piątek, 10 lipca 2015

Zdążyć przed funduszem


W poprzednim artykule opisałem dość niecodzienną inwestycję, jakie rzadko można spotkać na rynku. Artykuł był w zasadzie testem zainteresowania nowego typu inwestycjami. Zainteresowanie przerosło jednak moje oczekiwania.

Przypomnijmy zatem w skrócie, mamy możliwość inwestowania w spółkę przemysłową, ale tym razem nie są to obligacje. Po prostu spółka nie chce doprowadzić do sytuacji, w której Fundusz zainteresowany dokapitalizowaniem spółki, przejąłby zbyt duży pakiet udziałów pozbawiając prezesa firmy jej kontroli.

Pojawia się zatem możliwość objęcia części udziałów przez inwestorów, w zamian za prawa zawezwania. Innymi słowy spółka zobowiązuje się do odkupu akcji na podstawie umowy inwestycyjnej.


Potencjał hydroenergetyki


Warto więc przyjrzeć się bliżej samej spółce. Jak widzimy na powyższym wykresie, potencjał hydroenergetyki w Polsce jest niewykorzystany i jest zdecydowanie poniżej średniej europejskiej. Wykorzystujemy zaledwie 19% możliwości, podczas gdy Francja wykorzystuje już 90% możliwości.

Turbiny wodne mają być wykorzystane w oczyszczalniach ścieków, stawach hodowlanych pstrągów przy rzekach oraz przemyśle wydobywczym, garbarskim i przetwórczym. Turbiny wodne są jednak przyszłością firmy. 
Działalność podstawowa to specjalistyczna, kompleksowa obróbka stali poprzez cięcie, gięcie oraz spawanie. Spółka posiada także nowoczesny zakład i park maszynowy. Działalność ta ma być rozszerzona o produkcję na rosnącym rynku Odnawialnego Źródła Energii.

W chwili obecnej obsługiwane jest ponad 200 klientów z czego z 30 z nich współpraca jest stała. Sprzedaż odbywa się do zdywersyfikowanych kilkunastu branż takich jak: budowlana, kolejowa, samochodowa, instalacyjna, meblowa, maszyn rolniczych, przemysłowych, mebli dla branży medycznej i innych.

Zdaniem spółki rezerwy mocy produkcyjnych pozwalają na wzrost przychodów do 55-60 mln rocznie na działalności podstawowej i to bez dodatkowych inwestycji. Środki unijne pozwalają dodatkowo spółce na niższe nakłady własne na inwestycje. Do tej pory zainwestowano je w zakład i park maszynowy a w najbliższej przyszłości w energetykę wiatrową i hydroenergetykę.

Potencjał z pewnością jest. Dotacje unijne obejmuje inwestycje w latach 2014-2020. Zamówienia u głównych klientów w branży kolejowej są do 2025. Długo by tutaj wymieniać perspektywy w obszarze usług dla przemysłu, ważne jednak jest długofalowa perspektywa rozwoju. 
Jednocześnie inwestor ma możliwość bardzo szybkiego wyjścia z inwestycji, bowiem już w kwietniu przyszłego roku. Biorąc pod uwagę dobre wyniki finansowe spółki, wydaje się, że warto rozważyć tego typu inwestycję. Nie jest rzecz jasna pozbawiona ryzyka, niemniej jednak wygląda ciekawie.

Czytelnicy pytają dlaczego nie omawiam inwestowania w fundusze. Fundusze zajmują się między innymi tego typu inwestycjami i są pośrednikami, zgarniającymi większą część zysku dla siebie. Dlatego lepiej jest szukać okazje, w których można ominąć niepotrzebnego pośrednika i zdążyć przed funduszem.

1 komentarz:

  1. "Jednocześnie inwestor ma możliwość bardzo szybkiego wyjścia z inwestycji, bowiem już w kwietniu przyszłego roku" - możliwość wyjścia (zawezwania) możliwa jest dopiero od lipca + 3 miesiące na wypłatę środków...

    OdpowiedzUsuń