środa, 28 sierpnia 2013

Symulacja realnych zysków w Kasie Polskiej czyli od jakiej kwoty to się opłaca


Kasa Polska okazuje się być na dzień dzisiejszy zdecydowanym numerem jeden spośród instytucji oferujących najlepsze lokaty na rynku. Pisałem już o tym w roku ubiegłym ale wówczas różnica między KP a resztą świata była stosunkowo niewielka a opłaty na wejściu na tyle wielkie, że nie było co porównywać.

Dziś różnica jest kolosalna. W bankach komercyjnych zamiast 6,50% dziś mamy zaledwie 3,50% i to nie ot tak wszędzie gdzie dusza zapragnie. Na te marne 3,50% trzeba wręcz polować należy bowiem do ofert promocyjnych! Tymczasem 6,50% w Kasie Polskiej może mieć każdy na stałym oprocentowaniu, a ryzykanci mogą się skusić nawet na 7,20% na zmiennym.

Stąd warto policzyć jaką minimalną kwotę warto zainwestować by zwróciły się pieniądze na wejściu. Dla Wołomina w styczniu było to 20.000 zł o czym pisałem w artykule Symulacja realnych zysków w Wołomin czyli od jakiej kwoty to się opłaca. A jak jest dziś w przypadku Kasy Polskiej?

Przypomnijmy na początek koszta wstępne do Kasy Polskiej:
 • Wpisowe - 80 zł
 • Jeden udział - 80 zł
 • Wkład członkowski - 1 zł
 • Składka na Stowarzyszenie - 4 zł
Przy czym udział/udziały oraz wkład czyli 81 zł jest zwracane przy wyjściu z Kasy. Zatem koszta na wejściu można traktować jako
 •  165 zł jeżeli chcemy być stałym członkiem kasy 
 •  84 zł jeśli chcemy wejść tutaj jednorazowo
A więc te kwoty będą bazą do obliczania minimalnej sumy inwestycji. Zobaczmy zatem jakie zyski można osiągnąć inwestując w Kasie w lokatę 9 miesięczną z oprocentowaniem 6,50% i w starannie wyszukaną lokatę w banku komercyjnym na 3,50% lub wybranie spośród bardziej dostępnej oferty na 3%.

Przykładowe zyski dla lokat w kasie i bankach

Podane w tabeli zyski uwzględniają już podatek. Jak widzimy są one znacznie różne. Aby zobrazować je jeszcze wyraźniej niżej w tabeli prezentuję zysk w kasie oraz 

Kolumna 3 i 4 pokazuje o ile więcej zarobimy w Kasie


Powyższa tabela pozwala orientacyjnie zobaczyć od jakiej kwoty opłaca się wejść do kasy. I tak przykładowo inwestycja w Kasie na kwotę 5.000 zł da o 91,13 zł więcej aniżeli w banku na lokacie oprocentowanej na 3,50% a o 106,50 zł niż na lokacie z 3%. 

Wniosek? Już malutka kwota 5.000 zł wystarczy dla kogoś kto chce się związać na dłużej z Kasą. Inwestując 10.000 zł różnica jest większa o 182,25 zł niż na lokacie 3,50% oraz aż o 213 zł niż na lokacie trzyprocentowej.

A więc zaledwie kwota 10.000 zł z powodzeniem zwróci całkowite koszta na wejściu! Gdyby zainwestować 20.000 zł a więc tyle ile polecałem na początku roku zainwestować w SKOK Wołomin różnica będzie już miażdżąca bo wynosi odpowiednio 364,50 zł oraz 426 zł!

Jak widać banki komercyjne nie zasługują na najmniejszą uwagę. I nic dziwnego skoro stroją sobie najwyraźniej żarty w momencie kiedy nie ma żadnych podstaw do obniżek a te sobie używają suwaka według własnego widzimisię. 

Z drugiej strony Kasa Polska też ma bardzo nietypowe opłaty niespotykane praktycznie w żadnym banku o czym dziś szerzej na FpG

Ciąg dalszy: Opłaty za przelew do 100 zł czyli przeczytaj cennik zanim cokolwiek zrobisz

4 komentarze:

 1. do kosztów należy doliczyć opłatę za konto... to najtańsze IKS depozytariusz kosztuje 18 zł (za 9 miesięcy posiadania)....

  OdpowiedzUsuń
 2. To może kolejny artykuł np. jak zostać członkiem Polskiej Kasy tak jak w przypadku Wołomina. Nawiasem mówiąc dobrze by było gdyby autor bloga skontaktował się z poszczególnymi SKOKami i zapytał o ofertę. Jak wiadomo niektóre SKOKi na stronie internetowej nie udostępniają lokat, inne (chyba na niby) nie posiadają w ofercie lokat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego raczej nie należy się spodziewać gdyż nie mam zamiaru być członkiem KP. Jeden Wołomin wystarczy.

   Bardziej jestem zainteresowany obligacjami gdzie średnia stawka oprocentowania wynosi 10% i nie trzeba ponosić żadnych kosztów na wejściu poza wysłaniem dokumentów.

   Co do oferty to ostatnio podawałem ofertę w SKOK Arka, której nie ma na stronie. Jak widać z poniższego artykułu szału nie ma
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/08/jak-wyglada-oferta-lokat-w-skok-arka.html

   Usuń
 3. czy można tam dokonać wszelkich formalności nie będąc w oddziale ?? Pytam ponieważ nie ma tej Kasy w okolicy

  OdpowiedzUsuń