu cyrk!

  Od tego momentu korzystam tylko z bankomatu jak wyplata jest za free!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale musisz mieć kartę. A swoją drogą zdarzyło mi się raz, że zabrakło pieniędzy w bankomacie ING. Wyświetlił się komunikat: Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy skorzystać z innego bankomatu.

   Usuń
 6. Od 1.1.2013 oprocentowanie kont spada do 3,25%

  OdpowiedzUsuń
 7. od 1.04.2013 spada do 2,75%

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest jeszcze jedna fajna sprawa w EB. Podczas wysyłania przelewu dostajemy informację (przed wysłaniem) ile dany przelew będzie nas kosztował. Nie spotkałem się z tym ani w Aliorze ani w BZWBK ani w BGŻ. Więcej kont nie miałem. Jeśli będziesz chciał to wyślę ci zrzut ekranu na pocztę elektroniczną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeszcze fajniejsze jest to, że można zrobić miliony takich przelewów między własnymi kontami i zawsze widnieje tam kwota 0 zł.
   A to już super-rzadkość.

   Usuń
  2. To chyba jednak Polcan powinieneś przeczytać nowe warunki, a nie tylko bazować na wyciągu z najważniejszych zmian. Podają przecież wyraźnie, że tylko 1 bezpłatny przelew. A bardzo mocno to już przesadzili z warunkami zwrotu opłaty za kartę dla dzieci. Transakcje kartą na 200 PLN, to często wielokrotność kieszonkowego! Dla dzieci już to konto już przestaje być tak atrakcyjne, jak dotychczas. Marek.

   Usuń
  3. Nowi klienci faktycznie mają tylko 1 przelew darmowy i będzie im trudniej korzystać z dobrodziejstw eurobanku.

   Starym klientom nie zmieniono tego. Dokonuje często wpłat i wypłat na jedno konto i wszystkie są darmowe. A nawet jeśli wprowadzą opłatę za drugi przelew i kolejny to zawsze pozostanie 14 innych kont bowiem można ich było posiadać razem 15.

   Od sierpnia 2013 wprowadzają kolejne zmiany - przyjrzę im się i omówię w jednym z przyszłych wpisów bowiem powyższy artykuł pochodzi sprzed grubo ponad pół roku.

   Usuń