środa, 13 maja 2015

Bardzo dobra oferta inwestycyjna z branży logistycznej


Omówiona wczoraj spółka z branży deweloperskiej przedstawiła w zasadzie przeciętną ofertę jakich można znaleźć wiele. Ma swoje plusy i minusy, każdy inwestor jednak na różne parametry i czynniki zewnętrzne zwraca uwagę i jeden uzna ją za ciekawą, inny zaś za przeciętną.

Raz na jakiś czas zdarza się jednak oferta, która wyróżnia się dość znacznie spośród innych. Oczywiście nigdy nie będziemy w stu procentach pewni, że to najlepsza okazja z możliwych, z pewnością jednak warto się jej przyjrzeć, bo zdecydowanie więcej tu zalet niż gdzie indziej.

Spółka nie jest nowa, istnieje już od ośmiu lat na rynku.  Została nagrodzona w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach najbardziej dynamicznie zwiększały swoją wartość.

Źródło: dombud-nt.pl

Ranking ten opracowany jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm z uwzględnieniem wyników finansowych i wartości majątku. Do wyceny wykorzystano między innymi wartość majątku trwałego, zapasów, należności i nakłady na inwestycje, poziom sprzedaży, zysk netto. Obligatariusze mają zresztą wgląd w wyniki: w ubiegłym roku zysk netto firmy wyniósł 4,6 mln, zaś kapitał własny firmy wynosi prawie 15 mln.

Czego może się podziewać się inwestor, który zaufa tej firmie? Pytanie podstawowe to jak długo będzie trwać inwestycja i tu odpowiedź jest prosta, standardowe dwa lata. Trudno oczekiwać by tutaj było odstępstwo od tej reguły w przypadku takiej firmy.

Za to zupełną nowością jest częstotliwość płatności odsetek. Tutaj standardem jest kwartalna płatność, od czasu do czasu przetykana półrocznymi kuponami, a sporadycznie nawet płatnością tylko raz w roku. Tymczasem omawiana dziś spółka zapowiada wypłatę odsetek co miesiąc, co będzie miłym dodatkiem do pensji:)

A co z oprocentowaniem? Jest całkiem przyzwoite jak na tak ciekawą ofertę. Jest to jednak oprocentowanie stałe. Dziś w dobie niskich stóp nieco inaczej patrzymy na oprocentowanie stałe, spodziewamy się bowiem podwyżek w dłuższej perspektywie. Ale i tak stawkę należy uznać za dobrą.

A co z minimalnym zapisem? Jest ok, mieści się w granicach przyjętych na blogu jako dopuszczalny. Nawet w przypadku obligacji uważanych za w miarę bezpieczne, także należy mieć umiar i nie pakować wszystkiego do jednego wora. Życie jest nieprzewidywalne, więc to od nas zależy jak się zabezpieczymy na przyszłość. A ostrożności nigdy dość.

Spółka zapowiada stabilne osiąganie większych niż rynek przychodów i zyskowności przy zachowaniu bezpiecznego poziomu finansowania. Za taki spółka uznaje zadłużenie, które będzie poniżej 4,2 patrząc na wskaźnik długu netto do kapitału na koniec każdego roku obrachunkowego.

13 komentarzy:

 1. Jakie jest to "całkiem przyzwoite" oprocentowanie" i jaki minimalny zapis?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do polcana to dostaniesz ofertę. Nie jest publiczna to nie może tego pisać do wszystkich.Ja na razie już włożyłem w obligacje ile chciałem i w to nie wchodzę, ale tak na wyczucie strzelałbym ok. 7% i 10 tys.

   Usuń
  2. To było 8,50% i minimalny zapis 10k
   Dziś dostałem zwrot kapitału, chociaż dziwny to był i bardzo niecodzienny wykup.

   Usuń
 2. Dla przestrogi przypominam o spółkach E-Kancelaria oraz First International Trades !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co wspólnego E-kanceleria z branżą logistyczną i z tym konkretnym emitentem? W ten sposób można pisać wszystko i o wszystkim....

   Doradca

   Usuń
  2. A to ma wspólnego, że tak samo jak E-kancelaria (która to niedawno złożyła w sądzie wniosek o upadłość) również sięga po pieniądze inwestorów sprzedając im obligacje korporacyjne, czyli instrumenty podwyższonego ryzyka, na których można stracić całość zainwestowanego kapitału.

   Usuń
  3. Korporaty nie są dla każdego inwestora. Każdy ocenia indywidualnie ryzyko. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować ryzyka nie inwestuj. Pozostań przy lokatach - zysk słaby ale gwarancja zwrotu kapitału i odsetek jest.

   Usuń
  4. CZy wiadomo cos wiecej co z obligami FIT DM???

   Usuń
 3. Inwestując trzeba mieć świadomość ryzyka, niezależnie czy będą to korporacje, akcje, fundusze, ziemia itd.
  Przy papierach dłużnych należy wziąć pod uwagę: sytuację finansową emitenta, potencjalne zabezpieczenie, plany rozwojowe.
  Przyrównywanie emitentów mija się kompletnie z celem ponieważ inaczej ocenię start up, który oferuje 11% bez historii, a jedynie z pomysłem na biznes, a inaczej firmę która działa na rynku kilka lat, przynosi zyski i oferuje mniejszy procent natomiast celem finansowania jest rozwój i przyśpieszenie prowadzonej działalności.

  Doradca

  OdpowiedzUsuń
 4. do dziesiątek innych deflautów dołączyły ostatnie perełki z obligacji korporacyjnych, jesli chcecie być dawcami kapitału to nic tylko pakować do wora :
  http://obligacje.pl/news/4250/pti-nie-wyplacilo-kuponu-obligacje-tanieja-zaktualizowana.html
  http://obligacje.pl/news/4243/ppuh-vig-nie-wykupi-dzis-obligacji-sklada-kolejne-obietnice.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałem o emisji obligacji Getin Holding serii A1 4,5% na 13 miesięcy. Coś o tym słyszeliście? Warto byłoby w to wejść?

  OdpowiedzUsuń
 6. Na 4% możesz "zainwestować" w lokatę ;)

  Inwestor

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzie (nie licząc SKOKós) można znaleźć 4% na lokacie?

  OdpowiedzUsuń