czwartek, 23 maja 2013

Kolejne zmiany na koncie z premią czyli wiewiórki idą pod nóż


Ilość zmian jakie serwuje nam w ostatnich miesiącach BGŻ na swoim sztandarowym koncie  z premią bije na głowę inne banki. Wystarczy zajrzeć do artykułów Kolejny numer wiewiórek oraz Wiewiórkom ciągle mało by przekonać się jakie zmiany wprowadzono jesienią. Główna zmiana dotyczyła wprowadzenie obowiązkowej płatności kwotowej (minimum 300 zł) zamiast ilościowej (3 płatności na dowolną kwotę).

Wprowadzone zmiany czyli konieczność wydawania 300 zł można było łatwo obejść korzystając z tricku opisanego w artykule Podkręcanie cashbacku. W przypadku BGŻ jest to co prawda transakcja płatna ale przy dwóch wypłatach prowizja wyniesie złotówkę więc jest to do przejścia a realny zysk zamiast 45 zł wyniesie 44 zł a więc dalej nieźle.

Niestety teraz wprowadzono kolejne ograniczenia. O pierwszych z nich pisałem całkiem niedawno w artykule Wiewiórki zjadają nasze wisieńki gdzie wymaganą płatność podwyższono minimum do 500 zł. Teraz kolejny zmiany czynią konto już bardzo mało atrakcyjnym.


Jakie zatem nowe zmiany nas czekają? Przypomnijmy że zmiany obowiązywać będą już za kilka dni bo od 28 maja. Przede wszystkim bank podał następującą informację:
podwyższenie kwoty operacji bezgotówkowych dokonanych kartą płatniczą w danym Cyklu z 300 do 500 zł, oraz wyłączenia z nich transakcji typu cash back (§ 3 ust. 4 pkt.2 Regulaminu) 

Wiewiórki zjadają nasze zyski Źródło: bgz

A więc nie tylko nie będzie można sobie przelewać 5.000 zł by otrzymać 50 zł o czym informowałem ostatnio. Dodatkowo nie będzie można dokonywać wypłat w kasie więc co oznacza konieczność faktycznego dokonywania zakupów na kwotę 500 zł.

Oczywiście można próbować dalej dokonywać cashbacku wypłacając pieniądze w kasie, ale bank zastrzega sobie klauzulę
możliwości korygowania błędnie naliczonej Premii (nowy § 3 ust. 8 Regulaminu)

Z tego wynika, że po naliczeniu premii 50 zł bank może nam cofnąć ową premię. Szczegóły znaleźć można tutaj.

Jakby niekorzystnych zmian było mało, BGŻ już planuje nowe zmiany od lipca! I tak:
 • opłata za kartę będzie wynosić 6 zł (dotychczas 5 zł)
 • w przypadku braku płatności na 500 zł opłata będzie wynosić 9 zł (obecnie 8 zł)
 • sprawdzenie salda w bankomacie oddziałowym - 0,50 zł
 • sprawdzenie salda w bankomacie obcym - 1 zł

Kolejne zmiany będą obowiązywać od sierpnia! I tak trzeba będzie utrzymywać saldo na kwotę 5000 zł na jednym z poniższych produktów
 • konto oszczędnościowe
 • lokata
 • kredyt gotówkowy
 • limit kredytowy w koncie

Konto oraz lokaty w BGŻ zawsze było mało atrakcyjne a więc trzymanie tam środków to po prostu kiszenie pieniędzy. Natomiast kredyt czy limit to już prawdziwa rzeź pieniądza.

Nie ma co ukrywać że wiewiórki się zbytnio zagalopowały i będą musiały iść pod nóż. Postaram się jeszcze przetestować zapowiadane zmiany może się bowiem jeszcze okazać, że jakoś będzie to jeszcze opłacalne. Ale warto już teraz zacząć rozważać założenie innego konta, które będzie premiowało przelewy od pracodawcy. Coś takiego oferuje obecnie na przykład Toyota. Czy jest to coś warte dziś na FpG

Ciąg dalszy: BGŻ idzie na ugodę czyli retencja i żabki ratują wiewiórki

11 komentarzy:

 1. Po informacji o zmianach w BGŻ prawie od razu (na początku maja) poszedłem załozyć konto w BZWBK. Załapałem się jeszcze na promocję przy zakładamiu Konta Godnego Polecenia. W tym miesiacu moja pensja przyszła jeszcze do BGŻ, zapłaciłem 300 zł kartą, przelałem 5000 z innego rachunku, więc czekam aż na początku czerwca przyjdzie premia i pa,pa wiewióreczki. Podejrzewam, że wielu czytelników tego bloga zrobiło tak samo. Dajcie znać, to sie policzymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co przelew 5000 z innego banku?

   Usuń
  2. Żeby zgarnąć 50 zł premii. Można tak było robić do maja tego roku, regulamin zmieniono od czerwca.

   Usuń
 2. W Deutsche Bank zdaje się też jakieś zmiany na gorsze od 22.07.2013r. na bezpłatnym dotąd koncie.

  TomL

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy najkorzystniej zastrzec kartę? Chodzi o to, aby nie stracić prawa do premii za obecny miesiąc, wszystkie warunki są już spełnione. Czy mogę zastrzec kartę jeszcze w obecnym okresie rozliczeniowym czy bezpieczniej wstrzymać się do wypłaty premii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wypłaty premii jest potrzebne zaksięgowanie 300 zł więc jeżeli już to zrobiłeś to nie powinno być problemu z wypłatą. Zawsze zresztą można dopytać podczas likwidacji karty.

   Usuń
 4. Ja biegałem z wiewiórkami od lipca zeszłego roku. Wniosek o zamknięcie konta złożyłem już w kwietniu. Teraz dobrze się dogaduję z "Czakiem" w BZWBK. Karta i konto za darmo. Warunki banalne do spełnienia. Co miesiąc 50zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałeś jakies problemy przy zamykaniu? Podejrzewam, ze skoro kończy sie maj, to pewnie konto wiewiórkowe masz juz definitywnie zamknięte?

   Usuń
  2. Jak to problemy? Mam blisko pracy placówkę, położyłem dowód i podałem dwa powody zamknięcia konta: zmiany w regulaminie promocji oraz brak odpowiedzi na pismo reklamacyjne w deklarowanym terminie 14dni. Po 10min miałem potwierdzenie złożonego wniosku.

   Usuń
 5. Polcan dodaj hiperłącze do ciągu dalszego, bo zapomniałeś sobie podpiąć.

  OdpowiedzUsuń