wtorek, 21 lipca 2015

Ranking kont osobistych który nikomu się nie przyda


Jedną z ważnych umiejętności, którą warto nabyć jest odpowiednie przetwarzanie informacji. W czasach niebywałego zalewu informacji musimy nauczyć się wyodrębniać to co wartościowe od śmieciowych spraw.

Istnieje wiele sposobów na robienie przesiewu. Jedną z nich jest ranking, który niejako z definicji segreguje to co najlepsze i podaje w postaci zestawu best of the best. Nic dziwnego, że publikowane przeze mnie rankingi czy to lokat czy kont od samego początku cieszą się największą popularnością.

Ale ranking rankingowi nierówny. Wystarczy przypomnieć artykuł Krzywe zwierciadło Optimy, w którym prezentowałem jak Optima segreguje lokaty, by pokazać że to u nich lokaty są najlepsze. Dziś wygląda to niewiele lepiej, skoro pod lokatą na 3,20% jest 0,50% w... Pekao.

Dziś jednak zajmiemy się innego rodzaju rankingiem. Wiadomo, że bank czy inna instytucja zawsze pokazuje siebie z najlepszej strony, dlatego warto korzystać z niezależnych platform, które prezentują dane pozbawione dziwnych filtrów.

Warto przeto przyjrzeć się rankingowi banków, posiadających najwięcej klientów. Zdawać by się mogło, że tam gdzie ludu jest najwięcej, tam jest najlepiej. Wiemy jednak, że ilość nie idzie w parze z jakością, a w przypadku banków widać to wyraźniej niż w innych dziedzinach życia.

Spójrzmy na pierwszą 10 banków, które posiadają najwięcej klientów. Kogo interesują dalsze pozycje może zajrzeć do pełnego zestawienia, które można znaleźć tutaj.

Ranking mało przydatny do wyboru konta Źródło: prnews.pl

Nie jest tajemnicą, że PKO posiada najwięcej klienteli. Tutaj jednak wykazywana jest łączna ilość wraz z Inteligo, chociaż są to niezależne banki i kto ma konto w PKO wcale nie musi go mieć w Inteligo. Nie wiadomo więc dlaczego mBank nie jest liczony wraz z Orange Finanse zaś Alior z Meritum.

Meritum zresztą nie ma w zestawieniu wcale, gdyż nie ujawnia swoich danych, tak samo jak Toyota, Bank Smart czy Volkswagen. A przecież poza ostatnim są to na pewno banki godne uwagi i często ich oferty tutaj opisuję. 

Powyższy ranking tłumaczy jednak abstrakcyjne wyniki Złotego Bankiera, które omawiałem w artykule Najlepsze lokaty tylko w PKO czyli wielka feta banksterów. Samą nagrodzoną lokatę oferującą niby to 5% omówiłem w osobnym artykule Kapitał na marzenia ściętej głowy.

Oczywiście powyższy ranking dla Kowalskiego jest zupełnie nieprzydatny. To raczej przechwałki międzybankowe i karta przetargowa dla PKO zapewniającego wciąż, że to on jest najchętniej wybierany. Prawdziwy ranking kont godnych uwagi w połowie 2015 zamieściłem dziś na FpG.

Ciąg dalszy: Ranking kont osobistych lato 2015

5 komentarzy:

 1. Myślę, że Volkswagen to jednak bank godny uwagi. Mało się o nim pisze, bo sam bank że tak powiem nie szuka reklamy. Jeśli ktoś jednak szuka w pełni darmowego konta osobistego z kartą bez dodatkowych warunków typu wyrobienie obrotu na karcie lub przelew wynagrodzenia to jest to ciekawa oferta porównywalna do oferty Bank Smart.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - bardzo fajne konto za 0zł.
   Kiedyś trzymałem takie w Meritum na wszelki wypadek, zamknąłem po zmianach, teraz rozważam otwarcie w Volkswagen, żeby mieć coś w rezerwie dla podstawowego konta.

   Pozdrawiam
   TomL

   Usuń
  2. Mogę mu się przyjrzeć bliżej i przedstawić go w jednym z kolejnych wpisów. To jeden z nielicznych banków, gdzie jeszcze nie miałem konta, a mam ich o wiele mniej niż jeszcze przed rokiem.

   Usuń
  3. Tylko ono korzyści nie przynosi, więc w tym sensie nie wiem czy Cię zainteresuje. Ale jest darmowe czy korzystasz czy nie - ja lubię takie mieć pod ręką, a od czerwca i zamknięcia Meritum zasadniczo nie mam.
   Ale oczywiście możesz prześwietlić swoim okiem.

   Pozdrawiam
   TomL

   Usuń
 2. Wśród 328000 przyrostu w PKOBP są cztery moje konta. To znaczy jedno moje i 3 moich dzieci. Założyłem ze względu na ofertę Junior. Ponadto konta i karta dla mnie - dzięki Karcie Dużej Rodziny - są bezpłatne.

  OdpowiedzUsuń