poniedziałek, 14 marca 2016

TK Invest nie zamierzało spłacać obligacji


Jak widzieliśmy w poprzednim wpisie, ubiegły czwartek rano o g. 7:32 TK Invest rozesłało obligatariuszom serii F informację o "planowanym" przedterminowym wykupie 30 czerwca 2016. I znów spotkałem się z wiarą, że może jednak cuda się zdarzają i warto poczekać? 

Jeżeli ktokolwiek jeszcze wierzy w uczciwość firmy, powinien wziąć pod uwagę kilka bezspornych faktów. Po pierwsze telefoniczna obietnica prokurenta firmy o spłacie pierwszej raty do piątku 11 marca nie została spełniona

My zapowiedź ostatecznej spłaty dostaliśmy na 30 kwietnia 2016. Ale wydarzenia z trzeciej dekady grudnia 2015 bardzo wyraźnie mówią, że spółka nie zamierzała spłacić długu wobec obligatariuszy. Potwierdzają to zresztą jej dalsze poczynania.

Po pierwsze, tuż przed świętami, bo 22 grudnia 2015, TK Invest zakupiło akcje Velta Cars i to w ilości... 30.000.000 czyli trzydzieści milionów sztuk. Widzimy to w poniższym komunikacie.

Zamiast zwrotu spółka robi ryzykowne zakupy Źródło: stockwatch.pl

W takim momencie od razu zapala się lampka z napisem: będą problemy ze spłatą. Gdy 29 stycznia zamiast zwrotu środków dostaliśmy informacje o bezprawnym przedłużeniu obligacji bez naszej zgody, zacząłem serię publikacji o poczynaniach zarządu TK Invest. 

Z waszych licznych komentarzy pod artykułami wynikło, że spółka w momencie zakupu 30 milionów akcji miała jeszcze do spłaty zaległą ratę wobec obligatariuszy serii A. Z licznych maili wierzycieli wiem też, że seria A do dziś dnia nie została wykupiona w całości! Jak widać spółka nie zamierzała spłacić obligacji serii A, gdyż widocznie ma inne priorytety.
 
Po drugie, 2 lutego TK Invest sprzedało też naszą zabezpieczoną nieruchomość i nikt nie wie, na co poszły środki ze sprzedaży. Jak widać tutaj też nie zamierzała spłacić seri C, ze względu na inne priorytety.

W mojej pierwszej rozmowie z zarządem, prokurent poświadczył informację o braku całkowitej spłaty serii A. Dodał jednak, że jest "tylko" 170 tysięcy do spłaty. Nie oszukujmy się, nieistotne jest czy do spłaty jest 5 tysięcy czy 500 tysięcy. Jak mamy niezapłacony dług, a na dodatek do wykupu niebawem inne serie, to chyba nie idziemy na dodatkowe, ryzykowne zakupy.

W rozmowie z prokurentem zadałem także pytanie dlaczego spółka kupuje akcje zamiast spłacać obligacje usłyszałem, że była to "okazja". Czy spółka zamierza zatem sprzedać akcje, by spłacić obligacje? Nie, bo byłoby to działanie na szkodę dla spółki, gdyż kurs jest teraz niekorzystny. 

Źródło: bankier.pl

Patrząc na obecny kurs wynoszący 0,12 zł i porównując go z kursem przed świętami, widzimy, że jego wartość spadła powyżej 60%! Nic dziwnego zresztą że ciągle spada, skoro na jaw wychodzą rzeczy, które nie wzbudzają zaufania ani do TK Invest, ani do Velto Cars, nawet jeśli przedstawiane przez nich wyniki mówią coś innego.

Każdy z nas reguluje należności. Płacimy za prąd, a gdy przestaniemy płacić elektryczność zostanie odcięta. Podobnie jest z gazem. Płacimy za czynsz, zaś za brak kilku wpłat może w konsekwencji grozić nam eksmisja. Innymi słowy, brak regulowania zobowiązań skutkuje surowymi konsekwencjami.

TK Invest też ma zobowiązania wobec nas, ale zamiast spłaty: 
 • kupuje sobie bardzo pokaźną ilość akcji 
 • sprzedaje nieruchomość którą wyznaczył nam jako zabezpieczenie
 • prezes spółki ewakuuje się z zarządu
 • ustna obietnica spłaty pierwszej raty zostaje niezrealizowana
I jak dotąd żadnych konsekwencji za to nie ponosi.

Gdyby TK Invest 22 grudnia 2015 nie zakupiło akcji, nie byłoby problemu ze spłatą i nie byłoby całego obecnego zamieszania. Gdyby środki ze sprzedaży 2 lutego 2016 zabezpieczonej nieruchomości poszły na spłatę wierzytelności, nie byłoby całego obecnego zamieszania...

Dziwi mnie dalsza wiara niektórych osób w nagły przejaw chęci do spłaty w przyszłości. I to dość odległej, bo za grubo ponad 4 miesiące. Wygląda bowiem na to, że środki z obligacji serii F prawdopodobnie poszły na zakup akcji, które z każdym dniem maleją na wartości...

Ciąg dalszy: Ciąg dalszy zabawy w kotka i myszkę w TK Invest

51 komentarzy:

 1. To wszystko wiemy i nie wierzymy w dobre intencje. Jest wprawa Browaru Wojcieszów. Czy mamy działać indywidualnie? Każdy na własną rękę, czy coś organizuje autor? Jakieś wskazówki. Na maila brak odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osoby zainteresowane dostały przecież bardzo wyczerpujące kompendium wiedzy i możliwości jakie mamy.
   Dziś postaram się rozesłać przypomnienie oraz ostateczne wezwanie do podjęcia decyzji, na której podjęcie mieliście od ubiegłego wtorku.
   Coś na wzór ostatniego dzwonka, bez względu na ostatnią pisemną deklarację spółki.

   Usuń
 2. Klasyka z rynku obligacji - wcześniejsze deflauty z rynku catalyst nie zapaliły u was czerwonego światła?

  OdpowiedzUsuń
 3. A więc żadnych złudzeń. Jeśli jest tak jak piszesz to mamy do czynienia ze zwyczajnym oszustwem polegającym na wyłudzeniu pieniędzy (mienia znacznej wartości), czyli sprawa dla prokuratora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, ale czy osoby posiadające obligacje BW mają działać na własną rękę i tworzyć oddzielną grupę, czy mogą przyłączyć się do TK Invest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że posiadacze BW powinni się zebrać razem i wspólnie podjąć decyzję, obniża to bowiem koszta postępowania w razie konsensusu.
   Nie wiem czy jest możliwość łączenia z TK. Dopiero poznaję nasze możliwości i pola manewru.

   Usuń
  2. A w przypadku TK I jest opcja prokuratora?

   Usuń
 5. Radze złożyć powiadomienie do prokuratury z następujących paragrafów: 1/ art 286 KK doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej 2/ art 300KK udaremnienie lub uszczzuplenie zaspokojenia wierzycieli w razie grożącej niewypłacalności poprzez zbywanie majątku (środki obrotowe tj składnik majątku poszedł w akcje Velto Cars 3/ art 90 ustawy o obligacjach: - podawanie przy emisji obligacji nieprwdziwych danych które mogą wpłynąc na ocenę zdolności do wywiązania się obligacji - to na okoliczność lipnego zabezpieczenia serii F a chyba się specjalnie swoimi powiązaniami z Velto Cars nie chwalili? 4/ art 93 ustawy o ob ligacjach: przeznaczenie środków z obligacji na inne cele niż określone w warunkach emisji _ Polcan masz rację kasa z obligacji poszła na akcje Velto Cars

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałem przecież, że kasa z obligacji poszła na akcje. Wyraziłem jedynie przypuszczenie, że taka sytuacja mogła mieć miejsce. Użyłem słowa "prawdopodobnie", gdyż nie mamy pewności czy tak się stało.

   Czytajcie ze zrozumieniem to co jest publikowane. Nie mam wglądu w przepływy gotówki w spółce, więc nie mogę twierdzić z pełnym przekonaniem co się dzieje tak naprawdę.

   Daję jedynie przestrogi, oparte na niezaprzeczalnym fakcie, że spółka rozporządza dziś naszymi środkami bez jakiejkolwiek zgody i zupełnie bezprawnie. Nie reaguje zupełnie na wezwanie do zapłaty, składa puste obietnice, które nie są spełniane, dokonuje roszady w zarządzie, przy tym nie komunikuje żadnych działań na swojej stronie internetowej by pokazać transparentność swoich działań.

   Usuń
  2. No przeciez do prokuratury składasz zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa a nie o pewności. Od sprawdzenia tego co Ty podejrzewasz (że przestetwo popełniono) jest prokuratura.

   Usuń
 6. Polcan,
  a Ci co mają obligacje Velto Cars?
  Też dostaliśmy info o wykupie w czerwcu. Działać z Wami czy czekać?

  R

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę podejmować decyzji innych. Patrzcie co się dzieje w spółce, dokonujcie porównań, analiz i dopiero na ich podstawie dokonujcie decyzji.

   Usuń
  2. Rozumiem, że poszkodowani w TV INVEST otrzymali wytycznr. Czy poszkodowani w przypadku BW mogliby poznać sposób działania? Nie przyłączając się ale tak w celach szkoleniowych? Może namiary na prawnika? Mogę napisać na priv?

   Usuń
  3. Ja w tym przypadku wstrzymałbym się. Velto Cars jest w przeciwieństwie do opisywanego TK Invest spółka giełdową pod nadzorem KNF. Ten komunikat o wcześniejszym wykupie obligacji poszedł nie tylko do obligatariuszy, ale również został opublikowany jako oficjalny komunikat giełdowy z którym zapoznali się wszyscy zainteresowani (przede wszystkim akcjonariusze, inwestorzy). Za celowe wprowadzanie w błąd (gdyby rzeczywiście nie zamierzali dokonać wcześniejszego wykupu) grożą surowe konsekwencje finansowe włącznie z zawieszeniem notowań akcji co byłoby zupełnie nieopłacalne dla Velto Cars.

   Usuń
 7. @R. Velto Cars SA to osobna firma i osobny emitent a na dodatek spółka publiczna z New Connect, której bardzo zależy na przejściu na rynek główny. Jeżeli WEO ich obligacji przewidują wcześniejszy wykup na wniosek emitenta to emitent może wykupić wcześniej powiadamiając o tym zamiarze obligatariuszy co tez uczynili. Jeżeli Velto Cars ustanowiło we wskazanym w WEO czasie zabezpieczenia (o ile jakieś miały być bo nie znam WEO), płaci kupony bez opóźnień to nie ma póki co przesłanek prawnych do żądania natychmiastowego wykupu czy tez powiadamiania prokuratury. Chyba celem emisji było przejęcie innego podmiotu (nie było ograniczenia co do tego, że podmiot przejmowany nie może należeć do kumpla)- no i przejęli biznesik kolegi... Anielka

  OdpowiedzUsuń
 8. BDM nie prowadzi ewidencji na 100 % BW. Potwierdzili że jest taki wpis ale ewidencji nie prwadzą. Jak się organizujemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli BDM nie prowadzi ewidencji BW to jest duże prawdopodobieństwo , że zabezpieczenia oz WEO też są lipne. Czy Polcan może sprawdzić czy seria A BW jest zabezpieczona ? Skąd wziąć zaświadczenia depozytowe?

   Usuń
  2. No zabezpieczenia są lipne. Poniżej jest przecież napisane, że kancelaria wymieniona w WEO jako AH potwierdziła, że AH nie są i hipoteka też nie jest ustanowiona. Nie należy się spodziewać, że skoro tego spółka nie dotrzymała, to akt notarialny o 777 i weksle też gdzies są

   Usuń
 9. Ja również mam potwierdzenie. Od pani Małgorzaty wymienionej jako AH rowniez mam potwierdzenie, że nie ma hipoteki. Podobno BW kontaktowalo sie z nimi przed emisja, kancelaria sporzadzila draft umowy, ale nigdy nie otrzymali odpowiedzi zwrotnej. Dodatkowo ponieważ w świetle prawa obligacje nie istnieja, wezwali do spolki wezwanie do wypelnienia obowiazkow z WEO. Z tym ze jak sami przyznają, nie sądza zeby mialo to odniesc jakis skutek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Proponuję w ogóle, żeby każdy posiadacz złożył jak najszybciej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 286 KK. Dobrze byłoby utworzyć grupę mailingową, żeby nie toczyć dyskusji na forum publicznym. Patrzyłam na prawników - w Warszawie jest radca prawny Piotr S., który podobno specjalizuje się w roszczeniach z tytułu obligacji. Koszt wstępny 1230 + success fee od 4% do 18%.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cytuje - W rozmowie z prokurentem zadałem także pytanie dlaczego spółka kupuje akcje zamiast spłacać obligacje usłyszałem, że była to "okazja". Czy spółka zamierza zatem sprzedać akcje, by spłacić obligacje? Nie, bo byłoby to działanie na szkodę dla spółki, gdyż kurs jest teraz niekorzystny.
  Pytam się co na to KNF -? - od razu bym powiadomił oraz prokuraturę - to rabunek w biały dzień , przez białych kołnierzyków -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KNF był już dawno powiadomiony i jego stanowisko już zostało przedstawione w komentarzach. Sprawa będzie omówiona w osobnym artykule w przyszłości.

   Usuń
 12. off topic

  mam sugestię odnośnie zorganizowania się w celu ratowania pieniędzy włożonych w obligacje, również te, które póki co się pseudo-szczęśliwie spłacają.

  zwróćmy się grupowo do kancelarii prawniczej (z doświadczeniem) aby zawczasu monitorowała poczynania spółek i reagowała odpowiednio szybko.
  Polcan - może aby uniknąć wpisów (takich jak ten) w niepowiązanych tematach stworzył oddzielny temat na blogu z jednym zbiorczym mejlem (może nawet bezpośrednio do kancelarii) na którego zgłaszały by się osoby z informacją jakie i ile obligacji posiadają które należy monitorować.

  jeśli nie zorganizujemy się wspólnie to każdy będzie działał na własną rękę i będzie mniejsza siła sprawcza.
  jeśli będziemy czekali na dzień wykupu to możemy się nagle zdziwić, lepiej działać zawczasu, nawet i rok przed wykupem zacząć monitoring.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziwi mnie postępowanie prezesa i władz spółek - przecież oni tracą zaufanie wierzycieli , co obchodzi obligatariuszy jakie władzę spółki robią operacje na rynku - jeśli warunki emisji są łamane sprawa jest jasna - chcą oszukać , nie ma ale -?

  OdpowiedzUsuń
 14. Sprawdzałem księgę wieczystą nieruchomości która miała stanowić zabezpieczenie na poczet obligacji serii A Browaru Wojcieszów i według mojej wiedzy nie ma tam nic na temat zabezpieczenia. Dokładając informację o tym że obligacje te nie zostały zarejestrowane w domu maklerskim mamy bardzo ciekawą sytuacje …
  Kupon za pierwszy okres odsetkowy został wypłacony w terminie przez inną firmę, termin płatności drugiego przypada na koniec marca …

  Keyoo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli ważne aby na przyszłość (Ci co będą chcieli) wiedzieć aby zabezpieczenie było PRZED przydziałem.
   Jeżeli KNF o tym wie to powinien powiadomić prokuraturę i były już prezes powinien siedzieć. To nie jest fuck up ze spółką bo ma problemy (RZiS był dobre) ale z jawnym oszustwem, które ma miejsce.

   Usuń
 15. Keyoo - nie na koniec marca, tylko na 14 kwietnia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Powinniśmy obligatoriusze BW stworzyć grupę, może na FB. Notarusz nie współpracuje bo mówiąc że prezes popełnił przestępstwo byłby nie lojalny w stosunku do klienta. Prezes chyba na Hawajach bo telefon milczy. Jeden prawnik może wzywać o ustanowienie zabezpieczeń a notariusz prawnik nie może. Tworzymy grupę na FB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znakomity pomysł dla obligatariuszy , aby z tworzyć grupę zamkniętą na FB - ktoś kto zna się , niech da znać,i w jaki sposób będzie trwała weryfikacje osób do grupy -?

   Usuń
  2. Czy tworzymy grupę i działałmy? Pojedynczo to raczej przegrana sprawą. Co tak cicho. Działania nie ma? Proszę pisać na adres nowin_ka@o2.pl

   Usuń
  3. Daj znać jak założysz grupę na FB aby wszyscy wiedzieli - proponuje nazwę - Obligatariusze łączcie się - ?

   Usuń
 17. Założę grupę i podam namiary. Czy ktoś rozmawiał ze spółką. Jest jakiś kontakt?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  Rownież jestem zaniepokojony obligacjami BW serii A.
  Podstawowe pytanie czy Polcan rownież posiada tą serie, bo wtedy wydaje mi sie ze można inaczej podejść do tematu.
  Jeśli nie rownież uważam ze należy działać, mam jednak wrażenie ze doświadczenie z TK serii C niewiele tu pomoże bo tam po pierwsze minął już termin wykupu, po drugie zabezpieczenie zostało faktycznie ustanowione. Co najwyżej widzę tutaj powiązania z seria F? Co do której na razie za dużo (z tego co wiem) sie nie dzieje, przynajmniej jeśli chodzi o grupowe działania.
  Tak czy inaczej pomimo jak narazie terminowej wypłaty odsetek z obl. BW zabezpieczenie jak i powiązania rynkowe eminenta budzą u mnie spory niepokój i zachęcają do podjęcia jakichkolwiek działań, więc rownież widzę potrzebę zorganizowania pozostałych obligatoriuszy na jakiejś grupie mailingowej/FB.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było widać. Żadnego wsparcia,pomocy, rady. Słyszymy tylko o rozmowach z prawnikami a szczegółów zero. Żadnej informacji czy przekazania opinii prawnej. Jakbyśmy byli konkurencją a nie towarzyszami niedoli. Odpowiedzi na maile nie było a wysłane były

   Usuń
 19. Kontakt dla obligatoriuszy BW seriaA
  https://www.facebook.com/groups/523543251140716/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ktoś już się zaczął interesować obligacjami:
   AMR Capital
   HWDP
   Horcus

   dobrze byłoby założyć grupy i dla owych inwestycji i ruszyć wspólnie z działaniem.
   byłby ktoś zainteresowany?

   Usuń
  2. co jest nie tak z Horcusem?

   Usuń
  3. póki co wszystko jest w porządku.

   z TK Invest też było wszystko w porządku do dnia wykupu.
   gdyby zatrudnić prawnika do ciągłego sprawdzania TK Invest już w dniu zakupu obligacji to dużo wcześniej byłoby wiadomo o przekręcie i nie byłoby takiej sytuacji że sprzedaje się nieruchomość - już wtedy konto powinno być zajęte przez komornika/prokuraturę.

   Usuń
  4. Akurat sprzedaż nieruchomości obligatariuszom niespecjalnie szkodzi - egzekucję z hipoteki można prowadzić i tak, i tak.

   Usuń
  5. Horcus wysłał jakieś pismo na maila. Niby o dodatkowym zabezpieczeniu.

   Usuń
 20. Moze byśmy też stworzyli taką grupę dla obligatariuszy serii C Polfy??

  OdpowiedzUsuń
 21. Kontakt dla obligatoriuszy BW seriaA
  https://www.facebook.com/groups/523543251140716/
  Proszę o dołączanie do grupy. Tylko razem mamy szansę

  OdpowiedzUsuń
 22. Na facebooku niech powstanie grupa - tych poszkodowanych przez spółki , którzy walczą o odzyskanie kasy z obligacji

  OdpowiedzUsuń
 23. Polcan 22 grudnia przypadał wykup serii B przynajmniej tak wynika z KW. Czy wiesz może czy ta seria została wykupiona?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz na myśli TK, to z tego co wiem to była to jeszcze klasyczna emisja czyli dwulatka.

   Usuń
  2. Ale wiesz może ta seria została wykupiona? 22 grudnia to data, w której TK kupiło akcje Velto a równocześnie było zobowiązane wykupić obligatariuszy serii B. Pytanie tylko czy to zrobiło. chyba tak skoro, na stronie administratora hipoteki nie ma żadnych informacji dla wierzycieli serii B.

   Usuń
 24. Coś jest zdecydowanie nie tak z Horcusem.
  Odsetek brak, na mailu jakies podejrzane pismo o szykowanym aneksie, tel podany na stronie przestał działać, siedziba w Metropolitan okazała się jedynie wirtualnym sekretariatem... będzie źle! :-(
  Powstała jakaś grupa na FB dotycząca Horcusa???
  Proszę o kontakt na prive - rysialski@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz napiszę. A tak z innej beczki: na 14 listopada godz 12 sala nr 6 w sądzie gospodarczym we Wrocłąwiu przy ul. Poznańskiej 20 wyznaczone jest zgromadzenie wierzycieli w sprawie układu z Leasing Experts SA (obecnie Property Lease Fund SA). Przy okazji bytności na zgromadzeniu zachęcam do odwiedzenia tamtejszej prokuratury okręgowej która pod sygnaturą PO II DS 37/2016 prowadzi rozpoznanie przekrętów dokonanych przez władze tej spółki na szkode obligatariuszy.Anielka

   Usuń
 25. ta sygnatura dotyczy Leasing Experts SA czy Horcusa?

  OdpowiedzUsuń
 26. czy jest tu ktos kto posiada obligacje serii b Tk invest?

  OdpowiedzUsuń