wtorek, 29 grudnia 2015

Znak równości czyli ciemne strony 2015


Nierówni myślą że to źle Równym być, chcą ładnie pachnieć chcą być chudzi, chcą tyć, Centralny Wyrównywacz wskaże nam ich, i jeszcze dzisiaj założymy im:
równe buty równe zęby nos
równy w stronę baz produkcji krok
równą farbą wyrównamy ich


Przystępując do pisania tekstu o ciemnych stronach mijającego roku, mimowolnie w głowie ciągle przypomina się utwór Republiki. Wokalne staccato wbija się w głowę, a zarazem pasuje idealnie jako komentarz do mijającego roku.

W latach ubiegłych ciemne strony 2014 oraz z lat wcześniejszych pojawiały się na FpG, jako przeciwwaga do najlepszych okazji roku. Jednak od tygodnia FpG zdominowała tematyka przymusowego Idea Cloud, za to ciemne strony dotyczą bardziej PP3.


Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na ostatnią niezwykle odchudzoną aktualizację rankingu lokat za grudzień 2015. Potwierdza to już pierwszy komentarz Arka: 
Oj coraz bardziej pusto w pierwszej lidze...

Jest coraz bardziej pusto, bo bankowość przymusowo się zmienia. Centralny Wyrównywacz Ciechowskiego symbolizował Wielkiego Brata, komunistyczny ustrój sportretowany przez Orwella w sławetnym1984.

Dziś co prawda nie ma już komuny, mamy wolny rynek. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że mamy nowy Centralny Wyrównywacz w postaci KNF. Amber Gold dawał na pseudolokatach za dużo i zmuszał banki do podwyższania ofert lokat, to do odstrzału. SKOK Wołomin dawał za dużo na lokatach, to do ekspresowego odstrzału. Inne SKOKi dają za dużo na lokatach, dawać tam zarządcę i niebawem do odstrzału.

KNF tłumaczy swoje poczynania dobrem ludzi, trudno jednak za dobro uznać blokadę kont celem uniemożliwienia dokonywania wypłat panikującym klientom AG, czy blokadę wypłat i wymaganie poświadczenia u notariusza posiadanych depozytów w SW.


1. Upadek SK bank
Kolejną instytucją wpakowaną do Centralnego Wyrównywacza był SK bank. Największy bank spółdzielczy w Polsce dominował w pierwszej lidze, więc wiosną zakazano tam ekspozycji lokat, o czym pisałem w artykule Ściąć głowę wychylającemu się z tłumu.


Tyle zostało z SK banku...

5,50% na IKE to zdecydowanie za dużo jak na czwartą dekadę 2015. Opublikowałem zatem w grudniu nowy ranking kont IKE już po upadku wołomińskich Rzemieślników i Rolników. Wygrał go PBS w Sokołowie Podlaskim ze stawką 4,25%.

Pierwszy komentarz był treści:
Polcan nie możesz nic publikować bo od jutra Sokołów wycofuje swoje IKE :)
I faktycznie. 4,25% to za dużo, w końcu Centralny Wyrównywacz nie lubi nierównych. 


2. Druga obniżka Interchange
W tym roku odnotowaliśmy, drugą obniżkę interchange do rekordowo niskiej stawki 0,20%. W efekcie Polska z lidera stała się outsiderem. Pierwsza przymusowa obniżka z 1,60% do 0,50% to za mało.

W efekcie ze względu na niższe zyski z płatności kartami, banki zaczęły modyfikacje swoich kont.W końcu ktoś musi za to zapłacić, a najlepiej goli się Kowalskiego.


3. Podatek bankowy
Nowe wybory, nowy rząd i nowe zapowiedzi. Spośród nich najbardziej spektakularny wydaje się być podatek bankowy w wysokości 0,39%. Będzie wprowadzony od przyszłego roku, ale wiemy to od dziś. Kowalski znów będzie golony...


4 Oprocentowanie depozytów
W tym roku mieliśmy tylko jedną jedyną obniżkę stóp procentowych. RPP zadecydowała o tym w marcu i wyniosła ona 0,50 pp. A jednak przykładowo Raiffeisen obniżył w tym roku stawkę lokaty mobilnej z 4,00% na 2,60% czyli o 1,40 pp

Nawet do??? Nic tylko się cieszyć...

Wystarczy zresztą porównać stawki na lokatach sprzed roku z pierwszej ligi. Wyniki mówią same za siebie. A banki dalej z uśmiechem zachęcają do zakładania lokat NAWET DO 0,20%. Taki smaczek widnieje teraz w ofercie... Idea bank.


5 Limity depozytów
Nawet jeśli jakiś bank zdecyduje się na promocję jakiegoś depozytu, to okazja ta jest obwarowana limitami. Najczęściej jest to malutkie 10.000 zł, zwany wabikiem, inne limity należą do wyjątków. Ostatnia oferta WBK daje limit... 4000 zł.

SKOKi może nie dają limitów, ale nadrabiają to z nawiązką przymusem wykupowania obowiązkowych udziałów. A te nie są objęte gwarancjami BFG. W efekcie te oferty lepiej omijać szerokim łukiem.

4 komentarze:

 1. @polcan
  Czytam regularnie Twoje blogi i dzięki Ci za nie.
  Ale dzisiejszy wpis kojarzy mi się mentalnością górników obrażonych na cały świat, bo chcą im pozabierać czternastki i barbórki z powodu sytuacji finansowej spółek węglowych.
  KNF wszedł do SKOK-ów nie dlatego, że mieli zbyt wysokie oprocentowanie lokat, tylko dlatego, że kierownictwa tych instytucji wyprowadzały na lewo kasę poprzez dawanie kredytów podstawionym swoim ludziom. A żeby łatwo pieniądze pozyskać, to dlatego było wysokie oprocentowanie lokat. W tych SKOK-ach było wszystko, ale na pewno nie racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.
  A jeśli chodzi o Amber Gold, to myślę, że chyba nie traktujesz tej instytucji inaczej niż piramida finansowa i nie chciałbyś aby ten twór wciąż istniał, pożerając pieniądze kolejnych naiwnych.
  Pozdrawiam noworocznie
  edeck

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc nie bardzo rozumiesz intencji. Nie jestem obrażony działaniem KNF, w końcu to nadzór finansowy, więc jego rolą jest dbanie o stabilność finansową instytucji finansowych. Moje podejście do KNF można porównać do skarbówki. Jest i będzie, więc nie ma co dyskutować.

   Tematem artykułu jest jednak niezmiernie autorytarny sposób działania KNF, który kojarzy mi się dziś z Centralnym Wyrównywaczem.
   - to czy Amber był piramidą czy nie jest tutaj zupełnie nieistotne, chodzi o sam fakt, że AG wypłacał kasę spanikowanym klientom, czego dowody prezentowałem, ale przestali ze względu na blokadę kont jaką zarządził KNF co także zostało upublicznione.
   - w przypadku Wołomina także mieliśmy absurdalne posunięcia zarządcy komisarycznego w postaci konieczności potwierdzania depozytów u notariusza i blokady wypłat w sobotę, mimo zapewnień, że jego działanie w niczym nie zmieni dotychczasowego działania.

   Myślę, że można było postąpić bardziej po ludzku bez ewidentnej szkody dla klientów, a nie doprowadzać do odstrzału w trybie ekspresowym.

   Usuń
  2. Kolego anonimowy 29.12 10.03. Cytujesz nawet nie tyle oficjalne komunikaty KNF ale przekaz medialny, który szedł za nimi. Jestem daleki od pobłażania banksterom - zarówno tym którzy "kroją" klientów jak i tym, którzy złymi kredytami drenują własne firmy ale.. Czy po tej całej zadymie i aferach w SKOK Wołomin czy SK Banku doczekaliśmy się jakiegoś procesu? Czy wszystko na razie w przygotowaniu? Dopiero rusza proces Amber Gold ..a reszta? przecież ponoć w porę załapaliśmy złodzieja za rękę... Znamienne, że na SK Bank złożyły się w formie "ściapy" banki-konkurenci a nie BFG. W zestawieniu z mało rozpowszechnianymi oświadczeniami byłego zarządu, że bank można było uratować - daje to do myślenia, prawda? Ukamienowano konkurenta najpierw siejąc panikę by bank stracił płynność.. Marże depozyt-kredyt są kosmiczne i już nikt tego nie jest w stanie zmienić bo ktokolwiek się wychyli (PBS Sokołów) natychmiast sam sobie głowę ucina.. Tak więc najlepszego w Nowym Roku się nie spodziewajmy. Omijamy banki, póki ktoś tego systemu nie uwolni

   Usuń