piątek, 29 maja 2015

Getin od czerwca rezygnuje z płacenia podatku od premii bankowych


Niedawno na blogu PP1 omawialiśmy sprawę płacenia podatku od premii. W artykule Wyjaśnienie inteligo w sprawie płacenia podatku od nagród i premii bankowych okazało się, że od tego roku podatek jest płacony przez bank.

Dało się to zresztą zauważyć także w innych bankach. Podatek zaczął od tego roku pobierać BOŚ za premiowane przelewy, podatek zaczął pobierać PKO, to samo widzieliśmy w Getin. Wyglądało na to, że banki w końcu zgodziły się, że jeśli do 2014 każdy działał na własną rękę, od tego roku skończyło się unikanie podatku.

A jednak Getin opublikował właśnie informację, z której wynika, że od poniedziałku przestaje płacić podatek:) Tłumaczy to odpowiedzią jaką dostał od Ministra Finansów. Okazuje się, że podatek nie płacą osoby fizyczne do kwoty 760 zł, a powyżej tej kwoty owszem płacą, ale tylko 10%.
 Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność. Te osoby jak zwykle muszą wszystko płacić. Szczegóły komunikatu opublikowanego w środę przez Getin można znaleźć niżej.
Pełny komunikat można znaleźć tutaj. Wystarczy wyszukać datę 27 maja - Zmiany zasad opodatkowania od 1/06/2015. Słowem ciekawa sprawa, że przez 5 miesięcy podatek był płacony, a tu nagle się okazuje, że jednak nie trzeba. To co przez 5 miesięcy był płacony niepotrzebnie? I bardzo wątpliwym jest, by zagarnięte środki zostały zwrócone nam na konto...

Nie miałbym nic przeciwko, aby w ślad za Getin poszły BOŚ i pozostałe banki, które od tego roku uszczuplają nasze premie.Tym bardziej, że BOŚ od 20 zł odprowadza 4 zł podatku, co wcale nie stanowi 10% o jakim mówi powyższy komunikat.

2 komentarze:

 1. Wczoraj Millennium oddało podatek pobrany na początku maja od karty kredytowej Impresja. Czyli budzą się banki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, właśnie sprawdziłem, też mi zwrócili. Ale tylko ten pobrany w maju. Szkoda, że nie pociągnęli tego do lutego, ale to chyba znaczy, że w czerwcu już wcale nie pobiorą?
   Tak przy okazji - naliczanie moneybacku zasila konto w bieżącym okresie, czyli dwudziestego dnia bieżącego miesiąca trzeba spłacić trochę mniej zadłużenia, a z drugiej strony podatek był traktowany jak transakcja kartą i trzeba go było zapłacić dopiero przy następnej spłacie karty.

   Usuń