środa, 30 marca 2016

Wyprawa do Baborowa czyli dziura w Google map w miejscu hipoteki TK Invest


Ponieważ TK Invest dalej nic sobie nie robi ze swoich zobowiązań, wybrałem się do Baborowa. Wiadomo było jedno, to tutaj jest podobno nasze zabezpieczenie, więc na własne oczy chciałem się przekonać jakąż to hipotekę firma zafundowała obligatariuszom trzech serii: B, C oraz C1.

Pisać można wszystko, papier jest cierpliwy i łatwo go podkolorować. Gadać można wiele, że zabezpieczenie jest na 150% wartości emisji i inne cuda niewidy. Ale fakt faktem, nie dostałem nawet zdjęć owej nieruchomości oprócz nazwy miejscowości.

Ba, w umowie nie podano nawet ulicy na której położona jest nasza hipoteka. Jedynie ze strony kancelarii wynikało, że chodzi o ulicę Fabryczną. Zabawiłem się więc w detektywa rozpoczynając od wujka Google. O dziwo wujek nie pokaże wam takiej ulicy w Baborowie!

Google: Plac dworcowy nie ma ronda i brakuje naszej ulicy


Czyżby to było kolejne zabezpieczenie widmo?  Sprawdziłem tę okolicę w Targeo i okazało się, że... tutaj rozkład ulic jest inny. Porównajcie powyższy fragment Baborowa z poniższym.

Targeo: Plac dworcowy ma rondo prowadzące do ul. Fabrycznej

Jak widać Plac Dworcowy wygląda inaczej. I tylko Targeo pokazuje ulicę Fabryczną za pomocą niebieskiej kropki. Więc jak to? Na internecie mamy dwie różne mapy tej samej miejscowości i to akurat w newralgicznym punkcie?

W samym Baborowie nikt nie ma nawet pojęcia, że taka ulica w ogóle istnieje. Ludzie są bardzo życzliwi, ale na wskazywane na powyższej mapce miejsce wytrzeszczali oczy ze zdumienia. Babcia, która mieszka tutaj grubo ponad 60 lat i to w odległości 100 metrów od celu nie miała pojęcia, że tuż obok jest ulica Fabryczna.

Lepiej swojej nieruchomości schować się nie da. Na szczęście owa babcia znała się bardzo dobrze z radnym miasta i zadzwoniła do niego. I odeń dowiedziała się, że zarośnięta ścieżka, bo ulicą nazwać się tego nie da, nazywała się onegdaj ulicą Fabryczną. Dziś zarośniętej drogi praktycznie nie widać, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie...

Ulica Fabryczna w Baborowie

...nic więc dziwnego, że google map nie pokazuje jej wcale.

A były tu kiedyś fabryki Panie, usłyszałem, ale kiedy to było? Jeszcze przed tym jak przestała działać kolej, a kolej nie działa już z 15 lat albo i więcej. To o tę starą fabrykę Panu chodzi? Tam nic nie ma, nie warto iść, bo i po co?  

Skoro nawet najstarsi ludzie z Baborowa nie wiedzą, gdzie jest wskazane miejsce, to już można sobie wyrobić zdanie na temat atrakcyjności miejsca przeznaczonego na hipotekę dla potencjalnego nabywcy. O ile takowy by się znalazł.

A gdyby się znalazł, musiałby nie tylko wyłożyć kupę kasy za samą nieruchomość, tę wszak wyceniono na ponad 8 milionów, ale także drugie tyle przeznaczyć na remonty. I to samej hipoteki, nie mówiąc o  jej otoczeniu czyli drodze, płocie i w zasadzie o wszystkim. Położenie samego Baborowa trudno też  nazwać strategicznym z punktu widzenia potencjału, a przecież nie jest bez znaczenia.

Nieruchomość główna

Nieruchomość główną widzicie na powyższym zdjęciu. Podobno nawet sam komornik nie daje praktycznie szans na możliwość sprzedaży tej trudnej nieruchomości. Szczegółową galerię okolic wraz z przyległą zrujnowaną cegielnią, próchniejącą i zapadającą się kładką oraz opuszczoną od lat stacją kolejo dziś na Arkanach Obligacji.

AO: Galeria hipoteki TK Invest w Baborowie z bliska oraz jej otoczenia

Ciąg dalszy: TK Invest pozbywa się akcji Velto Cars

21 komentarzy:

 1. Ciekawe co do powiedzenia na temat sporządzonej przez siebie wyceny tej ruiny ma biegły rzeczoznawca G. Bińczycki, który we wrześniu 2014r. wycenił ją na nieco ponad 8 mln zł. Czym kierował się ustalając taką cenę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak to co? Wziął wynagrodzenie i już. A szczegóły skąd wziął taką cenę powinny być w operacie np. w oparciu o ceny transakcyjne podobnych nieruchomości w okolicy itp. Przecież wszystko jest warte tyle ile ewentualny kupiec jest za to coś skłonny zapłacić więc wycena wyceną a rzeczywistość skrzeczy. Nie wiem ile ta nieruchomość ma powierzchni ale za 8 baniek to chyba jakiś mały 'złoty pociąg' zasypany gdzieś w podziemiach tej 'fabryki' jest wliczony (to chyba tereny poniemieckie?). No na taką nieruchomość to już trzeba specyficznego amatora żeby można było na tym zarobić (zajęcia z survivalu dla korpoludków, wynajmowanie jako scenografia dla filmów wojennych i katastroficznych, teren do gry w paintball??

   Usuń
 2. Dotychczas najbardziej ewidentnym przykładem przekrętu na zabezpieczeniu hipotecznym, była chyba upadłość RELIGA DEVELOPMENT, gdzie działka „inwestycyjna” o wartości ponad 3 mln. okazała się porośniętymi krzakami nieużytkami, o wartości 100k.

  http://goo.gl/QTe0fa

  Ogólnie to każde zabezpieczenie lepiej traktować jako brak zabezpieczenie, ew. dla spółek notowanych na CATALYST, których papiery znajdują się w obrocie publicznym, ma to znaczenie takie, że gdy papiery niezabezpieczone, mocno podejrzanej spółki spadają o 50%, to te zabezpieczone o 25%. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu i gdy inwestujemy istotną dla nas sumę pieniędzy to warto jednak udać się pod wskazany adres przed dokonaniem zakupu, a nie po zakupie, podobnie zresztą jak np. przy zakupie mieszkania, zwykle je oglądamy przed zakupem. Jak zaryzykuję gdzieś w ciepłym kraju tanie wakacje, to gdy przyjdzie mi spędzić 10 dni, w wyjątkowo nieatrakcyjnej lokalizacji to pal sześć, nie będzie mi się chciało chodzić po sądach, ale przed zakupem jakiegoś domku w tym gorącym miejscu to raczej się tam przejadę przed wyłożeniem pieniędzy.
  W przypadku RELIGI, inwestorzy z tego co pamiętam odpuścili sobie zupełnie pociągnięcie do odpowiedzialności rzeczoznawcy majątkowego, który dokonał „profesjonalnej” wyceny. Być może warto, aby np. w tym przypadku ktoś to zrobił, w końcu każdy rzeczoznawca musi z mocy prawa być ubezpieczony na wypadek popełnionych „błędów” w sztuce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celowe działanie jak Amber Gold. Ile jeszcze takich cwaniaków jest w zabezpieczaniu obligacji i innych papierów wartościowych?

   Usuń
  2. Tak a propos Religa Development. Właśnie jakiś szczęściarz pochwalił się na forum stockwatch.pl, że z tytułu spieniężenia nieruchomosci będącej zabezpieczeniem niewykupionych obligacji zapadajacych w listopadzie 2013 własnie otrzymał poniżej 20% nominału. To powinno dac do myślenie ile tak naprawde warte są zabezpieczenia na nieruchomościach.Anielka

   Usuń
 3. Wniosek z tego że każde zabezpieczenia na nieruchomości trzeba sprawdzać

  OdpowiedzUsuń
 4. No ale z operatu to wynika, że tam są 3 budynki. To są tereny po zlikwidowanej cukrowni Baborów SA. Z tego co w operacie to jest tam dawny magazyn cukru, dawny magazyn wysłodków i budynek wagi.W operacie są też zdjęcia. Wejście jest chyba tutaj więc na pewno nieruchomość trudna do zbycia ale tak zupełnie na straty to bym jej nie spisywał: https://www.google.pl/maps/place/Babor%C3%B3w/@50.1570123,17.9783708,3a,75y,330.47h,95.16t/data=!3m7!1e1!3m5!1shq-Z3xj6EfAGgbq-s5VAMg!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3Dhq-Z3xj6EfAGgbq-s5VAMg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D96.363319%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!4m2!3m1!1s0x471171b9c36e880d:0xef827e0c50f634fd!6m1!1e1?hl=pl

  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jest tak jak mówisz, to te dwa dodatkowe budynki są widoczne na ostatnim zdjęciu w galerii na Arkanach.
   Sama ulica Fabryczna jest bardzo krótka, ma tyle, że nieruchomość główna rozciąga się praktycznie na całą jej długość, zaś te dwa pozostałe są w głębi.
   Możliwe iż można do nich dojść dojść od strony bramy z ulicy Powstańców, do której link pozostawiłeś. Widniał tam jednak napis wstęp wzbroniony.
   Co prawda wjechałem tam samochodem poszukiwaniu ulicy Fabrycznej. Jedyną osobą był kierowca, wyjeżdżający, który nie był miejscowy. Możliwe jednak, że od tej zakazanej strony byłby lepszy wgląd w nieruchomość. Być może można wszystko zobaczyć od środka, bo od strony Fabrycznej chroni je mur zakończony wygiętym drutem kolczastym.

   Usuń
  2. Na marginesie, jak obrócisz przedstawione zdjęcie o 180 stopni, to zauważysz pierwszy budynek po prawej za zakrętem, w którym mieszka opisywana w artykule bardzo życzliwa i chętna do pomocy babcia:)

   Usuń
  3. nie możliwe, że ta ulica fabryczna jest taka niepozorna - przecież HWDP również ma zabezpieczenie na hipotece nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę ewidencyjną 552/4... w miejscowości Baborów przy ulicy Fabrycznej :(

   początkiem kwietnia zabieram się za HWDP od prawniczej strony.

   Usuń
  4. Na dobrą sprawę, to ta ulica Fabryczna jest tak długa, jak długa jest nieruchomość pokazana na zdjęciu. Jest bardzo krótka i na dobrą sprawę nie znam drugiej tak krótkiej ulicy. Pozostałe budynki są w tle i są jak widać przypisane do tej samej ulicy.
   Czyżby te same budynki były przypisane do różnych serii różnych firm?

   Usuń
  5. Czy ktoś coś wie dlaczego HWDP nie wypłaca 3 kuponu serii A (termin był 29.03)?

   Usuń
  6. Też nie dostałem kuponu nr 3 i przypuszczam, że ze względu na powiązania z TK Invest.

   Usuń
 5. Też nie dostałem kuponu nr 3,
  - co robić?
  - jak próbować odzyskać środki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś dostałem informację, że BDM dostał kasę na wypłatę środków za trzeci kupon. Jak nie dojdzie dziś to najpóźniej w poniedziałek.

   Usuń
 6. Jest wplata za 3 kupon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, do mnie też doszedł.

   Usuń
  2. Jaskółka wiosny nie czyni... aczkolwiek to, że są jakieś spłaty to dobry znak w morzu znaków negatywnych.

   Usuń
 7. Mam pytanie a co słychać w firmie PESSO czy coś się zmieniło?.

  OdpowiedzUsuń
 8. W piątek 01.04.2016 wpłynęły (terminowo) odsetki z Futuris seria K (wykup 07.2016)

  OdpowiedzUsuń