poniedziałek, 21 grudnia 2015

Które banki mogą zaoferować nowe akcje specjalne


Dziś na FpG przyglądam się ile banki mają obecnie kont osobistych. Na blogach opisuję często różnego rodzaju promocje: a to 3% cashback w mBank, a to 360 zł do zdobycia w Millennium, 100 zł w ING itd.

Każdy może takie promocje zobaczyć albo w lewym górnym rogu, albo dla bardziej szczegółowego zestawienia zajrzeć do zakładki promocje na FpG. Dla banku cel takich jest jeden, zwiększyć liczbę kont by lepiej wyglądać w zestawieniu.

Na podstawie tego zestawienia możemy zastanowić się, które banki jeszcze mogą oferować akcje specjalne. Z drugiej strony wiemy też, że banki muszą się liczyć z nowym podatkiem bankowym, który może ograniczyć ruchy niektórych banków.


Niedawno zobaczyliśmy pierwsze kalkulacje jakim obciążeniem będzie podatek bankowy. Spójrzmy na poniższe zestawienie.

Źródło: bankier.pl

W artykule na FpG wskazałem, że Getin, BPH oraz BOŚ mogą być potencjalnie zainteresowane zwiększeniem liczby ror, więc mogłyby brać udział w nowych akcjach specjalnych. Ale z drugiej strony patrząc na powyższe zestawienie, może to być dla nich nierealne.

W akcjach specjalnych banki dodają nam bonus za założenie konta. Tyle że trudno będzie liczyć na bonusy w przypadku banków, które podatek obciąży na tyle, że zysk po podatku będzie na minusie jak w przypadku BPH oraz BOŚ lub ledwo na plusie jak w przypadku Getin.

Zresztą o problemach Getin pisałem szerzej niedawno w artykule Topniejący majątek Getin czyli pierwszy błysk czerwonej lampki. I chociaż do niedawna był to jeden z najbardziej aktywnych banków w promocjach, to jednak ostatnio jest ich mniej, a od jutra likwidacji ulega oddział Getin online.

Zatem teoretycznie kurczy się lista potencjalnych banków na które można liczyć. Być może bardziej będzie warto się przyjrzeć się bankom, które podobnie jak Meritum czy Optima będą przejęte przez inne banki. Te mniejsze bowiem chcą polepszyć swoją bazę klientów, by zwiększyć kartę przetargową...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz