czwartek, 30 lipca 2015

Melonikowe czary w Idea bank czyli kiedy zysk netto może być wyższy od brutto


Sezon ogórkowy jest w tym roku niezwykle ciekawy. Dzieje się dużo nietypowych rzeczy w obozie Leszka Czarneckiego, więc warto temu się przypatrywać. Fakt nieoczekiwanego wywindowania lokat powyżej 3,00% w Getin, Noble czy Idea banku omawiałem już na FpG.

Tutaj zaglądamy jednak bardziej tam, gdzie jeden z najbogatszych Polaków nie chciałby by zaglądano. W ubiegłym tygodniu w artykule Lipcowy bankogeddon winduje lokaty w górę omówiłem jak kurczy się imperium wesołej rodzinki dziadka i taty wraz trojaczkami.

Już w dzień po publikacji artykułu dowiedzieliśmy się, że po dalszych spadkach Getin stał się spółką groszową. Wczoraj dowiedzieliśmy się nowej ciekawej rzeczy tym razem w Idea bank. Niebieskie kropki zamieniły sobie stratę w zysk...


Sprawa została już omówiona w artykule o bardzo wymownym tytule: Alchemia finansów: gdy "strata" zamienia się w zysk. Analizujemy sobie spółki emitujące obligacje, zaglądamy do raportów, zajrzyjmy zatem do RZiSa popularnego banku, za pierwsze półrocze 2015.
 
Dodatni podatek w Idea bank:)

Faktycznie jest tu bardzo ciekawa, a zarazem nietypowa rzecz: wynik brutto jest niższy od netto:) Zwykle wynik brutto to nie to co dostajemy na rękę, gdyż od niego odejmujemy należny podatek, zaś na rękę dostajemy zawsze stawkę netto. 

Każdy z nas słyszał słynne zdanie Benjamina Franklina: Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Idea bank podatki zmieniła w wartość dodaną i podwyższyła sobie wypracowany zysk o niebagatelną kwotę 45,9 mln.

Jakim cudem działa taka kreatywna księgowość? Częściowe wyjaśnienie widzimy w drugim punkcie w prawej kolumnie, tłumaczącej proces integracji spółek leasingowych.  Ciekawy jest także kolejny slajd prezentacji, który uszczegóławia na czym polega taka reorganizacja:Etapy reorganizacji grupy kończy ciekawy trzeci punkt, w którym czytamy:  
3. sprzedaż części akcji w Idea Leasing & Fleet do Idea SPV. 

A to ciekawe. SPV to przecież Special Purpose Vehicle, czyli mówiąc po ludzku spółka celowa. A taka spółka finansuje duże inwestycje o dużej kapitałochłonności. SPV zwana jest u nas także często spółką-córką i umożliwia ona dokonywanie różnego rodzaju przekrętów finansowych, ale to już temat na osobny artykuł.

W drugiej tabeli też mamy magiczny dodatni podatek, który podwyższa wynik brutto o 7,5 mln:) Kreatywna księgowość działa jednak do czasu, pompować wyników nie da się w nieskończoność. Na razie podatek jest odroczony do 2016. Jak widać ciekawe rzeczy mogą się dziać w przyszłym roku... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz