niedziela, 21 października 2012

Asset management w Alior czyli polowanie na biednych bogaczy


Każdy inwestor w trakcie swojej kariery opracowuje swoje metody adekwatne do jego akceptacji ryzyka. Niestety metody nie są wzorem matematycznym, który jest praktycznie zawsze prawdziwy. Rynek ciągle podlega fluktuacjom stąd inwestor musi stale modyfikować swoje podejście szukając metod optymalizacyjnych.

Dobrym przykładem może być analiza strategii oraz ich wyników jakie osiągnęła firma Money Makers o której pisałem niedawno. Posłuży ona do porównania efektywnych strategii inwestowania

Do tej pory koncentrowaliśmy się na wynikach za ubiegłe dwa lata, które przedstawiłem w artykule Czy warto inwestować w Money Makers i kontynuowałem w Ile kosztuje zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Teraz czas na ciąg dalszy oraz wyjaśnienie dlaczego akurat tę spółkę wybrałem do porównań.


Spółka MM jak każda inna musi składać nie tylko roczne raporty ale także kwartalne, mamy zatem także wgląd w wyniki za pierwsze kwartały tego roku. Spójrzmy zatem na tegoroczne wynikiRok bieżący ma lepsze wyniki choć niezbyt zachęcające Źródło: Money Makers

Jak widzimy w pierwszym półroczu tego roku wyniki są o wiele lepsze niż w latach ubiegłych, chociaż w dalszym ciągu nie powalają na kolana. Zamiast jednak patrzeć na pierwszą kolumnę obrazującą pozytywne pierwsze sześć miesięcy spójrzmy bardziej szczegółowo na tabelę.

Q1 oznacza pierwszy kwartał zaś Q2 jak nietrudno się domyśleć drugi. Porównując oba kwartały widzimy, że jednak nie mamy tu do czynienia z jakąś hossą firmową. Pierwszy kwartał był dość udany wszystkie strategie były na plusie, Ale w drugim kwartale tylko dwie strategie odnotowały malutki zysk i to rzędu zaledwie 
  • Niskiego Ryzyka - 0,19%
  • Zachowania Kapitału - 1,03%
Czyli wyniki choć dodatnie to i tak mizerne, cała reszta zaś przyniosła znów bolesne straty.

Wniosek zatem oczywisty, pomimo lepszych wyników w dalszym ciągu firma nie jest ciekawa dla inwestoraMoney Makers zresztą obserwowałem przez chwilę w ubiegłym roku i wówczas też jakoś nie przyciągnęli mojej uwagi. 

Dlaczego zatem poświęcam jej tyle uwagi tutaj? 

Bezpośrednim powodem był fakt, że Money Makers nawiązał współpracę z... Alior bankiem. Mało tego od niedawna Alior bank a dokładniej jego biuro maklerskie promuje zarządzanie aktywami u deficytowej firmy, co widzimy na poniższym obrazku.

Pewne sprawy trudno zrozumieć Źródło: aliorbank


Ponieważ w biurze maklerskim Alior banku bywam często gdyż mam tam swoje papiery wartościowe udałem się tam bezpośrednio celem zbadania sprawy. Nie rozumiem bowiem zupełnie na jakiej podstawie bank z melonikiem reklamuje firmę, która przynosi niemałe straty a jej zarządzanie mimo nieznacznej poprawy nie napawa optymizmem.

Chciałbyś aktywnie inwestować ale nie wiesz jak?
To częste pytanie które zadaje mi wiele osób. Każdy może inwestować na własną rękę chociażby zaczynając od zwykłych lokat a w międzyczasie poczytać dobrego bloga finansowego i tworzyć z czasem własną strategię dopasowaną do własnego stylu i akceptacji ryzyka.

Korzystaj z doświadczenia profesjonalistów
Za to doświadczenie będziesz płacić bo w świecie nic nie jest za darmo. Będziesz płacić nie tylko wtedy gdy przyniosą ci zyski i wówczas machniesz na to ręką. Będziesz też płacić gdy profesjonaliści będą tracić a to ci już nie będzie do śmiechu.


My inwestujemy ty zarabiasz? 
Motto Money Makers jak na razie nie bardzo to się zgadza z rzeczywistością bo oni inwestują a ludzie tracą. A na domiar złego w finansach istnieje taka kiepska zasada krzywej równości w której zero osiągane przez jednego inwestora może być większe od zera osiąganego przez innego.


Jak widać zero oznaczające tutaj wyrównanie strat, do którego dąży Money Makers, jest tym mniejszym zerem ponieważ zarządza mniejszymi aktywami a co za tym idzie może generować mniejsze zyski i niestety dłużej trwa proces wychodzenia na prostą.
  
A prosta czyli brak strat ale i brak zysku także nie jest pożądanym stanem gdyż inflacja jest bezlitosna i powoduje spadek wartości zainwestowanego kapitału i ten fakt powinien być zawsze brany pod uwagę jako punkt wyjścia efektywnych inwestycji

Ciąg dalszy: Zarządzanie aktywami czyli wąchanie niedźwiedzia

1 komentarz: