wtorek, 26 maja 2015

Konto walutowe Smart EU w Smart Banku dla pracujących za granicą


Do tej pory omawiałem już wiele różnych kont niemal we wszystkich bankach. A jednak dziwnym trafem nie było wśród nich kont walutowych. A przecież niejeden z nas posiada z różnych przyczyn gotówkę w obcej walucie, lub po prostu z oczywistych powodów pracuje za granicą.

Dla turystów wyjeżdżających za granicę trudno oszacować ile zabrać gotówki ze sobą. Wycieczki zagraniczne zwykle przed powrotem do kraju kończą się wizytą w jakimś markecie by wydać drobne jakie zostały. Można więc wydawać na siłę obcą walutę, albo po prostu kupić tylko to co chcemy, a resztę przywieźć ze sobą do kraju.

Liczna jest także grupa osób zarabiających za granicą, którzy przywożą lub przesyłają euro do Polski. I w zasadzie to dla nich przeznaczone jest to konto, gdyż na Smart konto EU europejski pracodawca może przelewać nam wynagrodzenie.

Przywiezione środki możemy sprzedać w kantorze, a przy kolejnym wyjeździe za granicę znów kupić. Pytanie po co to robić, skoro na każdej transakcji wymiany walut zwykle tracimy. Przywiezione środki możemy odłożyć do szuflady, ale jak doskonale wiemy nie jest to opłacalne. Lepiej trzymać ją na koncie.

Do kwoty 10.000 euro rachunek oszczędnościowy Smart Procent EU jest oprocentowany na 0,50%. Powyżej 10k spada ono do 0,30%. Wydaje się to mało, ale nie jest to oprocentowanie w złotówkach, lecz w walucie cztery razy droższej, więc nie jest to odpowiednik stawki 0,50% w złotówkach.

A oferuje podstawowe konto walutowe w Smart Bank o nazwie Smart Konto EU? Na stronie banku mamy info, że to prawdopodobnie jedno z najtańszych w Europie. I to co najważniejsze jest za free. Mamy tutaj 
 • darmowe prowadzenie konta  
 • darmowe przelewy europejskie 
 • darmowe wypłaty z bankomatów w EuropieJeśli ktoś zarabia w strefie euro za granicą, jest możliwość by właśnie tutaj nasz pracodawca przelewał nasze wynagrodzenie. Gdy pracowałem za granicą dostawałem wynagrodzenie na rękę. Wówczas jednak największym problemem były kradzieże, które zdarzały się wcale nie tak rzadko. Gdybym znów miał jechać na prace sezonowe, pierwszą rzeczą jaką bym zrobił, to założenie konta walutowego.Tym bardziej, że Smart bank oferuje 10-krotnie niższy spread czyli różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty w porównaniu do standardowych tabel kursowych, jakie można znaleźć w bankach. Niestety od czerwca za niższy spread bank pobierze opłatę w wysokości 0,30 euro na miesiąc.

Wielu Polaków pracuje za granicą, podczas gdy reszta rodziny mieszka w Polsce. W takim przypadku jest możliwość, by założyć dodatkowo Smart konto w złotówkach i upoważnić do niego członka rodziny. To zaś umożliwi przelewanie środków między obydwoma kontami po specjalnym kursie euro.

Na co uważać? Pułapką może być tutaj karta, choć wcale nie musi. Jeżeli wyrabiamy sobie tylko kartę do konta EU, będzie dla nas darmowa. Jeśli zaś mamy inną kartę w Smart banku, wówczas karta będzie kosztować aż 5 euro, a to niemało.

Można to jednak łatwo obejść, rezygnując z karty w Smart Bank na rzecz karty do konta EU. Kartę można mieć przecież podpiętą do innego konta, dziś z pewnością kartę warto mieć w BPH, gdzie mamy cashback na wszystko w wysokości 3% i to gwarantowany przez rok:)

Tutaj założysz konto walutowe w Smart Bank.

Konto Smart EU może się przydać nie tylko nam, ale także obywatelom Unii Europejskiej, którzy mieszkają czasowo u nas. Kogo interesuje takie konto powinien sobie zajrzeć do tabeli opłat i prowizji do której macie dostęp tutaj.

33 komentarze:

 1. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Alior Kantor.
  Żadnych opłat kurs naprawdę bardzo dobry,
  mamy do wyboru kilkanaście walut.
  Polecam bo używam. Chociaż ROR i oszczędnościowe zamknąłem bo płacić nie mam ochoty.
  Pozdrawiam Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sławku, możesz przybliżyć temat kantoru w Aliorze?
   Np. pracuję w Anglii, przelewam wypłatę na konto kantorowe prowadzone w funtach a żona w Polsce może podjąć funty w Oddziale? tak to działa?
   Adam

   Usuń
  2. Kantor alior z pewnoscia ma lepszy kurs funta niz tradycyjne kantory. Więc sobie w nim wymieniasz funty na złotówki i żona wypłaca albo w oddziale albo przelewa do swojego banku

   Usuń
 2. Znając SmartBank to zaraz się zmieni regulamin i zrobi się nieciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan napisałeś: "Wydaje się to mało, ale nie jest to oprocentowanie w złotówkach, lecz w walucie cztery razy droższej" - chyba nie ma znaczenia jaka jest waluta, jak lokujemy 1 euro, czyli 4zł to zawsze to będzie 0,5% zysku w skali roku. I tak się zastanawiam dlaczego oprocentowanie w walucie obcej jest tak niskie. 0,5% w stosunku do 3% na Smart koncie złotowym to 6 razy mniejszy zysk (zakładając niezmienność kursu). Czy nie bardziej opłaca się przewalutować walutę na złotówki, jeżeli zakładamy, że nie będziemy z niej korzystać i oszczędzać przy oprocentowaniu złotowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, przy oprocentowaniu 0,5% od 100 Euro w rok urośnie Ci 0,5 Euro, czyli masz zysk 2 zł od zainwestowanych 400 zł.
   A teraz gdybyś położył 400 zł na koncie oszczędnościowym w PLN to od każdej stówki urośnie Ci 0,50 zł, czyli w sumie też 2 zł od 400 zł.
   Polcan dał się złapać banksterom, którzy liczyli, że przemnoży oprocentowanie razy 4.

   Usuń
  2. No o to właśnie chodzi. Raz, że 0,50% w walucie euro to nie to samo co 0,50% u nas, jak się może pozornie wydawać, dwa że trzeba jeszcze odliczyć stratę na wymianie walut.
   Chyba że szczęśliwym trafem kurs będzie dla nas korzystny, ale to już jest loteria.

   Usuń
  3. " 0,50% w walucie euro to nie to samo co 0,50% u nas" - jak nie to samo, chyba przykład wyżej wyjaśnił że przy 0,50% zysk jest ten sam zarówno jak masz euro jak i złotówki. Czy jest jakieś inne rozumowanie?

   Usuń
  4. No ok, w tym konkretnym przypadku jest ok masz rację. Tracimy tylko przy przewalutowaniu.
   Nic dziwnego, że większość Polaków jest przeciwna przyjęciu euro:)

   Usuń
  5. Jeżeli wiemy, że nie będziemy korzystać z waluty obcej i kiedyś i tak będziemy ją przewalutowywać na złote to chyba najlepiej będzie to zrobić jak najszybciej i lokować złotówki na te 3% zamiast na 0,5%. Trochę dziwne, że jest aż tak duża różnica w tym oprocentowaniu, nie wiecie dlaczego?

   Usuń
 4. Adam Alior Kantor działa tak jak mówisz może żona wypłacić w placówce funty bądź jak chcesz możesz przewalutować. Masz do wyboru. Kurs naprawdę jest super. Nie sugeruj się tabelą Alior Bank tam ceny są inne. Ja raczej obracam sobie w kantorze walutą ostatnio kupiłem eur po 3.9999 i sprzedałem po 4.0800 mogłem poczekać bo dziś kurs już o wiele lepszy. Co jest dużą zaletą to możesz składać zlecenia i jak kurs osiągnie twój kurs system kupuje ciwalutę z automatu. Slawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Interesuje mnie jeszcze jedna kluczowa sprawa: ile banki angielskie życzą sobie za przelew funtów do Polski na konto walutowe?

   Usuń
 5. Ja działam w Kantorze Alior Banku w drugą stronę. Wymieniam złotówki na funty w internecie po czym syn studiujący w UK robi sobie co miesiąc wypłatę w funtach rzecz jasna kartą walutową o którą się postarałam w kantorze.
  Kartę wysłałam synowi żeby już dalej działał i w ten sposób załatwiłam temat przelewów i wypłat absolutnie za friko.
  Dla zainteresowanych podam, że 1 wypłata gotówkowa jest za friko, ale synowi więcej wypłat nie potrzeba a transakcje bezgotówkowe są za friko.
  Polecam bardzo bo kursy walut w kantorze Aliorowym są fajne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tu są super ceny bez żadnych opłat/prowizji:
  https://www.kantordarex.pl/
  Malutki spread.
  Korzystałem nie raz.
  Czy Alior ma lepsze ceny?
  Proszę o link.

  OdpowiedzUsuń
 7. http://kantor.aliorbank.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. ja dziś skorzystałem z ergokantor.pl bo wydalo mi się ze ma najlepsze kursy w sieci ale porownujac do kantordarex.pl wypadają gorzej

  OdpowiedzUsuń
 9. najlepsze kursy https://kantorekspert.pl/ przebija darexa, korzystam na bierzaco zero problemow

  OdpowiedzUsuń
 10. No i wychwalany przez Was Alior przegrywa z Darex.
  Ergo też przegrywa, ale za to Ekspert miażdży wszystkich.
  Jednak mając konta walutowe w Citi banku, pozostanę przy Darex-ie, bo Ekspert nie obsługuje za darmo Citi :(

  Przy okazji polecam konta walutowe w Citi.
  Za darmo wybieram euro za granicą z bankomatów (ile razy chcę, bez limitów), podobnie funty, franki i dolary (oczywiście w krajach, gdzie dana waluta obowiązuje).
  Ma się jedną kartę debetową i w bankowości internetowej można ją podpinać pod konto w dowolnej walucie (PLN, EUR, GBP, CHF, USD).
  Kupując coś w zagranicznym sklepie internetowym np. w Euro, dla większych kwot opłaca się kupić Euro w kantorze internetowym i zapłacić kartą w Euro, unikając niekorzystnych przewalutowań.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z tą kartą "V Pay", którą Bank Smart tak mocno reklamuje do tego konta. Można tym płacić w Internecie? Jakie są zalety i wady? Czy może lepiej wybrać zwykłą kartę "Visa"? Chodzi mi na razie głównie o wyjazdy turystyczne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Adam przelew z banku angielskiego to koszt 4 funty bez limitu przelewanych środków. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 13. Do Sławka: zastanawiam się czy nie lepiej wysłać do Polski kartę bankomatową i niechby sobie wypłacali pieniądze bez potrzeby przelewania i opłat? Jak myślisz Sławku, opłacałoby się bardziej?
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo wielu komentarzy o kantorze Aliora, nikt nie napisał o kontach walutowych w TMUB. Konta prowadzone są za darmo z kartą bez miesięcznej opłaty. Raz na 4 lata TMUB pobierze opłatę 10 zł za wznowienie karty. Do tego wypłaty we wszystkich bankomatach na świecie od 1 czerwca są gratis i to jest przewaga karty TMUB nad kartą z Aliora.

  Na miejscu Adama zrobiłbym w drugą stronę - jeśli angielski pracodawca zgodzi się wysyłać wynagrodzenie na konto walutowe w Polsce, to kartę do konta Adam powinien mieć w UK i tam wypłacać z bankomatów lub płacić bezgotowkowo w sklepach. Żona w Polsce (lub sam Adam) sprzeda funty z rachunku walutowego przez kantor Aliora lub inny internetowy kantor i przeleje złotówki na konto w dowolnym banku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Problem polega na tym, że mój angielski pracodawca nie wyśle pieniędzy na konto walutowe w Polsce. Jeśli jest jak mówisz - to założę konto w TMUB a kartę wyślę do Polski. Jeśli żona będzie podejmowała pieniądze z bankomatu to według jakiego kursu będzie przeliczana waluta?
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez sensu jest wyjmowanie z bankomatu i płacenie w Polsce za złotówkowe zakupy kartą w GBP. Kurs złodziejski i dodatkowo przewalutowanie.
   Wyślij pieniądze do Kantoru Aliora/ TMUB i je wymień na złotówki. Później przelej na złotówkowe konto żony, żeby miała polskie pieniądze w Polsce.
   Zasada jest taka, że najlepiej płacić kartą w GBP w UK, kartą EUR w strefie euro itd. Inaczej niepotrzebnie traci się na przewalutowaniach walut, a często także płaci się dodatkowo prowizję za samą operację przewalutowania. Skoro żona mieszka w Polsce, to musi mieć kartę w PLN.

   Usuń
 16. Adam zły pomysł! Będziesz miał opłaty i kiepski kurs.
  Optymalne rozwiązanie to Alior Kantor z kartą w PLN dla żony.
  Pośredniaki jak grosik sami swoi omijaj z daleka. Możesz sprawdzić sobie https://transferwise.com/ tam jeszcze jako tako to wygląda.
  Ja następnym razem wysyłam przez kantorekspert.pl ciekawy kurs mają.Slawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, macie rację. Na początku nie zajarzyłem z tym TMUB, myślałem, że to jest coś co działa w UK. Będę robił przelewy do kantoru aliorowego a potem żona już dalej będzie zarządzała resztą. Muszę tylko poszukać banku który pobierze najniższą prowizję za przelew zagraniczny.
   Wielkie dzięki za porady :-) Pozdrawiam serdecznie. Adam

   Usuń
 17. Polcan jak już jesteśmy przy walucie nie chciałbyś może zrobić jakiegoś zestawienia lokat walutowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przewiduję. Raz, że to naprawdę kupa roboty, dwa że jak pokazuje przykład Smart banku, lokaty w złotówkach są o wiele bardziej atrakcyjne.

   Usuń
  2. Ciekawe rozwiązanie, które na pewno spotka się z pozytywnym odbiorem, bo sporo osób jest w takiej własnie sytuacji.

   Usuń
 18. Karta Smart EU jest płatna, ale rocznie, więc nie jest to wielki wydatek patrząc po korzyściach przewalutowań. Ja mam i własnie tak działam - zarabiam w euro i pzesyałm między kontami, aby w polsce wydawac w zł po dobrym kursie. Mega funkcjonalne i ułatwiające życie całej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 19. To konto może jest i darmowe, alema także kilka wad istotnych często wymienianych na forach:
  http://www.forum-kredytowe.pl/f129/smart-bank-najlepsze-konto-teraz-prosze-o-opinie-92172.html
  http://www.banki-opinie.info/bank-smart-f65/konto-w-smart-banku-opinie-uzytkownikow-t432.html
  http://www.az-finanse.pl/t/bank-smart-opinie.990/
  jest to przede wszystkim
  brak darmowych bankomatów i całkowita wirtualność tego banku

  OdpowiedzUsuń
 20. Polcan, a co sądzisz o koncie walutowym w Idea bank?
  Wydaje się być darmowe. Szukam jakiegoś konta, pewnie w dolarach, bo chcę coś kupić w chińskim sklepie.
  Melonika nie lubię, a Millenium i BZWBK mają jakieś bzdurne opłaty.
  Do tego nie blokuję sobie w przyszłości dostępu do jakiejś promocji w jakimś banku. Bo jak wiadomo Idea raczej unika takich akcji.

  https://www.ideabank.pl/indywidualni-konta-walutowe

  Konto walutowe
  dla klientów indywidualnych
  8 walut do wyboru - EUR, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, CZK i DKK
  możliwość wykonania przelewu w walucie
  łatwy, stały i szybki dostęp do środków pieniężnych
  0 zł za dwa przelewy europejskie (SEPA/EuroElixir) w miesiącu

  Mógłbyś spojrzeć, czy są jakieś kruczki w stylu IB?

  OdpowiedzUsuń