czwartek, 28 maja 2015

Optymalizacja oprocentowania czyli jak podnieść sobie stawkę na koncie


Bankowe promocje różnią się od siebie. Dlatego siłą rzeczy tricki jakie można na nich stosować także są inne. Zerowanie salda na koncie to rzecz wspólna wszystkim bankom, bowiem wszystkie banki są łakome na nowe środki, ale różnie się to odbywa.

Polcan środki w Millennium mają promocyjne oprocentowanie 3% przez 3 m-ce od wpływu na konto oszczędnościowe....
I później standardowe.....
Nie można kolejny raz dopłacić by były wyższe..


Wczorajszy komentarz do artykułu o zerowaniu konta w BGŻOptima jest zrozumiały. Optima i Millennium inaczej działają. W pierwszym przypadku sprawa jest banalna, w drugim nieco skomplikowana.


W zasadzie Optima pasuje do bloga FpG. Mamy datę graniczną, więc przenosimy środki na zewnątrz, po czym wpłacamy znów na konto i bank widzi je jako nowe. Rzecz idealna dla lokatowców, którzy lubią gwarancje BFG.

W Millennium optymalizacja działa inaczej niż w Optimie

W Millennium to tak nie działa. Sprawę odkryłem przypadkiem, bowiem nie interesuje mnie trzymanie środków w bankach. Środki w banku w moim przypadku są każdorazowo tymczasowe. Preferuję konta bowiem tutaj mamy dostęp do środków w dowolnym momencie, bez ich blokady jak to jest w przypadku lokat.

Zajmuję się przede wszystkim inwestowaniem, a tutaj okazja może się pojawić w dowolnym momencie. Gdybym trzymał środki na popularnych lokatach, wtedy okazje fruwały koło nosa, przypuszczam bowiem, że szkoda by było zrywać lokatę i tracąc odsetki. Tym bardziej, że różnica między oprocentowaniem kont i lokat jest praktycznie żadna.

Millennium na swoim koncie gwarantuje promocyjne oprocentowanie przez 92 dni. Nigdy jednak nie trzymam tam tak długo środków, Skoro jest okazja inwestycyjna, to wypłacam wszystkie środki z Millennium, ponieważ tutaj tylko jedna wypłata jest darmowa. Część środków inwestuję, zaś resztę przenoszę na konto w innym banku. Chyba że to jest końcówka miesiąca.

Ponieważ inwestycja dotyczy zwykle tylko części środków jakie mam na koncie, nie wpłacam tych środków znów na Millennium. Powód jest prosty, w Millennium tyko jedna wypłata jest darmowa w miesiącu, a dalej nie wiadomo czy coś nowego nie pojawi się na horyzoncie. W końcu okazje lubią chodzić parami czego dowód mamy w maju. Obecnie mamy w końcu nawet aż trzy okazje inwestycyjne.

Przy takim zerowaniu konta przed terminem dowiedziałem się, że da się unikać spadku oprocentowania do standardowego:) Skoro mamy gwarancję 92 dni na promocyjnym oprocentowaniu, to bez względu na to czy wycofamy środki czy nie, oprocentowanie konta jest promocyjne przez 3 miesiące.

A więc nie da się tutaj zastosować tricku z BGŻOptima. Jeżeli promocja trwa do dziś, my mamy dalej promocyjne oprocentowanie przez gwarantowane 92 dni. Ale za to potem spada drastycznie do... 0,80%.

W moim przypadku ostatnia promocyjny okres kończy mi  się 4 maja, więc do tej daty Millennium gwarantowało mi 3,30%. Z drugiej strony do 18 kwietnia była gwarancja promocji na 3,10%. Miałem jednak inwestycję w kwietniu i środki wyzerowałem, przenosząc resztę na zewnątrz, bo był zbyt długi czas do końca miesiąca.

Dzięki temu mogłem znów pod koniec kwietnia, gdy wiedziałem, że nic nowego na rynku już się nie pojawi, wpłacić środki znów do Millennium. Dzięki zerowaniu salda w odpowiednim terminie miałem dalej gwarancję lutowej stawki 3,30% do 4 maja, a od 5 maja gwarancję kwietniowej stawki czyli obecne 3,00%.

Obecne oprocentowanie mam gwarantowane do początku sierpnia, więc w maju nie mam konieczności dokonywania wypłat by zerować konto. Warto to będzie zrobić w lipcu, jeśli wówczas będzie nowa promocja.

Należy jednak pamiętać, że kto ma tutaj więcej środków, to trzeba ewakuację podzielić na etapy, bowiem Millennium daje limit na przelew zewnętrzny 50 tys na dzień. Można dodatkowo wypłacić 10 tys kartą, ale to zostanie zaksięgowane dopiero po kilku dniach, więc karty nie warto brać pod uwagę.

Komu kończy się oprocentowanie promocyjne w czerwcu, powinien pomyśleć o zerowaniu salda już teraz, bowiem promocja 3,00% trwa tylko do 30 maja, więc wypłaty można robić tylko do jutra 29 maja.

9 komentarzy:

 1. Mam takie pytanie:
  Dnia 17.04 przekazałem pierwsze środki na konto. Zatem promocyjne oprocentowanie będzie trwać do 20.07.
  Jeśli jutro 29.05 wypłacę wszystkie środki i wpłacę je 01.06 (w czasie kolejnej promocji) to jakie oprocentowanie będzie obowiązywać od 01.06? Czy to z poprzedniej promocji (kończącej się 18.04), czy to z tej która dopiero nadejdzie? (od 01.06) Innymi słowy można spytać czy oprocentowanie jest nadpisywane wartością ostatniej promocji, z której się skorzysta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziesz mieć dalej te co masz obecnie aż minie gwarantowane 92 dni. Potem będziesz mieć oprocentowanie takie, jakie bank zaproponuje od czerwca.

   Usuń
  2. Kolejna ciekawostka. W dniu 29.05 wyzerowałem konto oszczędnościowe. Odsetki zostały naliczone w dniu dzisiejszym, czyli 31.05. Czy te odsetki są nowymi środkami i rozpoczynają liczenie dni promocji obowiązującej od dziś? :)

   Usuń
  3. To zależy na którą datę Millennium wyznaczy badanie salda. Poczekajmy zatem na oficjalne ogłoszenie, które powinno się pojawić w przyszłym tygodniu.

   Usuń
  4. Data badania salda wyznaczona jest zawsze tak samo, czyli: "pierwsze przekazanie środków na konto od dnia rozpoczęcia promocji". Promocja trwa od wczoraj - 31.05.

   Usuń
 2. Tak to zagmatałeś, że nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy różnica pomiędzy tymi dwoma bankami polega na tym, że BGZ podaje konkretną datę końca promocyjnego oprocentowania niezależnie od ilości wpłat a w MIllenium każda wpłacona kwota w czasie promocji rozpoczyna swój niezależny 3-miesięczny okres?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedokładnie. W obu przypadkach możesz sobie dopłacać środki, tyle że w Optimie data zakończenia jest ustawiona na sztywno i dla wszystkich jednakowa, a w Millennium data końcowa promocji jest różna i zależy od tego kiedy wpłaciłeś środki.

   Innymi słowy w Millennium jest lepiej bo masz gwarancję 92 dni bez względu na to kiedy zaczniesz, zaś w Optimie masz gwarancję tylko do końca trwania promocji czyli do 28 lipca.

   Usuń
 3. Ale trzeba wypłacić konto z oszczędnościowego np na ror i tam zostawić (teoretycznie nieopłacalne) czy w ogóle poza bank?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do innego banku. Bank przy sprawdzaniu salda bierze pod uwagę nie tylko stan konta oszczędnościowego, ale także saldo na ror oraz lokatach.

   Usuń