czwartek, 23 lipca 2015

Lipcowy bankogeddon winduje lokaty w górę


Lipiec to miesiąc w którym dużo się jakoś dzieje, jeżeli chodzi o perspektywy dla banków. Już nie chodzi o głośną sprawę hackera włamującego się do Plus banku i ujawniającego dane. Na giełdzie nastał istny Bankogeddon.

Warto przypomnieć kilka doniesień. Podatek od aktywów bankowych w wysokości 0,39% zapowiedziany przez Szydło miał sfinansować zapowiedzi PiS. Uderzył jednak w notowania banków, spośród których Getinowi oberwało się najwięcej bo aż 8,7%.

Z drugiej strony PO jest za przewalutowaniem części kredytów frankowych. W obu przypadkach banki oberwą nazwano je więc chłopcem do bicia. Według szacunków PiS uszczupli banki o 5 mld co rok, PO zaś o 9,5 mld do roku 2020.

Kika dni później poinformowano o rekomendacji o jakiej nie pamiętają najstarsi inwestorzy. Oto bowiem dom maklerski BOŚ zarekomendował sprzedaż akcji niemal wszystkich banków notowanych na warszawskiej giełdzie.

Źródło: bankier.pl

A banki to przecież przeważający sektor wśród blue chipów w WIG20. Jak czytamy w artykule na bankier WIG-banki spada od marca ubiegłego roku, zaś sektor znalazł się na krawędzi bessy.

Jakby atrakcji bankowej przygody giełdowej było mało, wczoraj gruchnęło kolejna nowinką. WIG-banki wczoraj znów stracił 3,1%. To oczywiście średnia dla całego sektora bankowego, ale prym tutaj wiódł Getin bank oraz Noble.

Co ciekawe te nieustanne lipcowe spadki notowań w stajni Leszka Czarneckiego zbiegły się ze znacznymi wzrostami na lokatach. W pierwszej połowie roku trwały tutaj spadki na depozytach, ale już z początkiem lipca ni stąd ni zowąd w ofercie pojawiła się wyróżniająca się lokata słoneczna na 3,10%.

Szczegóły na temat samej lokaty oraz jak podnieść oprocentowanie z 3,10% na 3,35% omawiałem na FpG. Niedługo potem taka sama oferta pojawiła się na lokacie tradycyjnej w Noble bank, gdzie przecież wymaganie kapitałowe były horrendalnie duże, na co zwróciłem uwagę w odpowiednim artykule.

Słońca jednak jakoś u Czarneckiego nie widać, ten bowiem tylko wczoraj stracił aż... o 239 milionów. Niżej znajdziecie szczegóły jak się to rozkłada na jego portfel akcyjny. Jak widać, jeśli akcje Getin będą kontynuowały spadki, wkrótce będą nazywane groszowymi. Obecnie bowiem są jedynie dwa grosze powyżej 1 zł.


 
Jak widać w samym Idea bank majątek skurczył się o 62,3 milionów. Jedynie spółka LC Corp, a więc spółka z branży deweloperskiej, odnotowała wzrost. Zaś wszystkie jego banki odnotowały spadek.

Czy bankogeddon będzie trwać nadal? Na razie mamy efekt lawiny, zbierającej się w coraz większą kulę, choć za oknem prawdziwe upały. Póki co efektem bankogeddonu są lepsze lokaty u Czarneckiego, o czym dziś na FpG. Warto więc zakładać póki są dość znacznie powyżej średniej.

Ciąg dalszy:  Melonikowe czary w Idea bank czyli kiedy zysk netto może być wyższy od brutto

16 komentarzy:

 1. Na biednych nie trafiło. Zysk banków netto za ubiegły rok to 16,23 mld zł. Jak stracą nawet te 5 mld rocznie to i tak pond 10 im zostanie. Baknsterzy !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że straty będą sobie odbijać na nas w bardziej czy mniej zawoalowany sposób.

   Usuń
  2. Mieli nawet ponad 7 lat tłustych, teraz pora na lata chude. Chyba nie przejedli tych miliardowych zysków z ostatnich lat ?

   Usuń
  3. Głupie gadanie, zawiść i życzenia wszystkiego najlepszego. A później larum czemu lokaty słabo oprocentowane, moneybacki słabsze itd. Pomyślcie ludzie co wy wypisujecie!

   Usuń
  4. Uwielbiam ten argument - największy sektor gospodarki zarobił AŻ 16 mld zł. Ludzie, nauczcie się operować na procentach a nie liczbach bezwzględnych, wtedy to wcale nie wygląda tak imponująco. Zresztą zobaczymy jakie wyniki będą za ten rok - obniżono intercharge, zwiększono składkę do BFG, to musi się odbić na wynikach banków.

   Aha, te "raptem" 5 mld najbardziej uderzy akurat w polskie banki zżerając im prawie cały zysk ;)

   Usuń
  5. Żadnych strat na mądrych ludziskach sobie nie odbiją,Nikt nikogo nie zmusi do korzystania z usług banku.Głupcom natomiast i tak to obojętne,czy płacą za konto i czy stoją w kolejce w oddziale.

   Usuń
 2. Bardzo dobrze skroją banki, jeszcze należy opodatkować duże supermarkety. Zamiast opodatkowywać biednego Kowalskiego lepiej zabrać zagranicznym instytucjom. PO przez tyle lat doprowadziło do raju dla zagranicznych firm, teraz będą walczyć na równych zasadach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan, z innej beczki. Obligacje GNB spadają i spadają, już sięgnęły poziomu 91-92. Jak Twoim zdaniem rozwinie się sytuacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje to nie akcje, więc notowania nie są istotne, jeśli nie chcesz ich sprzedawać. Przeciwieństwie do akcji w terminie zapadalności emitent musi je wykupić. Przy obecnych notowaniach po prostu nie warto ich sprzedawać, chyba że przewidujesz rychłe bankructwo banku. Tutaj bowiem żadnego BFG nie ma.

   Trudno mi sobie wyobrazić upadek Getin, fakt faktem jednak, że ten bank emituje obligacje podporządkowane, bez zabezpieczenia.

   Podobna sytuacja była w przypadku obligacji Nettle, też spadały poniżej 95 co było niepokojące, a w terminie wykupili tak obiecano.

   Usuń
  2. Minęły cztery dni i jestem ciekaw, czy nadal uważasz, że nic się nie dzieje i nie ma powodów do niepokoju?

   Usuń
  3. Nie mówię, że nic się nie dzieje. Dziać się dzieje, akcje Getinu są już groszowe. Mówię tylko, że obligacje to nie akcje i bank musi oddać kasę.
   Warto nadmienić, że Getin złożył znów wniosek do KNF o nowy prospekt emisyjny, bowiem ważność poprzedniego wniosku się kończy.

   Usuń
  4. Nowy wniosek? Sądzisz, że znajdą chętnych na 750 mln? I z jaką marżą, jak na Catalyst rentowność spadających serii możesz mieć już teraz i 7%?

   Usuń
  5. Zobaczymy. Zamierzasz sprzedawać PKC?

   Usuń
  6. Nie. Łudzę się, że jednak wróci w okolice 95. A Ty jeszcze posiadasz GNB?

   Usuń
  7. Tak posiadam, kupiłem jedną z pierwszych serii jaka się pojawiła na rynku.

   Usuń
 4. Ktoś wyjaśni o co chodzi w kursie odniesienia? Czemu Idea ma taki duży, a Getin tak mały?

  OdpowiedzUsuń