wtorek, 21 czerwca 2016

Velto Cars wybiórczo spłaca obligacje i zmienia nazwę na Centuria Group


Pod koniec kwietnia Velto Cars postąpiło z obligatariuszami podobnie jak TK Invest - w oficjalnym komunikacie poinformowała, że dokona wykupu obligacji serii A w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2016.

Jak się można było spodziewać przez powiązania Velto z TK, ów nieprzekraczalny termin przekroczono. Obligatariusze zamiast obiecanego wykupu zobaczyli kolejny kolejną obietnicę spłaty z nową datą 15 czerwca 2016.


Kasa miała być, ale nie ma. Kiedyś będzie

W ubiegły wtorek, gdy nadszedł już ów 15 czerwca, u większości obligatariuszy kasa kolejny nie pojawiła się na koncie. Zamiast tego zobaczyli kolejny komunikat, link zostawiliście w komentarzach, w którym nowa informacja dotyczyła już nie tylko jednej serii A, lecz dwóch A i B.


Z trudnych do zrozumienia powodów Velto Cars nie trzyma się hierarchii pierwszeństwa obligacji serii A przed serią B. Obie są spłacane częściowo jednocześnie w ratach. Pierwszą pulę do kwoty 3.300.00 zł, wypłacono właśnie 15 czerwca. Druga pula o nieznanej wysokości miała być 17 czerwca.

Nie wiadomo ile będzie owych pul, w każdym razie na chwilę obecną kolejną obietnicę terminy całościowego wykupu wyznaczono na:
 • koniec czerwca dla serii B 
 • dopiero koniec lipca dla serii A  
Sławek w komentarzach 18 czerwca, a więc dzień po obiecanym terminie napisał:
Też nie otrzymałem spłaty kapitału + odsetki seria A Velto Cars. Komunikat jasno mówił, że do 17 spłacą odsetki kapitał do 31 lipca. Jak na razie anie ten termin ani żaden inny nie został dotrzymany. Maile wysłane do spółki bez odpowiedzi! 

Wczoraj jednak dał znać, że wysłano odsetki za ostatni kupon 
Otrzymałem właśnie odsetki za ostatni kupon Velto seria A. Coś pozytywnego :) Sławek
Informację o wypłacie Velto podało w komunikacie w piątek późnym wieczorem, bo dopiero o godzinie 20:00. Nic dziwnego, że odsetki wpłynęły dopiero wczoraj rano.


Dziwną sprawą jest fakt, że w tytule notki jest mowa o wykupie, zaś w treści tylko o wypłacie odsetek. Nie ma zaś mowy o wykupie. Tego samego dnia spółka poinformowała także o planach na kolejne lata.


W planach jest to co najważniejsze dla nas czyli zakończenie wykupu i rozliczenie wyemitowanych obligacji. Ciekaw jestem kiedy to nastąpi, trwa już bowiem zdecydowanie za długo i jako firma jest już spalona wśród świadomych inwestorów.

Nic dziwnego, że nazwa Velto Cars zniknie niebawem z rynku. Powyższy komunikat kończy zdanie:
Ponadto Zarząd wystąpi o dokonanie zmiany statutu Spółki w zakresie firmy (nazwy) Spółki na CENTURIA GROUP Spółka Akcyjna.

Velto Cars ma już złą renomę, więc nic dziwnego, że niebawem pojawi się Centuria Group. Wiadomo jednak, że zmiana nazwy niczego raczej nie zmieni, to w końcu wciąż ci sami ludzie, którzy być może znów będą szukać nowych obligatariuszy.

Kto wie czy tym razem w ofercie nie pojawi się szukanie środków już nie na motoryzację, lecz na leki w planach panowie mają bowiem detaliczną dystrybucję leków. W każdym razie Centuria Group już warto wpisać na listę spółek, od których lepiej się trzymać z daleka.
 • BiMbeer -> Tk Invest 
 • Have We Double Power -> Polski Holding Spożywczy 
 • Browar Wojcieszów -> Bro Invest
 • Fuks -> Pesso  -> Keda
 • Leasing Expert -> Property Lease Fund
 • Velto Cars -> Centuria Group 
Powyższe spółki znamy już bardzo dobrze. Czy to przypadek, że praktycznie każda spółka, która zmienia nazwę na zupełnie inną ma w bardzo krótkim czasie wielkie kłopoty ze spłatą obligacji?

52 komentarze:

 1. Błędnie wpisany rok

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego Polcan tak olewa Browar Wojcieszów teraz Bro Inves?? Ta spółka tj. obligacje była tu euforycznie reklamowana! Jest notorycznie pomijana na tym forum. Co prawda, żadnych komunikatów nie wydaje. Wydaje się być jakąś firmą krzakiem, telefon mają wyłącsony a bramy zamknięte ale jest sporo poszkodowanych ludzi przez Bro invest. Broinvest również może emitować obligacje.Toczy się postępowanie karne. Proszę zamieszczać wszystkie firmy i zmiany nazwy w trakcie okresu wykupu obligacji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Browar Wojcieszów to praktycznie jedna rodzina z TK Invest czy HWDP. Podobne podejście, podobne traktowanie wierzycieli.

   Dzięki za przypomnienie, dodałem zmianę nazwy do czarnej listy.

   Usuń
  2. poważnie zainwestowaliście swoją kasę u śmieszków, którzy firmę nazwali HWDP? Chyba przy paleniu zioła naszła ich taka głęboka myśl. Niezłą bekę teraz mają :(

   Usuń
  3. No głodnemu chleb na myśli, to skrót od Have We Double Power Energy.

   Usuń
  4. oczywiście wiem od czego to skrót, co nie zmienia faktu, że już po samej nazwie w życiu bym im nie pożyczył 1 zł, śmiesznie nie jest...

   Usuń
 3. Velto podaje "szumnie" i "dumnie" te komunikaty o WYKUPIE ponieważ nie udaje im się zrobić bańki na swoich akcjach. Inwestorzy bardzo negatywnie podchodzą do ich papiera i straty są odczuwalne. Tylko jeśli spółka zbiera kasę z obligacji na spekulację na giełdzie to niestety takie sa efekty. Wykupu w podanych terminach też pewnie nie będzie bo wpłynęły wnioski do KNF i GPW z zawiadomieniem o złamaniu warunków emisji za co grożą dość dotkliwe kary i tylko czekać kiedy notowania będą zawieszone dla tej spółeczki. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy wśród poszkodowanych przez tyle powiązanych ze sobą firm, poszkodowanych łącznie na kilka milionów zł nie ma nikogo kto potrafi przebić się do mediów czy polityków? Przydałoby się trochę szumu medialnego i napiętnowanie tych patologii.

  OdpowiedzUsuń
 5. To ja jako ciekawostkę powiem, że 15 czerwca dostałem telefon od znanej tu niektórym p. Moniki S. (w jej imieniu dzwoniła Natalia S.) powiązanych z portalem http://obligacje-korporacyjne.com/ z informacją, że moje obligacje Velto seria B zostaną dziś wykupione. Z wrażenia (radości?) aż zapomniałem zapytać się jakie jest ich powiązanie z tą spółką? Odniosłem wrażenie, że przy tak wielkim sukcesie jakim jest wykup obligacji warto "odświeżyć" relacje z klientem a nóż będzie można namówić go na kolejną "super emisję".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polcan, czy dostałeś te super oferty z tego portalu?
   Jak sami nie zaczniemy składać tej układanki to żaden prokurator nie pomoże. Nie wiadomo gdzie ten plan się urodził.

   Usuń
  2. Nie dostałem. Generalnie można zauważyć, że podobnie jak spółki zmieniają nazwy, tak samo oferenci obligacji zmieniają firmy w których pracują.

   Jest to zrozumiałe i najbardziej widoczne w przypadku sławnego Leonidasa. Wielu inwestorów zraziło się do Leonidasa, ze względu na oferowanie eKancelarii w momencie, gdy wiadomo już było, że spółka raczej się nie utrzyma na rynku.

   Dostaję z różnych źródeł oferty i choć w tym roku pojawiło się kilka całkiem nowych, to wszystkim dziękuję za ofertę, lecz nie korzystam z nich.

   Usuń
  3. No jak to jaki związek tego portalu z Velto Cars? Przecież oferowali serię B.

   Usuń
 6. No to historia zmian nazwy HWDPE: DBA Sp. z o.o., potem Gorzelnia Wojcieszów Sp. z o.o., potem House Invest Sp. z o.o., potem Impro Invest Sp. z o.o., następnie Browar Baborów Sp. z o.o. , potem HWDPE Sp. z o.o. i wreszcie Polski Holding Spożywczy Sp. z o.o. Uff!! A nowa nazwa Velto czyli Centuria tak nawiązuje do nazw szemranych spółeczek Piotra Ch. Tam też jakieś Venturiony, Totmesy, Noviany sie przewijały. I uważajcie na to zapowiadane przez Velto przeniesienie obecnej działalności do spółek zależnych bo to oznacza - w PCZ też tak zrobili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesem Impro Invest był nie kto inny tylko Krzysio Szczupak. hehe koledzi

   Usuń
  2. Nowa gałąź działalności:
   http://www.krs-online.com.pl/keda-sp-z-o-o-krs-2160870.html
   https://mojepanstwo.pl/keda

   Usuń
 7. A spółka PESSO która nie wykupiła obligacji i płaci wybiorczo - dzieli obligatariuszy - są już powiadomienia w prokuraturze o z budowaniu piramidy finansowej ,Aby upozorować chęci spłaty , spółka ucieka w jakieś program naprawcze restrukturyzacje czy programy naprawcze dla uniknięcia odpowiedzialności za utratę płynności - rabunek w biały dzień -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czekam na tę propozycję układową z Pesso i jeśli będzie na polegała ona na umorzeniu części długu to nie zawaham się ani chwili i złożę zawiadomienie w prokuraturze a mam tę całą procedurę opanowaną dzięki TK Invest.

   Usuń
  2. A myślisz, że na czym będzie polegała? To gra na zwłokę, żeby prezes zdążył majątek na babcię przepisać. Ty składaj zawiadomienie do prokuratury już teraz. Pesso z dniem 11 kwietnia powinna mieć podwyższony kapitał zakładowy do 200 tys (ma 50 tys). To naruszenie znowelizowanej ustawy o kredycie konsumenckim.Jak nie dostosowali kapitału zakładowego do przepisów to powinni albo spółkę formalnie zawiesić albo wdrożyć jej likwidację. Do tego pewnie o akcie notarialnym z 3 -ma kosami ani widu ani słychu?

   Usuń
  3. z tym kapitałem to pod warunkiem że spółka dalej prowadzi działalność pożyczkową, natomiast jeśli wniosła o upadłosc układową i nie udziela pożyczek to podwyższenie kapitału nie miało racji bytu i spółka nie musiała tego robić, przepisy dotyczą aktywnych spółek, a tu wyraźnie wniosek o upadłość układową

   Usuń
  4. Ależ oczywiście, że układ będzie polegał na częściowym umorzeniu, nawet nie masz co się łudzić. Teoretycznie kasy z pożyczek powinno starczyć. Pytanie tylko jaki procent udzielonych pożyczek jest przeterminowany i ile uda się ściągnąć z dłużników. Pesso będzie zabiegało o nadzorcę sądowego, żeby wszystko było przeprowadzone w sposób ą ę "legalny". Nie wahaj się, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa można złożyć. Masz Prawo podejrzewać popełnienie przestępstwa, nikt z obligatariuszy nie ma wglądu do księgowości spółki, a środki równie dobrze mogły zostać sprzeniewierzone na inne cele. Najlepsze jest to, że całe konsekwencje finansowe poniosą tylko i wyłącznie obligatariusze. Nawet koszty nadzoru podczas postępowania upadłościowego będą pokrywane z kasy spółki. Wszystko zgodnie z prawem. Ale ja im nie odpuszczę, niech i oni mają ciekawe życie.

   Usuń
  5. Układ nie musi polegać na umorzeniu części długu ale np. na spłacie części zobowiązań i wydłużenie terminu spłaty pozostałej. Są przykłady takich spółek. Zobaczymy co zaproponuje Pesso. Jeśli ten układ ma być kosztem obligatariuszy to rzeczywiście mozna podejrzewać zarząd Pesso o m.in. niegospodarność czy brak należytej kontroli pożyczkobiorców pod kątem zabezpieczeń udzielanych pożyczek. Dziwna jest ta nagła duża ilość niespłaconych pożyczek, która zachwiała płynnoścą spółki. Skok Wołomin też udzielał pożyczek i wszyscy wiemy na jakich zasadach. Jestem gotów dać więcej czasu na spłatę ale nie na udzielenie darowizny moich pieniędzy.

   Usuń
  6. No, no z tym daniem więcej czasu nie przesadzaj, pamiętaj, że roszczenia z obligacji przedawniają się po 10 latach.

   Usuń
  7. Mam na myśli dodatkowy okres ratalnej spłaty obligacji maksymalnie 2-3 letni tak aby spółka miała czas na odzyskiwanie należności od niesolidnych dłużników bo wiem, że nie jest to szybki proces. Oczywiście pod warunkiem spłaty części zobowiązań wobec obligatariuszy już na początku obowiązywania układu bo przecież nie 100% pożyczkobiorców zalega ze spłatami wobec Pesso.

   Usuń
  8. Napożyczali chwilówek, a teraz wielkie zdziwienie, że im nie spłacają. Niegospodarność i udzielanie ryzykownych pożyczek, a wszystko na rachunek obligatariuszy.
   Już jest zarejestrowana nowa spółeczka. Branża motoryzacyjna, czyżby małe velto v2. Skoro z pożyczkami nie wyszło to bierzemy się za co innego. Może sfinansowaliśmy przedsięwzięcie: http://www.krs-online.com.pl/keda-sp-z-o-o-krs-2160870.html
   https://mojepanstwo.pl/keda

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. dzieje się źle, ale jest nadzieja - Velto seria B i TKI seria A spłacone w czerwcu (z odsetkami)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd te informacje? Z serii A TKI zostały im jakieś grosze, więc po przyciśnięciu się szarpnęli :-). Natomiast Velto seria B przecież jeszcze nie spłacona. Kwota zamieszczona w komunikacie (3,3mln), która miała być niby przeznaczona na spłaty została wyssana z dyszla wozu drzymały albo płetwy szczupaka, czy może sowiego szpona, któż to wie. Jak na razie na pewno to wypłacili odsetki od serii A Velto i tyle.

   Usuń
  2. piszę o swoich

   Usuń
 10. Jak to się mówi "nadzieja matką ...". Dla mnie sprawa z Velto zakończyła się pomyślnie (wykup 15 czerwca), z TK Invest dalej w toku. PCH Capital niby podpisało ugodę. Z Runicom zero kontaktu, czy ktoś posiada jakieś informacje albo jest grupa osób, która próbuje sądowo załatwić sprawę?

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja dziękuję - nie inresowałem się spółką Pesso bo trzy kupony spłacone były w terminie. Nadszedł czas spłaty 4go - nie ma więc zacząłem szukać, a tu takie buty :/ Jestem w kropce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PESSO to jakaś mafia, cwaniaki leżą gdzież na plaży i balują za nie wykupione obligacje

   Usuń
  2. Ja też zainteresowałam się bo nie było wypłaty czwartego kuponu. Zadzwoniłam do firmy, zgłosiła się pani-przedstawiciel spółki, która powiedziała: po pierwsze że spółka zmienia siedzibę w Lublinie rzecz jasna, ale na inną lokalizację. Po drugie ważniejsze firma straciła płynność finansową i nie będzie żadnych spłat, nawet kuponów odsetkowych, dopóki w sądzie nie zostanie rozpatrzony wniosek o postępowanie układowe, który ciągle czeka na rozpatrzenie, ponieważ sąd poprosił spółkę o uzupełnienie wniosku o nowe dokumenty. Po trzecie pani powiedziała, że raport finansowy spółki za 2015 rok ma być opublikowany ok. połowy lipca. Po czwarte jak sąd im wyznaczy nadzorcę sądowego to wtedy będzie opracowywany projekt ugody dotyczący wszystkich obligatariuszy a prawdopodobnie będzie polegał na zebraniu wszystkich wierzytelności i spłacie ich w ratach oraz możliwa jest też wersja z umorzeniem części długu. Firma Keda jest własnością tego samego człowieka co Pesso, ta sama pani również zasiada w zarządzie, przy czym firma założona została w październiku 2015 r. według krs-u. Być to na te samochodziki poszły nasze pieniądze, chociaż kapitał spółeczka ma taki sam jak Pesso-5 tys. Nie wiem co teraz robić, składać zawiadomienie do prokuratury, iść do prawnika, windykatora ale niestety nie sposób dowiedzieć się gdzie znajduje się ów słynny akt notarialny będący zabezpieczeniem z art. 777.

   Usuń
  3. Rozumiem, że Pani z Pesso nie udzieliła informacji gdzie jest akt notarialny który miał zabezpieczać obligacje. Zatem masz prawo podejrzewać że zabezpieczenie było fikcyjne więc radzę szybki kontakt z prokuraturą. Co do sprawozdania finansowego to nie ma teraz obowiązku publikowania go ale jest obowiązek składania do akt spółki w KRS. Natomiast zgodnie z ustawą o obligacjach Emitent ma obowiązek udostępnić obligatariuszom co najmniej sprawozdanie roczne w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego.

   Usuń
  4. Korzystanie z zabezpieczenia z art. 777 wydaje się teraz pozbawione sensu gdyż spółka uciekła przed takim postępowaniem wierzycieli (wejście komornika do spółki) właśnie składając wniosek o postepowanie układowe do sądu. Natomiast jeżeli układ będzie krzywdzący dla wierzycieli to jak najbardziej prokurator powinien prześwietlić działania zarządu, które naraziły na szkodę obligatariuszy m.in. jakie było zabezpieczenie udzielanych pożyczek, wiarygodność pożyczkobiorców. Co takiego stało się, że nagle te pożyczki przestały być spłacane co spowodowało zachwianie płynnością finansową Pesso? Musiało być dużo tych trefnych pożyczek skoro zabrakło pieniędzy w spółce a zatem kto odpowiada za ten stan, za brak należytej kontroli, weryfikacji pożyczkobiorców skoro pożyczki w dużej ilości dostali ludzie, którzy nie powinni ich dostać?

   Usuń
  5. Korzystanie z zabezpieczenia art 777 ma sens dopóki sąd nie wydał postanowienia. A sam brak aktu notarialnego (pic nie zabezpieczenie ) to sprawa dla prokuratura na teraz a nie na później.

   Usuń
 12. Zarząd Velto Cars podał info 15.06.16 o częściowym wykupie obligacji zarówno serii A jak i B.
  Czy ktoś z obligatariuszy Velto Cars seria A otrzymał zwrot kapitału a nie tylko odsetek z czwartego kuponu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja otrzymałem tylko odsetki od serii A.

   Usuń
  2. Ja też otrzymałem tylko odsetki od serii A. Czyżby nikt nie otrzymał zwrotu kapitału dla tej serii tak jak deklarował zarząd Velto Cars? Następne Kłamstwo?

   Usuń
 13. Prosba do autora bloga o dopisanie firmy Keda do lancuszka Fuks-Pesso-Keda jak wyzej w artykule.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy ktoś posiada jakąkolwiek ścieżkę kontaktu z spółką pesso ? Nie dostałem czwartego kuponu, ale nikt stamtąd nie raczył mnie poinformować czemu, a co dopiero o upadłości układowej, niewypłacaniu siebie czy jakimś arbitrażu sądowym - skandal. Po prostu nie wypłacili pieniędzy bez żadnej informacji i rozpłynęli się w powietrzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że w tej sytuacji najskuteczniejsza ścieżka kontaktu do Pesso to będzie ta prowadząca przez miejscowy urząd skarbowy i prokuraturę. Anielka

   Usuń
 15. Czy ktoś otrzymał zwrot kapitału z obligacji serii A HWDPE (obecnie PHS) oraz 4 kupon odsetek. Wykup powinien nastąpić 29.06.16.
  Czy oprócz lakonicznego maila od prezesa Kołaczkowskiego cytuję:"W związku z przedłużającym się terminem uzyskania finansowania przez spółkę w instytucjach finansowych spółka jest zmuszona wydłużyć termin wykupu obligacji serii A do dnia 30.09.2016"
  Czy ktoś dostał propozycję porozumienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie dostałem ani wykupu, ani odsetek, ani nawet lakonicznego maila od byłego prezesa TK Invest.
   Jutro wrócimy do tematyki TK Invest na blogu...

   Usuń
 16. Sorry, pod tym lakonicznym mailem podpisał się prezes Roman Baczyński

  OdpowiedzUsuń
 17. Velto wykupiło podobno serię B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, że wykupiło. Znam 3 osoby, które otrzymały pieniądze na konto bankowe.

   Usuń
  2. Zgadza się, na moje konto w piątek wpłynęły pieniądze z tytułu wykupu obligacji Velto Cars serii B, nadawcą przelewu było Cars Energy.

   Usuń
 18. https://obligacje.pl/pl/a/velto-cars-splacilo-czesc-obligacji

  OdpowiedzUsuń
 19. witam, czy ktos moze napisac czy obligacje serii A sa juz spłacone i/lub w jakim wymiarze ?

  OdpowiedzUsuń