poniedziałek, 27 maja 2013

Obligacje Getin w nowej serii PP3-i coraz mniej atrakcyjne


Getin zaczyna właśnie emisję kolejnej serii oznaczonych trójką. Od teraz będą się pojawiały serie oznaczone PP3-i, PP3-ii, PP3-iii i tak dalej aż wyczerpie się pula na którą bank ma zezwolenie od KNF. W chwili obecnej mamy ofertę oznaczoną rzymską jedynką.

Co oznacza arabska trójka? Oznacza ona trzeci już prospekt emisyjny w którym znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące najnowszej emisji. PP to oczywiście skrót od Publiczny Program zatem ostatecznie PP3-i oznacza Publiczny Program oparty na trzecim prospekcie w wersji pierwszej.

Nazwa może jednak być co najwyżej ciekawostką. Jak zwykle liczą się przede wszystkim parametry a więc ile można na tym zarobić. A ponieważ jest to emisja publiczna z prospektem parametry mogą być podane. Są one następujące:


Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,00%
Okres trwania: 7 lat
Opcja call: po 5 latach
Płatność: co pół roku
Minimum: 25.000 zł
Wartość emisji: 80 000 000 zł
Zapisy: do 31 maja 20123
Przydział: 5 czerwca 2013

Catalyst: Tak 

Wrażenia? Tym razem raczej negatywne. Nie da się ukryć, że każda emisja jest mniej atrakcyjna. Tym razem emisja jest podwójnie gorsza od poprzedniej kwietniowej PP2-ix którą omawiałem tutaj.Co zatem mamy nowego przy nowym prospekcie? Przede wszystkim zmniejszyła się kolejny raz marża. Przez dłuższy czas mieliśmy 3,10% teraz zmniejszono ja o 0,10 pp. Niby niewiele ale warto tutaj podkreślić fakt, że stawka WIBOR 6M maleje cały czas i to w zastraszającym tempie więc dodatkowa obniżka na marży jest w takim układzie bardzo niemile widziana.

Przypomnijmy jak wyglądała pierwsza seria PP1-i. Na początku w lutym ubiegłego roku marża wynosiła 3,75% a więc o 0,75pp więcej. Ponadto stawka WIBOR była powyżej 5% więc w efekcie na obligacjach mogliśmy zarobić nieco ponad 8,75% o czym można przeczytać tutaj.

WIBOR za ostatni rok Źródło: bankier.pl

W chwili obecnej dodając obecną stawkę WIBOR, która wynosi już tylko 2,69% do marży otrzymujemy na dzień dzisiejszy oprocentowanie obligacji na zaledwie 5,69%. Biorąc pod uwagę stawki w SKOK Wołomin gdzie w dalszym ciągu na lokacie rocznej możemy wyciągnąć ponad 7%, obligacje Getin stają się po prostu nieatrakcyjne.

Również na tle innych obligacji korporacyjnych dziś obligacje Getin wyglądają blado. Na FpG opisuję dziś wykup obligacji na których można było zarobić 12% a oprocentowanie było stałe a więc niezależne od zmiennej stawki WIBOR.

Jak widać w chwili obecnej obligacje Getin osiągnęły już poziomy, które w roku ubiegłym roku oferowały obligacje skarbu państwa oferowane przez... PKO co można zobaczyć tutaj. O wiele ciekawsze wydają się inwestycje takie jak opisane dziś na FpG.

3 komentarze:

 1. póki co jestem zadowolona z getinowskich obligacji, zobaczymy co będzie dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy w przypadku obligacji banków możemy być pewni płatności odsetek? Bo umówmy się - bank na pewno nie zbankrutuje (ostatni komercyjny, jeżeli chodzi o Polskę, upadł w 2000, a spółdzielczy w 2001) - ale może przestać płacić będąc teoretycznie w dobrej kondycji finansowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To by się podniosło larum:) Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, żeby bank przestał płacić odsetki od obligacji, chociaż teoretycznie jest to możliwe, ale notowania od razu poszłyby w dół na Catalyst i zrobiło się o tym głośno.
   To najlepsza droga na zrujnowanie sobie renomy. Getin może trochę stracił na innych produktach typu Kwartalne Zyski itp ale generalnie trzyma poziom i należy do ciekawszych banków w Polsce.

   Usuń