wtorek, 20 sierpnia 2013

Ror a konto maklerskie przewodnik dla początkujących obligatariuszy


Jak już wspominałem we wczorajszym rankingu, dziś godnymi uwagi pozycjami w rankingu są jedynie oferty w SKOK Wołomin oraz obligacje korporacyjne. Całą resztę można sobie podarować. Nie dość, że oferują o wiele mniej to dodatkowo okrasza to warunkami dodatkowymi.

Przewodnik dla początkujących klientów Wołomina napisałem w ubiegłym tygodniu. Dziś zatem pora na przewodnik dla początkujących obligatariuszy. Informacje co do różnicy między kontem osobistym a maklerskim już wyjaśniałem kilkakrotnie są one jednak rozsiane po artykułach, więc warto je zebrać tutaj.

Dlaczego zatem formularze zapisu na obligacje zawierają pozycje konto osobiste oraz konto papierów wartościowych. Do czego służą jedne a do czego drugie z punktu widzenia obligacji?


Wariant I - obligacje nienotowane na Catalyst
Jeżeli kupowane przez nas obligacje nie trafią na rynek obligacji, to sprawa jest prosta. Wystarczy tylko i wyłącznie zwykły rachunek bankowy a obligacja jest najzwyklejszą w świecie lokatą rentierską za którą będziemy co kwartał czy pół roku otrzymywać odsetki na to konto.

Podobnie na konto osobiste wrócą na koniec środki. Tak było przykładowo z obligacjami firmy EGB oraz EDG, które opisywałem tutaj. W tamtym przypadku nie było nawet odsetek gdyż obligacja była półroczna. W efekcie była to najzwyklejsza  w świecie lokata półroczna oprocentowana na 11% pod postacią obligacji. 


Wariant II - obligacje notowane na Catalyst
Jeżeli kupowane przez nas obligacje trafia na rynek wówczas potrzebne nam będą rachunek bankowy oraz maklerski, które nie muszą być w tym samym banku. 

1 Konto osobiste
Zakupu obligacji dokonujemy przelewem wybranej przez nas kwoty z konta osobistego na konto emitenta czyli firmy, która oferuje obligacje. Na to konto także wrócą nam pieniądze w przypadku gdy emisja nie dojdzie do skutku. Emitent musi znaleźć nabywców na określoną liczbę, jeśli tak się nie stanie, wówczas pieniądze musi oddać. 

Podobnie dzieje się w przypadku gdy będzie za dużo chętnych, niż założona maksymalna liczba. Wówczas następuję redukcja zapisu. Przy zakupie obligacji Getin na 25 sztuk zainteresowanie było tak duże, że bank przydzielił inwestorom tylko po 13 sztuk i wówczas
 • 12 sztuk nieprzyznanych wróciło na rachunek osobisty z którego dokonano wpłaty
 • 13 sztuk przyznanych pojawiło się na rachunku maklerskim

2 Rachunek maklerski
Po zatwierdzeniu papierów przez KDPW i debiucie na Catalyst zakupione przez nas obligacje pojawią się na rachunku maklerskim w poniższej tabeli.Rachunek ten służy przede wszystkim do sprzedaży naszych obligacji. I tak w pozycji:
 •  Papier pojawią się nazwy obligacji jakie figurować będą na Catalyst  
 •  Konto podst pojawi się ilość zakupionych sztuk
Przykładowo w przypadku popularnych obligacji Getin, gdzie minimalny zapis to zwykle 25 sztuk, jeżeli uda się zakupić wszystkie pojawi się liczba 25, jeśli zaś nastąpiła redukcja odpowiednio mniej.


Z tego konta możemy też składać dyspozycję sprzedaży naszych obligacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Informują o tym literki S (Sprzedaż) lub K (Kupno) widoczne obok nazwy obligacji. Są jednak na tyle atrakcyjne w stosunku do lokat, że nie jest to konieczne, a same obligacje można traktować po prostu jako udoskonalone lokaty.


14 komentarzy:

 1. super, dzieki Marcin. Teraz wszystko jest jasne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki przewodnik przyda się każdemu - tym bardziej, że piszesz bardzo rzeczowo - dzięki!

  Widzę też, że interesuje Cię tematyka finansowa, chciałabym zaprosić Cię do polubienia i śledzenia informacji na FB firmy Go-Leasing (https://www.facebook.com/ekspercileasingu.
  Chcemy zebrać komentarze profesjonalistów z branży, staramy się poruszać tylko najważniejsze zagadnienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. z mojej strony prośba i równocześnie być może propozycja na odrębny artykuł...

  gdybyś mógł opisać, gdzie najlepiej założyć rachunek maklerski, może jakieś porównanie kosztów, uwagi na co należy zwracać szczególną uwagę
  taki wstępniak dla początkujących

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeden z najdłużej pisanych przeze mnie artykułów. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie. Trudność polega na tym, że konto maklerskie jest praktycznie zbyteczne, stąd małe moje zainteresowanie tym tematem.

   Konto maklerskie służy przede wszystkim do kupowania obligacji na rynku wtórnym, ewentualnie ich sprzedaży. Ja kupuję zawsze na rynku pierwotnym i czekam do wykupu, więc praktycznie nie używam konta maklerskiego w innym celu niż wypłata odsetek czy całego kapitału.

   Gdybym kupował obligacje i sprzedawał je na rynku wtórnym, wówczas więcej byłoby na ten temat artykułów a tak skupiam się na innych aspektach inwestowania. Tym bardziej, że obligacje nie są już moim źródłem dochodów pasywnych nr 1. Obligacje były hitem w roku ubiegłym, teraz są tylko najlepszą alternatywą do lokat.

   Usuń
  2. a co jest teraz zrodlem nr 1 jesli mozna spytac?

   Usuń
  3. N-te pytanie na które odpowiadałem już wielokrotnie. Inwestycje bezpośrednie na rynku lokalnym. Temat wykraczający poza ramy bloga.

   Usuń
  4. ja jeszcze od siebie dodam, że szczególnie mali ciułacze winni zwracać uwagę na prowizje biura maklerskiego. czy jest od transakcji czy zlecenia
   przykład: kupuję 100 akcji za 10zł każda
   biuro a, b - każde prowizja 0.4% min. 3zł ale a od zlecenia, b od transakcji
   biuro a: niezależnie od tego w ilu transzach uda się nam akcje kupić - płacimy 4zeta
   biuro b: (hipotetycznie możliwy scenariusz) 3 transakcje po 30, 30, 40 akcji - płacimy 9zł prowizji:<

   Usuń
  5. Artykuł jest pisany z punktu widzenia inwestora kupującego obligacje na rynku pierwotnym.
   Gdybym pisał artykuł o kupowaniu na rynku wtórnym to oczywiście prowizje maklerskie odgrywały tutaj dużą rolę. W artykule nie ma o tym słowa, bowiem żadnych prowizji nikomu nie płacimy przy ofertach z rynku pierwotnego.

   Usuń
 4. Czy obligacje o których Pan na tym blogu pisze można zakupić przez eMakler-a w mBanku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. To są oferty prywatne a nie publiczne

   Usuń
  2. to gdzie szukac ofert "prywatnych" ?

   Usuń
  3. Na przykład na tym blogu. Najnowsza oferta jest opisywana dziś
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/09/oferta-obligacji-z-branzy.html

   Usuń
 5. M.in. dla takich artykułów nie opuszczam żadnego wpisu i czytam bloga niemalże nawet 2 lata do tyłu.
  Jeżeli chodzi o opcję S, to odpowiadała ona, jak się domyślam, za sprzedaż tej konkretnej obligacji. Jeżeli chodzi o K - za jej pomocą kupujemy tą samą obligację na rynku wtórnym czy jakąkolwiek?

  OdpowiedzUsuń