czwartek, 10 marca 2016

PCH Capital kolejnym Emitentem przedłużającym spłatę bez zgody obligatariuszy


To że mamy czarny rok w inwestycjach już nie ulega wątpliwości. Oto bowiem po TK Invest oraz Pesso kolejną spółką, która zastosowała tegoroczny trick z przedłużaniem spłaty obligacji bez zgody obligatariuszy jest PCH Capital. 

O problemach ze spółką PCH Capital mówicie już od pewnego czasu w komentarzach. Wczoraj jednak dostałem potwierdzenie od znajomej posiadającej serię B15, że dostała ostatnią, 8 płatność odsetkową, ale zwrotu kapitału brak.

A więc TK Invest zapoczątkowała jakąś nową modę. Z tych trzech spółek Pesso zachowało się najlepiej, gdyż o przewidywanej dacie spłaty poinformowała z tygodniowym wyprzedzeniem. TK poinformowało o tym w ostatnim momencie. PCH zaś nie informuje o tym wcale.


Nowości tutaj sporo, ale brak informacji konkretnych

Co ciekawe w przeciwieństwie do TK Invest i Pesso, strona internetowa PCH Capital ma bardzo rozbudowany dział aktualności. Każdy obligatariusz dostaje zresztą zapewne także mailing co kilka dni o tym co się dzieje w spółce.

Czytając owe aktualności można odnieść wrażenie, że w spółce wszystko jest ok, nawiązują ciągle nową współpracę, rozwijają swoją i tak już znacznie rozbudowaną sieć. Innymi słowy wydawać by się mogło, że wszystko jest na dobrej drodze. Zaś newlettery dotyczące aktualności są wysyłane z automatu.

Ostatnia ósma płatność odsetek, ale bez kapitału

Obligatariuszy interesuje jednak efekt końcowy, a nie to jak się prezentuje strona internetowa, czy też jakie maile są wysyłane. A efekt prawdziwy jest taki, że nie tylko nie ma spłaty kapitału. Na domiar złego, jak informują mnie czytelnicy nie jest możliwy kontakt ze spółką, bowiem spółka nic oficjalnie nie komunikuje, a telefonów nikt nie odbiera.

Zastanawiające jest co spółka chce zyskać spłacając ostatni kupon. GC Investment też miał w planach 8 płatności, ale wypłacił tylko 4 kupony. Piątego i kolejnych nikt nie zobaczył, a zamiast tego mieliśmy ogłoszenie upadłości.

Do tej pory sprawa PCH Capital pojawiała się sporadycznie w komentarzach. Niedawno pojawił się taki wpis:
Pytanie odnośnie innych obligacji PCH Capital seria B8. Wykup powinien być na początku lutego, obecnie żadnej konkretnej odpowiedzi, ktoś już coś słyszał, wie? czy organizuje się grupa podobnie jak Tk Invest? jeżeli tak to prosiłbym o info gdzie należy się zgłosić

Z informacji jakie dostałem wynika, że sprawę kilku nieobsłużonych obligatariuszy prowadzi już mecenas Sławomir Kubat z poznańskiej kancelarii adwokackiej Kubat. Informacja jest niepotwierdzona, więc być może warto ją sprawdzić. W każdym razie wygląda na to, że i w tym przypadku pozostaje także droga sądowa.

Ten trzeci przypadek działania spółki na własną rękę, bez pytania o zgodę obligatariuszy stawia obligacje w bardzo złej perspektywie. Jedna sprawa na kilka lat jest jeszcze do przyjęcia jako dopuszczalny margines błędu. Dwie w tym samym czasie każą się zastanowić się nad sensem inwestowania w obligacje, trzy praktycznie przesądzają już sprawę.  

Siódmy, przedostatni kupon odsetkowy jednej ze spółek z grupy kapitałowej Piotra CHmielewskiego dostałem z dwudniowym opóźnieniem. I wygląda na to, że ostatni, jeżeli dojdzie do skutku, będzie wyglądał podobnie jak powyższy...

Ciąg dalszy: PCH Capital proponuje porozumienie

65 komentarzy:

 1. Koktajlem spółek Pana Chmielewskiego, zainteresowałem się przy okazji NOVIANA, to tylko jedna z trudnej do określenia ilości spółek, należących do tego konglomeratu, w dodatku spółek, które wciąż zmieniają swoje nazwy (gratuluję niezwykłej pomysłowości osobie, która te nazwy wymyśla), a przy tym nie sposób zorientować się, co spółki te konkretnego robią, poza wykonywaniem ustawicznych finansowych manewrów (wpisać w zakres działalności można przecież i projektowanie baz na Marsie i budowę prototypów supersonicznych pociągów, które mają poruszać się w podatlantyckim tunelu, projektowanym przez inną spółkę z grupy). Ruch panuje niesamowity, ciągłe aporty, darowizny, wykupy, przejęcia itp. Itd.). Charakterystyczne jednak, że na końcu pojawia się pewna lokalizacja CYPRUS

  http://goo.gl/wh8sSO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te spółki kiedyś robiły coś konkretnego tj obejmowały pakiety akcji/udziałów w sensownych dochodowych spółkach i po rozkręceniu biznesu sprzedawały te pakiety z zyskiem. teraz udział trafnych inwestycji (eo Networks, Aforti itp.) w portfelu jest pituniowy a przeważają spółeczki trwale deficytowe. BTW kto zainwestował w branżę kominową ( o ile chodziło o LZMO) też może liczyć się z wtopą. Pytanie co robią te spółki tera: ano nic ciekawego: powołują kolejne spółki i sprzedają... swój dług i dług tych nowych spółek.

   Usuń
 2. polcan jak tam psrawa GCi - sąd zatwierdził układ? czy nadal to trwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj zostałem wykluczony ze sprawy GC Investment, papiery zostały odesłane przez sąd. Sprawa do omówienia na osobny artykuł.

   Usuń
  2. Krzysztof (udany odzysk kasy z Polfy)10 marca 2016 10:31

   Wykluczony? Jak to możesz coś więcej?

   Usuń
  3. i weź tu inwestuj w obligacje - masakra jakaś

   Usuń
 3. Co ciekawe w zeszłym roku telefony ze spółki się nie urywały miałem ich kilka w ciągu tygodnia. Korespondencja mailowa jak na jakimś "czacie".
  Teraz gdy przychodzi czas zapłaty telefon milczy poczta bez odpowiedzi!! Ja już się wyleczyłem z obligacji i proponuję to wszystkim. Straty dość poważne mam ale trzeba żyć dalej. Mam nadzieję że tych prezesów kiedyś spotka zasłużona kara. Zamykam ten dział w moim życiu. Prawnicy Nas wygolą jeszcze lepiej jak prezesi bo w Polsce niema NO WIN NO FEES w Polsce jest płać płać płać i nie pytaj o rezultat!! Na koniec powiem "ostatni niech zgasi światło" Amen. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Sławek. No co się stało? Przecież jeszcze niedawno byłeś tak optymistycznie nastawiony, że jest OK, że biznes się kręci że lada moment spłacą itp. itd. A może to jakiś inny Sławek był?

   Usuń
 4. Ja z serii B8 nawet ostatniego kuponu nie dostałem, wiem też, że spółka próbuje dogadywać się z niektórymi wierzycielami ale na mało korzystnych warunkach (rolowanie itp.). W tym wypadku również należałoby zainteresować odpowiednie służby ich działalnością. Patrząc na przelew Twojej znajomej widzę, że ponad 60 tyś utopiła w tym bagnie, duże pieniądze... Teraz są nerwy, stres, zmiana planów życiowych itp. Sam przez to przechodzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i proszę: dziś kolejny newsletter z firmy Futuris o nowej spółce rozpoczynającej działalność operacyjną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to w związku z tak dynamicznym i wielokierunkowym rozwojem mam dla niespłaconych obligatariuszy PCH Capital propozycję iście szatańską. Nie ma co zawracać głowy jakimś adwokatom gdy jest rozwiązanie gotowe pod ręką: przecież Runicom (jakby nie było spółka-córka PCH Capital) ma spółkę zalezną zajmującą się windykacją - no kurcze zlecić im zwindykowanie i szlus ! Niech się wykażą skutecznością to może polecimy usługi innym.

   Usuń
 6. W Polsce po wczorajszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego u nas prawo stało się bezprawiem - Ci co prowadzą działalność gospodarczą mają tego świadomość ,że na rynku finansowych to złota żyła dla oszustów i kanciarz w białych kołnierzykach .

  OdpowiedzUsuń
 7. Polcan - czy mógłbyś podać taki wzór pisma o zwrot kapitału od obligacji -?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem obligatariuszem serii B15 i potwierdzam, że wypłacili 8 marca ostatni kupon jednak zwrotu kapitału nie dostałem. Nikt z PCH Capital się ze mną nie kontaktował i w zasadzie nie wiem co robić dalej..
  Darek

  OdpowiedzUsuń
 9. Krzysztof (udany odzysk kasy z Polfy)10 marca 2016 10:34

  Panowie mówię poważnie. Pchnąć wszystkie obligi w rynek i spokój. Polcan było fajnie ale jakiś czas temu. Teraz zaczynają się ogólne wały. A jeden bierze przykład od drugiego. A jak wiadomo w Polsce dłużnik jest bezkarny. A ew spłata zależy tylko od jego widzimisię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Polak Potrafi - powinien przekształcić się w blog - kontrolujący spółki które nie zwracają kasy za obligacje albo próbują obligatariuszy robić na wała . powinien być dla nas poradą prawną w dochodzeniu swoich należności , wymiany doświadczeń Aby uszczec innych potencjalnych obligatariuszy -?

  OdpowiedzUsuń
 11. Wg zapowiedzi z ostatniego tygodnia TK Invest ma jutro tj piątek 11.03.16 wypłacić część kapitału za obligacje serii C. Liczycie na to? Jutro się okarze z jakimi ludźmi mamy doczynienia. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 12. żal patrzeć jak was robią w wała - ale chyba każdy miał świadomość ogromnego ryzyka - zresztą każdy brał korporaty z własnej nieprzymuszonej woli, też kiedyś na tych badziewiach wtopiłem - nie polecam najgorszemu wrogowi i każdego ostrzegam

  OdpowiedzUsuń
 13. Co na to prawo - albo administrator hipoteki - jeśli obligacje spółki były zabezpieczone 777 - ?
  na konkretnej nieruchomości - Czy taka zmiana właściciela nieruchomości na hipotece pozwala prawo -?zmieniać -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztof (udany odzysk kasy z Polfy)10 marca 2016 13:51

   Nie wiem na co czekasz mając w ręku asa w postaci 3 kos

   Usuń
 14. Nie da się zaprzeczyć, że często pod czasami nazbyt optymistycznymi artykułami Polcana (choć nie można mieć do niego zarzutów, bo zawsze pisał, że obligi nie są każdego - ja to akurat sobie wziąłem do serca) były ostrzeżenia ludzi, którzy się na obligach przejechali lub dosyć trafnie przewidzieli to co się teraz dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Może jednak ktoś napisałby wreszcie coś bardziej konkretnego. Co można lub należy zrobić i jakie podjąć działania aby odzyskać pieniądze z PCH Capital.
  Podobno jest grupa osób, która za pośrednictwem Attentia S.A. poszła na układ z grupą PCH. Jeśli szykujecie pozew wspólnie z kancelarią adwokacką Kubat to może napiszcie więcej szczegółów.
  Generalnie wynika z tego, że część ludzi idzie na jakiś układ a inni chcą walczyć w Sądzie ale na razie te wszystkie informacje to na razie tylko domysły i plotki. Może ktoś napisze więcej konkretów.
  Czy ktoś z Was może zdradzić więcej szczegółów? Po prostu proszę o radę jakie można lub należy podjąć działania.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Darek. Podaj tutaj swojego mejla kontaktowego to ci Maupa wzór pisma wyśle

   Usuń
  2. Już się skontaktowałem z Maupą.

   Usuń
  3. @Darku podaj mi @ do "Maupy" na adres sigma345[a]wp.pl
   Dzięki

   Usuń
  4. Ja też poproszę o przesłanie namiarów do Maupa na adres metakam(at)onet.eu

   Usuń
 16. Orientujecie się czy jeżeli mam obligacje z terminem zapadalności na 09.2016 i na razie wszystkie raty odsetkowe otrzymałem (następna końcem marca), to czy fakt, że PCH nie wykupiła innej serii skutkuje tym, że mogę upominać się o wcześniejszy wykup?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1/ Przeczytaj dokładnie propozycje nabycia / WEO jakie tam sa zapisy odnośnie wcześniejszego wykupu 2/ Oprócz WEO są przepisy ogólne (ustawa). W Twoim przypadku stosuje się ustawę o obligacjach z 29 czerwca 1995 bo twoje obligacje wyemitowano przed lipcem 2015 (kiedy to weszła nowa ustawa). Poczytaj dokładnie art 24 zwłaszcza. Na pewno mógłyś żądać wykupu teraz gdyby ogłoszono likwidację emitenta lub zgłoszono wniosek o upadłość

   Usuń
 17. Orientujecie się może czy takie obligacje PCH Capital można sprzedać po prostu jakiejś firmie windykacyjnej, która będzie sobie potem ścigać pana Chmielewskiego i nasyłać na niego komorników.
  Inna jest przecież siła pojedynczego obligatariusza a inna takiego Kruka czy Besta. Takie duże firmy mają na pewno ludzi i narzędzia do ściągania i wyegzekwowania długu od Chmielewskiego nawet na Cyprze co w efekcie doprowadzi do tego, że ten pan przestanie oszukiwać ludzi.
  Pomijam tu fakt jaki % sumy wyjściowej można by uzyskać za te "papiery".
  Ale raczej chodzi mi czy takie sprzedanie obligacji/długu w ogóle jest możliwe.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto by to chciał odkupić?????

   Usuń
  2. za każde 1000 zł - 10 zeta można dać

   Usuń
  3. Firma windykacyjna -? za 50% wartości - to i tak b.dobrze -?

   Usuń
  4. Anonimowy10 marca 2016 18:28 jakie 50%?? za 1% wartości

   Usuń
 18. Polcan, którą serie GC Investment miałeś? notowane czy nienotowane na catalyst?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serię AI która miała się skończyć w lutym 2014. Nienotowana.

   Usuń
  2. myslę że nic nie odzyskamy od GCi lub braknie nam życia - chyba nawet układ nie zatwierdzony

   Usuń
  3. Ja tez mam Serie AI i czekam...

   Usuń
 19. Ja również otrzymałem propozycję porozumienia poprzez spółkę Attentia S.A. Propozycja polega na zrolowaniu 50% obligacji na inną serię i wypłatę pozostałej 50% kwoty. Sam wzór porozumienia to straszny bełkot pisany na chyba na kolanie. Dlatego też mam obawy czy te 50% wróciłoby do mnie w określonym terminie. Czy ktoś z Was miał również taką propozycję i zgodził się na nią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja próbowałem dodzwonić się do Attentia na numer podany na ich stronie www ale oczywiście nikt nie odbiera a po chwili włącza się automatyczna sekretarka.
   Darek

   Usuń
 20. a Ja podpisałam ugodę.
  Mam dostawać stałe kwoty, jako spłata kapitału. Przyznali ze grupa dostała "zadyszki" od dużych inwestycji. Czekam spokojnie na wykonanie ugody.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ania, mogłabyś napisać trochę więcej szczegółów dotyczących tej ugody. Napisz proszę na: squnxx@wp.pl

   Usuń
  2. Też jestem ciekaw szczegółów. I pytanie, jak Ci się udało uzyskać informacje od firmy. Od kilku dni próbuję tam dzwonić, ale bez sukcesu. Jeżeli możesz daj znać na kisonaj77[at]gmail.com
   Marek

   Usuń
  3. Obawiam się, że takie wybiórcze działania wobec obligatariuszy tj. spłacanie tylko wybranych kosztem innych podpada pod konkretny paragraf KK. Jeżeli jest prawda co pisze Ania to należy ten fakt jak najszybciej zgłosić do prokuratury bo część obligatariuszy zostanie spłaconych a pozostali nie otrzymają pieniędzy.

   Usuń
  4. Termin spłaty moich obligacji minął 5 kwietnia. Napisz proszę w jaki sposób udało Ci się skontaktować z PCH Capital? Ze mną niestety nikt nie próbował się kontaktować. Mój adres miroslawa_c24@interia.pl

   Usuń
 21. Zgłaszaj - na co czekasz? Aż ktoś inny zrobi to za ciebie, żebyś nie musiał się ruszac z kanapy? Też mam przeterminowane papiery i podpisałem ugodę. Do miesiąca czasu połowa srodków była na moim koncie. Irytujace te wasze stęki i jęki tutaj. Podczas gdy inni załatwiają sprawę jak nalezy, wy kisicie się w sosie waszych komentarzy i obaw. Jak zwykle zostaniecie na koncu :D W świnkach wam kase trzymać, a nie na rynki kapitałowe.
  PrzeterminowanyObligatariusz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłabyś napisać trochę więcej szczegółów dotyczących tej ugody. Napisz proszę na: squnxx@wp.pl
   Też mam niewykupione obligacje serii B15 ale nikt się ze mną w sprawie ugody nie kontaktował.
   Darek

   Usuń
  2. Ja też poszedłem na ugodę (50% spłaty a 50% na objęcie nowej emisji). I wyszedł z tego kolejny przekręt, kasy zero, brak kontaktu, nawet nie wiem czy nowa emisja doszła do skutku. Ale za to materiał dowodowy dla policji będzie bogatszy.
   Odpowiedź Anonimowy13 marca 2016 15:32 to prawdopodobnie wpis dokonany przez osobę powiązaną ze spółką.

   Usuń
 22. czyli te ugody to ściema ? mi rozłożyli spłacanie na 8 rat ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zobaczysz chociaż złotówkę to daj znać, ja nie zobaczyłem ani grosza. Sam tekst porozumienia wygląda jakby był pisany przez kogoś kto nie ma za wiele wspólnego z finansami. Ja szukam informacji czy jest jakaś kancelaria, która reprezentuje grupę obligatoriuszy PCH?

   Usuń
  2. Dostałeś już jakikolwiek zwrot od nich po podpisaniu ugody?

   Usuń
 23. Mnie też rozłożyli na 8 rat - pierwsza rata (plus odsetki od tej raty) miała być 29 kwietnia i zapłacili. Zobaczymy jak dalej. Koresponduje też z 2 innymi osobami (seria B15 i C8) też dostali pierwszą ratę terminowo. Maupa

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, prosze o informacje czy spółka wypłaciła kase za obligacje? Jak to u Was wyglada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podpisane 2 ugody (spłata w 8 ratach) na 2 serie obligacji PCH Capital. Z pierwszej ugody zapłacili mi 3 raty (1 raz z 2-dniowym poślizgiem), z drugiej ugody 2 raty terminowo. Za kilka dni termin płatności kolejnych rat zobaczymy. Jestem w kontakcie z kilkoma osobami z czego 1 ma te raty w dużej wysokości ok. 15000/rate. I nie płacą terminowo tzw taką dużą ratę płacą w 3-4 mniejszych ratach. Maupa

   Usuń
 25. Dzisiaj wpłynęła trzecia rata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, wraz z odsetkami:)

   Usuń
  2. No komu dzisiaj wpłynęło temu wpłynęło. Ja póki co nie mam 4-tej raty od serii B15 i 3-ciej raty od serii C2 a znajomy ciągle nie ma pełnej 3ej raty co miała być płacona w zeszłym miesiącu.Maupa

   Usuń
  3. Przecież Ty Polcan nie masz PCH w portfelu?

   Usuń
  4. Nie mam, ale mam kontakt z kumpelą, która na bieżąco mówi mi co się dzieje i to dzięki niej powstał wpis o spłacie na raty.
   Gdy tylko anonimowy z 13:52 poinformował o trzeciej racie zapytałem, czy kumpela też dostała. I dostała.

   Usuń
 26. U mnie 3 rata z ugody z PCH pojawiła się dzisiaj w ostatniej sesji przelewów.
  Natomiast nadal zero kontaktu z Runicom w sprawie serii A4. Czy ktoś podpisać z nimi ugodę? Jeśli posiadacie jakieś informacje prosiłbym o maila na roan_pl@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam. Wygląda na to, że też padłem ofiarą oszukańczej działalności tej grupy kapitałowej. Po wypłacie dwóch kuponów płatności stanęły. Z firmą skontaktować się nie da. Może należało by zawiadomić KNF. Niech wciągnął firmę na czarną listę? Wiem, że ich podmioty są rejestrowane na GPW. Może i giełdę zawiadomić? Jak nic nie zrobimy nic nie uzyskamy a kolejne osoby będą naciągane na puste obietnice.Kem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam, ja też nie dosłałam raty za sierpień 2016. Do firmy nie można się dodzwonić a na maile nie odpowiadają. Co robić w takiej sytuacji? Nakaz zapłaty i do sądu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo jak sąd do tego podejdzie, do tego koszty, czas itp. A może zgłoszenie oszustwa do prokuratury. Jeżeli podejmie postępowanie to raz - firma będzie musiała odpowiadać na pytania, dwa - jeżeli stwierdzą naruszenie prawa to sami skierują sprawę do sądu. Kem.

   Usuń
 29. Oczywiście, wcale nie drogie, poleconym za potw, nakaz, potem sąd i syndyk i ich licytują :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Polcan, czy masz możliwość zamykania dyskusji pod swoimi artykułami?
  Wydaje mi się, że byłoby to zasadne w przypadku wpisów, które mają już swoją kontynuację. Tak powinno być w przypadku powyższego artykułu - na jego końcu widnieje link do kolejnego Twojego wpisu z 12-05-2016. Tam też pojawiają się komentarze o dalszym rozwoju sytuacji. Dowiadujemy się z nich np. że PCH zapłaciło już (z pół miesięcznym opóźnieniem) ratę z tytułu porozumienia dotyczącego obligacji C2 (w moim przypadku była to już 5 rata z 8 uzgodnionych).

  Myślę, że korzystniej byłoby nie rozbudzać ponownie dyskusji pod artykułem, który nie daje już pełnego obrazu sytuacji.

  Chodzi mi o to, że ktoś kto trafi jedynie na ten artykuł i przeczyta bieżące komentarze (z września) może nabrać przeświadczenia, że firma już się "wyłożyła" i jedyne co pozostało to sąd i wniosek o upadłość.
  Jak wiadomo sytuacja jest nieco bardziej złożona - póki co z trudem, ale jeszcze płacą (kolejna chwila prawdy będzie już za kilka dni - na koniec miesiąca).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne co mogę, to po prostu blokować nowe wpisy, a nie zamykać istniejące. Jak usunę jeden wpis nadrzędny to z automatu znikają wszystkie podrzędne.

   Anonimowego 6 września 14:10 opublikowałem, bo być może faktycznie komuś nie zapłacili, tego nie mogę zweryfikować. Mi Runicom oddał w terminie całość, więc jest ok. Kumpela zaś dostaje w ratach, ostatnio dostała 4 płatność z 8 na jakie opiewa porozumienie, dzięki temu wiem jak wygląda sprawa na bieżąco.
   Jednak inni piszą, że nie dostają kasy. Z tego wniosek, że spółka działa dość wybiórczo. Jednym płacą, innym nie.

   Swoją drogą anonimowy napisał, że dostał 15 dni po terminie. Zapytałem kumpeli czy dostała też. Nie dostała nic, więc napisała do pch maila z zapytaniem czy płacą. Odpowiedzieli, że wysłali ale mieli zwrot.
   Wniosek z tego płynie taki, że warto się komunikować ze spółką. Przynajmniej odpowiadają i wypłacają. Czekamy na piątek, na kolejną płatność.
   Wyglądało na to, że gdyby się nie upomniała o kasę, możliwe iż nie byłoby płatności. Trudno mi wyrokować na jakiej podstawie jedni mają przelew inni nie.

   Usuń