czwartek, 3 grudnia 2015

Ranking kont IKE czyli banki komercyjne kontra spółdzielcze


BZ WBK od poniedziałku wypłaca kasę z SK bank, zaś czytelnicy relacjonują w komentarzach do piątkowego artykułu, jak wygląda w praktyce w różnych miastach w Polsce. Niestety bank wypłaca tylko środki z lokat, ale z kont emerytalnych już nie.

Siłą rzeczy naturalne jest pytanie Anonimowego:
A gdzie zamierzacie przenieść pieniądze? Na jakie inne IKE?

Zresztą pytacie o to już od momentu, gdy ogłoszono upadek SK banku. Tutaj oferowano najwięcej bo aż 5.50%, więc nic dziwnego, że wielu z Was wybrało właśnie Wołomin na odkładanie na emeryturę.

Anonimowy pisze:
IKE sprawa wygda następująco W BZWBK kazano dostarczyć Potwierdzenie zawarcia umowy w celu wypłaty transferowej IKE z nowym bankiem następnie BZWBK złożył wniosek o wypłatę środków gwarantowanych przez fundusz gwarancyjny w trybie indywidualnym/reklamacji dla osoby fizycznej i do siedmiu dni złocisze mają być na koncie.

Gdzie zatem jest najlepiej na dziś dzień? Do wyboru mamy banki komercyjne oraz banki spółdzielcze i różnica między nimi jest... kolosalna. Jak kiedyś w oprocentowaniu lokat między SKOKami a zwykłymi bankami.

I Banki Komercyjne
W bankach komercyjnych podium przedstawia się następująco:
1. Millennium - 3,00% zmienne
2. Idea Bank - 2.89% (tylko przez rok, potem WIBOR 3M)
3. mBank - 1,75% (WIBOR 1M) 

Najlepsze IKE w banku komercyjnym daje tylko 3%
W przypadku banków komercyjnych bez wątpienia najwięcej oferuje Millennium, gdzie mamy 3,00%. Powyższe dane pochodzą z artykułu, do którego link podesłał anonimowy. Ofertę Millennium łatwo znaleźć na stronie banku, ale już w Idea bank jakoś trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o IKE. Dalsze miejsca są tak kiepsko oprocentowane, że po prostu szkoda czasu na szukanie szczegółów.

A więc praktycznie skazani jesteśmy na Millennium. Dobrze, że chociaż to jeden z najlepszych banków na rynku, gdzie konto oszczędnościowe też oferuje ciągle 3,00%. Oczywiście warto pamiętać o tym, że jeśli ktoś chciałby tutaj założyć konto IKE, a nie był jeszcze klientem Portugalczyków, powinien najpierw skorzystać z przywileju jakie daje nowy klient. Bank ten oferuje bowiem obecnie dwie bardzo dobre promocje:


1) 150 zł w Money Manii oraz możliwość wygrania Play Station 4/iPad/Dron
Ta promocja potrwa tylko do 20 grudnia i pozwala na dość fajny cashback w wysokości aż 15%. Wystarczy bowiem wydać 1000 by dostać 150 zł zwrotu. Oferta przeznaczona jest jednak dla klientów, którzy nie mieli tutaj konta od 1 kwietnia 2015. Szczegóły opisałem w artykule na temat akcji specjelnej w Money Mania 2 tutaj.

Tutaj założysz konto w Millennium z możliwością cashback na poziomie 15%


2) 360 zł promocji konta 360 stopni
Zamiast trwającej akcji można wziąć udział w innej promocji, w której do zgarnięcia jest po 60 zł przez pół roku co daje w sumie 360 zł. Tutaj cashback jest o wiele niższy bo na poziomie 2% przy płatności kartą (30 zł na miesiąc) lub 10% przy płatności BLIKiem (30 zł na miesiąc). Szczegóły można znaleźć tutaj.

Link dla porównania promocji 360 zł za założenie konta 360 stopni


II Banki Spółdzielcze
O wiele lepiej wygląda to w bankach spółdzielczych. Tutaj aż 11 banków daje lepszą stawkę aniżeli mamy obecnie w Millennium. Pierwsza dziesiątka wygląda prawdopodobnie następująco:

Banki Spółdzielcze mają miażdżącą przewagę

1. PBS w Sokołowie Podlaskim - 4,25%
2. BS w Katowicach (Silesia bank) - 4,00%
    BS w Nadarzynie - 4,00%
4. BS w Jordanowie - 3,95%
5. BS w Miliczu - 3,70%
6. Powiślański Bank Spółdzielczy - 3,60%
7. BS w Nałęczowie - 3,50%
    BS w Skierniewicach - 3,50%
9. BS w Czarnym Dunajcu - 3,30%

10. PBS Bank (Podkarpacie) - 3,25%


Niestety banki spółdzielcze mają to do siebie, że mają zasięg regionalny, stąd w nazwie mamy Bank Spółdzielczy w xxxx, gdzie w miejsce iksów wstawia się dane miasto. I w sumie jest ich ponad 500. Całą ich listę można znaleźć w poniedziałkowym artykule.

Również powyższy ranking pochodzi ze strony bankiera, gdzie zaznaczono, że to tylko wybrane oferty. W końcu banków spółdzielczych jest kilkaset, więc trudno byłoby ogarnąć wszystkie. Oczywiście w komentarzach można zamieszczać propozycje BS ze swojego miasta, jeśli stawka na jego IKE wynosi powyżej 3,00%.

Co ciekawe 11 miejsce zająłby... warszawski bank spółdzielczy, gdzie mamy obecnie 3,10% czyli więcej aniżeli daje Millennium. Warszawiacy mogą więc dokonać transferu tutaj, a mieszkańcy wymienionych wyżej innych miast, wybrać swój bank spółdzielczy. 

A reszcie pozostaje Millennium, bowiem to co oferują inne banki komercyjne, nawet trudno nazwać ofertą godną oszczędzania na emeryturę. 

19 komentarzy:

 1. Polcan nie możesz nic publikować bo od jutra Sokołów wycofuje swoje IKE :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to wychodzi. Trzeba będzie stworzyć jakiś klub wisienkowca, otwarty tylko dla wtajemniczonych...

   Usuń
  2. To jest odwieczny problem banków spółdzielczych i dotyczy nie tylko IKE, ale i lokat. Każda rewelacyjna oferta banku spół. , która trafi na poczytną stronę w necie -np. do Polcana;-) - powoduje niestety zmasowany napływ środków i kłopoty dla banku z nadpłynnością. To są zwykle bardzo małe banki. No i w efekcie oferta znika natychmiast, często bezpowrotnie jak rok temu w Vistuli. Myślę, że również kolejne banki spółdzielcze z listy Polcana zaraz zamkną możliwość otwierania nowych kont, zwłaszcza, że przy transferach IKE od wisienkowiczów mogą się spodziewać wpływów nawet po 100k od jednego konta.

   Zamknięty klub to powinny stworzyć banki spółdzielcze. Masa osób chętnie zapłaciłaby składkę rzędu 100 zł/rok, aby otrzymywać dobre oferty krótkoterminowych lokat tylko dla klubowiczów, IKE, IKZE, czy nawet własnych obligacji (choć to ostatnie wiąże się już z pewnym ryzykiem). Wręcz dziwne, że nikt w zrzeszeniach banków spółdzielczych jeszcze nie wpadł na ten pomysł.

   z17 (z17@gazeta.pl)

   Usuń
  3. To ci powiem, że nie tak dawno jeden z banków spółdzielczych zaproponował i współpracę. Gdy zajrzałem na stronę, reklamowano jakąś lokatę na 2,25%.

   Gdy odpowiedziałem, że to za mało by opisywać ich na blogu, dostałem link do lokaty na 2,40%. Na moją odpowiedź, że opisuję depozyty tylko od 3,00% w górę nie dostałem już odpowiedzi, jak widać za wysokie progi...

   Usuń
 2. Jak to Sokołów zamyka IKE? Specjalnie jechałem z Łodzi do Siedlec żeby otworzyć IKE (w czwartek 03.12.2015) i nikt mi nic nie mówił, że wycofują. Teraz mi je zamkną?

  OdpowiedzUsuń
 3. jak otworzyles 3go to wygrales bo to byl ostatni dzień. jak masz numer i login to konto otarte.. a z drugiej strony czemu sie dziwisz?jak maly bank powiatowy o kilku placowkach w miasteczkach udzwignie atak wisienkowiczow z polowy kraju?

  OdpowiedzUsuń
 4. Korekta, informacja na stronie banku mówi o braku oferty konta IKE na 4,25% od 4.12. Regulaminy mówią natomiast o dostępności tego konta do 4.12. Od 5.12 jest nowe , niższe oprocentowanie 2,5%..Wcześniej założone konta mają wyższe oprocentowanie więc autorze wypada skorygować zestawienie w artykule..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie robię zmian w zestawieniu jeśli bank czyni zmianę po publikacji. Tak jest w rankingu lokat jak i kont oszczędnościowych.
   Po to są komentarze, by wyjaśniać sobie zmiany. Artykuły przedstawiają sytuację na dzień publikacji, a jak banki reagują na publikacje, każdy może sam osądzić.

   Usuń
  2. korygowałem moją odpowiedź anonimowemu. W treść bloga nie ingeruję

   Usuń
  3. A możesz podać linka do regulaminów,o których wspominasz?

   Usuń
 5. Czyli jak ja otwierałem konto 3 grudnia to mogę spać spokojnie? Nr konta mam ale loginu jeszcze nie dostałem. Ciekawe czy np. za miesiąc nie obniża wszystkim i moja wycieczka okaże się stratą czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. login i hasło do bankowości powinieneś otrzymać natychmiast - sms i mail...w umowie powinieneś miećzapis o procentowaniu. Na stronie są także tabele oprocentowania . Nie trollujesz czasem? To przecież elementarz klienta banku..

   Usuń
  2. Przeczytaj Regulamin,który dostałeś,a który wyklucza obniżkę oprocentowania.Mogą to zrobić tylko jeśli RPP zmieni stopę referencyjną i najwyżej w takim samym stopniu.Mogą jednak w wyjątkowych sytuacjach zmienić regulamin.

   Usuń
  3. Loginu i hasła nie dostałem, bo nie miałem umowy starej z sk bank, bo nie wiedziałem że jest potrzebna. Powiedzieli, że prześlą jak im wyślę na maila skany z sk bank. Na umowie mam wpisane 4,25%

   Usuń
 6. Ja dostałem login i hasło i nikt umowy ode mnie nie wymagał chociaż miałem ze sobą.Nie wydali mi od ręki tylko po ok.dobie dostałem na mail.Jak masz 4.25 % to tak pozostanie,przynajmniej na razie.

  OdpowiedzUsuń
 7. SilesiaBank ściął o połowę teraz jest 2%. Zastanawiam się czy nie przenieść się do Millenium - bo i z karą mi się opłaca, tylko czy Millenium nie zetnie zaraz tych 3%

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest na stronie komunikat, że Silesia nie będzie pobierał opłaty do końca marca - faktycznie mają problem z nadmiarem kasy, pytanie tylko czy Millenium też nie zetnie oprocentowania, choć Millenium od dawna ma oferty lepsze od konkurrencji.

  OdpowiedzUsuń
 9. BS w Krasnymstawie oferuje IKE z oprocentowaniem 3,85%

  OdpowiedzUsuń
 10. BS w Skierniewicach (3,4%) ma swoje placówki m.in. w Łodzi i Warszawie

  OdpowiedzUsuń