poniedziałek, 7 grudnia 2015

Likwidacja Getin Online czyli bliźniak do odstrzału


No to nam się porobiło. Stali członkowie pierwszej ligi rankingu lokat wykruszają się jeden po drugim. W roku ubiegłym tylko SKOK Wołomin pożegnaliśmy z wielkim żalem. W ubiegłym miesiącu przyszła kreska na SK bank.

A teraz otrzymujemy informacje o końcu... Getin Online. Tak po prostu z dnia na dzień zlikwidowany zostaje internetowy oddział, co jest z pewnością dużym zaskoczeniem. Oznacza to koniec lokat i koniec tricków, które tutaj były łatwe do zastosowania.

Problemy bankowości nie są więc tylko pustymi słowami. Jak to tłumaczy bank? Na stronie oddziału internetowego ukazała się następująca informacja:Żegnamy kolejny bank...

Bank tłumaczy to... przeniesieniem oferty produktów na stronę główną banku stacjonarnego. Powód jest z pewnością zupełnie inny.

Dla nas to oczywiście problem. Wszak niejeden z nas korzystał z produktów tak Getin bank, jak i Getin online. Były one niezależne od siebie i przykładowo 50 zł za mobilny przelew można było zrobić w obu bankach niezależnie i zgarnąć w ten sposób 100 zł. Do dziś dnia to największa nagroda bankowa za zrobienie dwóch przelewów.

Getin Online oferował też przez długi czas najlepsze lokaty na rynku. Wabikowa Lokata na start choć jednorazówka była jazdą obowiązkową dla każdego wisienkowicza. Tutaj także zaczynałem odrabianie strat na funduszach w 2011 roku zakładając okazyjne lokaty.

Ostatnią ofertą godną uwagi była Lokata Bumerang. Początkowe 7,00% było na tyle atrakcyjne, że warto było tu założyć konto i odnawiać codziennie fajną lokatę. Niestety z upadkiem bumeranga oraz zbyt szybkimi spadkami na lokatach w stosunku do spadków stóp procentowych oferta zrobiła się przeciętna.

Obecnie mamy tutaj eLokatę... oneczną ze stawką 2,70% na pół roku, chociaż lato minęło już dość dawno. I to zapewne ostatnia lokata dostępna w bankowości Getin online.

Tutaj założysz lokatę słoneczną, która niebawem zniknie na zawsze 


Przetestowałem sobie powyższy link zakładając lokatę słoneczną jeszcze latem. Co się okazało? Że nie można jej założyć w zwykły sposób bez ingerencji banku. Po zostawieniu namiarów na siebie, konsultant dzwoni do nas i pyta jaką kwotę zamierzamy zdeponować. Jakby nie można tego zrobić na dedykowanej stronie.

Oprócz lokat można było tutaj mieć konto Tanie Zakupy, gdzie zdobycie 10% cashbacku było banalnie łatwe. Metoda na płaza działała bez zarzutu, więc na wydatkach nie trzeba było się zbytnio sprężać.

Choć obecna oferta jest kiepska więc na blogu nie opisywałem w tym roku praktycznie nic, to jednak zawsze była szansa, że bank zaskoczy nas czymś nowym. I owszem zaskoczył, ale w najgorszy z możliwych sposobów.

Rzecz o tyle dziwna, że wydawać by się mogło, że to internetowy oddział banku jest tańszy w obsłudze aniżeli naziemny. Getin jednak słynie z tego, że lubi zapraszać swoich klientów na pranie mózgu do oddziału. Wszak sławne hasło wrobieni w Getin stało się już dawno głośne.

Mamy co prawda internetowy dostęp do konta i lokat w Getin banku. Niby nic się więc nie zmienia. Ale z naszego punktu widzenia zmienia się dużo. W końcu lokatę mobilną na 3,50% można było założyć w obu oddziałach i w ten sposób dublować najlepsze oferty. 

Niestety jeszcze przed wigilią pożegnamy Getin Online. Od 22 grudnia strona będzie definitywnie zamknięta, zaś dotychczasowi klienci zostaną automatycznie przeniesieni do koszmarnego interfejsu Getin banku.

A więc jeden bliźniak idzie do odstrzału. Egzekucja odbędzie się za dwa tygodnie z hakiem. Czy drugi bliźniak podzieli los tego, którego ofertę kopiował wiernie, choć często pod przykrywką innych nazw?

Ciąg dalszy: Topniejący majątek Getin czyli pierwszy błysk czerwonej lampki 

27 komentarzy:

 1. Tytuł artykułu zdecydowanie "na wyrost", może czytelnika wprowadzić w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Użyty jako synonim słowa likwidacja.

   Usuń
  2. Nie no tytuł jak z faktu. Tez się wystraszyłem w pierwszej chwili, chociaż nie mam juz tam lokat. Bankructwo to było SK Banku czy Skoku Wołomin, jak ludzie kasę z BFG dostawali. Tutaj to jest likwidacja, przez właściciela, ale lokaty zostaną utrzymane do końca i każdy normalnie dostanie kasę, więc to zupełnie inna sprawa.

   Usuń
  3. Skoro wywołuje takie reakcje to faktycznie trzeba było go zmienić. Tytuł miał sugerować brak możliwości dalszego zarabiania na Getin online, tak jak nie da się zarabiać dalej na SK banku czy SKOK Wołomin. Można już tylko w Getin bank.

   Usuń
 2. BANKRUCTWO - rozumiem, że wyraz ten został użyty jedynie w celu przyciągnięcia uwagi

  OdpowiedzUsuń
 3. Sorki polcan, ale też uważam ze BANKRUCTWO to wyolbrzymianie termatu. Sprawdziłem kilka słowników internetowych synonimów i wyrazów bliskoznacznych - w żadnym nie ma wymienionego "bankructwa" jako synonimu słowa "likwidacja". W druga stronę to bym jeszcze zrozunmiał (likwidacja jako synonim, konsekwencja bankructwa).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, zmieniam więc na likwidację bo jak widzę tytuł wywołuje bardzo negatywne skutki.

   Usuń
 4. Raczej nikt nie chce upadku GetinNoble.
  Patrząc na ilość depozytów, 57 miliardów.
  To skala poraża...nawet jak połowa z tego będzie sumą BFG to i tak mamy 15x więcej niż ze SK Banku.

  Nie muszę mówić co się stanie wtedy z PL giełdą/bankami....Z budżetem,bo banki nie dadzą rady takiej składki wpłacić.
  Ciekawe czy wtedy by było majstrowanie przy BFG.

  No i waluta mocno by się osłabiła.

  Za duży by upaść dobrze się wpasowuje w nasze realia.

  Są inne sprawy związane...
  -rachunki firmowe...firma traci płynność , ludzie tracą etaty
  -deweloperzy też mogą trzymać kasę(przykład SK Bank)
  I masa innych podmiotów.

  OdpowiedzUsuń
 5. też zbladłem ... ale widzę że nic nie widzę, co ciekawe u mnie nie ma takiej informacji po zalogowaniu. Co za różnica czy to będzie Getin bank czy Getin Online bank?

  OdpowiedzUsuń
 6. Szanowny Polkanie, może pokusisz się o analizę stabilności, badź nie, Getinu, aby uspokoić zaniepokojonych czytelników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak będę się musiał przyjrzeć Getinowi bliżej, z racji posiadania obligacji tego banku. A jak wiadomo przez SK bank, Getin jest jednym z trzech banków, które podobno odnotują straty w IV kwartale tego roku.

   Usuń
  2. Polcan mam nadzieję , że niedługo napiszesz artykuł o Getinie bo mam obligacje korporacyjne Plus (Open life) i nie wiem czy zamykać czy trzymać jeszcze 9 miesięcy

   SamOn

   Usuń
  3. Też mam obligi plus II, ale coś marnie idą w ostatnim pół roku nic nie zarobiłem ;/

   Usuń
  4. Wy posiadacie fundusz obligacji, a nie obligacje, a ściślej: ubezpieczenie indywidualne na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym inwestującym między innymi w obligacje korporacyjne.

   Przyglądanie się spółce wygląda nieco inaczej przy posiadaniu funduszu, aniżeli przy obligacjach.

   Usuń
  5. Tak masz rację, to jest fundusz opakowany w ubezpieczenie, jestem tego świadom. Dałem się skusić, bo wykres był stabilny i wychodziło odrobinę więcej niż na lokatach, więc chciałem się pobawić i zdywersyfikować część kapitału. Niestety ostatnie pół roku to lipa - opłaty zjadły mi cały zysk, więc jestem na zero. Zobaczymy jak to dalej będzie szło, bo inwestycja jest na 3 lata, ale już widzę, że raczej kiepsko na tym wyjdę. Nic to, obym kapitału nie utracił, bo tu nie ma BFG.

   Usuń
  6. No właśnie, ja dałem sobie z funduszami spokój już kilka lat temu, szkoda bowiem kasy na speców.
   Co do artykułu o Getin to właśnie dziś się ukazał:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2015/12/topniejacy-majatek-getin-czyli-pierwszy.html

   Usuń
  7. Czy istnieje duże ryzyko że nie wypłacą całego kapitału bo zakończeniu terminu ważności obligacji?

   Usuń
 7. Sorki za off topa - czy mógłbym prosic o wyjasnienie powstania "metody na płaza"? Skąd sie wzieło okreslenie, z jakiej promocji? Od kiedy? itp. Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od popularnego sklepu o nazwie Żabka, chociaż dotyczy także kilku innych sklepów, gdzie łatwo wyrobić wymagania niektórych banków. Rzecz szeroko kiedyś komentowana na blogu, nawet w osobnym artykule.

   Usuń
 8. A o co kaman z tym przelewem mobilnym i 50 zł można jeszcze coś na tym ugrać? Poproszę o link :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Banki na różne sposoby starały się zachęcić nas do bankowości mobilnej. Getin był w tym przypadku najbardziej oryginalny. Jak cię interesują szczegóły zajrzyj np. tutaj:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/09/50-z-za-przelew-mobilny-w-getin-czyli.html

   Usuń
 9. postęp polega na zmianach. Getin zawsze był nowoczesny w rozwiązaniach systemowych a przede wszystkim technologicznych, aktualnie korzystam z ich Getin Upu i karty z wyświetlaczem, wygoda w podglądzie konta. Warto się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak mam konto swobodne w GO to ono dalej zostanie bezpłatne? Wprowadzili opłaty za kartę, to ubiłem ale konta mi się nie chciało.
  Mam nadzieję że nie będą mieszać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wie ktoś czy da się zamknąć konto getin online w placówce?

  OdpowiedzUsuń