środa, 21 sierpnia 2013

SKOK w Wołominie robi zbyt drastyczne cięcia


Dziś na FpG omawiam najnowszą ofertę lokat w SKOK Wołomin. Jeżeli spadek oprocentowania lokat raczej nie dziwi bo i tak oferta jest bezkonkurencyjna, to spadek oprocentowania konta osobistego już jest dyskusyjny.

Konto osobiste mieć warto pozwala bowiem na zakładanie lepiej oprocentowanych lokat. Ale porównując je z ofertami w innych bankach komercyjnych po wczorajszych zmianach zaczęło wyglądać... przeciętnie.

Jeżeli oprocentowanie lokat spadło o 0,30pp to w przypadku konta osobistego obniżka wynosi aż cały jeden punkt procentowy! To z pewnością zdecydowanie za dużo patrząc na ofertę banków komercyjnych.


Po obniżce dla posiadaczy jednego udziału SKOK Wołomin zapewnia tylko 2%. A więc dokładnie tyle samo ile ma na dziś w ofercie Eurobank. Dodatkowo karta płatnicza w SKOKu nie daje żadnych korzyści, a tymczasem karta debetowa w Eurobanku daje albo 0,50% albo 1% cashback i to na wszystkie zakupy dokonywane w dowolnym miejscu. Zatem w tym porównaniu konto w Eurobanku wydaje się być korzystniejszą ofertą.

 
Zbyt drastyczne zmiany w ror Źródło: skok.wołomin.pl


Z drugiej strony dla osób posiadających maksimum a więc 50 udziałów najlepszy SKOK w Polsce oferuje już tylko 4,80% a to już mniej niż mają posiadacze konta Concerto w Kredyt Banku, gdzie w dalszym ciągu mamy 5% a do tego darmowe wypłaty z bankomatu na całym świecie.

Z drugiej strony posiadacze Bumerangów oraz Ping Pongów w dalszym ciągu mają praktycznie darmowy ror oprocentowany na 4,25%. Nie jest to zwykły ror, ale można go za takowy uważać dla osób których nie przeraża kilka kliknięć na dzień. I to w dodatku z kapitalizacją dzienną co też nie jest bez znaczenia.

Sprawdza się więc powiedzenie nie można być najlepszy we wszystkim. Konto osobiste w Wołominie nie jest złe, mamy brak opłat za prowadzenie rachunku, bezpłatne zlecenia stałe i brak prowizji za wpłaty i wypłaty ale dotyczą one oddziału. W dalszym ciągu jest tutaj wada dość kosztownych przelewów zewnętrznych dla mieszkańców Pomorza czy Dolnego i Górnego Śląska, gdzie niestety wciąż nie ma oddziałów.

Na koniec warto przypomnieć o opublikowaniu przez SKOK Wołomin wyników Kas za rok ubiegły, które można zobaczyć poniżej. 

Źródło: skok.wolomin.pl

Głośno jest ostatnio o tym, że już trzy SKOKi mają zarząd komisaryczny. Do Kasy Wspólnota w Gdańsku, SKOKu im. Św Jana w Rumii, dołączył niedawno SKOK im. Kopernika w Ornontowicach. Wprowadzenie komisarza ma poprawić standardy zarządzania ryzykiem i wzrost efektywności działania.

SKOKowi w Wołominie nie grozi coś takiego. Efektywność działania jest tutaj z pewnością niemal największa spośród wszystkich Kas, a zarządzanie ryzykiem na przyzwoitym poziomie o czym świadczyło wyróżnienie dla prezesa zarządu o czym pisałem tutaj.
10 komentarzy:

 1. Przymierzałem się do SKOKu Wołomin, ale chyba tym artykułem skutecznie mnie zniechęciłeś.
  Niestety upodabniaja się do banków komenrcyjnych i tu też są dodatkowe warunki - udziały itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukasz dziury w całym. Ror to tylko dodatek do lokat, które są bardzo dobre. Ja używam ror tylko i wyłącznie do zakładania lokat o wyższym oprocentowaniu, więc nie sugeruj się spadkiem oprocentowania w tym przypadku. To może być nawet i 0% nie gra to roli.

   Liczą się dalej stawki powyżej 6% na lokatach i to jest główny atut bezkonkurencyjnej wciąż instytucji finansowej. Jeśli nie lubisz wciąż obligacji wybór moim zdaniem nie jest trudny.

   Usuń
 2. RoR to bardzo dobry dodatek do lokat w Skoku a tym bardziej oprocentowany. W moim przypadku pieniądze zostały zaksięgowane w piątek po południu i nie mogłem założyć lokaty do poniedziałku. Za 3 dni dostałem ponad 10zł odsetek hi hi - więc kolejne dwa miesiące opłaty za bankowość internetową mam niejako gratis i jak tu nie być zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak oprocentowany masz ROR i za ile udziałów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 udział RoR 3% żadna rewelacja ale wystarcza aby gotówka w dni wolne od pracy też pracowała :)

   Usuń
 4. "Konto osobiste w Wołominie nie jest złe" - może napisz ile kosztuje karta do konta po roku od założenia konta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kart nie korzystam a ROR z dostępem do e_konta założyłem aby samemu robić przelewy z konta i móc kontrolować lokaty podpięte do konta. Po prostu lubię sobie popatrzeć jak "Nieskapitalizowane odsetki na dzień 21-08-2013 sobie rosną hi hi hi "

   Usuń
 5. widmo82 - powtórzę po raz kolejny za polcanem - nikt nie zakłada konta w SKOK Wołomin po to aby mieć kartę Visa (płatną 4,80/mc + 6 zł za wypłatę ze ściany)ROR zakładamy tam tylko po to aby mieć wyższe oprocentowanie lokat oraz mieć możliwość zakładania lokat e-mailem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sprostowanie - konto ROR VIP 4,8% przy 21 udziałach

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprostowanie - konto ROR VIP 4,8% przy 21 udziałach

  OdpowiedzUsuń