wtorek, 21 maja 2013

Nowa oferta obligacji spółki z branży logistycznej


Po długim teoretycznych wywodach na temat obligacji korporacyjnych popartych prawdziwymi danymi czas na omówienie kolejnej aktualnej oferty obligacji na rynku pierwotnym. 

Tym razem oferta dotyczy spółki działającej w branży logistycznej. Do tej pory nie prezentowałem spółek z tej ciekawej branży jest więc możliwość tworzenia dobrej dywersyfikacji portfela.

Spółka dostarcza klientom innowacyjne systemy, które optymalizują procesy logistyczne poprzez automatyzację. Nawiązywanie współpracy z kontrahentami odbywa się w trzech etapach, które przedstawia poniższy rysunek.


 
Trzy etapy działalności


Wstępnie wykonywana jest analiza logistyczna dzięki której jest możliwe w drugim etapie projektowanie poprzez symulacje oraz wizualizacje. W końcowym etapie mamy tak dostawę wraz z instalacją i wdrożeniem. Ale na tym nie koniec bowiem spółka zapewnia także usługi gwarancyjne oraz pogwarancyjne.

Tak wygląda schemat działania. Na co spółka będzie przeznaczać środki z emisji obligacji?  Celem emisji jest zasilenie kapitałów obrotowych niezbędnych do działalności podstawowej oraz na nowe projekty, które spółka zdobywa w drodze przetargów publicznych.

Jak mogą skorzystać na tym inwestorzy? Przede wszystkim maja możliwość zainwestowania w papiery gwarantujące stałe oprocentowanie. Nie jest to bez znaczenia, oprocentowanie zmienne irytuje dziś niemal każdego bowiem kierunek zmiennej stawki jest praktycznie jeden w dół co widać dziś po artykule na FpG. Tutaj mamy gwarancję stałych odsetek niezależnie od cyklu koniunkturalnego.

Co więcej płatność odsetek jest dość częsta bowiem będzie następować co kwartał. Coraz częściej emitenci decydują się na ten krok co zmusza ich do przywiązywania większej uwagi do zapewnienia płynności by częściej zapewnić płatność odsetek.

Oprocentowanie obligacji jest kolejny raz dwucyfrowe. Dziś dwie cyfry to dość ryzykowna inwestycja ale też branża logistyczna jest z jednej strony rozwojową branżą a z drugiej strony brak tutaj zabezpieczenia przez co spółka musi zapewnić inwestorom wyższy zysk.

2 komentarze:

 1. ja to widzę tak...

  plusy oferty:
  - ciekawa branża w sam raz do dywersyfikacji
  - niski próg wejścia
  - wysokie i stałe oprocentowanie
  - odsetki wypłacane kwartalnie

  minusy:
  - brak zabezpieczenia
  - obligacje nie będą notowane na Catalyst
  - firma w ostatnich 2 latach miała bardzo niskie zyski netto

  Za parę złotych można wejść, ale bez przesady...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się kwota nie powinna być duża przy takim ryzyku.

   Z drugiej strony w poniedziałek dostałem wypłatę obligacji wraz z odsetkami za papiery, które nie były notowane na Catalyst. Mało tego doszło ryzyko w trakcie trwania i to bardzo nietypowe ale za to dostałem wyższy zysk. Artykuł na ten temat wkrótce.

   Usuń