piątek, 23 sierpnia 2013

Zmiany w koncie z premią czyli nowy pokarm wiewiórek


Premia za przelew pensji w wysokości 1% staje się coraz trudniejsza do zdobycia. BGŻ nieustannie modyfikuje swoje wymagania aby ostatecznie przyznać lub nie premię dla najbardziej lojalnych lub najbardziej oblatanych w sprawach finansów klientów.

Nie wystarczy już zwykły przelew na kwotę 5.000 zł oraz proste 3 płatności kartą na dowolną kwotę by zgarnąć co miesiąc 50 zł. Od ubiegłego roku rozpoczęły się zmiany odsiewające do tej pory wiernych klientów.

Czy po zmianach jakie zaserwowały nam wiewiórki opłaci się jeszcze trzymać to konto? To częste pytania jakie pojawiają się w mailach. Odpowiedź jest jeszcze twierdząca. Tak, opłaci się, pod warunkiem zastosowania nowych sztuczek.


Nie ma co ukrywać nowe warunki są zbyt wygórowane by je spełniać. Przypomnijmy. Aby dostać 1% premii od sierpnia tego roku trzeba: 
 • dokonać płatności kartą na kwotę aż 500 zł
 • zapłacić za kartę debetową 5 zł
 • posiadać saldo w wysokości 5.000 zł na beznadziejnie oprocentowanych lokatach czy kontach

Gdybyśmy mieli spełniać te warunki opłacalność konta z premią byłaby bardzo dyskusyjna. Na szczęście są sposoby na złagodzenie tych absurdalnych wymagań.

Coraz bardziej żarłoczne stworzonka Źródło: bgz

1. Płatności kartą na 500 zł
Zwracałem już uwagę BGŻ już w ubiegłym roku, że brak w tym banku funkcjonalności którą ma ING czyli automatyczne sumowanie wydanej kwoty. Sprawa została przekazana do odpowiedniego działu i nie uzyskała aprobaty a klienci musieli sami sobie sumować czy wydali 499 zł i byli pozbawieni premii czy 501 zł i mogli oczekiwać na premię.

Zamiast jednak płacić kartą w sklepach można nią płacić rachunki albo w żabce, albo za pomocą Sprytnego Billa. Pierwszy sposób wiąże się z dodatkowymi kosztami rzędu 1,89 zł za przelew a drugi 0,97 zł za przelew. Ale odpada nam skrzętne sumowanie i nieustanne sprawdzanie ile jeszcze brakuje do spełnienia warunku.

Co więcej dla Sprytnego Billa nie musimy mieć komórki z androidem gdyż ten można zainstalować na komputerze używając odpowiedniego emulatora. Przetestowałem dwa takie emulatory - jeden test wypadł negatywnie ale drugi pozytywnie. Są małe problemy na początku ale generalnie są warte polecenia.


2 Płatność za kartę
W artykule BGŻ idzie na ugodę czyli retencja i żabki ratują wiewiórki napisałem w jaki sposób zostać zwolniony z opłaty za kartę przez okres 5 miesięcy. O dziwo mimo podpisania odrębnej umowy bank i tak pobrał opłatę i dopiero napisanie reklamacji poskutkowało korektą i zwrotem 5 zł na konto. 

Zwrot dopiero po reklamacji

Z drugiej strony bank jak widać wycofał retencję z oferty skoro w komentarzach pojawił się taki wpis.
Jestem po rozmowie z kierownikiem placówki BGŻ i pokazywał mi swoją decyzję w sprawie retencji. Zwolnienie z opłat za kartę jest NIEMOŻLIWE w koncie premia plus. pokazywał mi na własne oczy wydrók decyzji rady nadzorczej banku więc nie można zwolnić z opłaty za kartę. Czy komuś udało się skorzystać ostatnio z retencji?

Jak widać z ofert bankowych należy korzystać jak najszybciej wszystkie są bowiem ograniczone czasowo.


3  Saldo w wysokości 5.000 zł
Ostatni warunek obowiązuje od sierpnia 2013 roku. Do tej pory nie obowiązywał więc go nie komentowałem. Trzymanie 5.000 zł przez cały miesiąc na koncie Eskalacja oprocentowanych na 2% to czyste marnotrawstwo. Jest na to jednak sposób.

Jak się dowiedziałem odczyt salda zostaje dokonany pod koniec miesiąca. Z tego wniosek, że należy przelać na konto lub lokatę jednodniową oprocentowaną na 1% tuż przed datą odczytu i wypłacić po tej dacie. Ściślej chodzi o 26 dzień danego miesiąca. Następnego dnia można środki wypłacić. Jeśli się mylę możecie mnie poprawić.

Aby zwiększyć własną pensję warto dodatkowo ją podrasować unikając comiesięcznych opłat na starcie i dokonując ich ręcznie samemu. Dla pracodawcy będzie obojętne na przykład czy potrąci nam automatycznie z pensji np. spłatę raty pkzp czy też sami będziemy to robić po otrzymaniu przelewu.  Zawsze to większa premia w BGŻ.


16 komentarzy:

 1. "Jak się dowiedziałem odczyt salda zostaje dokonany pod koniec miesiąca" - czy to informacja potwierdzona przez BGŻ?
  Dziękuję za zajęcie się tematem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja przekazana przez pracownika BGŻ.

   Usuń
  2. Wydaje mi się że odczyt jest 27 dnia miesiąca...do sprawdzenia

   Usuń
  3. Więc dla bezpieczeństwa można przetrzymać dwa dni. Wpłacić w najbliższy poniedziałek i wypłacić w środę.

   Usuń
 2. W artykule jest błąd
  1) Maksymalna stawka którą zapłacimy w Żabce za przelew to 1,89 zł.Bywają także Żabki w których zapłacimy 0,99 zł. Po prostu musimy przejść się po okolicy i sprawdzić. Niektóre nie przyjmują płatności kartą...
  2) Możemy zapłacić rachunek we Freshmarkecie który należy do sieci Żabka. Maksymalna prowizja za przelew to 1,49 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Odkąd przerzuciłem się na SB przestałem zwracać uwagę ile jedzą żabki. A przecież pisałem o opłatach o jakich mówisz.

   Usuń
 3. Czyli jest ta płatność za kartę czy jej nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem zwolniony z opłaty przez okres 5 miesięcy, gdyż podpisałem umowę retencji. Do artykułu dołączyłem dowód zwrotu opłaty za kartę po 20 dniach od pobrania 5 zł.

   Z najnowszych relacji czytelników wynika, że już jest nieaktualna. Bazuję jednak na komentarzach do artykułu o retencji. Nigdy nie szkodzi zapytać, gdyż w każdym oddziale zwykle dostajemy różne odpowiedzi i czego nie da się załatwić w jednym dziwnym trafem da się w drugim.

   Usuń
 4. Czy za okres od 28 VII do 27VIII to już ma obowiązywać nowy regulamin?

  Wg mnie premia 50zł we wrześniu będzie jeszcze wg starych zasad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie nowe zasady (jeśli chodzi o lokaty/oszczędności) bedą obowiązywać dopiero w rozliczeniu za okres 28 sie - 27 wrz. Czyli trzeba mieć ten warunek spełniony dopiero na dzien 27 wrz, aby otrzymać premię za ten okres.

   W konsekwencji premia za okres 28 lip - 27 sie powinna chodzić "po staremu".

   hand

   Wczytajcie się w regulamin. Moim zdaniem tak właśnie należy go rozumieć.

   Usuń
  2. Masz rację. Byłem dziś w oddziale pytać o terminy przelewu 5.000 zł i dostałem potwierdzenie, że będzie to obowiązywać od września.

   Usuń
 5. Wiewiorki moze i sa zarloczne, ale placa 5 dych bez marudzenia a nie pisza bzdur jak mBank (zwrot do 500 PLN), Getin, czy nie wala po kieszeni klientow naglymi niezapowiedzianymi zmianami jak SK i Wolomin.
  W moim przypadku to najszerszy strumyczek doplywowy w skali roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wyciągnąć stary temat, ale mam pytanie.
  Tu: http://www.bgz.pl/downloads/dla_ciebie/konta_osobiste/Plansze2_1.pdf
  bank opisuje jak spełnić warunki, ale ja to rozumiem tak, że po upływie 12 cykli ostatniego dnia musi być 5000 zł, czy chodzi o każdy cykl?

  P.S.Polcan nie ma chyba w BGŻ lokat 1dniowych>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są jednodniowe. Daj sobie dyspozycję założenia lokaty to pojawi ci się cała lista combo, dzień po dniu czyli możesz wybrać z listy 1 dzień lub 2,3,4 itd

   Tak chodzi o każdy cykl, czyli co miesiąc przelewasz do BGŻ 5000 zł na jeden, dwa lub trzy dni.

   Usuń
 7. Jeszcze jedno. Czy pensja 5000zł /m-c musi być od pracodawcy, czy mogę sam przelać z innego rachunku tą kwotę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam sobie przelej 25 każdego miesiąca. Ważne by pensja była od pracodawcy na dowolną kwotę a przelew twój.

   Usuń