czwartek, 17 marca 2016

Informacja dla mediów w sprawie afery TK Invest


Sprawa TK Invest zatacza coraz szersze kręgi. Od tygodnia oglądalność PP3 po raz pierwszy w historii przekroczyła popularny FpG. Mało tego od wczoraj tematem zaczęły interesować się także popularne media, niestety dzwonią do mnie w godzinach pracy.

Ponieważ w godzinach pracy nie mogę udzielać wywiadów, odsyłam zainteresowane portale oraz gazety do licznych artykułów, jakie można znaleźć na tej stronie. Wszystkie artykuły na temat TK Invest znajdujące się na tym blogu są aktualne i można znaleźć tutaj odpowiedzi praktycznie na większość pytań.

Jednym z pytań jakie zdążyło paść w krótkiej rozmowie było co na to Komisja Nadzoru Finansowego. Nie wszystkie wątki są podejmowane na blogu, sprawa bowiem robi się wielowątkowa, jednak odpowiedź ze strony KNF była bardzo lakoniczna.

Stanowisko KNF w sprawie TK Invest

Jak widać nie każda spółka podlega pod KNF i jeśli akurat nie podlega, wówczas KNF odsyła do innych urzędów. 

Mimo piątkowej, pisemnej deklaracji prokurenta Michała Sowy o wykupie obligacji mającym się rozpocząć od poniedziałku 14 marca 2016, którą prezentowałem w artykule Zabawa w kotka i myszkę, po dziś dzień obietnica nie została zrealizowana nawet w najmniejszej części.

Co prawda wczoraj dostaliśmy kolejne mętne wyjaśnienia prokurenta o enigmatycznych blokadach rachunku bankowego TK Invest. Tym razem wina zrzucana jest na Urząd Skarbowy według dobrze znanego hasła: wszyscy są winni, tylko nie ja.

Tym razem nie będę komentować pomysłowości prokurenta ani jego kolejnych deklaracji poza jedną. Prokurent wyraża... gotowość spotkania z obligatariuszami. Ciekawa zapowiedź, skoro liczne wezwania do zapłaty wylądowały w koszu i nie spotkały się z żadnym odzewem, zaś ani sekretarka ani prokurent nie odbierają już telefonów.

Na koniec informacja dla zainteresowanych mediów. Cała sprawa jest opisywana jednym ciągiem w ten sposób, że jeden artykuł zawiera na końcu link do dalszej części. Dzięki temu sprawa była na bieżąco komentowana według informacji oraz komunikatów jakie pojawiały się czy to od spółki czy też Administratora Hipoteki.

Początek afery zaczyna się od momentu, gdy zarząd spółki wysłał obligatariuszom informacje o tym, że wbrew temu co opisano w Warunkach Emisji Obligacji żaden wierzyciel nie dostanie środków w zadeklarowanym terminie. I to bez względu na to czy się to komuś podoba czy nie. Pierwszy z serii artykułów można znaleźć niżej:

TK Invest przedłuża czas trwania obligacji bez zgody inwestorów  

32 komentarze:

 1. Witam,

  Polcan miałbym prośbę. Jeżeli odzywają się do ciebie osoby z mediów, to nakieruj ich też na PCH Capital seria B8 i B15, ale także poprzednie serie które nie zostały wykupione. W internecie znalazłem tylko jeden artykuł odnośnie braku spłaty obligacji przez PCH Capital i koniec. Do osób, które wysłały wezwanie do zapłaty wniesionego kapitału, po zakończeniu obligacji, nie odezwał się nikt. Zwrotkę otrzymania listu od PCH Capital mają.
  Krążą jedynie pogłoski o grupach które idą na ugody. Dobrze by było gdyby media zainteresowały się też tym tematem, bo doszły do mnie informacje, że PCH Capital albo spółka powiązana z nią znów chce emitować obligacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No chyba coś się zaczyna ruszać (miejmy nadzieję, że to nie ruchy pozorne i gra na czas) bo mam info, że facet z Attentia sam (!!) zadzwonił dziś do niespłaconego, który przedtem bezskutecznie się do nich dobijał i ma mu jakąś propozycję przedstawić w przyszłym tygodniu. Z entuzjazmem radzę się jednak póki co wstrzymać

   Usuń
  2. Sam jestem ciekaw czy coś się w końcu zaczyna ruszać bo moje prośby na wątku PCH Capital o podanie więcej szczegółów dotyczących ugody pozostały bez echa. Czyli ktoś pisał (w jednym przypadku wręcz entuzjastycznie, że podpisali ugody ale nikt nie zechciał podzielić się szczegółami. Tak więc jeszcze raz prośba do forumowiczów o jakieś konkrety bo na razie to wszystko plotki, pogłoski i domysły. Może faktycznie przydałaby się jakaś bardziej medialna akcja.
   Darek

   Usuń
 2. Marcin - kiedyś będziesz miał rzecznika prasowego od takich spraw jak udzielanie odpowiedzi dla mediów :)
  Śledzę Wasze losy na bieżąco i powodzenia życzę w walce o pieniądze !

  OdpowiedzUsuń
 3. KNF odsyła do UOKiK a ten urząd nie kontaktuje się z petentami! Taką odpowiedź otrzymałem:
  Ta wiadomość jest automatycznym potwierdzeniem otrzymania Państwa e-maila. Prosimy na nią nie odpowiadać.

  Szanowni Państwo,
  dziękujemy za kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

  Uprzejmie informujemy, że Urząd nie odpowiada na indywidualne wiadomości. Przekazane przez Państwa informacje mogą być wykorzystane na potrzeby prowadzonych przez UOKiK postępowań administracyjnych.

  Zaznaczamy jednak, że osoba zgłaszająca podejrzenie naruszenia przepisów nie jest stroną postępowania i nie jest informowana o jego wynikach. Jedynie w przypadku formalnego zawiadomienia (objaśnionego poniżej) Urząd przekazuje na piśmie informację o sposobie zajęcia się sprawą.


  DLA KONSUMENTÓW

  Jeżeli poszukują Państwo pomocy w indywidualnej sprawie należy kontaktować się z instytucjami udzielającymi konsumentom bezpłatnych porad. Są to:

  • powiatowi (miejscy) rzecznicy konsumentów, organizacje konsumenckie lub sądy polubowne.
  Ich adresy można znaleźć na stronie https://uokik.gov.pl/sprawy_indywidualne.php

  • Konsumenckie Centrum E-porad porady@dlakonsumentow.pl

  • bezpłatna Infolinia Konsumencka 800 889 866 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00)

  Uwaga! 25 grudnia 2014 r. zmieniły się prawa konsumentów i obowiązki sprzedających. Więcej informacji na www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadek przewałki z obligacjami TK Invest (i spółeczek powiązanych) to nie kompetencje Rzeczników Konsumentów, oleją Was.

   Usuń
 4. A to wredny urząd skarbowy i pewnie wredne baby w nim siedzą. Poczytajcie na forum bankier.pl o Velto Cars, drobnica liczy na to, że TK Invest się ewakuuje z akcjonariatu.. A co do UOKIK to radzę specjalnie na nich nie liczyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. dobrze, aby media w końcu zaczęły szeroko informować o złodziejstwie (inaczej tego nie można nazwać) jakie panuje na Catalyst. Biorąc pod uwagę tylko zeszły rok i "grubsze emisje" inwestorzy zostali okradzeni przez ekancelarię, polfę, pch, gant. Trzeba jasno powiedzieć, że Catalyst służy do okradania ludzi, analogicznie jak Amber Gold, tyle że pod płaszczykiem GPW, który kasę bierze ale nic nie daje w zamian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Catalyst to nie PCH a PCZ niby też na P ale nie to samo.

   Usuń
 6. Proszę o zainteresowanie mediów obligacjami spółki Browar Wojcieszów

  OdpowiedzUsuń
 7. http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-5756_Browar-Wojcieszow-sp-z-oo.aspx

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli przedstawiciele mediów czytają tego bloga i komentarze do jego wpisów to chciałbym zainteresować tematem powiązań jakie może mieć TK Invest z firmami Cars Energy, Velto Cars o jakich piszą komentatorzy np. do artykułu "Zabezpieczenie widmo przy obligacjach serii F w TK Invest". Poszukałem w internecie dlaczego TMK Skarbiec postanowiło w końcówce roku "okazyjnie" jak mówił prokurent TK Invest p. Michał Sowa sprzedać tej ostatniej spółce 30 mln szt. akcji spółki Velto Cars w końcówce ub. roku w sytuacji gdy TK Invest miało w perspektywie ok. 2 miesięcy wykupić za ok. 2,8 mln zł zapadające własne obligacje serii C i C1 a co jak wiemy nie nastąpiło z uwagi na brak gotówki w kasie TK Invest. Jaka to była "okazja" to można porównać ówczesny kurs giełdowy akcji Velto Cars (ok. 0,30 zł) z obecnym (ok. 0,12 zł). Odpowiedź na pytanie dlaczego TK Invest zdecydowało się na ten "okazyjny" zakup akcji od TMK Skarbiec może trzeba szukać w nazwisku wspólnika tej ostatniej spółki. Do sprawdzenia na np. tej stronie
  https://mojepanstwo.pl/skarbiec-tmk
  Czy ktoś wierzy w zbieżność nazwisk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna stronka, w graficzny sposób pokazuje powiązania osób w różnych spółkach. Czegoś takiego potrzebowałem. Zaraz sprawdzę jakie są zależności między spółkami, których nazwy przewijają się w komentarzach do artykułów dotyczących TK Invest tj. m.in. Cars Energy, Browar Wojcieszów, HWDPE, Velto Cars, TMK Skarbiec.

   Usuń
  2. Stronka fajna i polecam zaglądanie na nią ale trzeba ją też po numerze KRS korelowac z wpisami do KRS dla poszczególnych spółek (od najstarszego do najnowszego) to przesledzisz całą historię udziałowców i zarządu/RN/prokurentów

   Usuń
 9. Piękny schemat! Nic dodać nic ująć! Wszystkie spółeczki z o.o. a my jak te małpy w tym ZOO. Dla mnie to jest kolejny przykład jak w Polsce można "bezkarnie" robić przekręty. Mam nadzieję że telewizja i prasa już węszą bo jak media w tym zamoczą palce to ABW prokuratura i inne trzy cyfrowe instytucje się tym napewno zajmą. Chodzi o opinię tych instytucji wśród społeczeństwa. Oni nie dopuszczą do tego aby ta afera się rozeszła bo znowu będą komentarze a gdzie były organy kontrolne? Amber Gold nic nie nauczył prokuratorów? Ponadto rząd PiS nie będzie chciał się zniesławić jakąś aferą i szybko przykróci ten proceder. Wystarczy to nagłośnić a prezesi tych spółeczek szybko trafią w odpowiednie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poinformowałem biuro poselskie (dokładnie posła z ruchu Kukiz15 Jacka Wilka) Ciekawe czy zajży na tego bloga i czy wogóle da odpowiedź. Podejżewam że WŁADZA się takimi prostymi sprawami ludu nie zajmuje. No cóż zapytać musiałem. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 11. Beztroska nowych emitentów, a raczej przekonanie o możliwości "krojenia klientów" nie ma granic.. Właśnie otrzymałem propozycję zakupu obligacji, dla których zabezpieczeniem miała być hipoteka na nieruchomości, którą emitent za te pozyskane pieniądze dopiero zamierza kupić, cesja przychodów z kontraktu z działalności gospodarczej na tej zakupywanej nieruchomości, którą emitent ma dopiero zacząć prowadzić i cesja polisy ubezpieczenia tej dopiero kupowanej nieruchomości .. Mimo takich wtop jak będąca Waszym udziałem emitenci są coraz bardziej rozkoszni..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie beztroska emitentów a fantazja, natomiast beztroska to obligatariuszy bo magiczne 10% (i całkowicie 'bezpieczna' inwestycja) działa cuda tzn mózg zaćmiewa.

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Velto Cars jako spółka sama w sobie jest tutaj najmniej winna. To nie wina spółki że obok porządnych akcjonariuszy ma hochsztaplerów jak TK Invest czy Skarbiec TMK. Ale niestety takie towarzystwo i wałki jaki zrobili Wam na obligacjach zwaliły jeszcze bardziej kurs Velto Cars.

   Usuń
  2. Nie do końca masz rację wysuwając oskarżenia pod adresem Browaru Wojcieszów i Polskiego Holdingu Spożywczego, iż nie spłaciły obligacji. Pierwsza firma wyemitowała obligacje serii A, których wykup przypada na 14.10.2016r. więc nie można twierdzić, że nie wykupiła obligacji, skoro termin ich wykupu jeszcze nie upłynął (chyba, że chodzi ci o natychmiastowy wykup obligacji na żądanie obligatariusza). Firma dotąd wypłaca kupony odsetkowe w terminie a to co jej można zarzucić z dostępnych informacji to brak ewidencji obligacji przez wskzaną w WEO firmę i brak ustanowionych zabezpieczeń obligacji. Dla obligacji Polskiego Holdingu Spożywczego również jeszcze nie minął termin wykupu i do tego emitenta właściwie nie można mieć na razie żadnych pretensji (spełnione zapisy WEO, płatność odsetek w terminie, ustanowione zabezpieczenia) a jedyną "winą" tej spółki jest osoba prezesa, który jest również prezesem TK Invest.

   Usuń
  3. Co do Browaru Wojcieszów to rak ewidencji przez wskazaną w WEO firmę oraz brak ustanowienia wskazanych w WEO zabezpieczeń to gruba przewałka. I co z tego że wypłacają kupony jak w przypadku nie wypłacenia kapitału obligatariusze zostaną z niczym bo na majątek spółki pewnie się będzie składać stół plus 4 krzesła bo cała reszta jest w leasingu albo zastawiona. Co do Polskiego Holdingu Spożywczego to na razie OK tylko ja się zastanawiam, kto tak naprawdę przejął Wojcieszowiankę bo chyba kasa z emisji na to miała iść. Mam wrażenie że przejęło ją TK Invest a PHS robi za klasyczną wydmuszkę.

   Usuń
  4. Witamy rzecznika Browaru Wojcieszów. Jeśli to co robi Browar Wojcieszów to wg anonimowy 18 marca 2016 20:42 to standard obligacji korpoacyjnych i nie ma powodu do niepokoju to ja protestuję. Złamane zostły wszystkie warunki OWE chroniące inwestora a obligatoriusze powinni czekać spokojnie na wypłatę odsetek bo nic złego się nie dzieje? I zwrot kapitału nastąpi w terminie? To takie są standardy i powinniśmy takie postępowanie akceptować? Najważniejsze to ochrona kapitału i po to siedzimy na blogu i śledzimy ,, okazje,,. Jak ktoś chce coś wytłumaczyć i zaproponować rozwiązanie to zapraszmy, bo na dziś sprawa wygląda źle, może gorzej niż afera TK INVEST.

   Usuń
  5. Co do swoich obaw masz zupełną rację i w tym temacie nawet nie próbuje polemizować, ale ja wskazałem tylko na chybione zarzuty anonimowego z 11:02.

   Usuń
  6. Anonimowy z 07:07 proponuje jeszcze raz przeczytać mojego posta. Czy ja napisałem w nim, że działalność Browaru Wojcieszów w kontekście niespełnionych warunków emisji to standard, nie ma powodów do niepokoju, można spokojnie czekać bo nic złego się nie dzieje i należy to akceptować? Napisałem tylko o nieprawdziwej informacji podanej przez anonimowego z 11:02 dotyczącej braku wykupu obligacji w terminie. W dyskusji należy posługiwać się faktami a te jak napisałem są takie, że dla tych spółek nie minęły jeszcze daty wykupu obligacji podanych w warunkach emisji.

   Usuń
  7. Wezwania do natychmiastowego wykupu zostały wysłane, czekamy na zwrot kapitału jak wszyscy zainteresowani tą aferą.

   Usuń
 13. Mnie zastanawia dlaczego nie bada się powiązań z conor capital i kancelarią wszystko odbywało się w jednym gronie. Poszkodowani to chyba tylko czytelnicy bloga. Chcemy oddać sprawę do prokuratora, właściwie grupa BWjuż to zrobiła. Chcemy znać szczegóły i powiązania. Może być na priv

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grupa wyrolowanych na obligacjach Browar Wojcieszów. Obligacje nie osiągnęły pułapu emisji ale nie został zwrócony kapitał. Zawiadomiłeś mu prokuratora i wszystkie organizację.

   Usuń
 15. rozmawiałem z egzekutorami. Można rozważyć współpracę na zasadzie success fee. Zapłacimy jak ściągną z TK INVEST lub majątku prywatnego Zarządu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozesz podeslac jakis kontakt do egzekutorow? Mam obligi innej firmy i chetnie skorzystam z ich pomocy
   Pzdr

   Usuń
  2. Mogę mailem prv

   Usuń