wtorek, 12 maja 2015

Emisja obligacji z wracającej do łask branży deweloperskiej


Podana wczoraj nowa propozycja inwestycyjna jest skierowana do pionierów, przecierających nowe szlaki. Z informacji jakie dostałem ofert inwestycji w branżę filmową będzie przybywać, może więc to być nowy ciekawy rynek, który warto przetestować.

Kto woli bardziej znane rynki, a takim z pewnością są obligacje, może zapoznać się z kolejną ofertą, która pojawiła się na rynku. W ostatnim czasie wraca moda na branżę deweloperską. Wystarczy podać przykład Murapolu, który planował emisję aż na 30 mln, a zebrał jeszcze więcej bo 34,7 mln  co wymusiło redukcję.

Nie jest to zresztą jedyny przypadek. Capital Park, czyli inny deweloper też swoją poprzednią emisję zamknął z redukcją. Jak widać deweloperka wraca w końcu do łask, być może więc warto przyjrzeć się bliżej jednej ze spółek z tej branży.


Omawiana dziś nowa spółka działa już na rynku od 8 lat, ale dopiero teraz decyduje się na emisje obligacji. To dobry znak, gdyż spółka emituje serię A, co oznacza, że nie ma tu jeszcze żadnych rolek, których obawiają się inwestorzy.


Co więcej czas trwania jest atrakcyjniejszy od Murapolu, który zdecydował się na trzyletnie papiery. Wspomniana seria A trwać będzie pół roku krócej. Uwagę jednak przykuwa dodatkowy zapis, w którym czytamy, że spółka zastrzega sobie prawo wcześniejszego odkupu po 12 miesiącach od daty emisji.

Częstotliwość wypłat odsetek należy do standardu. Zdecydowana większość emitentów bez problemu wypłaca kasę co kwartał i tak ma być w tym przypadku. Nietypowy jest za to inny zapis dotyczący dodatkowego oprocentowania.

Oprocentowanie należy do dość atrakcyjnych w porównaniu do innych ofert. Ale to nie dziwi, mamy bowiem debiut. Nietypowe jest coś innego, zapisy potrwają niemal do końca maja, zaś przydział będzie dopiero po dwóch tygodniach. 

Jak pamiętamy Getin bank ten martwy okres ma dla siebie. Zgarnia kasę, i najzwyczajniej w świecie przetrzymuje środki dla siebie. Spółka budowlana zaś obiecuje, że środki od momentu wpłaty będą wstępnie oprocentowane na 4,50% co jest na pewno miłym ukłonem w stronę inwestora. Potem od dnia emisji oprocentowanie wzrośnie do tego, który jest gwarantowany przez cały okres trwania.

Co z zabezpieczeniem, które dla wielu inwestorów jest istotne? Mamy tutaj mnogość form, bo aż pięć: mamy cesję umowy pożyczki, poręczenie osobiste prezesa zarządu, poręczenie spółki, zobowiązanie względem administratora zastawu oraz zastaw na udziałach. 

W jakim celu spółka zbiera środki od inwestorów? Na pewno nie na rolki:) Będą one pozyskane na budowę nowego budynku mieszkalno-usługowego wraz z garażami podziemnymi  oraz budową infrastruktury technicznej w centrum jednego w największych miast w Polsce. Przebudowana zostanie także willa wraz ze zmianą sposobu użytkowania całego obiektu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz