piątek, 4 marca 2016

Obietnice bez pokrycia


Przyznam szczerze, że zaskoczył mnie wczorajszy telefon od przedstawiciela z zarządu spółki TK Invest o czym informowałem już w komentarzach. Obiecał stale informować o swoich poczynaniach oraz zapowiedział pierwszą transzę spłaty na koniec następnego tygodnia proporcjonalnie dla wszystkich.

Szkoda, że stało się dopiero po publikacji wczorajszego artykułu. Przedtem przeprowadziłem z nim jedną rozmowę, którą przedstawiłem w artykule na AO. Nie podałem tam jednak informacji, o swojej propozycji dla niego.

Zaproponowałem mu lub przedstawicielowi spółki udział w dyskusji na niniejszym blogu podobnej do tej jaką przeprowadził z nami przedstawiciel Raiffeisen. Miałem nadzieję, że wyjaśni on swoje stanowisko, nawiąże współpracę i rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Niestety nie wyraził na to zgody, gdyż jest zbyt zajęty. O blogu wie jednak na pewno i całkiem prawdopodobne, że czyta także komentarze. Dlatego też tutaj będę zamieszczać tylko ogólne informacje, szczegóły zaś zainteresowani będą otrzymywać na maila.


Brak jakichkolwiek oficjalnych informacji

Czy jego telefoniczna zapowiedz wystarczy? Po pierwsze zapowiedź ustna to nie to samo co pisemna deklaracja. Spółka powinna o swoich poczynaniach informować na bieżąco wszystkich inwestorów na swojej stronie internetowej. Niestety żądnych takich informacji tam nie ma.

Z drugiej strony zapowiedzi o spłacie do piątku usłyszał już jakiś czas temu inny inwestor, zaś ów obiecany piątek minął w ubiegłym tygodniu. Nie będzie to także dziś, lecz być może przyszły piątek. Z naciskiem na "być może". Innymi słowy dopóki nie odnotujemy faktycznej, chociażby częściowej spłaty, nie ma co się cieszyć z zapowiedzi. 

Tak na marginesie dodam, że w ubiegłym tygodniu dostałem z wyprzedzeniem pismo od innej spółki z prośbą o wydłużenie kolejnej emisji, której wykup przypada na początek marca. W załączniku był dokument o nazwie Aneks. TK Invest jak widać obcy jest ten tryb postępowania, który wydaje się być fair wobec klienta. On wszak może, ale też nie musi podpisywać tego Aneksu

Po wczorajszym poście zostałem zasypany przez Was mailami na które niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć wszystkim. Niżej postaram się zatem wyjaśnić kilka spraw, które odmieniacie przez wszystkie przypadki w różnorakich kombinacjach.

Po pierwsze: zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli mam Was reprezentować oraz negocjować stawki proszę Was o króciutki osobny mail z jednym tylko zdaniem:  
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu dochodzenia roszczeń związanych z realizacja uprawnień wynikających z emisji obligacji TK Invest z dnia... w tym również podjęcia stosownych działań prawnych na drodze sadowej. 
To wszystko. Ważne by było to w osobnym mailu.

Po drugie: jak uzyskać zaświadczenie depozytowe. Po prostu skopiujcie sobie wczorajszy instruktaż z drugiego komentarza dostępny tutaj, wpiszcie własne dane i wyślijcie na podany tam adres. Koniec. Po kilku minutach otrzymacie potwierdzenie wysłania zaświadczenia na podany adres. Gdy przyjdzie pocztą wysyłacie go do Administratora Hipoteki.

Przy wszelkich opłatach, środki są dzielone proporcjonalnie według wkładu. Innymi słowy im więcej ktoś zainwestował tym większych opłat może się spodziewać. W niektórych przypadkach jednak mogą być drobne różnice, zaś szczegóły prześlę, gdy już zostaną podjęte ostatnie kroki. Resztę informacji będę wysyłać okresowo dla wszystkich.

Gdyby spółka faktycznie zaczęła spłacać swoje zobowiązania w ratach, to mogłoby to obniżyć ewentualne koszta. W tym przypadku proporcjonalność według wkładu ulega zmniejszeniu, więc byłoby to dla nas korzystne.

Zapowiedź przedstawiciela TK Invest w niczym nie zmienia dalszego postępowania, są to bowiem tylko słowa. Inaczej by to wyglądało, gdyby informacja dotyczyła potwierdzenia zrealizowanego właśnie przelewu, którego moglibyśmy się spodziewać tego samego dnia, co można by sprawdzić niemal natychmiast.

Podsumowując zapowiedź spłaty to tylko obietnica bez pokrycia, która może być warta tyle, ile zapowiedź zabezpieczenia dla obligacji serii F, która rzekomo nie doczekała się realizacji. Ale to już sprawa wymagająca osobnego komentarza.

Ciąg dalszy: Ogłoszenie o sprzedaży zabezpieczonej nieruchomości przez TK Invest

41 komentarzy:

 1. @Polcan jesteśmy w kontakcie, informuj Nas mailowo, działamy do skutku i się nie cofamy. Podpisuję się pod tym wpisem dwoma rękoma. Jeśli prezes TK czyta bloga to chciałbym "pozdrowić" i podziękować za takie podejście do inwestorów. Ja już dostałem pożądną lekcję w obligacjach i mój portfel te inwestycje niestety opuszczają. Jestem osobą która potrafi wiele zrozumieć i zdaje sobie sprawę że prowadzenie firmy nie zawsze jest kolorowe ale jak prezes szanuje partnerów i jest wiarygodny to mogę nawet poczekać rok za wykupem ale musi być dialog poparty dowodami dobrej woli. Tutaj prezes na Nas patrzy jak na zło konieczne. Ciekaw jestem jak traktuje swoich pracowników bo inwestorów ma głęboko w nosie. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 2. Na jaki adres AH wysłać zaświadczenie depozytowe

  OdpowiedzUsuń
 3. TK Invest złożył wniosek o zmianę swoich zapisów w KRS. Szczegóły poznamy pewnie już wkrótce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaświadzczenie wysyłamy:
  Bojanowski Hipsz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Sp.j.
  ul. Pańska 96 lok. 38
  00-837 Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli TK zmienia zapisy w KRS to znak że prezes coś szykuje. My jako "dawcy kapitału" pewnie od niego się nie dowiemy co to za zmiany. Anonim 10:31 jak coś wywęszysz daj znać. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno 22 lutego zmienił się prezes spółki, jak poinformował mnie jeden z czytelników. Ze mną komunikuje się jeden z przedstawicieli zarządu spółki.

   Usuń
  2. http://www.krs-online.com.pl/msig-4925-43829.html

   Usuń
 6. Co myślicie aby poinformować instytucje która zatwierdza emisję obligacji? Przy następnej próbie TK może dostanie odmowę co uchroni nieświadomych inwestorów przed wpadką, stratą. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat nie wdepnęłam ten 'produkt' ale TK Invest chyba puszczało te obligacje w ofercie prywatnej więc żadnych zgód żadnych instytucji nie potrzebowało. Natomiast warto się przyjrzeć co w WEO było wskazane jako cel emisji. Podejrzewam, że na rozwój firmy itp itd a wygląda na to, że kupili za to akcje Velto Cars spółeczki chyba trwale deficytowej. A wydanie kasy z obligacji niezgodnie ze wskazanym w WEO celem to już sprawa karna.

   Usuń
  2. Masz zupełną rację i też ta sprawa jest dla mnie mocno podejrzana. Jeżeli nie otrzymam zwrotu pieniędzy za posiadane obligacje TK Invest nie będę miał żadnych oporów aby złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa (jedno takie złożyłem już w sprawie E-kancelarii i dochodzenie zostało wszczęte). Poniższe terminy budzą wiele moich wątpliwości co do intencji zarządzających TK Invest, która to spółka otrzymała w listopadzie ubiegłego roku pieniądze z emisji obligacji serii F (właśnie na co je przeznaczyła?) a 30 grudnia tego samego roku dowiadujemy się z komunikatów giełdowych, że TK Invest kupiło aż 30 mln szt. akcji Velto Cars (wszystko wskazuje, że od Skarbiec TMK). Nie wiem po jakiej cenie była zawarta ta transakcja poza rynkiem regulowanym, ale jeżeli zbliżonej do giełdowego kursu akcji Velto (powyżej 0,20 zł w tym czasie) to TK Invest mogło za nabyte akcje wydać ponad 5 mln zł. Bardzo interesuje mnie odpowiedź na poniższe pytanie. Dlaczego nasz dłużnik ten "udany" zakup (obecny giełdowy kurs Velto to ok. 0,16 zł) realizuje w sytuacji, gdy za 2 miesiące ma wykupić obligacje za 2,8 mln zł a gdy nadchodzi ten termin okazuje się, że w kasie spółki pusto?

   Usuń
 7. @ Sławek
  Nie żartuj. Te tzw instytucje mają gdzieś drobnego inwestora. Jak masz ochotę to możesz zadzwonić do KNF - do dnia dzisiejszego nigdy żaden inwestor indywidualny nie uzyskał stamtąd pomocy. Te "instytucje" moim zdaniem są powołane do tego aby wałki na rynku kapitałowym mogły być przeprowadzane bez żadnych przeszkód. W przypadku papierów notowanych możesz jeszcze skontaktować się z KDPW - ci to nawet będą obrażeni że jakiś pętak w ogóle ośmiela się do nich zadzwonić.

  Z KRS wynika że Kułaczkowski ewakuował się z zarządu - pewnie obawia się odpowiedzialności gdyby ktoś chciał dochodzić wierzytelności od niego osobiście. Od kilku dni na stołku usadzony jest Baczyński
  FX

  OdpowiedzUsuń
 8. No tak my inwestorzy to taki "garb" dla instytucji.
  Widać że prezes zwija swój "dorobek" i postawili "chłopa" bez grosza przy duszy.
  Polska to świetny kraj dla "uczciwych" prezesów.
  Nie mam wątpliwości że kasy nie zobaczymy poprzez dobre chęci prezesa bo już nim nie jest to z jakiego powodu miałby cokolwiek wypłacić. Jest nowy to niech się martwi. Koledzy trzeba się zbierać i jak to było
  w Sami Swoi Sąd Sądem a sprawiedliwość musi byc po naszej stronie. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 9. Co do serii F i odsetek które wpłyneły - zostały wypłacone przez Skarbiec TMK , przypadek ? W każdym razie seria F na dzień dzisiejszy nie jest zarejestrowana w domu maklerskim...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W warunkach obligacji serii F napisane jest że Emitent może jednostronnie ziemnić Warunki emisji w zakresie wskazania podmiotu pełniącego obowiązki AH oraz podmiotu upoważnionego do prowadzenia ewidencji. Więc myśle że może się obronić w kwestii tego że wskazana w Warunkach Emisji Kancelaria Bojanowski Hipsz nie jest administratorem i że wypłaty odsetek nie idą przez BDK. Natomiast nie wybroni się z tego że obligacje do tej pory nie zostały zabezpieczone. I myślę że zgodnie z pt 19.2.3. WEO serii F i zgodnie z art. 74 ust 3 ustawy o obligacjach możemy wnosić o przedterminowy wykup obligacji . Wezwanie już zresztą wysłałam
   Monika

   Usuń
  2. Rzeczywiście masz rację. Zgodnie z WEO serii F takie zabezpieczenie powinno zostać ustanowione (w trzech postaciach) i to w ciągu 30 dni od przydziału obligacji, czyli do 28 grudnia 2015r. Takiego zabezpieczenia do tej pory nie ustanowiono, co zresztą łatwo sprawdzić chociażby przeglądając w internecie księgę wieczystą, gdzie nie dokonano żadnego wpisu dot. zabezpieczenia tych obligacji (dział IV Hipoteka) a co akurat wykonano na nieruchomości dot. obligacji serii C i C1. Z treści KW gdzie dokonano zabezpieczenia obligacji serii C i C1 można się dowiedzieć, że raptem w sumie tych obligacji wyemitowano na łączną kwotę nieco powyżej 2,8 mln zł (seria C 155 szt. seria C1 - 133 szt.).
   Naprawdę trudno mi zrozumieć jak można dla tak niewielkiej dla firmy kwoty (podejrzewam, że niejedne inwestor posiada więcej w aktywach) traktując obligatariuszy nie jak partnerów ale petentów (którym można dyktować warunki) i przez to zszargać opinię dobrze dotąd prosperującej spółce (wg dokumentów informacyjnych TK Invest).

   Usuń
 10. 1. Skoro w mailach podobno zastanawiamy się, czy reprezentował nas będzie AH, czy inny prawnik, to skąd już wiecie, że mam wysłać świadectwo do AH, jeśli jeszcze nie podjęliśmy decyzji w mailach?
  Będę miał tylko jedno świadectwo, więc jak je gdzieś wyślę, to przepadło.
  Czy ksero/skan/zdjęcie będzie w mocy?
  Czy BDM wyśle mi potem drugie świadectwo w razie potrzeby?

  2. Polcan, skoro dzielimy koszta proporcjonalnie wg ilości zakupionych obligacji, to musisz wiedzieć, ile kto ma sztuk, bo Ty dzielisz koszta, prawda?
  A skąd będziesz wiedział, skoro świadectwa dostanie AH/inny prawnik? Oni nie będą mogli Ci przekazać info, ile kto ma, bo to tajmenica...

  3. Pytanie z wczoraj: co z cwaniaczkami, którzy się nie zrzucą na koszta postępowania? Czy dostaną potem zwrot, gdy odzyskamy kasę np. z nieruchomości?

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja swoje wyślę po zatwierdzeniu kto ma Nas reprezentować. Czas dla AH mamy do 31.03.16
  będę 21 u notariusza i jak do tego czasu nie wyjaśni się gdzie mamy wysłać papiery zrobię kopię potwierdzoną notarialnie. Myslę jednak że w krótce na dniach @Polcan da Nam konkretną odpowiedź kto zajmie się sprawą. Co do podziału to faktycznie niewiadomo kto ile ma obligacji ale chyba nie zamierzacie się oszukiwać w tej kwestii? Co do pytania 3 to nie mam wiedzy. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 12. Pytanie odnośnie innych obligacji PCH Capital seria B8. Wykup powinien być na początku lutego, obecnie żadnej konkretnej odpowiedzi, ktoś już coś słyszał, wie? czy organizuje się grupa podobnie jak Tk Invest? jeżeli tak to prosiłbym o info gdzie należy się zgłosić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy grupa się organizuje ale mam dla Polcana pomysł na tytuł nowego artykułu: Piramida z obligacji z lipnym poręczeniem i byłym sportowcem w tle. A Tobie radzę zgłosić się do prokuratury.

   Usuń
  2. Kogo masz na myśli mówiąc o tym sportowcu?

   Usuń
  3. No jak to kogo ? Przecież Piotr Chmielewski to były mistrz Polski juniorów w wioślarstwie z 1993 r (te ciągoty wioślarskie chyba mu zostały - patrz spółeczka na Cyprze o wdzięcznej nazwie Rowing Capital Ltd (rowing to po angielsku wiosłowanie), a ten sławny sportowiec to członek rad nadzorczych następujących spółeczke z grupy PCH: Adviseo, Intuitia, PCH SA i PCH Capital Mariusz Czerkawski były hokeista i mąż (chyba jeszcze?) Izabeli Scorupco. W 2007 rozkręcał z Chmielewskim i paru innymi ex-sportowcami między innymi Jackiem Wszołą sieć klubów fitness Gymnasion, który lada moment miał wejśc na giełdę i chętni gotowi wyłożyć na ten biznes 60-100 mln złotych stali w kolejce (poczytaj w Forbes z 2007 r Biznes z twarzą hokeisty). A już 3 lata później całośc padła na pysk. Coś mi się widzi, że kasa z obligacji wywiosłowała na Cypr.

   Usuń
  4. Proponuję również śledzić odpowiedni wątek poświęcony obligacjom PCH na forum stockwatch.

   Usuń
 13. Monika z godz.16.42 jaka treść wezwania o przedterminowy wykup obligacji serii F

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skomponowałam to na podstawie wezwania do wykupu obligacji seriiC i przykładowych treści wezwań z internetu.
   Jeśli będziesz miał problemy mogę przesłać ci na maila
   Monika

   Usuń
  2. A czy kopię tego pisma wysłałaś zgodnie z WEO do firmy prowadzącej ewidencję obligacji?
   Obawiam się, że to pismo zostanie potraktowane przez TK Invest w ten sam sposób jak dotychczasowe, ale pismo z żądaniem natychmiastowego wykupu to warunek podjęcia dalszych kroków.

   Usuń
  3. Nie ma jeszcze firmy prowadzącej ewidencję. Księgowy z TMK Skarbiec powiedział że papiery zostały dopiero przesłane do BDM ale utworzenia ewidencji można spodziewać się dopiero przed wypłatą następnej transzy odsetek
   Monika

   Usuń
 14. Ja otrzymałem odsetki od obligacji serii F, 3 marca czyli z kilku dniowym opóźnieniem. Odsetki otrzymałem średnio w kwocie 206,38zł za sztukę. Czy to jest prawidłowa kwota?

  OdpowiedzUsuń
 15. ludzie nie oddawajcie swojego kapitału w obligacje - nie szkoda wam?

  OdpowiedzUsuń
 16. Polcan nadal jesteś do przodu na obligacjach po kolejnej wtopie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie można mówić o wtopie, nie wiadomo jak się to zakończy. Ale jak dalej pójdzie tak jak się zapowiada, to niestety już nie.

   Usuń
 17. Velto Cars poinformowało o wcześniejszym wykupie.Taką informację otrzymałem w piątek na meila.Ktokolwiek wie o co chodzi.Treść wiadomości:
  ,,Zarząd Velto Cars S.A., działając na podstawie pkt 19.2.1. Warunków Emisji Obligacji serii B, niniejszym informuje, że Spółka dokona wcześniejszego wykupu wszystkich wyemitowanych obligacji serii B na żądanie własne.
  Jako Dzień Wcześniejszego Wykupu, Zarząd emitenta wskazuje dzień 15 czerwca 2016 roku.
  Jednocześnie Zarząd Emitenta informuje, że opcja wcześniejszego wykupu zostanie zrealizowana zgodnie z Warunkami Emisji.''

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dostałem tego emaila, a informacja jest jawna bo info dot. wcześniejszego wykupu obligacji pojawiło się w komunikacie giełdowym (wkrótce po tym info kurs akcji Velto mocno dołował).
   Nic tylko się cieszyć bo dostaniemy zwrot całości kasy za obligacje, należne odsetki i część procenta na otarcie łez za przedwczesny "rozwód" ze spółką. Przynajmniej jeden problem z głowy bo obawiałem się, czy przy tych wzajemnych własnościowych powiązaniach z TK Invest nie będzie kolejnego problemu jeszcze z tymi obligacjami.

   Usuń
  2. Właśnie o to mi chodzi czy nie bedzie z nimi problemu.To ze poinformowali nas o przedwczesnym wykupie przeciez wcale nie oznacza ze wszystko pojdzie juz dalej gladko.Do zaplacenia jest przeciez 1 kupon, pozniej czesc nastepnego, dodatkowy procent i zwrot kapitału.Jaka jest przyczyna przedwczesnego wykupu.

   Usuń
  3. Gdyby nie zamierzali wykupić tych obligacji to na zdrową logikę nie podawaliby do publicznej wiadomości takiego info (Velto to spółka giełdowa i tu za kłamstwa są dotkliwe kary) tylko czekaliby do pierwotnej daty wykupu a więc lutego przyszłego roku a potem karmiliby obligatariuszy bajeczkami typu "nie ma kasy na wykup bo są zawirowania na rynku". Przyczyna przedwczesnego wykupu może być tylko jedna, jest kasa w spółce (ciekawe skąd nagle się znalazła skoro niedawno emitowali obligacje serii B?) i już nie potrzebują ponosić wysokich kosztów obsługi wyemitowanych obligacji.
   To naprawdę nie jest zła informacja w porównaniu z informacjami płynącymi z TK Invest.

   Usuń
  4. Przyczyn wcześniejszego wykupu może być kilka: a/ chcą poprawić sobie bilans (mniejsze zadłużenie) bo będzie emisja akcji
   b/ ruch typowo na wabia - zaraz będzie kolejna ale tym razem duża emisja (w serii B pozyskali znacznie mniej kapitału niż się spodziewali liczyli na 5 baniek bodajże) i bedą się chwalic jak to dobrze im biznes idie, ze wcześniej wykupują. Pamiętacie iloma wcześniejszymi wykupami chwaliła się E-Kancelaria i PCZ.

   Usuń
 18. Chcą Ci oddać pieniądze wcześniej - to chyba dobra (dla Ciebie) wiadomość :)

  A TK Invest w międzyczasie sprzedało nieruchomość w Baborowie na rzecz Cars Energy, którą niedawno od TK Invest przejęło Velto Cars. Ja już nie ogarniam tej karuzeli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż może o to właśnie chodzi by zwykły śmiertelnik, który nie ma dostępu do informacji w zakresie tych transakcji nie połapał się o co chodzi bo wie tylko tyle ile wyczyta w internecie tj. TK Invest kupuje w końcówce ub. roku 30 mln szt. akcji Velto Cars (pytanie za jaką kasę bo mam nadzieję, że nie za tę z emisji obligacji), potem następuje sprzedaż przez TK Invest 2 lutego nieruchomości obciążonej hipoteką (zabezpieczenie obligacji TK Invest) firmie Cars Energy a następnie dowiadujemy się o zakupie w dniu 16 lutego firmy Cars Energy przez Velto Cars.
   Ciekawe jaki jeszcze będzie dalszy ciąg tego łańcuszka?

   Usuń
 19. ludzie pomyślcie - tuczycie tylko tych prezesów i to swoją kasą i później szukaj wiatru w polu - to jest klasyczne trzepanie leszcza

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe czy Velto wykupi obligacje serii A w 24-29 kwietnia. Jeśli szykują już wcześniejszy wykup serii B to chyba seria A pójdzie bez problemu? Ale jak to w życiu bywa pożyjemy zobaczymy. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 21. Prośba o informację w sprawie dzisiejszego maila od Pana Michała K. w sprawie grup mailingowych. Czy to osobna, konkurencyjna akcja w sprawie kontaktu z TK Invest? Zapisy wspominają o udostępnieniu danych w celu dochodzenia roszczeń, co jest dziwne w przypadku, gdy sprawa dotyczy tylko stworzenia grupy mailingowej. Czy to bezpieczna akcja? Z góry dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie i Panowie, powstrzymajmy się od komentowania takich rzeczy na forum publicznym, w szczególności podawania imion i nazawisk (ze względów wiadomych). Jak jest jakaś wątpliwość, to zawsze można zadzwonić do polcana lub podesłać mu maila. Wiem, ze emocje są duże, ale trzeba trochę spokoju.

   Usuń