czwartek, 15 sierpnia 2013

Jak obejść opłaty wewnętrzne w Eurobanku


Eurobank bez wątpienia wyróżnia się na rynku banków komercyjnych. W moim przypadku zastąpił Polbank jako bank główny ze względu na najlepiej oprocentowany ror, który oferował 3,50%. Ale powodem głównym przeniesienia konta głównego tutaj była nieograniczoną ilość darmowych przelewów wewnętrznych oraz ofertę posiadania jednocześnie 15 kont oszczędnościowych co pozwoliło na najlepszą optymalizację.

Za czasów bezbelkowych pozwalało to podkręcić zysk z konta z 4,05% do ponad 7% dzięki zaokrąglaniu w górę z korzyścią dla klienta (a nie w sposób mSaverowy). Niestety bank ten nie uchronił klientów przed falą spadku oprocentowania. 

Co gorsza od sierpnia bank wprowadził płatne przelewy wewnętrzne i co gorsza informacja o opłacie pojawia się już przy okazji pierwszego przelewu! To bardzo mylące i daje wrażenie kary za poruszanie się wewnątrz. Czy jest aż tak tragicznie?


Nie jest tak tragicznie. To po prostu niedopatrzenie bankowości, że wprowadza w błąd swoich klientów. Gdyby tak było to osoby, które stosują trick z BOŚ dokonując premiowanych 10 przelewów na osobne konta oszczędnościowe byłyby narażone na karę w wysokości... 50 zł.

Swoją drogą warto tutaj wspomnieć, że 1000 zł przelane z BOŚ w paczkach po 100 zł należy od razu przelać na 11 konto. Za 1000 zł rozbite na paczki państwo zabierze sobie 100% zysku a my zostaniemy z niczym. Przelewając zaś całość na jedno konto daje już jakiś zysk.

Wróćmy jednak do tematu głównego czyli przelewów. Darmowe są:
1 Przelew wewnętrzny na ror
Złowieszczy komunikat należy zignorować. Dowodzi tego zresztą fakt braku pomniejszenia salda o 5zł. Opłata za przelew pobierana jest natychmiast, natomiast w przypadku Eurobanku nie jest pobierane nic.

Błędna informacja w Eurobanku przy pierwszym przelewie

2 Przelew na konto w innym banku
Jednorazowo za darmo można dokonać przelewu do innego banku. Nie testowałem tego sposobu jak dotąd gdyż z przyzwyczajenia w każdym banku zawsze przelewam środki najpierw na ror a potem dopiero na zewnątrz. Istnieje jednak taka możliwość.

3 Wypłata w placówce
Jeden jedyny raz można wypłacić w placówce. Można oczywiście zapytać konsultantkę w oddziale i od niej powinniśmy uzyskać potwierdzenie, że operacja jest darmowa. Druga taka operacja kosztuje już 5 zł.

4 Przelew do innego banku w placówce
Po wykorzystaniu wypłaty w placówce można wykorzystać jeszcze inny sposób polegający na prośbie by w oddziale zlecili przelew na podany numer w innym banku. Oczywiście to również czynność jednorazowa. W tym przypadku drugi taki przelew kosztuje 7 zł.

5 Wypłata z karty
Co ciekawe konto oszczędnościowe w Eurobanku może mieć dedykowaną kartę i jedna wypłata w miesiącu z bankomatu jest darmowa. Niestety wyrobienie takiej karty kosztuje 9,99 zł w przypadku karty bezimiennej a aż 19,99 zł w przypadku karty z wypisanym na niej własnym nazwiskiem.

Jak widać bank dalej trzyma poziom, chociaż o tego miesiąca zaczynają się niemiłe zagrywki, które nikomu nie są w smak. Przede wszystkim zawsze jest niebezpieczeństwo dokonania drugiego przelewu przez pomyłkę bowiem bank nijak nie informuje o darmowości przelewu. Przydałby się tutaj przynajmniej sposób używany w Meritum, gdzie konta z których zrobiliśmy jeden przelew lądują na dole listy. Dzięki temu nie trzeba sprawdzać, czy konto już raz użyliśmy czy jeszcze nie.

Na plus Eurobanku jest od niedawna możliwość używania chatu w bankowości wewnętrznej lub po prostu zamówienia rozmowy telefonicznej na koszt banku z podaniem wybranej przez siebie godziny. I trzeba przyznać, że są niemal punktualni. Nie rozwiązuje to jednak problemu przelewów.

Mimo to wciąż w prywatnej opinii to właśnie Eurobank zasługuje na miano Wyższej Kultury Bankowości. Nie tylko za wpłatomaty czy darmowe kawy i ciastka jakimi częstują klientów w oddziale. Z żalem żegnałem poprzednika czyli Polbank i z żalem pewnie będę żegnać Eurobank przy jakiejś kolejnej głupiej zagrywce, których w innych bankach nie brakuje.

8 komentarzy:

 1. Gdzie rozdają tą kawę i ciastka ? Choć sam korzystam z oddziału Eurobanku to z takimi dobrociami się nie spotkałem. Wartość kawy i ciastko przeliczone na kalorie zawsze można wliczyć w formę oszczędzania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W roku ubiegłym w wakacje po kilkudniowym remoncie otwarto odświeżony oddział. W nowym oddziale jest ekspres do kawy, śmietanka i cukier można brać do woli. Jak stoisz w kolejce to robisz sobie kawę i zajadasz ciastkami.

   Byłem także w innym oddziale i to samo. Nieraz skorzystałem jeżeli miałem taką potrzebę:)

   Usuń
 2. "w Meritum, gdzie konta z których zrobiliśmy jeden przelew lądują na dole listy" - to zdaje się nie do końca jest tak jak piszesz. Raczej konta są uporządkowane według malejącego salda - stąd jeśli wyzerowałeś jakieś konto oszczędnościowe, to spada ono na dół (oczywiste jest, że przy jednej darmowej wypłacie w miesiącu wybiera się wszystko, a nadwyżkę ponad potrzebę przerzuca na inne KO). Natomiast przed każdym przelewem trzeba po prostu sprawdzić historię konta - zajmuje to parę sekund, a może nas uchronić przed niepotrzebnym wydatkiem kilku złotych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja prowadzę osobny plik z listą kont na której zaznaczam minus jeżeli dokonałem płatności. Dotyczy tak Meritum jak i Eurobanku.

   Usuń
 3. Pytanie z innej beczki. Chodzi o lokatę Idea Banku (Idealna Plus)z polisą TU na Życie Europa S.A. Mimo argumentów ze strony pracownika Idea, jedną z w/w lokat nie przedłużyłem na kolejny rok. Po jakim czasie od momenty zakończenia lokaty odsetki trafiają na wskazane konto? Jak to wygląda w praktyce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Eurobank już robi głupie zagrywki, zamknąłem prawie rok temu ror online i 15 KO.
  Konta wiszą w wyciągach do dziś i już naliczyli mi opłaty, dowiedziałem się przy okazji wizyty w placówce banku. Odrazu powiedziano mi że najlepiej abym przyniósł w zębach potwierdzenia zamnięcia kont bo windykacja już stoi w blokach startowych. I znowu trzeba udowadniać że nie jesteś wielbłądem, ponoć podobnie było w Aliorze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polcan, czy dobrze rozumiem, że stosując po darmowym razie każdą z metod mamy te max. 5 wypłat z konta oszczędnościowego Eurobanku? Tylko czy w miesiącu każda pierwsza jest free, niezależnie, czy korzystało się już z innej opcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5 maksymalnie darmowych na jedno konto korzystając z każdego sposobu z osobna czyli jeśli ktoś ma 15 kont to ma możliwość do 75 darmowych wypłat.
   To nieźle ale trzeba się pilnować aby nie zdublować jednego sposobu w miesiącu.

   Usuń