wtorek, 28 maja 2013

BGŻ idzie na ugodę czyli retencja i żabki ratują wiewiórki


Od dziś zaczynają wchodzić w życie zmiany na legendarnym koncie z premią. Może jeszcze da się coś wycisnąć z wiewiórek? Nieprzypadkowo ostatni artykuł na ten temat zatytułowałem wiewiórki idą pod nóż. Nie pod siekierę ale pod nóż a to sugeruje, że agonia, czyli likwidacja konta, rozciągnie się w czasie.

Wiemy już, że przelewy na kwotę 5.000 zł od czerwca nie będą działać. Dla wielu ludzi to wystarczający powód by zamknąć konto od razu. Ale nie da się ukryć, że trochę żal rezygnować z premii 1% za przelew wynagrodzenia. Może są jakieś sposoby by jakoś obejść nowe ograniczenia.

Okazuje się, że są sposoby na optymalizację konta w BGŻ. I o dziwo bank nam w tym pomaga! Nic dziwnego, BGŻ zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, że nowe warunki podziałają jak zimny prysznic na starych klientów więc przygotował dla nich niespodziankę:)


Załóżmy, że mamy dochód w wysokości 2500 zł miesięcznie. Ile teraz dzięki temu można wycisnąć z wiewiórek? Co zrobić by zarobić na czysto 25 zł albo i więcej?

1 Retencja klientów detalicznych
Do tej pory wiadomo było, że bank pobiera opłatę za kartę w wysokości 5 zł i opłaty tej nie dało się uniknąć. Ponieważ opłata zostaje naliczona 28 każdego miesiąca udałem się zatem do oddziału z zamiarem zamknięcia konta dzień wcześniej. I tutaj ku memu zaskoczeniu dowiedziałem się o ciekawym fakcie.

Dla klientów zamykających konto BGŻ przygotowało specjalną ofertę, dzięki której bank zwalnia nas z opłaty za kartę na okres 5 miesięcy. Polega to na tym, że musimy najpierw... wydać dyspozycję zamknięcia konta podając jako przyczynę zmiany funkcjonowania konta plus

Nie to nie jest pomyłka. Musimy najpierw zamknąć konto zaznaczając przy tym kwadrat proszę o zamknięcie wszystkich rachunków bankowych prowadzonych na moją rzecz

Po zamknięciu konta dostaniemy aneks do podpisanego dokumentu o nazwie Retencja klientów detalicznych. W dokumencie tym jako przyczynę rezygnacji podajemy Za wysoka opłata za kartę. Szczegóły można zobaczyć niżej.

Brak opłat za kartę przez 5 miesięcy Źródło: bgż

Biorąc pod uwagę zapis na samym dole widzimy, że retencja czyli powstrzymanie klienta od wycofanie się z grona klientów banku, wprowadzona już została w roku ubiegłym. Warto jednak z niej skorzystać dzięki temu możemy o 5 zł podnieść zysk z premi za wynagrodzenie.

2 Likwidacja stałych płatności
Skoro teraz bank będzie wynagradzać tylko najwyższe przelewy warto usunąć niepotrzebne opłaty stałe. Podatków oraz opłat za składki zdrowotne i społeczne nie unikniemy ale możemy zlecić w dziale kadr anulowanie opłat. 

a) anulowanie spłacania pożyczki PKZP i dokonywanie przelewów na własną rękę
W moim przypadku oznacza to zwiększenie dochodu o stawki zmienne 50 zł do 800 zł czyli dodatkowe 0,50-8 zł premii od BGŻ. 
b) rozwiązanie umowy z PZU 
U mnie składka miesięczna wynosiła 50 zł co przyniesie dodatkowe 0,50 zł. 
Zatem podsumowując wraz z kartą pozwoli to na zwiększenie zysku co miesiąc od 6,00 zł do 13,50 zł.

3 Płatności w żabce
To już osobny temat zasługujący na osobny artykuł. Dzięki temu możemy obejść kłopotliwe podniesienie progu płatności z 300 zł do 500 zł. Szczegóły na FpG.

Podsumowując trzeba pamiętać, że jeśli raz zrezygnujemy z programu z premią nie mamy już szans na powrót. Dlatego warto przemyśleć jak zoptymalizować swoje przelewy za wynagrodzenie. Jak widać jest to możliwe.

Ciąg dalszy: Zielone okienko czyli jak żabki mogą nakarmić wiewiórki

30 komentarzy:

 1. Czy ja dobrze zrozumiałem, że to odracza rezygnację z konta z premią o 5 miesięcy tzn do października ze zniesioną opłatą za kartę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oznacza, że wstępnie odracza to rezygnację z konta o 3 miesiące bowiem od sierpnia trzeba się będzie zmierzyć z nowymi utrudnieniami o których pisałem w poprzednim odcinku. Mam tutaj na myśli wymagane od sierpnia średnie saldo na poziomie 5.000 zł.

   Usuń
  2. Ja właśnie ostatnio robiłem kalkulację odnośnie tego salda i wyszło mi coś ciekawego. Załóżmy że te 5000zł trzymam na eskalacji (2% rocznie obecnie), kapitalizacja jest kwartalna więc po 3 miesiącach dostałbym 20.25zł odsetek po opodatkowaniu. Kiepściutko. Ale dzięki temu mogę dostawać premię. Jak wygląda kalkulacja jeśli tą premię potraktuję jako dodatkowe "odsetki" od tych 5000zł, w dodatku nieopodatkowane?
   Bardzo ciekawie, poniżej dla różnych wysokości premii (po uwzględnieniu opłaty za kartę, jeśli zrobi się tą sztuczkę powyzej to będzie jeszcze lepiej):
   - 44zł/mc (max): 20.25 + 3*44 = 152.25, odpowiednik lokaty 12.18%!
   - 34zł/mc : 20.25 + 3*34 = 122.25, odpowiednik lokaty 9.78%
   - 24zł/mc : 20.25 + 3*24 = 92.25, odpowiednik lokaty 7.38%
   - 14zł/mc : 20.25 + 3*14 = 62.25, odpowiednik lokaty 4.98%
   Co o tym myślicie?

   Usuń
  3. Jak rozumiem przyjąłeś wypłatę od pracodawcy kolejno na kwoty:
   - 5000 zł
   - 4000 zł
   - 3000 zł
   - 2000 zł
   i w każdym przypadku odjąłeś 6 zł opłaty za kartę i stąd 1% premii to 44, 34, 24 oraz 14 zł itd.

   Właśnie podobne rozważania mam zamiar przeprowadzić w sierpniu tuż przed wprowadzeniem obowiązkowego salda 5.000 zł. Z tego co piszesz to przy porównaniu do przyszłych lokat konto z premią byłoby dalej opłacalne. Wiele jednak zależy od ruchów w innych bankach, dlatego zawsze zwlekam z takim porównaniem do sierpnia.

   Usuń
  4. No dobra, ale jak dalej są wymagania, typu pensja a nie największy przelew, albo to 500zł kartą to nie jest to 7-9% lokata, tylko zwrot ze 4,5% bo wydać trzeba 500zł (nawet jak żabce to czy tego nie da się zrobić lepszą kartą, jeśli nie to odjąć trzeba kilka razy po 1,89zł).

   Usuń
  5. Akurat w moim przypadku pensja nie jest wiele niższa niż 5k więc to wymaganie odpada, problem może być jeśli w jednym "okresie rozliczeniowym" dostanę 2 pensje, np jedną 28.06 a drugą 27.07.
   Co do rachunków, to planuje płacić komórką przez sprytnego billa, prąd+kablówka załatwią prawie połowę z 500zł, prowizja wynosi 0.99zł a nie 1.89 jak w żabce.

   Usuń
  6. Ja odciąłem kablówkę, za Internet płacę 25zł mc i wszystkim polecam poszukanie oszczędności tam gdzie się da a nie korzystamy.

   Bo co to za interes płacić 109zł za telefon, 109zł za kablówkę, 79 za Internet a zarobić 45zł z banku, gdy 300 przecieka nam przez palce. No ale dla niektórych to "wegetacja" albo "dziadowanie" bo żyć trzeba. Dobrze, że mam inne hobby niż telewizja.

   Usuń
  7. Bardzo dobre podejście. Też znam wielu ludzi którzy w zupełnie niezrozumiały dla mnie sposób płacą wspomniane przez ciebie kwoty. U mnie akurat brak kablówki, internet to wydatek rzędu 15 zł a telefon drugie 15 zł miesięcznie.

   Ale nie unikniesz opłat za czynsz, prąd czy gaz. Ich suma zawsze przekracza 500 zł praktycznie w każdym gospodarstwie domowym (co za dziwna nazwa) więc problem z minimalnymi wymaganiami akurat się pokrywa.

   Mało tego czynsz płacisz co miesiąc natomiast,
   - gaz w miesiące nieparzyste
   - prąd w miesiące parzyste
   co dodatkowo ułatwia sprawę bowiem w ten sposób tylko dwa rachunki załatwiają problem. Czyli wybierając odpowiednią żabkę zapłacisz za to tylko 1,98 zł i zgarniesz premię od wiewiórek.

   Usuń
  8. Gdzie i jaki to jest ISP oferujący Internet za 15zł/mc?

   Usuń
  9. O zmianie taryfy z 50 zł na 30 zł pisałem tutaj
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/12/rachunki-tansze-o-40-czyli-nie-ufaj.html

   Tę stawkę dzielę na połowę z inną osobą. Przez co miesięcznie wychodzi mnie niecałe 15 zł.

   Usuń
  10. Ja np. z telewizji nie zrezygnuję, śledzę wydarzenia sportowe i lubię oglądać materiały na żywo w dobrej jakości na dużym ekranie. Zrywane transmisje internetowe (najczęściej nielegalne) średnio mnie interesują.

   Usuń
 2. Czy rzeczywiście tak jest jak piszesz, że jeżeli zamknie się konto w BGŻ to po ponownym jego otwarciu np. po upływie 10 miesięcy gdy skończy się podobna promocja w BZ WBK nie ma szans na ponowne przystąpienia do programu z premią? Jakoś nie znalazłem w regulaminie dot. premii takiego zapisu iż do programu z premią nie może przystąpić osoba która posiadała już wcześniej konto w BGŻ i w tym programie uczestniczyła. Owszem są zapisy kiedy można stracić prawo do udziału w promocji ale moim zdaniem dotyczy to osób, które cały czas posiadają konto w BGŻ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewniała mnie o tym osoba, która zamykała mi konto. Nie mogę tej wiadomości potwierdzić w inny sposób.

   Usuń
  2. Dobrym sposobem jest poproszenie o konkretny punkt regulaminu w momencie dostania takiej wiadomości np. na infolinii.

   Usuń
 3. Należałoby wspomnieć o jeszcze jednym punkcie z nowego regulaminu programu Premia + mianowicie paragraf 2 pkt. 2
  Program nie obejmuje osób, które złożyły w Banku: sprzeciw wobec przetwarzania przez Bank ich
  danych osobowych w celach marketingowych,
  lub nie wyraziły zgody na przesyłanie informacji
  o produktach i usługach oferowanych przez
  Bank drogą elektroniczną, w rozumieniu ustawy
  z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług
  drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204,
  z późn.zm),

  Czyli jeśli przy podpisywaniu umowy rachunku nie wyraziłem zgody, to czy mogę wyrazić ją teraz?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Dzięki temu możemy obejść kłopotliwe podniesienie progu płatności z 300 zł do 500 zł. Szczegóły na PP2".
  Nie powinno być "Szczegóły na FPG"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thomas bardzo ci dziękuję za wszystkie poprawki. Jak widzę jesteś najpilniejszym czytelnikiem, który wyłapuje liczne chochliki:)

   Usuń
 6. czy otrzymaliscie juz premie za czerwiec?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie dziś powinna nastąpić wypłata premii. Do chwili obecnej jej nie wypłacono a opłatę za kartę pobrano...

   BGŻ opublikowało też nowe stawki lokat i kont na wrzesień - włosy dęba stają...

   Usuń
  2. jest premia! przyszła dziś

   Usuń
  3. była premia i nie ma premii, jestem i znikam:D
   jak u was?

   Usuń
  4. Dokładnie to samo! Przyznam, że jestem w niemałym szoku...

   Usuń
 7. A miałeś od razu w umowie wyrażoną zgodę na otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną? czy zmieniałeś ten zapis niedawno? jak tak to kiedy dokładnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałem, dostałem to do podpisu dopiero niedawno jakieś trzy tygodnie temu.

   Usuń
  2. ja nie mialem wyrazonej bo mi w odpowiedzi na reklamacje tak odbisal BGZ i mi nie wyplacili premi nosz kur... a zrobilem 2500 obrotu karta, mozna jakos od nich premie za czerwiec wyciagnac ?

   Usuń
  3. Pisz reklamację nic nie kosztuje a w ramach dbałości o klienta mogą pójść na ugodę, musisz jednak postawić sprawę na ostrzu noża.

   Swoją drogą po co aż 2500 zł jeśli wystarczy 500? Za 2000 kasę miałbyś mnóstwo zwrotu w innych bankach...

   Usuń
  4. no tak wyszlo troche zakupów, wakacje itd :)

   to co mam napisac ze nie doczytalem regulaminu :) i odchodze ? :)

   Usuń
  5. Nie ma reguł jak pisać reklamację. Musi być jednak przekonująca, że to z winy banku nie dostałeś wypłaty.

   Musisz mieć na pewno treść odpowiedzi, którą najlepiej przekopiuj. Dopisz datę odpowiedzi, kto był nadawcą itd. Przy takim podejściu do odpowiedzialności będzie pociągnięty ten, który tak napisał.

   Pisałem kiedyś odwołanie do jednej z firmy na podstawie telefonu. Wystarczyło, że zjawiłem się w Orange i podałem datę rozmowy oraz numer telefonu. Dostałem potwierdzenie rozmowy z podaniem czasu trwania z dokładnością co do sekundy i pieczątką orange. Treści rozmowy nie było ale wystarczyło.

   Usuń
 8. Jestem po rozmowie z kierownikiem placówki BGŻ i pokazywał mi swoją decyzję w sprawie retencji. Zwolnienie z opłat za kartę jest NIEMOŻLIWE w koncie premia plus. pokazywał mi na własne oczy wydrók decyzji rady nadzorczej banku więc nie można zwolnić z opłaty za kartę. Czy komuś udało się skorzystać ostatnio z retencji?

  OdpowiedzUsuń