poniedziałek, 20 maja 2013

Zasada kup i kontroluj czyli kiedy raport staje się zielony


Dziś czas na zakończenie bardzo ważnego cyklu artykułów dla początkujących inwestorów, który rozpocząłem w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy pokrótce dotychczasowe wnioski. W artykule Zasada kup i kontroluj czyli kiedy raport staje się czerwony zaprezentowałem trzy spółki które obecnie mają problemy ze spłatą. Okazało się jednak, że problemy tych firm były widoczne w ich raportach, które od dłuższego czasu raziły czerwonym kolorem.

Dało to nam impuls do przyjrzenia się bliżej raportom spółek ogółem. Stąd trzy kolejne artykuły  zaprezentowały sposób analizowania 
  • bilansu gdzie widzimy sposób finansowania spółek 
  • rachunku zysków i strat gdzie widzimy jak firmy potrafią wykorzystać środki pozyskane z emisji obligacji.
Cykl artykułów rozpoczeliśmy od spółek, które niefortunnie rozporządzały środkami pozyskanymi z emisji papierów wartościowych. Zakończymy go przykładem firmy, która bardzo dobrze nimi zarządza.


Mowa o Work Service czyli firmie, której poświęciliśmy bardzo dużo uwagi na Polak potrafi. Na początku czerwca przypada wykup ostatniej serii rewelacyjnych obligacji. Wówczas pokuszę się o większą analizę jest to bowiem wzorcowy przykład firmy.


Zaprezentowane niedawno dane finansowe za pierwszy kwartał pokazują dobre wyniki. Majątek firmy wzrósł o 21% r/r a zarazem spadła wartość zobowiązań o 13,3% r/r. Tego spodziewamy się inwestując w wybraną przez nas firmę. 

Spójrzmy zresztą na najnowszy raport na którym widzimy, że spółka się rozwija tak jak zapowiadała przy emisji obligacji wiosną ubiegłego roku.

Źródło: workservice

Porównując końcówkę pierwszego kwartału (pierwsza kolumna) z tym co było w roku ubiegłym (druga kolumna) widzimy, że wzrosło praktycznie wszystko tak przychód ze sprzedaży jak i zysk netto. Odnosząc to do poprzednich dwóch odcinków gdzie analizowaliśmy dwa skrajne warianty widzimy, że tutaj mamy do czynienia z wariantem oczekiwanym. Spółki opisywane przed tygodniem miały wariant niepożądany.

Można oczywiście analizować raport bardziej szczegółowo bowiem tutaj zamieściłem tylko fragment. Ideą artykułu nie jest jednak chwalenie firmy a pokazanie różnicy między zielonym raportem, który uspokaja inwestora od czerwonego raportu firmy Gant prezentowanego przed tygodniem który bił na alarm.

Aż szkoda, że obligacje Work Service znikają z rynku. Na Catalyst były notowane dwie serie. Pierwsza czyli majowa już została wycofana. Druga czyli czerwcowa będzie notowana tylko do środy ten dzień będzie bowiem ostatnim dniem sesyjnym dla obligacji WS. 

I niestety na razie nic nie wskazuje by spółka miała emitować nowe obligacje a za kilka dni zniknie ona z rynku Catalyst. Należy jednak pamiętać zawsze o jednym - to są już dane historyczne i chociaż są obiecujące nie zwalniają nas z przeglądania następnych raportów w razie kupna kolejnych papierów w przyszłości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz