piątek, 11 marca 2016

Zabezpieczenie widmo przy obligacjach serii F w TK Invest


Spośród trzech omówionych dotąd firm, TK Invest budzi największe emocje. Fakt sprzedaży nieruchomości objętej zabezpieczeniem oraz zmiana prezesa jakie miały miejsce w lutym są bardzo wymowne.

Na domiar złego tak jak przewidywałem telefon prokurenta z zapewnieniem częściowej spłaty najpóźniej do dziś okazuje się być zwykłym mydleniem oczu. Według zapewnień Michała Sowy miałem być na bieżąco informowany o jego poczynaniach. Informacji bieżących nie ma żadnych, a mój telefon nie jest odbierany.

Pozostała nam jeszcze do omówienia inna sprawa o której dyskutujecie w komentarzach. Chodzi o ostatnią serię F, która według warunków emisji miała być zabezpieczona. A jak dowiedzieliśmy się z komunikatu na stronie kancelarii Bojanowski Hipsz, nie została.


Skończyło się tylko na obietnicach zabezpieczenia

Jedna z posiadaczek obligacji Monika napisała:
Mam do ciebie kilka informacji i kilka związanych z nimi przemyśleń. Chodzi mi o serie F spółki TK Invest. Wiem ze na razie emocje budzą  C i C1, ale sprawa emisji F wygląda na jakąś próbę wyłudzenia rzutem na taśmę i rzuca mocno niekorzystne światło na spółkę. Wydaje się, ze Prezes zastosował stara przedwyborcza zasadę : nikt wam tyle nie da, ile ja wam obiecam i obiecał super zabezpieczone obligacje, tylko tych zabezpieczeń nie ustanowił:
 • brak wpisu i brak wniosku o ustanowienie hipoteki (stan na 09.02 - informacja uzyskana telefonicznie z SR w Prudniku)
 • brak weksla czy informacji o jego ewentualnym miejscu depozytu
 • brak zabezpieczenia z art 777 
Tę informację uzyskałam od notariusza M.Wypart. Jest to informacja na tyle pewna, na ile  dobrze zrozumiałam odpowiedz. A była ona dość enigmatyczna, bo na pytanie czy spółka ustanowiła zabezpieczenie w postaci aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji w trybie art 777 uzyskałam następującą odpowiedz - cytuję: 

"Reasumując zatem Notariusz ma prawo i może udzielić informacji tylko odnośnie konkretnego podpisanego przed nim aktu, a jeżeli taki akt nie doszedł do skutku, prawo o notariacie nie przewiduje żadnej konstrukcji prawnej dotyczącej informacji o nie dojściu określonego aktu do skutku" :(

Nieaktualne są tez dane o AH dla tej serii (miała być ta sama kancelaria co dla serii C)
W rozmowie tel p.prawnik mówiła, że owszem, były takie plany, ale tuz po emisji mimochodem dowiedziała się ze obligacje nie będą zabezpieczone, bo są plany ich przedterminowego wykupu
 • brak wpisu do Ewidencji
 • brak (na razie) odsetek (3 dni opóźnienia)
 • brak jakiegokolwiek kontaktu za strony zarządu
Telefon odbiera sekretarka. Już mnie poznaje po glosie. Napisałam pismo o wezwaniu do przedterminowego wykupu zgodnie z art 74 ustawy o obligacjach - oczywiście brak odpowiedzi.

Czy Komuś takiemu można zaufać?
Można przyjąć, że ze splata poprzednich serii ma problem, bo mu sprzedaż nie wyszła, ale jak wytłumaczyć wypuszczenie obligacji, których warunki emisji są jednym wielkim kłamstwem.

Mamy zatem nowy ciekawy wykręt: spółka do każdej emisji obligacji obiecuje, że zabezpieczenie będzie przydzielone w ciągu miesiąca od momentu przydziału. W doskonale nam znanych seriach B, C oraz C1 faktycznie tak się stało. Natomiast przy F znalazła się furtka: nie damy zabezpieczenia, bo oddamy szybciej.

Kolejne obietnice...

Przypomina mi się w tym momencie sprawa z obligacjami spółki o nazwie EDG. Firma ta także emitowała tylko roczne obligacje, które nabyłem. Nie było problemu ze spłatą, odsetek jak i ze zwrotem kapitału. Odnotowałem ją jako udaną inwestycję nr 2.

Tymczasem już po wykupie obligatariusze posiadający papiery EDG dostali wezwanie do ABW celem złożenia zeznań dlaczego nabyli obligacje tej spółki. Wszyscy dostali nakaz stawienia się ze zwrotem kosztów podróży do siedziby ABW i częściowym zwrotem straty części pensji za nieobecność w pracy w tym dniu.

Zupełnie nieistotny był fakt, że inwestycja została zakończona i obligatariusze byli zadowoleni. Ważny był fakt, że Emitent spóźnił się z przyznaniem zabezpieczenia, co skutkowało umieszczeniem go na liście ostrzeżeń KNF oraz wszczęciem dochodzenia. 

Co ciekawe, rzekomo w przypadku EDG chodziło zaledwie o jeden dzień zwłoki.Pytanie jak się to ma do TK Invest, gdzie tego zabezpieczenia nie ma już od kilku miesięcy...

Ciąg dalszy: TK Invest nie zamierzało spłacać obligacji

95 komentarzy:

 1. Chcialbym napisac cos w stylu "to klamstwo, bzdura, oni sa super i na pewno wykupia te obligacje a zapomniec kazdemu moze sie zdarzyc". Niestety, moge jedynie potwierdzic wszystko co napisales...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie widze tutaj celowy przekręt z serią F, ale nawet w takiej sytuacji nie nalezy bezradnie opuszczać rąk i zwieszać głowy. Przecież możecie sprawić, że ci złodzieje dostaną po kieszeni. TK Invest jak i tenże Sowa (BTW większościowy udziałowiec Skarbiec TMK udziałowca Velto Cars) mogą nieco zbiednieć jak akcje Velto Cars spadną bo spadną wartości ich portfeli. Może warto szerzej poinformować drobnicę (free float wynosi tam ok 40%) że mają a współakcjonariuszy zwykłych oszustów i złodziei i że za pozytywną informacja o możliwym wczesniejszym wykupie serii B leży dramat wielu ludzi, którzy powierzyli swoje oszczędności złodziejom będącym znaczącymi akcjonariuszami tego biznesu. Ostatnia cena emisyjna ich akcji seria E to 0,3 zł, akcje na GPW notowane sa po 0,15-0,16. Od czasu kiedy zaczęto pisać o przekręcie PCH Capital wartośc portfela Piotra Chmielewskiego (które ma bezpośrednio i pośrednio) w spółkach notowanych na GPW spadła o drobną banieczkę, ale to dopiero początek!

   Usuń
  2. Oczywiscie ze nie nalezy, w pelni sie z tym zgadzam i zamierzam tak im sie dac we znaki jak to tylko mozliwe. Nie gwarantuje to niestety ze jeszcze kiedykolwiek zobacze zainwestowana kwote no ale trudno, ryzyko to ryzyko.

   Usuń
 2. Ciekawe jak będzie że spółką Pesso w warukach emisji 'też były zabezpieczenia i poddaniu się egzekucji 777

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Pesso to bym się nie martwiła, taka drobnica jako oni to prędzej flaki sobie wypruje a spłaci. Natomiast radze zachować dużą ostrożność odnośnie obligacji HWDP czyli obecnie Polskiego Holdingu Spożywczego Sp. z o.o.. Oni i TK Invest to ta sama ekipa, chociaż hipoteki ustanowione na szczęscie.

   Usuń
  2. Trudno powiedzieć bo jak trafisz na takiego osobnika jak Wypart to będzie ciężko. Już dawno nie widziałem tak chamskiego rżnięcia głupa.

   Oczywiście takie rżnięcie głupa nie wynika samo z siebie - jest to typowe dla szemranych układów. Dużo jeszcze się w tym kraju musi zmienić żeby zwykły obywatel i jego interesy były chronione.
   FX

   Usuń
  3. A jeszcze mała ciekawostka - oprócz firmy "Have We Double Power Energy", przemianowanej na PHS, była też spółka "HWDP Energy" - teraz nazywa się ona "Cars Energy". Oczywiście wszystko to jedna wielka unia personalna...

   Usuń
 3. ale w TK Invest chodzi głownie o zabezpieczeniu majątkowym-hipoteka, to że nie ma 777 to mały barszcz, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji możemy coś zrobić jeśli emitent nie płaci i nie skłąda wniosku o upadłość, ale jeśli wniosek o upadłość zostanie złożony, to nawet jeśli spółka wyda nam akt 777, będzie bezużyteczny

  OdpowiedzUsuń
 4. A jaki numer telefonu ta sekretarka odbiera? Ja próbowałem wiele razy dodzwonić się na numer podawany przez TK Invest w dokumentach, ale jak dotąd bezskutecznie...

  OdpowiedzUsuń
 5. FX do Twojej wypowiedzi dodam tylko info z KNF która mnie poinformowała że podmioty takie jak TK nie są nadzorowane przez KNF. Czyli? Chulaj duszo ....Oj musi się jeszcze w tym kraju dużo zmienić!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież KNF jest właśnie po to żeby chronić hochsztaplerów, oszustów, malwersantów i wszelkie wałki na rynku kapitałowym.

   Dodatkowo od 1 stycznia 2016 weszło w życie nowe prawo pod nazwą "Prawo Restrukturyzacyjne" dające właściwie nieograniczone możliwości unikania spłaty zobowiązań przez cwaniaków.

   Widać, że "dobra zmiana" drobnych wierzycieli postanowiła pozbawić wszelkich złudzeń że kiedykolwiek odzyskają swoje wierzytelności
   FX

   Usuń
 6. Może w tym przypadku tez wypadałoby powiadomić ABW?
  Chciałbym również zwrócić uwagę, że o ile w przypadku informacji dotyczącej braku wykupu obligacji serii C i C1 tłumaczenia i obietnice były przesłane w formie skanu pisma (przesłanego potem w formie papierowej) podpisanego z imienia i nazwiska to w przypadku informacji o wcześniejszym wykupie obligacji serii F nie ma podanej osoby z imienia i nazwiska odpowiedzialnej za wysłanie tej wiadomości jest tylko Biuro Zarządu. Może to jakaś pani "Krysia" wysłała tego emaila na ustne polecenie. Jak przyjdzie czas wykupu to oby się potem nie okazało, że pani "Krysia" już dawno nie pracuje w TK Invest a nikt z Zarządu nie wie o wysłaniu takiego emaila w związku z czym roszczenia za niespełniona obietnicę proszę kierować do pani "Krysi".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta racja! Aby można było się skutecnie powoływać na oświadczenie spółki powinno być ono podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji (zarząd, prokurenci).

   Usuń
  2. Widzę, że giełdowa spółka Velto Cars też takiego emaila podpisanego "Biuro Zarządu" wysłało do obligatariuszy z informacją o przedterminowym wykupie obligacji serii B. Być może to nowa moda powiązanych ze sobą spółek w bezosobowym podpisywaniu pism (akurat Velto nie podejrzewam o celowe wprowadzanie w błąd tą informacją bo srogo by za to zapłaciło) a nie zła wola zarządzających.

   Usuń
  3. Owszem wysłało do obligatariuszy serii B ale jednocześnie publicznie podało dostępny dla każdego komunikat EBI podpisany już przez bodajże Prezesa Szczupaka.

   Usuń
 7. prawda jest taka, że w Polsce Catalyst to jedna wielka szulernia, wykluczając kilku dużych graczy, banki i gminy. Szkoda czasu i pieniędzy. Polcanowi od jakiegoś czasu udawało się ucieć spod kosy (czasem mega fartem - EKA) ale to była tylko kwestia czasu. Na tym rynku można tylko stracić, tak jak w kasynie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja złożyłam wczoraj po prokuratury "zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa" w sprawie serii F TK.
  W związku z brakiem ustanowienia zabezpieczen można żądać natychmiastowego wykupu. Dalsze informacje na aboche@op.pl, już kilka osób się zgłosiło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy11 marca 2016 12:15 10/10 o już akcje lepsze bo można uciec ze stratą, a tu nawet instrument nie jest notowany

  OdpowiedzUsuń
 10. To wygląda jak piramida finansową a nie obligacje korporacyjne. Rokowanie, wykupowanie starych obligacji nowymi itp. Nie taka jest intencją działania obligacji korporacyjnych żeby pozyskać kapitał na wieczne nie oddanie. To skandal jak kreatywne można zarządzać cudzym kapitałem. To ruina koncepcji obligacji korporacyjnych. Może komuś coś nie wyjść ale tu widać że chodziło tylko i wyłącznie o wyłudzenie pieniędzy jak amber gold.

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzymam kciuki, że ktoś się ocknie ito wszystko to zły sen

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy ktoś już ma na koncie obiecane na dzisiaj przez TK 20% kapitału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś jeszcze wierzy w dobre intencje firmy?

   Usuń
  2. To była zwykła gra na zwłokę i nieudolna próba uspokojenia nastrojów obligatariuszy (niespełniona obietnica przyniesie wręcz odwrotny skutek).
   Im szybciej zajmie się tą sprawą prokurator tym większe szanse, że jeszcze uda się cokolwiek odzyskać. Zarząd TK Invest pewnie sądził, że skoro ma do czynienia nie z instytucjami finansowymi jakimi są np. fundusze, czy banki, za którymi stoją prawnicy i duże pieniądze a tylko z drobnymi ciułaczami to można ich robić w bambuko. Jednak oby się nie przeliczył. Siłą drobnych inwestorów jest internet i zorganizowanie się w grupę.

   Usuń
  3. Oczywiście, że tak. Oni mają konto na Fb i stronę internetową i reklamują się żeby pozyskać klientów. Należy w majestacie prawa wejść na Fb i pytać o swoje pieniądze. To są oszczędności życia. Nie dać się. Niech tłumaczą się na publicznym forum. Inwestor chce pomnażać kapitał i ma do tego prawo! A wierzyciel bo tak teraz nazywać należy niesolidną firmę pwinien się tłumaczyć. To obietnica złożona publicznie. Prokurator i nazywanie rzeczy po imieniu na publicznym forum! Internautów oszukanych przez niesolidne firmy jest dużo. Prawnika szukać w grupie i organizować się. Wpisy żałobne i ,, a nie mówiłem ,, nie publikować. Tylko konstruktywne!

   Usuń
  4. inwestowaliście oszczędności życia w obligacje korporacyjne??? matko

   Usuń
 13. tylko prezesi. ładnie was zrolowali

  OdpowiedzUsuń
 14. Powinno się zgłosić to do prokuratury.

  OdpowiedzUsuń
 15. http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-324404_Lista-posrednikow-ktorzy-oferuja-obligacje-pechowych-spolek.aspx

  OdpowiedzUsuń
 16. wzorowe bambuko i to bez mydła na szorstko

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziś zapisy na obligacje Gehemco ofertą publiczna na 4 lata ,kupon 6 miecha ,5.75% brutto w skali roku

  OdpowiedzUsuń
 18. Powiązania TK Invest, PHS - HWDPE, Cars Energy, Skarbiec TMK z Velto Cars są ewidentne. Podczas dochodzenia zostaną ujawnione przepływy kapitału między tymi spółkami związane z działaniami na szkodę obligatariuszy TK Invest. Velto Cars powinno zależeć na dobrym imieniu spółki i całej tej mafii, które może zostać nieco zszargane po ujawnieniu wała na obligatariuszach TK. Zachęcam do opisywania naszej sytuacji na forach biznesowych łącznie z nazwiskami z zarządu TK Invest jak Tadeusz Kułaczkowski, Michał Sowa, Roman Baczyński w powiązaniu ze Krzysztofem Szczupakiem, Cezarym Pełechem z Velto Cars. Polecam przejrzenie zapisów KRS wymienionych spółek. Oni naprawdę nie zdają sobie sprawy jak sobie strzelili w stopę i ilu wrogów narobili traktowaniem ludzi jak szmaty. Wszystkich zachęcam do dziania i opisywania naszej sytuacji w internecie.
  Wyrolowany przez TK Invest

  OdpowiedzUsuń
 19. Ostatnie ruchy na papierach Velto Cars:
  http://www.veltocars.com.pl/zawiadomienie-o-zmianie-stanu-posiadania-w-ogolnej-liczbie-glosow-15/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i na dzisiejszym zamknięciu akcje Velto Cars po 0,12 zł (w 1 dzień wartość pakietu należącego do TK Invest spadła o 20%). Tak trzymać i do 1 grosza lecimy może się obudzą i zaczną ludzi traktowaćpoważnie.

   Usuń
 20. http://www.sii.org.pl/8039/ochrona-praw/biezace-interwencje/rolowanie-obligacji-czy-rolowanie-obligatariuszy.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Szanowny Panie,

  W imieniu Zarządu spółki AMR Capital sp. z o.o. z/s w Poznaniu informujemy, że termin wykupu obligacji serii E, został przesunięty na dzień 09 kwietnia 2016 r. ze względu na nieuzyskanie w deklarowanym terminie prawomocnych decyzji administracyjnych, koniecznych do uruchomienia finansowania własnego spółki.

  Informujemy, że spółka w dn. 09 kwietnia 2016 r., oprócz wypłaty należnej II części odsetkowej i wpłaconego kapitału, dokona wypłaty dodatkowej części odsetkowej za okres od 09 marca do 09 kwietnia 2016 r.

  W imieniu Zarządu przepraszamy za wszelkie niedogodności spowodowane opóźnieniami. Informujemy, że jest to ostatni etap w procesie uzyskania finasowania własnego niezbędnego do rozliczenia obligacji serii E.

  Przypominamy również aby korespondencję do spółki kierować na adres:

  AMR Capital sp. z o.o.

  ul. Przemysłowa 39

  61-541 Poznań,

  oraz elektronicznie na adres mailowy:

  mr@amrcapital.pl

  Z poważaniem

  Marek Richter

  Prezes Zarządu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmmm! Nie bardzo rozumiem w czy rzecz. To jest wątek poświęcony obligacjom serii F wyemitowanym przez TK Invest Sp. z o.o., które to miały być zabezpieczone na nieruchomości a nie są. Natomiast Szanowny Pan Prezes M. Richter pisze o jakichś obligacjach serii E. Jaki to ma związek z tematem wątku. Pogubiony Podczytywacz Bloga

   Usuń
  2. Nikt nie ma obligacji AMR? Wydaje się że Richter dołączył do ściemniaczy niewykupujących obligacji i rżnie głupa

   Usuń
  3. Fakt jest taki, że obligacje nie wykupione. Najpierw ściemniał, że termin wykupu był przesunięty z 02-03 na 09-03 z powodu przedłużenia zapisów, a 11-03 po południu dostałem maila z info o przedłużeniu wykupu do 09-04.

   Usuń
  4. Najlepiej sprawdzić adres w Poznaniu. Co się mieści na Przemysłowej 39.

   Usuń
  5. I jak? Jakieś postępy? Ruszył wykup AMR Capital?

   Usuń
  6. Mi wypłacili kapitał z miesięcznym poślizgiem 11.04.2016. Wszystko wyrównane z odsetkami za poślizg. Ale dziękuję już drugi raz bym się na to nie pisał po przekrętach z tk invest i innymi. Za te kilka procent można zrujnować sobie życie.

   Usuń
  7. Możesz coś więcej napisać o wiarygodności tej firmy i jej prezesa? Zna ktoś może wartość emisji AMR Capital?

   Usuń
 22. Przy okazji, czy sprawdzał ktokolwiek zabezpieczenie na hipotece dla obligacji Browar Wojcieszów seria A.Po dogłębnym sprawdzeniu księgi wieczystej online, nie doszukałem się jakiegokolwiek wpisu na temat zabezpieczenia powyższych obligacji (nr księgi wieczystej OP1P/00055864/0).Hipoteka na zabezpieczenie obligacji miała być ustanowiona w ciągu 30 dni od daty przydziału 14.10.2015.Może ktoś zainteresowany mógłby spojrzeć czy taki zapis istnieje.Jeżeli nie czy jest to powód do żądania przedterminowego wykupu obligacji.Jak się za to zabrać.Pierwszy kupon został wypłacony bez problemu.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie znam sprawy (tzn nie mam tego chyba ? śmiecia) ale szczeka mi opadła. Czy chodzi o Browar Wojcieszów Sp. z o.o. KRS 398124 z siedzibą w Zielonej Górze w 100% należący do niejakiego Roberta Siwka? Wg tej KW nieruchomość nalezy do Skarbu Państwa ale jest w uzytkowaniu wieczystym przez Irdar Sp. z o.o z siedzibą w Czernichowicach. A czy ta spółka Irdar w ogóle wie że na tej nieruchomości ma być jakaś hipoteka ustanowiona???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko o czym piszesz jest zgodne z informacjami zawartymi w WEO.Właśnie spółka Irdar miała ustanowić hipotekę na nieruchomości do której ma tytuł prawny w celu zabezpieczenia obligacji serii A Browar Wojcieszów na rzecz administratora hipoteki czyli kancelarii Bojanowski i Hipsz.Wygląda na to, że zabezpieczenia na hipotece brak.Co robić w takim przypadku.

   Usuń
  2. Aha! To już podpowiadam. Nawet jak nie ma takiego apisu w WEO to oprócz WEO są jeszcze przepisy dotyczące obligacji. W tym przypadku będzie to ustawa z 20.02.2015 o obligacjach (o ile były wyemitowane po licu 2015). Zgodnie z art 74 ust 3 jeżeli emitent nie ustanowił zabezpieczeń w terminie wskazanym w WEO na żądanie obligatariusza obligacje podlegają natychmiastowemu wykupowi w częsciw jakiej przewidują świadczenie pieniężne. Żadanie natychmiastowego wykupu składa się na piśmie na ręce zarządu. jak wypłacili Ci pierwszy kupon to możesz żądać: wypłaty całego kapitału plus odsetek za okres od pierwszego dnia drugiego okresu odsetkowego do dnia tego żądanego natychmiastowego wykupu. Natomiast nie wiem czy przejrzałeś historię tej spółki: biznesem od początku kręcił p. Sowa Michał (nazwisko jakby pojawiające się w kontekście TK Invest) a od lipca 2015 nagle jedynym udziałowcem i Prezesem został p. Siwek - oby to nie był typowy słup. Oczywiście to twoja decyzja czy żądasz natychmiastowego wykupu czy nie. BTW diabli wiedza jaki naprawde ta spółka ma majątek bo ostatnie sprawozdanie złożone do akt rejestrowych obejmuje rok 2012. czarno to widzę ale może się mylę

   Usuń
  3. Chyba chodzi o ustawę o obligacjach z dnia 15 stycznia 2015r ogłoszonej 20 lutego 2015 i datą obowiązywania 1 lipca 2015r.

   Usuń
  4. Dokładnie tak, więc jeżeli obligacje były wyemitowane po 1 lipca 2015 to obowiązuje ustawa z 2015 r, natomiast zgodnie z jej ostanim punktem dla obligacji wyemitowanych przed jej wejściem w życie (tj przed 1 lipca 2015) stosuje się przepisy poprzednie czyli ustawę z 1995 r.

   Usuń
 24. Na pewno pozytywnym objawem tego całego smrodu jakiego narobił TK Invest jest to, że posiadacze obligacji innych firm zaczynają sprawdzać czy emitent wywiązał się z obowiązku ustanowienia hipoteki w wymaganym terminie a w przyszłości zapewne 10 razy zastanowią się zanim kupią obligacje a na wszelkie "zabezpieczenia" typu hipoteki, poręczenia prezesa, 3 kosy nie będą patrzeć bezkrytycznie. Jedynym pewnym zabezpieczeniem jest uczciwość zarządzających spółką, która emituje obligacje a tego nikt nie jest w stanie zweryfikować przed podjęciem decyzji powierzenia im oszczędności swojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 25. Co jest pozytywnego w tym, że ktoś kogoś oszukał? Obligacje korporacyjne nie służą do wyłudzania pieniędzy. Brak ustanowienia zabezpieczenia to przestępstwo.

  OdpowiedzUsuń
 26. jak ktoś zainwestował w obligacje korporacyjne oszczędności życia lub nawet ponad 50% posiadanego kapitału to nawet nie ma co komentować - obligacje to nie lokata tutaj nie ma żadnej gwarancji zwrotu kapitału

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, te wpisy nic nie wnoszą. Inwestorzy nic nie ukradli i nic złego nie zrobili aby ponosić odpowiedzianość0. Te mądrości są z księżyca i nic nie wnoszą. Są równie debilne jak wnioski że żona pijaka zasługuje na bicie albo że kobieta zasłużyła czy sprowkowała gwałt. Dlaczego w Polsce ofiara jest szykanowana przez opinię społeczną, wymiar sprawiedliwości czy inne instytucje? Po co to pisać? Zinwestowali bo chcą pomnażać. Liczą się ze statą ale nigdy z jawnym oszustwem czy lekceważeniem. Po co to pisać. Jak nie możesz pomóc to licz pieniądze w skarpecie i nie dołuj ludzi

   Usuń
  2. w PL drobny leszcz to idealny osobnik do wytrzepania i jest bardzo słabo chroniony.

   Usuń
  3. Anonimowy12 marca 2016 17:53 no lepsza kasa w skarpecie niż zero w obligach

   Usuń
  4. Jak nie możesz pomóc to się nie udzielaj. To jest głupsze od inwestowanie w obligacje, takie cieszenie się z cudzej krzywdy. Słabe. Tą skarpetę też możesz stracić i wtedy chmara takich mądrali jak ty będzie biadolić i cieszyć się. To takie polskie. Może masz prawnika albo policjanta albo coś mądrego do powiedzenia?

   Usuń
  5. Unikajcie jak ognia obligacji - tak na przyszłość - sam wtopiłem to wiem.

   Usuń
 27. Anonimowy12 marca 2016 15:33 - co z tego że przestępstwo? jak nikt ci kasy nie odda?

  OdpowiedzUsuń
 28. Ludzie może w końcu otrzeźwieją i zobaczą że to bagno ale z drugiej strony rośnie nowy narybek to wytrzepania, to ruletka, 3 razy się uda, z później duża wtopa i na dno

  OdpowiedzUsuń
 29. Polcam zrób artykuł o Gci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to już pozamiatany temat.

   Usuń
  2. polcan12 marca 2016 22:11 -znaczy odpuszczasz i akceptujesz stratę na GCi?

   Usuń
  3. Dokładnie, GCI wpisuje się w margines błędu. TK Invest w żadnym przypadku.

   Usuń
 30. No to może Browar Wojcieszów obligacje serii A i brak zabezpieczenia na hipotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o szczegóły. Gdzie pisać o wcześniejszy wykup? Chodzi o ewidencję obligacji. Kto prowadzi ewidencję obligacji BW? W warunkach emisji jest zapis że należy pisać do siedziby emitenta i biura prowadzącego ewidencję.Nie wywiązanie się z obietnicy publicznej i na piśmie to przestępstwo gospodarcze?

   Usuń
  2. Ewidencję dla tych obligacji prowadzi Beskidzki Dom Maklerski z siedzibą w Warszawie.Czy zamierzasz zwracać się o wcześniejszy wykup.Posiadasz jakiś wzór pisma.Jeżeli tak proszę o kontakt na meila maxio2244@o2.pl

   Usuń
  3. Skąd masz taką wiedzę, że to Beskidzki Dom Maklerski prowadzi ewidencję obligacji Browaru Wojcieszów? Gdyby tak było to kupony odsetkowe też ten podmiot wypłacałby a przecież ostatnie odsetki były wypłacone przez Cars Energy.
   Dla przypomnienia Cars Energy to ta sama firma, której TK Invest sprzedało 2 lutego br. nieruchomość w Baborowie obciążoną hipoteką będącą zabezpieczeniem wyemitowanych obligacji przez TK Invest. Dlaczego? Może odpowiedzi należy szukać w nieodległej historii tj. transakcji zakupu 30 mln akcji Velto Cars od TMK Skarbiec w końcówce ub. r. po cenie zapewne znacznie wyższej niż obecna rynkowa (lekko licząc mogło zostać wydane na ten zakup z kasy TK Invest ponad 5 mln zł, być może kosztem braku wykupu za 2-3 miesiące obligacji serii C i C1). Przypomnę, że to ten sam TMK Skarbiec z siedzibą w Legnicy wypłaciło kupon odsetkowy za niezabezpieczone dotąd wbrew zapisom WEO obligacje serii F TK Invest (a żeby było jeszcze ciekawiej to np. ostatnie odsetki od obligacji HWDPE wypłaciło Biuro Podróży Travel4You z siedzibą w Legnicy). Dnia 16 lutego następuje zakup 100% udziałów Cars Energy przez Velto Cars (nie chce mi się drążyć jakie powiązania miała ta spółeczka z pozostałymi ww. podmiotami).
   Tak więc kto wie, czy należne obligatariuszom pieniądze za wykup serii C i C1 TK Invest gdzieś nie krążą w "rodzinie alkoholowo-samochodowej" Jeśli zostanie wszczęte śledztwo prokuratury (ktoś wcześniej pisał, że złożył zawiadomienie) to sądzę, że nie tylko były prezes TK Invest może mieć wiele do powiedzenia prokuratorowi.

   Usuń
  4. a te obligacje tzn BW seria A sa zabezpieczone, bo wygląda że tu też nikt tak nie naobieca jak prezes a zabezpieczenia obligacji brak.

   Usuń
  5. cars energy i SOWA wyskakuje jak filip z konopii. Myślalam że mam obligacje serii A a to obligacje serii DOPA 102. Czy ktoś organizuje coś w sprawie BW ?

   Usuń
  6. Info ze BDM prowadzi ewidencje dla obligacji serii A Browar Wojcieszów znajdują się w WEO.Prawdą jest również to, że 1 kupon został wypłacony przez Cars Energy.Może warto by zacząć działać w tej sprawie.

   Usuń
  7. Zabezpieczenie BW to również widmo. Mają taki przerób tych obligacji w tych spółkach że nie mają głowy do formalności. Trzeba działać. Jakie pomysły?

   Usuń
  8. Anonimowy z 14.53 To, że jest zapis w punkcie 16 WEO informujący cyt. "Ewidencja będzie prowadzona przez dom maklerski Beskidzki Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Warszawie" nie oznacza, że taka ewidencja jest rzeczywiście prowadzona. Przecież w tym samym dokumencie również jest obietnica ustanowienia zabepieczeń obligacji w formie hipoteki a co nie zostało dokonane. Tak więc to, że w WEO są zapisy, że coś w przyszłości zostanie zrobione nie oznacza, iż zostało wykonane.

   Usuń
  9. Kto się podpisywał na papierach od serii A BW? Siwek Robert Tomasz?

   Usuń
  10. Jeśli kasę z odsetek wypłaca Cars Energy to znaczy, obligacji serii A na 99% BDM nie ewidencjonuje. Wpisali wam poprostu w WEO żeby sprawiać wrażenie uczciwośći. Warto zgłośić jako umyślne wprowadzanie w błąd i oszustwo.

   Usuń
  11. Z tym brakiem zabezpieczenia i ewidencją serii A BW pojechali zupełnie tak samo jak w serii F TK Invest. To było celowe działanie. Żadna instytucja państwowa tego nie weryfikuje więc mają duże pole do oszustwa.

   Usuń
  12. Czy BDM prowadzi ewidencję jest do sprawdzenia wykonując telefon do BDM więc spokojnie można w poniedziałek to ustalić. Jeśli BDM nie prowadzi ewidencji to oprócz sprawy cywilnej TK Invest może mieć karną bo to by oznaczało oszustwo więc można będzie zgłaszać podejrzenie popełnienia przestępstwa do prokuratora
   FX

   Usuń
  13. Anonimowy z 17:34 podpisał się pod WEO obligacji serii A Browaru Wojcieszów Prezes Zarządu Robert Siwek

   Usuń
  14. Ewidencji serii F TK Invest BDM nie prowadzi na 100%. To już zostało potwierdzone w powyższym artykule.

   Usuń
  15. Proszę obligatoriuszy BW seria A o zgłaszanie sprawy na policję. Jeśli BDM nic o obligacjach nie wie to należy szybko zgłosić oszustwo. Jest jakiś policjant w grupie? Może ktoś ma w rodzinie? Musim działać, czas działa na naszą niekorzyść. Jutro po telefonie do BDM zaraz zgłoszenie
   Proszę wszystkich o działanie tak jk w przypadku obligacji TK invest seria F, to ta sama sytuacja.

   Usuń
  16. Już widzę jak ci policjanci ganiają tych prezesów

   Usuń
  17. Najlepiej opłacić tym prezesom samolot i zanieść walizeczkę. Co za wnioski a jak walczyć z oszustami? Prośbą? Wystarczy jak ich zagonią tam gdzie ich miejsce. Zgłaszać na policję jak nie będą działać to TV

   Usuń
  18. Też wątpiłbym w takie działanie w czasie kadencji poprzedniej władzy. Teraz jednak klimat polityczny nie sprzyja opieszałości w takich sprawach a wręcz to jeden z głównych kierunków działań rządzącej partii tj. walka z korupcją i przekrętami a najlepiej pokazowe aresztowania aferzystów w świetle kamer.

   Usuń
 31. To rzeczywiście wygląda na celowy, zorganizowany plan. Te wszystkie spółki powiązane tymi samymi osobami, na jednym terenie, braki formalne przy ustanowieniu zabezpieczeń, ta sama firma wpychająca obligacje, ta sama kancelaria...ta sama reklama obligacji. To jest jedna układanka.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam Wszystkich,

  mam pytanie inne niż temat główny - PIT 8C. Ostatnio dostałem pit z Domu Maklerskiego za obligacje które już się zakończyły, Wszystkie pieniądze zostały wypłacone łącznie z kapitałem początkowym.
  Wypełniona jest jedynie w części D pozycja 24 "nieterminowe wypł. świadczeń z tyt. posiadania pw" i poz. 25 (przychód ) 50 zł.
  Czy ktoś wie jaki pit należy wypełnić? pit 36 czy 38? i w której rubryce to zaznaczyć i oczywiście jak wypełnić pozostałe rubryki Byłbym wdzięczny za radę
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W podobnej sprawie bardzo pomogło nagłośnienie przez telewizję. Prokuratura od razu się zajęła problemem. Szybko znalazły się też pieniążki na zaspokojenie wierzycieli. Nawet jeśli macie dołożyć do tego interesu to warto zadbać o to żeby oszuści również nie mieli spokojnego snu.

   Usuń
  2. WEO BW wspominały o wekslu in blanco, który na zabezpieczenie roszczeń z tytułu obligacji miał wystawić prezes R.S.. Ktoś wie jak taki weksel zdobyć? Drugie pytanie: wygląda na to, że notariusz MW obsługiwał wszystkie spółeczki z tej piramidy finansowej. myślicie, że 3 kosy są u niego? Na razie nieskory jest go współpracy, ale gdybyśmy się zebrali do kupy, to może rozmowa byłaby inna - w grupie wszak siła.

   Usuń
  3. Jutro zadzwonię do BDM i sprawdzę czy prowadzi te obligacje. Biuro maklerskie będzie współpracować. Jak nie prowadzi to idę prosto do prokuratora. Obligacje korporacyjne muszą być ewidencjonowane przez instytucje wymienione w ustawie. Nie ma na co czekać. Ten notariusz to jak słyszałam albo zajęty albo na wyjeździe albo urlopie i bardzo małomówny. Nie chce współpracować jeśli chodzi o TKI. Myślę że w przypadku BW będzie również nieosiągalny. Co to za zabezpieczenia skoro nie ma do nich dostępu? Weksel in blanko powinien być udostępniony obligatoryjnie. P o mi coś czego nie mam a notariusz chroni nieuczciwego emitenta.

   Usuń
  4. Jak masz PIT 8C z biura maklerskiego to składasz PIT 38. Na stronie www.mofnet.gov.pl znajdziesz formularz do druku i instrukcje (broszurę jak to wypełnić).

   Usuń
  5. dziękuję

   Usuń
 33. Notariusz Marek Wypart jak samo nazwisko wskazuje, wszystkiego się wyprze. Leci sobie najzwyczajniej w kulki zasłaniając tajemnicą zawodową. Obsługuje wszystkie czynności notarialne tej szajki, więc działa na ich korzyść, bo mu za to płacą. To nazwisko powtarza się we wszystkich dokumentach karuzeli. Zabezpieczenia były tylko wirtualnie w WEO tak jak w serii F TK Invest. Jak zaczniecie zadawać pytania to podeślą wam maila że obligacje zostaną wcześniej wykupione.
  Chłopaki najwyraźniej zwijają w tym roku interes, "zarobili" już na emerytury i grają tylko na czas żeby wszystko ładnie podczyścić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten notariusz ma konkurencję innych notariuszy w tym mieście (12 konkurentów) i warto jego wątpliwej jakości działalnością zainteresować Izbę Notarialną we Wrocławiu. Nie zasiada tam w sądzie dyscyplinarnym ale jego konkurenta a Legnicy i owszem...

   Usuń
  2. To dawaj! Jak i gdzie pisać skargę? Nie ma wątpliwości że jest wątpliwy i nieetyczny.

   Usuń
  3. No to piszcie: Izba Notarialna we Wrocławiu, Pl. Świętego Macieja 21/2B (II piętro).
   e-mail: rin@wroclaw.notariat.info.pl

   Usuń
 34. Pytanie może naiwne: czy jeżeli firma publicznie obiecała ustanowienie zabezpieczeń przy emisji, a tego nie zrobiła, czy można domagać się ustanowienia zabezpieczeń przymusowo, np. wyrokiem sądu?

  OdpowiedzUsuń
 35. Po przeczytaniu tych wszystkich ostatnich artykułów na tym blogu oraz komentarzy do nich to tu chyba nie ma się co zastanawiać tylko dobrze przejrzeć zapisy WEO posiadanych obligacji emitowanych przez wszystkie spółki z tej "rodziny" i sprawdzić, czy zostały spełnione wszystkie zapisy tego dokumentu podpisanego z imienia i nazwiska tj. czy wskazany podmiot prowadzi obecnie ewidencję obligacji i czy zostały ustanowione wszystkie formy zabezpieczeń (w niektórych przypadkach było ich nawet kilka aby wzbudzić zaufanie i przekonanie inwestorów iż nabywają obligacje, które wkrótce będą bezpieczniejsze niż inne dostępne na rynku). W przypadku braku spełnienia tych zapisów to pozostaje oprócz dochodzenia w sądzie swoich roszczeń także zgłoszenie zawiadomienia na policji lub do prokuratury o podejrzeniu popełnienia oszustwa (wprowadzenie w błąd kupującego obligacje) bo nie ma żadnej informacji i wyjaśnień ze strony spółek dlaczego nie wypełniono obowiązków ciążących na emitencie, który prowadzi dalej działalność jak gdyby nic się nie stało licząc zapewne na to, że posiadacz obligacji nie dowie się o tym lub nawet gdy uzyska o tym informacje nie podejmie żadnych działań. To działanie emitenta (obietnice zawarte w WEO) doprowadziło przecież do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (pieniędzmi obligatariusza), który gdyby miał świadomość, że emitent nie wypełni ciążących na nim zobowiązań nie zdecydowałby się na zakup takich obligacji. Ww. działanie, którego celem było odniesienia przez emitenta korzyści z zawieranej transakcji może podpadać pod Art. 286. § 1 KK za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8-miu lat. Prokurator w toku śledztwa, mając dostęp do dokumentów firmy i przesłuchując osoby powiązane z tą sprawą może postawić zarzuty jeszcze z innych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jedyna sawna to zgłoszenie na policję oszustwa. Żeby towarzystwo nie wywiało i potem roszczena cywilne. To zwykłe oszustwo i apeluję o zgłoszenie niezabezpieczonych i nieewidencjonowanych obligacji BW seria A do prokuratora. Tam nie zostały spełnione żadne zobowiązania emitenta.

  OdpowiedzUsuń