środa, 9 grudnia 2015

Topniejący majątek Getin czyli pierwszy błysk czerwonej lampki


Opisana w poniedziałek zapowiadana likwidacja Getin online jest dość zaskakująca. Ale nie ma co ukrywać, że bank Czarneckiego znajduje się już od dłuższego czasu na równi pochyłej. I końca jakoś nie widać.

O pierwszych poważnych problemach pisałem jeszcze w wakacje w artykule Lipcowy bankogeddon winduje lokaty w górę. Jak pamiętamy tylko w ciągu jednego dnia czołowy polski biznesmen stracił... 239 milionów, zaś notowania banku zbliżyły się do 1 zł.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło i niestety na gorsze. Artykułów o tym w ostatnim czasie można znaleźć dużo, a tytuły są bardzo wymowne. Dla przykładu w listopadzie Bank Czarneckiego najtańszy w historii, a wczoraj Groszowe imperium Czarneckiego. Czy to już powód do paniki?


O tym, że bank nie jest instytucją pewną, przekonaliśmy się niedawno. Upadłość największego w Polsce banku spółdzielczego SK bank to jeszcze świeży temat, choć bank istniał blisko 80 lat na rynku. Czy więc Getin może podzielić los wołomińskich duchów?

Od wakacji wiele się zmieniło, ale na gorzej

Od ostatniego wakacyjnego artykułu regres się pogłębił, co widzimy na powyższym wykresie. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze kto wygra wybory, dziś wiemy, że PiS wygrał co oznacza prawdopodobnie gorszy wariant dla banków, ze względu na nowy podatek.

Choć rok 2015 jest fatalny dla Getin, głównie ze względu na styczniowe uwolnienie kursu franka, zapowiedzi na kolejny rok wcale nie są ciekawsze. Scenariusz podatku od aktywów bankowych w wysokości 0,39% ma się spełnić, co dla banku jest dodatkowym obciążeniem. 

W międzyczasie nieoczekiwane bankructwo SK banku spowodowało szacunki analityków na to, iż trzy banki odnotują stratę w ostatnim kwartale 2015. Należą do nich niestety stosunkowo przyjazne banki: BGŻ BNP Paribas, BPH oraz właśnie Getin.

Nie wróży to dobrze na przyszłość. Trudno sobie wyobrazić upadek Getin, życie jest jednak nieprzewidywalne, a prawo serii  okrutne. Obligatariuszom powinna się już zapalić czerwona lampka, wszak Getin emitował je, by podratować swój wizerunek przed wymaganiami KNF.

Złą informacją dla nas jest fakt, że obligacje Getin są niezabezpieczone i co gorsza podporządkowane. Innymi słowy stoimy niemal na końcu łańcucha wierzycieli, tylko jeden stopień przed akcjonariuszami. A przecież to nie papiery roczne czy popularne dwulatki. 

Getin emituje zwykle papiery 7 letnie. Co prawda jest tutaj możliwość wykupu po pięciu latach, ale wątpliwym staje się ten fakt, w świetle kłopotów i zapowiedzi polityków dołujących cały sektor bankowy. 

Ta seria wygaśnie dopiero w kwietniu 2018

Kurs wyceny  zaczyna być powoli niepokojący, chociaż i tak wygląda najlepiej spośród wszystkich moich papierów notowanych na Catalyst. Nie jest to jeszcze powód do paniki, ale na pewno sygnał, by baczniej się przyglądać temu co się dzieje, skoro do wykupu zostało jeszcze dużo czasu.

Dziś Getin nie spełnia wymogów kapitałowych KNF, a przecież ta instytucja potrafi być szczególnie niewygodna dla instytucji finansowych mających jakiekolwiek kłopoty. SKOK Wołomin upadł przecież w ekspresowym tempie i praktycznie bez zapowiedzi, w SK bank sygnały o poważnych problemach były widoczne przy wakacyjnych problemach z przelewami, ale upadek też był zaskakujący.

Na jutro planowane jest nadzwyczajne walne zgromadzenie Getin Noble banku. Planowana jest emisja akcji i to na 240 mln. To zaś wiązać się będzie z kolejnymi spadkami notowań. Wczoraj notowania były na poziomie 0,53 zł czyli blisko niebezpiecznej granicy.

Granica już została wczoraj przekroczona

Dlaczego niebezpiecznej? Bo notowania spółki mogą być zawieszone, gdy okaże się, że średni kurs spółki będzie niższy niż 0,50 zł. A jak widzimy na wykresie z dnia 8 grudnia, przez większą część dnia kurs już był poniżej owej granicy

Na szczęście sytuacja taka musi się powtórzyć sześć razy z rzędu, by można było mówić o zawieszeniu. Do tego czasu powinno już dojść do wykupu, spółka będzie bowiem zapewne kombinować jak wyjść z tego kryzysu, być może przez scalenie akcji, jak to swego czasu zrobił Runicom

W każdym razie warto będzie przyglądać się spółce bliżej, bo kupując papiery Getin nie spodziewałem się, że po drodze w ciągu jednego roku tyle się wydarzy. A przecież należy pamiętać, że serii do wykupu Getin będzie miał sporo i to jedna po drugiej...

20 komentarzy:

 1. A jak w takim razie wygląda sytuacja w Idea Banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj też robi się powoli nieciekawie. Na razie szykują zwolnienia grupowe, ze względu na szukanie obniżenia poziomu kosztów. Na początek mają zwolnić 73 osoby...

   Usuń
  2. Czy Idea Bank jest powiązany z grupą Getin Noble Bank?

   Usuń
 2. A co z lokatami w Idea Banku? Co prawda jest BFG, ale czy wystarczy im kasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. jak w BFG kasy nie wystarczy to Państwo z przeróżnych rezerw, albo innych źródeł dorzuci... czy wyobrażasz sobie sytuację, że nie ma pieniędzy na wypłaty z depozytów? Natychmiast tasiemcowe kolejki ustawiają się pod innymi bankami i pada cały system bankowy, a w efekcie cała gospodarka. W USA wielki kryzys nie zaczął się od krachu na giełdzie, ale od plotki, ze któryś z banków jest niewypłacalny, natychmiast ustawiły się kolejki pod innymi bankami, a wkrótce chyba w 15 Stanach nie było żadnego banku. Choćby po literaturze amerykańskiej widać, że nie wojny, ale Wielki Kryzys był ich największą traumą i stąd ratowanie banków w latach 2008-2009 za wszelką cenę

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja myślę, że to teraz promocja na kupno obligacji GNB. Fundamentalnie nie stoi GNB aż tak źle, aby wyceniać jego obligi na równi z firemkami krzaczkami mogącymi zwinąć interes dosłownie z dnia na dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firemki dają papiery na rok, co nie jest długim czasem. Getin zaś zwykle na 6-7 lat. To też warto wziąć pod uwagę.

   Usuń
  2. można przecież kupić emisje kończące się w 17 lub 18

   Usuń
 5. Kończy mi się trzynastka, a dobrych ofert w idea brak :(
  Trzeba będzie znów powiedzieć papa

  OdpowiedzUsuń
 6. Getin ma kilka trupów w szafie:

  1. W czasie boomu mieszkaniowego oferował najbardziej liberalne warunki kredytowania (m.in. uwzględniał dochody z umów o dzieło), stąd obecnie wysoki poziom złych kredytów hipotecznych w portfelu.
  2. Był liderem w oferowaniu kredytów w CHF - ewentualna ustawa dla frankowiczów PiS-u może spowodować gigantyczne straty dla banku
  3. Sprzedawał toksyczne produkty paralokacyjne (różne Libra, Parety itp.), za które już płaci milionowe kary, ale może jeszcze beknąć dużo więcej
  4. Od zawsze wspomagał się toksycznymi witaminkami w postaci rolowanych obligacji, kolejnych emisji akcji oraz wysoko oprocentowanych lokat. W przypadku jakichkolwiek realnych problemów , pieniądze z lokat znikną natychmiast jak sen złoty (vide ubytek jednej trzeciej aktywów sk banku zaraz po wprowadzeniu komisarza). Wisienkowicze to bystrzy ludzie.
  5. Jakość kadr tego banku bywała katastrofalna (ludzie z łapanki bez kompetencji wciskający klientom finansowe badziewie niczym zgniłe jabłka na wiejskim targu).

  Upadek Getinu to byłby Armageddon (6 największy bank w Polsce) i wyczyszczenie BFG prawdopodobnie aż do korzenia. Ale spodziewać można się wszystkiego...

  Osobiście w przypadku bankructwa tego banku straciłbym IKE ze stałym oprocentowaniem 7,29% netto gwarantowanym aż do 2022 roku. To byłoby mocno niefajne ;-(

  z17 (z17@gazeta.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To Twoje IKE to zdaje się w pakiecie z polisą inwestycyjną (poza BFG) jest, więc martw się o to, a nie o jakieś procenta w przyszłości.

   Usuń
  2. Już chyba kiedyś pytałem, ale zrobię to raz jeszcze: Po co istnieje KNF? Czy nie po to, żeby ZAPOBIEGAĆ tak ciężkim sytuacjom? Co z tego, że teraz wprowadzą do banku komisarza i po miesiącu skierują wniosek o upadłość? Czy nie powinni interweniować, póki bank jeszcze stoi na własnych nogach? Zezwalanie na "rolowanie obligacji" i tym podobne machlojki, to tak jakby KNF zamknęła oczy i mówiła "nie ma mnie".

   Usuń
 7. Witajcie.
  Mam lokate w Getin banku która kończy mi się 30 stycznia 2016 roku. Zysk z lokaty po podatku ma wyniesc okolo 570 zł. Jednak gdy teraz czytam ze nad bankiem zbierają się czarne chmury to zaczynam się obawiać... Myślicie że lepiej zerwać lokate teraz, nie dostać zadnych odsetek i przeniesc oszczednosci do innego banku? Czy raczej do konca stycznia ten bank nie upadnie?:) Co prawda istneije BFG, ale zupełnie nie wiem jak by wygladała proces odzyskiweania pieniedzy i mam nadzieje ze nigdy sie nie dowiem:) Niestety jestem laikiem w temacie, prosze o opinie;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Witajcie.
  Mam lokatę w Getinbanku która kończy się w ostatnim dniu stycznia 2016. Zysk z lokaty po podatku to 570 zł. Widząc jak nad bankiem zbierają się czarne chmury rozważam zerwanie lokaty, strate odsetek i przeniesienie kapitału do innego, bezpieczniejszego banku. Co prawda jest BFG ale nie wiem jak wygląda proces odzyskiwania kapitału z tego funduszu. Mam zresztą nadzieje że nigdy się nie dowiem:) Jestem laikiem w temacie czy bezpiecznie bedzie poczekac na koniec lokaty do konca stycznia 2016? Jakie jest prawdopodobienstwo że ten bank upadnie w przeciagu najblizszych 2 miesiecy?:) Wiem że nie dostanę jednoznacznej odpowiedzi ale napewno jesteście w stanie lepiej niż ja oszczacować ryzyko:) Z góry dziękuje za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie panikuj, poczytaj wyżej, od czego zaczął się kryzys w USA (ya19 grudnia 2015 12:52). Niecałe dwa miesiące. Niech się martwią Ci co mają dłuższe terminy.

   Usuń
 9. dziś getin poszedł w góre, czy nie była to celowa zagrywka Leszka by ostrzyc łosi :-)
  http://www.money.pl/gielda/spolka-dnia/artykul/spolka-dnia-getin-noble-bank-jedna-z,119,0,1975927.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Ok, a co z ludzmi którzy mają hipotekę w GNB? Inny bank to przejmie? Mam kredyt + parapolise Librę - powinienem się bać?

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli dobrze kojarzę to w przypadku upadku instytucji w której masz kredyt to "uśmiecha" się do Ciebie syndyk, a jemu zależy na jak najszybszym odzyskaniu kasy celem spłaty wierzycieli. Więc kredyt zostaje wypowiedziany a Ty musisz jak najszybciej go spłacić. Proszę o sprostowanie jeżeli się mylę

  OdpowiedzUsuń